[info]Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu tarafından yayınlanan duyuruda, 25 Eylül 2014tarihinden itibaren yapılacak Schengen vizesi müracaatlarında “Vize Bilgi Sistemi (VBS)” genel uygulaması kapsamında vizeye tabi diğer ülke vatandaşlarından olduğu gibi vatandaşlarımızdan da parmak izi alınmaya başlanacağı bildirilmiştir. [/info]

Schengen Vize ’si,

Türkiye’ye  uygulanan vize hepimizin kanayan yarası,bu yazımızda sizlere , schengen vizesi nedir, şengen vizesi nasıl alınır  ,schengen vizesinin püf noktalarını anlatmaya çalışacağız.

Schengen Vizesi Nedir 

http://www.dreamstime.com/-image21487396
Schengen

1980 senesine kadar bir çok Avrupa ülkesi Türkiye’ye vize uygulamıyordu ,1980 senesinde önce Almanya sonra Fransa’ nın başlattığı ilk vizeler ile Avrupa ülkeleri türkiye’ye vize uygulamaya başladı,

AB  ülkeleri Lüxemburg’un Schengen kasabasında imzaladıkları anlaşma ile AB ülkeleri sınırları kaldırdı ve böylelikle AB ülkeleri dışındaki ülkeler de yaşayanlar artık avrupa’ya gidebilmek için schengen vizesi almak durumundalar.

Türkiye ve AB Komisyonu arasında hali hazırda devam eden vize muafiyeti görüşmeleri sürmektedir,tahmini olarak 2016 yılına kadar vize’lerin kalkması beklenmektedir.

 

Schengen Vize ile ilgili Ansiklopedik bilgilere ekteki linklerden ulaşabilirsiniz 🙂

http://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrk_pasaportu

http://tr.wikipedia.org/wiki/Schengen_B%C3%B6lgesi  Schengen bölgesi devletleri

 

 

Nasıl Vize Alınır,

Seyahatinizi tur firması ile yapıyorsanız tur firması sizden gerekli evrakları isteyecektir size düşen sadece o evrakları hazır etmek.

Evrak Süreci,

Şengen vizesi yada diğer ülkelerin vizesini almak için öncelikle evraklar büyük önem taşımaktadır, her ne kadar ab sayfasında schengen vizesi için gereken evraklar sadeleştirilse de Konsolosluklar halen daha fazla evrak istemektedirler,

Bu sebeple, hangi ülkenin Schengen vizesini alacaksanız o ülkenin :

 • Vize sayfasını ya da var ise anlaşmış olduğu aracı kurumun internet sitesini incelemenizi ,(yazımızın sonunda Türkiye ‘de ki şengen ülkelerinin vize merkezleri bilgilerini paylaşacağız)
 • İstenen evrakları eksiksiz hazırlamanızı,
 • Başvuru formunda sorulan sorulara mutlaka doğru yanıtları vermenizi şiddetle tavsiye ediyorum,
 • Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu tarafından yayınlanan duyuruda, 25 Eylül 2014tarihinden itibaren yapılacak Schengen vizesi müracaatlarında “Vize Bilgi Sistemi (VBS)” genel uygulaması kapsamında vizeye tabi diğer ülke vatandaşlarından olduğu gibi vatandaşlarımızdan da parmak izi alınmaya başlanacağı bildirilmiştir. 12 Yaş altı çocuklar muaf tutulmulmuştur , detaylı bilgiye http://www.mfa.gov.tr/schengen-vizesi-basvurularinda-parmak-izi-alinmasi-uygulamasina-baslanmasi-hakkinda-duyuru.tr.mfa  Dış işleri bakanlığı sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

Schengen Vize’nizi kendiniz alacaksanız,

 

pass
Schengen Vize’si

Seyahatinizi kendiniz planlamışsınız demektir 🙂  hazırlamanız gereken evraklar;  sürekli aktardığımız üzere hayati önem taşımaktadır, unutmayın kaliteli evrak vizenin hatta uzun süreli çok girişli çıkışlı vizenin anahtarıdır, Bu arada vizemi neden ben alayım tur firması yada vize aracıları alsın derseniz şu bilgiyi verelim bu firmalar sizin adınıza işlem yaptığı için 120€ ya kadar vize ücretleri talep etmekteler oysa siz 80€ ya bu işi kendiniz bitirebilirsiniz, ek olarak Pasaportunuzun süresinin 10 yıllık olmasını tavsiye ederim.

 

Schengen Vizesi  için Hangi Evrakları Hazırlamayalım 

Yazımızın sonunda ki  ziyaret edeceğiniz ülkenin internet sayfasını ziyaret ederek evrakları incelemenizi tavsiye ederiz , evraklar ülkeden ülkeye çok az da olsa farklılık gösterebilir ; Örneğin İtalya Konsolosluğu Faaliyet belgesinin aslını istemektedir ama başka ülkeler fotokopi ile işlem yapmaktadırlar.

Avrupa delegasyonu Türkiye sayfasında evrakların sadeleştiği ve istenen evrakların listesi var ama bu , Konsolosluklarda istenilen evraklar ile bu bilgiler uyuşmamaktadır.

Ama her ülke Otel ve Uçak rezervasyonunuzu görmek isteyecektir , Rezervasyonlarınızı güvenilir bir şekilde  booking.com üzerinden yapabilirsiniz.Bu link ‘den hem otel rezervasyonu yapabilirsiniz hem de Şehir Rehberinde faydalanabilirsiniz .Otel ve Şehir Rehberi .

Schengen Vize’si ek bilgiler

 

İtalya,Fransa,Yunanistan schengen vizesinde türklere kolaylık sağlayıp, kaliteli evraklarınız var ise uzun süreli çok girişli vize vermektedirler,  ben ilk schengenimi italya’ya 6 ay çok girişli olarak almıştım.

Şimdilerde ise Yunanistan schengeni alıyorum , bugün tatil sitelerine baktığınızda 99€’ ya 1 gün konaklamalı turlar var bir hafta sonu bu turlara katılmaya değer , buradaki kazancınız schengen vizesi almış olursunuz hemde yunanistan da kavala Selanik Dedeağaç gibi şehirleri görmüş olursunuz,özellikle ilk kez yurt dışına çıkacaklara 1 günlük 3 günlük Yunanistan turlarını tavsiye ediyorum.

santorini
Santorini

Kapıda Vize:

Yunanistan’ın belirlemiş olduğu birkaç ada’ya girişte kapıda vize alabilirsiniz , Yunan adalarına kapıda vize ile giriş yaptığınız durumda tek girişli en fazla 15 günlük vize alabilirsiniz bunu pek tavsiye etmiyoruz, hemde bu vize için gene ödeyeceğiniz bedel aynı 60€ ve 15 gün kalışlı tek girişli vize …

Kapıda vize alabileceğiniz Yunan Adaları , Midilli,Rodos,Kos,Meis,Samos ve Chios (Sakız ) adalarıdır.

Midilli adasına gitmek çin Ayvalık Midilli feribotunu kullanbilirsiniz,

Rodos için Marmaris Rodos , Fethiye Rodos feribotlarını kullanabilirsiniz, Samos adasına gitmek için Kuşadası Samos feribotları , Kos adasına gitmek için Kos Bodrum feribotlarını , Meis adaası için Kaş -Meis feribotlarını kullanabilirsiniz.

Yunan adalarına feribot seferleri için http://www.feribot.net/feribot/?gclid=CPfnorzFn74CFbMftAodgggAzA  bu sayfadan saat sefer bilgileri alabilirsiniz.

Kapıda vize yerine Konsolosluktan vize almak , uzun süreli vize almak adına daha yararlı olacaktır.( Konsolosluğun olduğu yada yunan vizesi vermeye yetkili aracı kurumlarının olduğu iller için bu dediğimiz geçerli )

Birkaç tatil sitesinde vizesiz Yunan adaları tur ilanları  görmüş olabilirsiniz, buradan Yunanistan adaları vizesiz fikrine kapılmayın , birkaç tur firmasının adaları gezdirmeye yetkileri var, o turlar dışında bireysel olarak adalara vizesiz gidemezsiniz.

Vize İstemeyen Ülkeler Yazımız

Kapıda Vize ile Yunan adalarına gitmek için bir kaç gün önceden Tur firmasına vize evraklarınızı ulaştırmanız gerekmektedir, Yunan makamlarının Yunan Adalarına vizesiz giriş için (Türkiye için) temasları olduğunu duyuyoruz ama henüz Yunan adalarına vizesi giriş malesef mümkün değil.

 

Amerika Vizesi ile ilgili bilgi almak isterseniz https://www.gezecegiz.com/amerika-vizesi/  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz .

 

Kritik Noktalar

Başka Ülkenin Schengeni ile diğer ülkelere seyahat:

Schengen vizesi hangi ülkeden alındı ise ilk giriş mutlaka o ülkeye yapılmalıdır, bu olmasza olmaz kuraldır; ama iki ülke ziyaret edeceksiniz örneğin: italya ve fransa ilk girişiniz italya ve 3 gün kalacaksınız fransa da ise 5 gün , Schengen kurallları derki ilk giriş ülken İtalya ama bu seyahat’de Fransa’da daha çok kalacağın için Fransa Shengeni almalısınız.

Bu kitap’da yazan kural ve doldurduğunuz schengen vize başvuru  formunda size sorulan sorulardan bir tanesi ama bazı ülkeler bu konuda esnek davranabiliyorlar ve sorun çıkarmıyorlar, ama sorun çıkarak ülkeler bulunmaktadır,

Schengen vize başvuru formunun ekine  bir  çok ülke konsolosluğu dilekçe istemektedirler, Çalışanlar iş yerlerinden alacakları bir yazı ile dilekçelerini vze evrakları ile beraber iletmelidirler,

Schengen Dilekçe Örneği :

YUNANİSTAN BAŞKONSOLOSLUĞU                                                                                         Tarih

VİZE DEPARTMANINA

  

SAYIN YETKİLİ ;

 

ŞİRKETİMİZİN  BİREYSEL SATIŞ  DEPARTMANINDA    21.06.2000  TARİHİNDEN BERİ

 

ÇALIŞMAKTA OLAN …..  MÜDÜRÜ GÖREVİNDE BULUNAN …. …….

 

İSİMLİ PERSONELİMİZİN ULKENIZE YAPACAK OLDUĞU  01.12.2013& 09.12.2013

 

TARIHLERI ARASINDAKI SEYAHAT ICIN GEREKLI OLAN VIZENIN TARAFINA

 

VERILMESINI RICA EDERIZ.

 

SAYGILARIMIZLA

İSİM SOYADI

KAŞE

İMZA YETKİLİSİ

 

Seyahat sigortası:

10€ ya 15 günlük sigorta yaptırabilirsiniz , eğer sağlık sigortanız var ise firmanızla görüşmenizi tavsiye ederim genellikle sağlık sigortalarının için seyahat sağlık da dahil ve süresi de 1 yılllık oluyor, vize almanız da hatta çok girişli vize almanız da sağlık sigortasının önemi büyüktür.

Kritik Bilgiler:

Başka ülkenin Schengeni ile Almanya ,Hollanda,Danimarkaya girerken sorun yaşarsınız Hollandayı ya da Danimarkayı ikna etseniz bile , Almanyayı  ikna etmeniz çok zor olabilir çok geçerli bir nedeniniz olmalı ,yok ise  sizi ülkeye sokmayabilirler.

 

Schengen vizeniz çok girişli ve ilk girişinizi gideceğiniz ülkeye yaptıysanız artık  sorun yok , vize bitimine kadar diğer schengen ülkelerini ziyaret edebilirsiniz.

 Schengen Ülkeleri Gezi Yazılarımız ;

Vizenizi iyi günler de kullanın , ziyaret ettiğimiz , Schengen ülkelerin gezi yazılarını paylaşalım ,  umarım faydası olur.

Barcelona , RomaYunanistan  , Amsterdam , Paris , Budapeşte , Selanik  , Midilli  , Dedeağaç  Almanya Dresden

Schengen Vize için gereken linkler ve belgeler

Fransa Schengen Başvurusu için;

Link: http://www.vfsglobal.com/france/turkey/

İspanya Schengen Başvurusu için;

Link: http://www.vfsglobal.com/spain/turkey/

Hollanda Schengen Başvurusu için;

Link: http://www.vfsglobal.com/netherlands/turkey/

Belçika Schengen Başvurusu için;

Link: http://www.vfsglobal.com/belgium/turkey/

Bulgaristan Schengen Başvurusu için;

Link: http://www.vfsglobal.com/bulgaria/turkey/

İrlanda Schengen Başvurusu için;

Link: http://www.vfsglobal.com/ireland/turkey/

Polonya Schengen Başvurusu için;

Link: http://www.vfsglobal.com/poland/turkey/

Yunanistan Schengen Başvurusu için;

Link: http://www.kosmosvize.com.tr/page/84/Anasayfa.html

Çek Cumhuriyeti Schengen Başvurusu için;

Link: https://visapoint.eu/visapoint2/disclaimer.aspx

Almanya İtalya ve Hollanda Schengen Başvurusu için;

Link: http://www.idata.com.tr/tr/

İsveç Schengen Başvurusu için;

Link: http://www.vfsglobal.com/sweden/istanbul/

Fransa Schengen Başvurusu için;

http://www.vfsglobal.com/france/turkey/

Macaristan Schengen Başvurusu için;

(Estonya,Portekiz,Slovenya,Norveç Schengen başvuruları da Macaristan konsolosluğuna yapılır)

Link: http://www.mfa.gov.hu/kulkepviselet/Istanbul/hu/Konzuliinfo/vizum_torok.htm  Macaristan

Detaylı bilgi için ortak vize temsilciliği

Link: http://www.mfa.gov.hu/kulkepviselet/Istanbul/hu/Konzuliinfo/vizumkiadas_tr.htm

 

passport-europe

 

Gezecegiz.com’u Facebook ,  Twitter ve Instagram üzerinden takip etmeyi unutmayın 🙂

 1. Aysu D. diyor ki:

  Merhaba, Yurtdışı uçak aktarmalarında transit vize uygulaması hakkında bilgiye ihtiyaç duyuyorum. Bu konuda nereden bilgi alabilirim?

 2. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  transiz vize uygulamaları ile ilgili size 2 önerimiz olacak,

  1-Yurt dışı gezilerine çıkmadan önce , öncelikle dış işleri bakanlığının sitesini incelemenizi öneriyoruz,ülkelere göre değişiklik gösterecek uygulamaları güncel olarak takip edebilirsiniz.
  http://www.mfa.gov.tr/tatil-aydinlatma-projesi.tr.mfa

  2-Hangi ülkeden transit geçecekseniz o ülkenin türkiyedeki, vize aracı kurumu ya da direkt konsolosluğunun sayfasını önermekteyiz,
  ama şunu belirtmeliyiz ki schengen ülkelerinin tamamına yakını transit de olsa vize istemektedir.örn:almanya,fransa,yunanistan,bulgaristan,macaristan .. vfsglobal ve iadata bir çok schengen ülkesinin vize hizmetini vermektedir, bu aracı kurumların sitesini ziyaret ederek , schengen ülkelerinin transit vize uygulamalarını öğrenebilirsiniz,
  http://www.vfsglobal.com/spain/turkey/english/
  http://www.vfsglobal.com/belgium/turkey/
  http://www.vfsglobal.com/bulgaria/turkey/
  http://www.vfsglobal.com/ireland/turkey/
  http://www.kosmosvize.com.tr yunanistan vize merkezi
  http://www.idata.com.tr/tr/
  (ispanya,italya,hollanda,almanya)

 3. Pingback: Midilli Adası (Lesvos) - Gezeceğiz.Com

 4. Pingback: Meteora Gezi Rehberi (Yunanistan) - Gezeceğiz.Com

 5. mehmet diyor ki:

  merhabalar. ben yunan adalarına bu sene sıkca ziyaret ettim. kapıda vize uygulaması ile. ancak son gittiğimde feribotta bi turk arkadasla karsılastım. kendisinde 1 yıllık schengen vize vardı… 1 yıllık turist vizesi almış yunanistan konsoloslugundan. tabi arkadasa kibarca sordum nasıl aldınız diye, kendisi söyemek istemedi. benim size sorum: bende uzun süreli vize alabilirmiyim? bunun için gerekli belgeler nelerdir? yunan adalarına her giriste vize parası ödemekten yoruldum 🙁 birde 2 gun oncesinden adaya evrak gondermekten bıktım. lütfen yardımcı olurmusunuz bana. yukarıda yazınızda gördüm sizde 6 aylık bir vize almışsınız. muhtemelen aynı vizeden bahsediyoruz.. cewaplarınız için şimdiden teşekkürler. saygılarımla….

 6. Seyma diyor ki:

  Merhaba,
  Bizim şöyle bir problemimiz var, yardımcı olabilirseniz çok seviniriz. Biz tur şirketi olmayan bir dernekle Balkan turuna katıldık. Schengen vizelerini, aracı bir ajenta vasıtasıyla almamızı sağladılar. Yalnız grubun içinde kimilerine tek geçişli, kimilerine iki geçişli, kimilerine de çoklu geçişli schengen verilmiş. Biz bu olayı Hırvatistan’dan geri çevrildiğimizde anladık. İlk defa schengen aldığımız için bu durumu farketmedik. Bulgaristan’dan girdiğimiz anda biz zaten o tek geçiş hakkını harcamış olduk, daha sonra AB üyesi olmayan Makedonya ve Sırbistan’a girdik ve yine AB üyesi olan Macaristan’a giriş yaptık. Aslında bizim Macaristan’a hiç girmememiz gerekiyormuş ama mucize eseri girebilmişiz. Macaristan ve Viyana’dan sonra Hırvastistan’a gitmek istediğimiz zaman tek geçişli olan bizler alınmadık. Macaristan’a geri dönüp, Sırbistan ve Üsküp’ten geçerek Yunanistan’a geçiş yapmayı denedik fakat alınmadık, Üsküp’e dönüp uçakla geldik! Alınmadığımız gibi sınır polisi pasaportumuza (C) işareti yazdı ve bu (C) işareti adımıza düzenlediği belgede “geçiş izni yoktur, izinsiz geçiş” gibi bir anlama geliyor. Şimdi büyük ihtimalle ben bu pasaportla Yunanistan üzerinden tekrar bir schengen alamayacağım ama pasaportumu değiştirirsem acaba sorun hallolur mu yoksa bu durum kayıt altına alınmış mıdır? Yani pasaportumu değiştirsem bile tekrar Yunanistan üzerinden schengen alamaz mıyım? Ve ayrıca sizce diğer AB üyeleri ile ortak bir bilgi paylaşımı söz konusu mudur, yani bir daha Avrupa yüzü görememe ihtimalim var mı? Cevap verebilirseniz çok sevinirim, kimseden doğru düzgün bir cevap alamıyoruz. Kolay gelsin…

 7. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar mehmet bey,
  kapıda vize uygulaması ile 15 gün’lük vize alabilirsiniz,eğer şansınız yaver giderse 15 günlük 2 girişli vize almanız mümkün, bunun dışında şu an için kapıda vize uygulaması ile 6 aylık ya da 1 yıllık vize almak imkansız .
  sizin yeriniz de olsam bu kadar sık ada seyatiniz var ise yunanisatan vize merkezleri aracılıkları ile vize almanızı öneririm , yaşadığınız ilin bağlı bulunduğu konsolosuktan vize almak en mantıklısı bu kadar çok yunan adalarına gidiyorsanız,en az 6 aylık hatta 1 senelik yunanistan schengeni alabilceğinizi düşünüyorum,konsolosluğun istediği tüm evrakları eksiksiz hazırlamanız çok önem taşımaktadır.
  bilgilerinize iyi seyahatler.

 8. mehmet diyor ki:

  erkut bey öncelikler bilgileriniz için çoook teşekkür ederim…!
  sizin öneriniz gibi vize merkezleri aracılığı veya aracılıkları tavsiye edebileeğiniz birileri varmıdır acaba ? var ise benimle paylaşırmısınız lütfen ? sizin yukarudaki yazinizda okuduğum kadarıyla birde birkaç araştımalarımın sonunda uzun süreli vizeyi en kolay alabileceğimiz ülkelerden birisi yunanistanmış zira birde benim bu ülkenin adalarından aldığım birden falzla vizelerim varki buda bana avantaj sağlar muhtemelen..! ama tabi evrak ve şans önmeli bu konuda.. siz yunanistandan uzun süreli bir vize aldınız galiba ? bunu bizzat aracılık olmadanmı yaptınız ? lüfen bu konuda da bilgi verirseniz memnun olurum… cevaplarınız ve bilgileriniz için tekrardan çoook teşekkürler….!

 9. mehmet diyor ki:

  merhaba bu konuda benim şöyle bir bilgim var… elinizdeki pasaport yeni pasaport ise yani (cipli pasaport) bu pasaportlara alınan vizeler veya red ler veya herhangi birşey işlem gördüğünüz anda veri tabanındaki sizin bilgilerinize işleniyor. pasaportu değiştirirseniz dahi yeni alıcağınız defterde herhangi bi olumlu yada olumsuz bir yazı olmayacak sizin dediğiniz (c) yazısı olmayacak dolayısıyla.. ama veritabanında sorguluyacaklar ki orada çıkacak… emliyette pasaport bölümde çalışan bir dostum var kendisine böyle bi konuyu daha önce sormuştum.. avrupa birliği bizim yeni tip pasaporta geçmemizi bu sebeblerden dolayı istemiş zaten.. zira elinizdeki eski tip lacivert pasaport ise korkmayın derim ben o vvakit gidin yeni tip pasaporta müracat edin alın.. birdahaki vize almanız konusuna gelince bununla ilgili bir bilgim yok o konuda sizi yanıltmak istemem. erkut beyin bi bilgisi vardır umarım varsanada sizinle bilgisini paylaşıcağından eminim azda olsa yardımcı olmşmdur umarım. hoşcakalın…!

 10. Pingback: Konsolosluk Noel ve Yılbaşı izinleri | Gezeceğiz.ComGezeceğiz.Com

 11. Duygu diyor ki:

  Merhaba,ben size bir soru sormak istiyorum. Geçen yaz İsviçre’ye başvuruda bulunmuştum. Bana davetiye yapılmıştı. Ben oradan gelen evraklarla ve burada istenen bütün evraklarla (babamın banka hesap cüzdanları da dahil) başvurumu yapmıştım. Bana ret vermişlerdi. Şu anda pasaportumda ret var. Bu yaz ise İtalya’ya 2 hafta gibi bir süreliğine tatile gitmek istiyorum. Size sorum pasaportumda ki ret bana problem çıkarır mı? Bundan önce almış olduğum bir Almanya vizem var onun bir yararı olur mu? Ret konusu canımı çok sıkıyor yok yere tekrardan ret alır mıyım? Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

 12. Erkut Minez diyor ki:

  duygu hanım merhabalar,
  öncelikle geçmiş olsun ama o kadar da canınızı sıkmayalım,önemli olan ulaşabildiyseniz neden red aldığınızı öğrenip, italya konsolosluğuna bu durumu aktarabilmektedir,
  bu yüzden tavsiyem italya vizesi için ,evraklarınıza son derece önem verin kaliteli evraklar ile yola çıkın.
  asla yanıltıcı bilgi paylaşımında bulunmayın,
  Almanya vizenizin olması tabiki avantajdır,
  red almanız bundan sonra hep red alacağınız anlamına gelmemelidir,bende eksik evrak yüzünden bulgaristan dan vize alamadım(pasaporta red kaşesi değil,başvurunun yapıldığına dair bir kaşe basılmıştı,6 ay sonra italya vizesini rahatlıkla aldım,bunun sebebini sorduklarında eksik evrak verdiğimden bu sebeple vize alamadığımı ,vize alamayınca seyehatimi iptal ettiğimi aktardım, hiç bir sorun yaşamadım.)

  bilgilerinize.

 13. gülhan diyor ki:

  merhaba daha önce 2 kez ingiltere için vize aldım 6 aylık ve 11 aylık(bir kere de red yedim ama sonra 11 aylık verdiler)… İngiltere vizem varken Türkiye’ye geldim İtalya için vizeye başvurdum ama hiç bir yerde çalışmıyordum 1 hafta tatil için ve red verdiler cvp yeterli belge yokmuş :(((( sorunum şu ki italyaya gitmem gerekiyor mayıs sonu gibi ve 2 ay 24 gündür sigortalı olarak çalışıyorum Türkiye’de, aynı pasaport ile italya vizesine başvurmak mantıklı mı ya da yunanistan üzerinden alıp italyaya geçebilir miyim lütfen yardım :((((

 14. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  schengen vize’si için evraklarımızın yeterli olması çok önemli,italya’dan red aldısyanız tekrar italya vizesine başvurmak için ,evrak yeterliliği şart olacaktır,
  bu anlamda size tavsiye olarak dediğiniz gibi , yunanistan schengeni almanızı öneriyoruz, başvurunuz kabul edilir ve çoklu giriş alırsanız ,yunanistan üzerinden italya’ya gidebilirsiniz.

 15. Kenan Teköz diyor ki:

  Erkut bey merhaba, ingiltere vizesi almam gerekiyor ancak hem vaktim yok hem de yanlış bir şey yapmayayım diyorum.Sizin danışmanlık hizmetiniz var mıdır?

 16. burak erten diyor ki:

  merhaba ben kendi aracımla yunanistana eşimle gitmek istiyorum eşim 4 yıldır aynı şirkette sigortalı ben ise 2 aylık sigortalıyım ikimizinde hesapları hareketli ve benim 30 bin eşimin ise 15 bin tl parası var hesaplarda benim 2 aylık sgk bir sorun olurmu teşekkürler

 17. Erkut Minez diyor ki:

  burak bey merhabalar,
  yazınız silinmedi , yazılarınız sitede hemen yayınlanmıyor,önce onay mekanizması var, hassasiyetiniz için teşekkürler,
  gelelim sorunuza ,
  schengen vizesinde evrak kalitesi önemli, sgk dışındaki evraklarınız tam istendiği gibi ise sorun çıkmayacaktır,tahmin etmek gerekir ise vizenin uzun ya da kısa olmasını etkileyebilir, onun dışında sorun yaşanacağını düşünmüyoruz.
  iyi tatiller.

 18. burak erten diyor ki:

  bir sorum daha olucak çok olmassa beni ofis boy diye göstermişler asgari ücretten gösterebilmek için heralde yunan yetkililer biliyordur türkiyenin halini kimse esas görevden göstermiyor çalışanını

 19. can diyor ki:

  merhabalar haziran ayinda yunanistan ve italya turistik seyahatim icin yunanistandan schengene basvurmak istiyorum.giderken trenle istanbuldan gidip donuste ucakla italyadan donmek gibi bi planim var.yunanistandan italyaya feribotla gecmeyi dusunuyorum ama ne zaman gecicegim belli degil.onun biletini vizeye basvurmadan once almasam sorun olur mu? bu konuda ne yapabilirim?
  iyi gunler tesekkurler

 20. Erkut Minez diyor ki:

  Merhabalar,
  Öncelikle istanbul-selanik tren seferleri geçici bir süre olsa gerek yapılmıyor, bu konuda tcdd ile görüşmenizi öneriyoruz, şu sn anda istanbul-bükreş ve istanbul-sofya seferleri bosfor expresi ile yapılıyor,
  Sorunuza gelince, seyahat belgelerinizi vize bsşvurusundan önce almanız önerilir ama almak ğstemesseniz yerine yunanistanda bir gece otel rezervasyonu göstermenizi sonrasında italya rezervasyonları ile seyahatinizi desteklemenizi öneriyoruz.
  İyi tatiller.

 21. can diyor ki:

  Ben ogrenci olarak basvurucam yunanistana.sponsor ise babam olucak.sponsordan istenilen belgeler tam olarak nelerdir acaba? gercekten eksiksiz vermek istiyorum belgeleri ve bircok farkli sey yaziyor internet uzerinde.son 3 aylik maas bordrosu,sgk hizmet dokumu,sahsi banka hesap dokumu ve dilekce yeterli mi yoksa bu sirketin imza sirkuleri,ticari sicil gazetesi vesaire evraklar da alinmasi gerekli mi sponsordan?
  tesekkurler

 22. Erkut Minez diyor ki:

  tekrar selamlar,
  asgari ücret gösterilmeniz vize almanızda engel değildir, istenen tüm evraklarınız olması önemlidir, ek olarak banka da hesap hareketi ve içinde meblağ olan bir hesap göstereceğinizi iletmişsiniz bu size avantaj sağlar.

 23. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  asgari ücretliler vize alamaz diye bir konu yok aslında,istenen belgeleri hazırlarsanız eksiksiz olarak sorun yaşanmayacaktır,bir önceki yazınız da hesap hareketleri olan ve içindeki makul mşktarda meblağ olan, hesaplarınız tahminimizce yeterli olacaktır, her zaman belirttiğimiz gibi evrakların hazırlanması çok önemli, yunanistan vizesi alacak isenize istanbulda kosmos vize hizmetleri bu işi yapmaktadır, site nin adresini yazıyorum,
  http://www.kosmosvize.com.tr/page/84/Anasayfa.html
  http://www.kosmosvize.com.tr//Visa/252/Gerekli_belgeler.html

 24. ertan elbil diyor ki:

  merhaba ben yunanistan shengen vizesi almak istiyorum işyerimde beni ofis boy olarak göstermişler ama benim görevim başka konsolostuktaki görevli ne iş yapıyorsunuz diye sordugunda ofis boyummu demem gerekiyor yoksa konuyu açıklayıp asgari üçretten göstermek için böyle yazmışlar aslında şu görevdeyimmi demem mantıklı olur teşekkürler

 25. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  Vize merkezlerinde size yöneltilen tüm sorulara doğru cevapları vermenizi tavsiye ediyoruz, sizin göreviniz ofis boy değil anladığımız kadarı ile ve zaten bunun kimsenin bilme şansı yok , yaptığınız görevi söylemeniz yeterli , ek olarak sayfamızda ki schengen dilekçe örneğinde olduğu gibi , görev bilginiz için idari işler bölümünde çalışan , çalışanımız için vize verilmesini istiyoruz yazılması yeterli olabilir.
  iyi tatiller.

 26. burak erten diyor ki:

  merhaba öncelikle burda herkesin sorularını kibarca ve sıkılmadan yanıtladıgınız için çok ama çok teşekkürler bir sorum olacak size agustosun 1 inde vize almak istiyorum kaç gün önce randevu almam gerekli acaba ne zaman yogunluk yaşanır teşekkürler

 27. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  çok teşekkürler,
  vizenizi almak için seyahat tarihinden 2 ay öncesinden randevu alabilirsiniz, yaz yoğunluğunu düşünerek , 1 ağustos için, Temmuz ayı başında randevunuzu almanızı öneriyoruz,
  iyi tatiller.

 28. burak erten diyor ki:

  merhaba bir sorum daha olucak eşimle gidecegimiz için randevuyu ayrı ayrı alıcagımızı biliyorum peki kosmosda ayrı ayrımı cagıracaklar ve eşime vize verip bana vermeme gibi bir durumları olurmu acaba teşekkürler

 29. sezgin güven diyor ki:

  merhaba ben bir vize şirketine başvardum italya vizesi için bana yunanistandan alalım tanıdıgımız var siz italya vizesi ile yunanistandan giriş yaparsınız dedi benim bildigim sengenvizesini hangi ülkeden aldıysanız ilk o ülkeden giriş yapmalısınız acaba şirketin dedigi gibi olabilirmi bu arada ben aracımla gidicem teşekkürler

 30. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  İtalya seyahati için italyan schengeni almanızı öneriyoruz, kendi aracınızla gidecekseniz yunanistan üzerinden giderseniz yunan schengeni alabilirsiniz, yunan dchengeni alıp , yunanistana gitiş yaptığınız için sorun olmayacaktır , yunaninstandan bu durumda multi vize almanız gereklidir ( çok giriş çıkışlı vize)
  İyi tatiller.

 31. Didem Sağlam diyor ki:

  merhaba,
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Umarım bana da yardımcı olabilirsiniz. Biz Paris ve Romadan oluşan bir gezi planladık. Ucuz bulduğumuz bir bilet dolayısıyla gidiş ve dönüş Paris üzerinden olacak istanbul’a. Ancak gittiğimiz gün Paris’te hiç kalmayıp direk Roma’ya geçeceğiz. Burda 4 gün kalıp Paris’e döneceğiz. Paris’te de 2 gün kalıp Türkiye’ye. Öncelikle ilk gideceğimiz yer olan Fransa’dan mı vize almalıyız yoksa daha fazla kalacağımız İtalya’dan mı? Bir diğer sorum da İtalya’yı hiç karıştırmayıp Paris otel rezervasyonuyla direk Fransa’ya vize alıp oradan İtalya’ya mı geçmeliyim? Şimdiden çok teşekkür ederim.

 32. Erkut Minez diyor ki:

  Merhabalar,
  Bizi okuduğunuz için biz teşekkür ederiz, anlattığınız gezi planın vizesini italyadan almanızı öneriyoruz , italya schengeni alırken paris aktarmalı 4 gün italya sonrasında paris rezervasyonlarınızı hem vize alırken hemde parise giriş de gümrük memuruna belgelemeniz önem taşıyor , ikinci olarak direkt fransa schengeni alıp da gidebilirsiniz ama bu durumda italya seyatinden bahsetmez iseniz küçük bir ihtimal ama çoklu vize alamaz iseniz sıkıntı yaşarsınız , tavsiyemizi tekrar edelim 🙂 , tüm gezi planımızı uçuşlarımızı belgeleyip italya schengeni ile giriş yapmanızdır ,
  İyi tatiller.

 33. Zmago diyor ki:

  Merhabalar,

  Ben 15-22 Temmuz arasında Bulgaristan ın Varna şehrine tatile gitmeyi planlıyorum. Yalnız ben Bulgaristan vizesi almadım, onun yerine 13 Temmuz 2014 tarihinden geçerli olmak üzere Yunanistan dan Schengen vizesi aldım. Hiç Yunanistan a ugramadan ucagım Romanya aktarmalı oldugu için Constanca havaalanına inecegım daha sonra aktarmalı olarak Varna ya ucuyor olacagım. Yunanistan dan aldıgım vize ile ilk girdiğim ülke Romanya (aktarma için) ve daha sonra da Bulgaristan olacak. Sorum şu beni sınırdışı etme ihtimalleri var mı? Bulgaristan vizesi de almamı tavsiye eder misiniz? Ya da Schengen vizesini geçerli hale getirmek için İlla bir kez Yunanistan a mı girmem lazım?

  İkinci sorum da şu bu seyahatten sonra Yunanistan dan aldıgım Schengen ile (hiç Yunanistan a giriş yapmadan) Almanya ya seyahat etmeyi planlıyorum, kabul edilmeme durumum var mı? İlla bir kez Yunanistan a mı girmem lazım? Daha once bir çok kez Schengen ulkelerine seyahat ettim bu yardımcı olur mu?

  Çok teşekkürler

 34. Erkut Minez diyor ki:

  Merhabalar,
  öncelikle şunu belirtelim geçerli bir schengen vizeniz ile bulgarisatana giriş yapabilirsiniz, siz romanya aktarmalı gidecekseniz , romanya’ya da geçerli bir schengen vizesi ile girebilir , 5 gün kalıp sonra çıkış yapabilirsiniz, kaldı ki siz transit geçeceksiniz , bulgar vizesi almanız gerek yok , schengen vizesi yeterli olacaktır, Romanya ile ilgili bilgiye dış işleri bakanlığının sitesinden ulaşabilirsiniz http://www.mfa.gov.tr/romanya.tr.mfa
  ikinci sorunuz yunanistana schengeni ile Yunanistana girmeden öce Almanya’ya gitmek sıkıntılı olabilir , bu durumu açıkçası tavsiye etmiyoruz ,
  Bir kere yunanistana giriş yapmanızı öneriyoruz .
  İyi tatiller.

 35. Şener Ali diyor ki:

  Merhabalar. Benim durumum çok karışık. 2007 yılında İngiltere ye 2 defa başvurdum ret verdiler o zaman M.Y.O okuyordum gidip geri döneceğime inanmadılar. Orada yaşayan ve işletmesi olan kuzenim davetiye göndermişti olmadı. Şimdi ise yeniden denemek istiyorum. Şimdi size bazı sorularım olacak. 1-) O zamanki pasaportumda ret damgası vardı. Şimdi çipli pas. alacağım eskisini vermesem alacağım çiplide ret damgası olur mu ya da Konsolosluk ya da emniyet 7 yıl önce aldığım reddi öğrenebilir mi?(parmak izi vermiştim) 2-) Acaba diyorum önce Yunanistan a falan gitsem de sonra mı başvursam daha kolay olur mu vize alabilmem? 3-) Yunanistan bana tur için vize verir mi? Şuan aöf iktisat 1.sınıf öğrencisiyim. 4-) İngiltere de şuan ablamda yaşıyor annemle babam ablamın yanına gidip gelmeyi düşünüyor, onların gidip gelmelerinin bana bir faydası olur mu vizeye başvurduğumda? 5-) Bana tavsiye edeceğiniz başka bir yol var mı? Şimdiden teşekkür ederim.

 36. Erkut Minez diyor ki:

  Merhabalar,
  Yeniden ingiltere vizesine başvurabilirsiniz , eski pasaportları da vermeyebilirsiniz fakat birleşik krallık başvuru formunda daha önce vize başvurusunda bulunup bulunmadığınıza dair soru olacaktır bu soruyu mutlaka doğru yanıtlamanız gerekmektedir, aileyi göstermeden turistik vize başvurusu yapıp otel rezervasyonları ile başvurmanızı öneriyoruz , ek olarak yunan schengeni alıp vize bsşvurusu yapmak yunanistana gitmek size avantaj sağlacaktır.

 37. Gözde diyor ki:

  Merhaba,
  Ben 30 haziranda İngiltere’ye gideceğim ve vize başvurumu yaptım. 30 eylüle kadar bir üniversitede staj yapacağım. Bu yüzden student visitor visaya başvurdum. Fakat ben stajım bittikten sonra Avrupada ilk olarak İtalya daha sonra diğer ülkeleri 2 hafta gezmek ve tekrar Türkiye’ye gelişimi İtalya’dan yapmak istiyorum.Sorum şu ; Türkiye’den ayrılmadan önce Shengen vizesine başvurmaya vaktim olmazsa İngiltere’den alabilir miyim? Orada kolay veriyorlar mı shengen vizesi?

 38. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  Schengen vizenizi İngiltereye gitmeden önce Türkiyeden almanız gerekmektedir, İkametinizin olduğu ülkede vize başvurusunda bulunabilirsiniz (ingilterede oturma izniniz olsaydı başvurabilirdiniz).
  iyi tatiller , iyi çalışmalar.

 39. mustafa diyor ki:

  Merhaba benim bi sorum olacakti ben türkiyede yasiyorum ve 16 yasindayim okula gitmiyorum calisiyorum ve almanyadan abimin patronu beni ve annemi 3 ayligina almanyayi gezelim diye vize basvurudunda olacak ve ben cok süphe ediyorum red gelir bana diye 16 yasindayin diye ve okulada gitmiyorum sizce passaport cikatsammi yoksa bos mu versem

 40. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  bu gezinizde size ait vize destekleyici evraklar var ise koymalısınız , aynı şekilde annenizin evrakları koyulmalı , size sponsor olacak kişide anlaşılan firma sahibi onunda evrakları ile bir hazırlık yapmanız öneriyoruz , başvurmadan sorununuzun cevabını bilemeyiz, Türkiye ‘de olan bağlarınızı göstereceğiniz her evrak tatilinizi destekleyecek ve tekrar ülkenize döneceğinizi garanti edecektir.
  iyi tatiller.

 41. Erkut Minez diyor ki:

  selam,
  vize için kosmos vize merkezinde tek sıra numarası alıp aynı anda vize memurunun yanına gidebilirsiniz , ikinci yazdığınızın cevabı malesef olabilir , ama biz bunu düşünmek dahi istemiyoruz , size bol şans , iyi tatiller.

 42. ertan elbil diyor ki:

  merhaba efendim öncelikle burda insanlara dogru bilerek ve güvenilir cevaplar verdiginiz için çok teşekkürler size bir soru sormak isterim eşimle birlikte temmuz sonuna dogru 15 günlük yunanistan gezisi planlıyoruz daha önce yurt dışına cıkmadık yaşlarımız 30 ve 36 eşim 5 yıdır aynı şirkette bende 2 aydır bir şirkette çalışıyorum banka hesaplarımız ikimizinde 20 bin tl nin üstünde gezimize kendi aracımızla planlıyoruz sormak istedigim sengen daha önce almadıgımız için ve benim 2 aylık bir sigortam oldugu için bir sorun cıkabilirmi teşekkürler

 43. Erkut Minez diyor ki:

  Merhabalar,
  öncelikle çok teşekkür ederiz 🙂 , sorunuzu yanıtlamaya çalışalım , ilk kez vize başvurusunda bulunmanız ve 2 aylık sigortanızın olması sorun çıkaracağını düşünmüyoruz , yeter ki diğer evraklarınız ile destekleyeniz, vize başvurusunda yaptığınız ülke , sizin buradaki bağlarınıza bakacaktır o bağlar ne kadar kuvvetli ise vize almanız o kadar kolay olacaktır , Yunanistan vize konusunda kabul oranı en yüksek ülkelerden bir tanesi , temmuz sonu gidecekseniz şimdiden vize randevusunu almanızı öneriyorum , iyi tatiller.

 44. ertan elbil diyor ki:

  soruma yanıtınızda şimdiden randevu alın demissiniz yani 1 2 gün sonraya randevumu almalıyım yoksa şimdi temmuzun atıyorum 16 sına randevumu almalıyım birde temmuzun 16 sın randevu alsam 5 6 güne cıkarmı acaba randevum normal şartlarda teşekkürler

 45. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  yaz ayları yunan vize merkezi yoğundur , seyahat tarihinden 60 gün öncesinden vize randevunuzu alıp , vize işlemlerinizi başlatabilirsiniz,temmuz ayı sonunda bir seyahat olacak ise şimdiden randevu alabilirsiniz , vize işlemleri 3-4 günde sonuçlanır yunana vize merkeziden genel olarak .
  kosmos yunan vize merkezinde randevular online olarak alınıyor oradan yoğunluk durumuna bakabilirsiniz.
  iyi tatiller.

 46. mygz diyor ki:

  Mrb ben kapi vizesi ile bahsedilen bes yunan adasına gitmek istiyorum tur olmadan ancak nasil bi yol izlemeliyim bu adalar arasinda feribot seferleri varmi en ucuuza nasil çıkabilirim bu isin icinden

 47. Metehan Tek diyor ki:

  Merhaba,
  cevabınız için şimdiden teşekkürler.Yukarıda Duygu Hanım’a verilen cevapta şöyle bir bilgiye gözüm çarptı :(pasaporta red kaşesi değil,başvurunun yapıldığına dair bir kaşe basılmıştı,6 ay sonra italya vizesini rahatlıkla aldım,bunun sebebini sorduklarında eksik evrak verdiğimden bu sebeple vize alamadığımı ,vize alamayınca seyehatimi iptal ettiğimi aktardım, hiç bir sorun yaşamadım.)
  Buna istinaden ; pasaporta red damgası basılması ile başvuru tarihinin yazılması aynı şey değil midir? Sonuçta buda başvurunuzu yapıp vizeyi alamadığınızı gösteriyor.
  Teşekkürler

 48. M.ali pulcu diyor ki:

  Merhabalar

  Eylul basinda yunan adalarina gitmek istiyorum (rodos samos midilli) fakat serbest calistigim icin 3 aydir ssk odemesi yapmiyorum. Daha evveli 6 yildir araliksiz var. Sizce kapida vizeye basvursam red alir miyim? Banka hesaplarim fena durumda degil 30 bin uzerinde bi meblağ var. Simdiden tsk ederim

 49. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  kapıda vize başvurusunda bordro istenmiyor, hesap dökümü isteniyor , kapıda vize almanız için seyahat edeceğiniz tur firmasına bu evrakları 4 gün önceden ulaştırmanız gerekiyor , bu yüzden mutlaka tura çıkacağınız firmanın sitesine girip ve iletişime geçip evraklarını göndermeniz gerekli ben sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

 50. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  red edilen bir pasaport ve eksik evrak’dan iade edilen bir pasaport , sonuç olarak vize alamamış durumdadır , doğrudur.
  ben pasaportumu teslim alırken benden eksik evrakları tamamlamam durumunda vize başvurumu tekrar başlatacakları bir durum vardı ama 1 hafta daha beklemek istemediğimden , pasaportumu iade aldım.
  diğer soruya gelince , red alınan bir vize başvurusu olan birinin tekrar aynı ülkeden ya da başka ülkeye vize başvurusu yapabilirliği ile alakalıydı.
  görüş ve önerileriniz için teşekkürler.

 51. Koray Ekmekçi diyor ki:

  12 Haziranda öğrenci vize başvurusu yaptım Almanya’ya.Bütün evraklarım tam.Euro hesabımda 5800 küsür euro ve 8700 küsür tl para vardı.Ayrıca babam işveren olduğu için onun evraklarını tamamladım.Araba ruhsatları,tapular,kira kontratı,Aras kargo acentesiyiz şirketle yaptığımız sözleşme,babam tarafından verilen genel vekalet işlerle alakalı,babamın hesap dökümü 27000 küsür lira para.Yani herşey onların istediği gibi hala bekliyorum.Evraklar konsoloslukta.Ayrıca davetiyemde var.Geçen cumar günü beni Ankara ALmanya Büyükelçiliği aradı.Nerde okuduğumu hangi bölümü okuduğumu 28 yaşındayım daha önce ne iş yaptığımı davetiye göndereni nerden tanıdğımı en son ne zaman görüştüğümü sevgilim olup olmadığını sordu.Hepsini cevapladım.Pazartesi belli olur dedi fakat hala i-data üzerinden sorgulama yaptığımda konsoloslukta yazıyor.Bu konu hakkında yardımınızı istiyormm. Teşekkür ederim..

 52. Erkut Minez diyor ki:

  Merhabalar,
  Öğrenci vizesi hakkında malasef bilgi sahibi değiliz, turist vizesi ile ilgili tecrübe paylaşımı yapabiliyoruz,
  Umarız vizeniz çıkar , bol şans…

 53. Tolga diyor ki:

  İyi günler ben almanyadan gelen akrabalarımla beraber almanyaya döncem arbayla.bunun için schengen alman ve çoklu girişimi işaretlemem gerek.vede uçakla gitsemmi sorun olmaz vizeyi kolay alabilnek için,

 54. Volkan diyor ki:

  Merhabalar,
  Birkaç sorum olacak.Öncelikle Ağustos ayında Budapeşte’de Sziget festivaline gidiyoruz 11-19 Ağustos arası Budapeşte’de 19-20 Ağustos’ta da Viyana’da kalacağız. Macaristan Konsolosluğu sitesinde seyahat sigortası süresinin dönüş tarihinden sonra 2 hafta kadar geçerli olması gerektiği yazıyor. Ancak gerekli belgeleri öğrenmek için bilgi aldığım bir aracı kurum seyahat suresini kapsayacak diyor. Uzatmalı mıyım? Ve aralık ayında Amsterdam’a gideceğim tekrar ugrasmak istemiyorum , bana örneğin 6 aylık çift girişli vize verme ihtimalleri nedir? Bunun için basvurursam cok girişli çıkmazsa direk red mi yerim yoksa yine de tek giriş verebilirler mi ? Vize basvuruma Amsterdam’ı da eklersem evraklarimda ne gibi değişiklikler yapmam gerekir?
  Teşekkürler

 55. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  seyahat sigortası : normal şartlarda seyahat süresini kapsayacak sigorta yeterli olmaktadır , ek olarak bu tip seyahat sigortaları uygun fiyata oluyor , 10 euro 15 gün 20 euro karşılığında 1 ay olarak yaptırabilirsiniz , farklı sigorta firmalarından fiyat almanızı öneriyoruz.
  6 aylık vize : 6 aylık aylık multi vizeler uzun turist vizesi sınıfına girmektedirler, schengen vizesi geçmişi arttıkça vize süreniz uzayacaktır , macaristan dan ilk kez başvuru yapıyorsanız uzun süreli alma ihtimali biraz düşük ama belli olmaz tabiki 🙂 , çok girişli vize istediğinizde uzun verilmez ise 2 ya da tek girişli verilebilir.
  macaristan için vize başvurusunda , amsterdam seyahatiniden bahsetmeniz faydanıza olabilir , tabii bu seyahati belgelendirmek şartıyla.
  şimdiden iyi tatiller.

 56. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  almanya konsolosluğunun vize evraklarına çok dikkat ettiğini biliyoruz , bu sebep ile seyahatinizi kaliteli evraklar ile desteklemeniz faydanıza olacaktır .
  dediğiniz gibi uçak ile seyahat edip otel rezervasyonu ile desteklediğiniz bir turistik seyahat ile işiniz daha da kolay olabilir.
  iyi tatiller.

 57. enes diyor ki:

  Merabalar erkut bey simdi benim ispanya baslangicli fransa italya gezim olucak yakin cevrem almanya schengeni alip gitsem bi sıkıntı olmucagini soylediler sizce boyle bisey yapsam ispanyaya giriste bi sikinti olurmu? Simdiden cok tesekkurler

 58. Erkut Minez diyor ki:

  Merhabalar,
  öncelikle hatırlatalım schengen kuralları der ki , İlk girişiniz hangi ülkeden ise o ülkeden vize başvurunuzu yapınız , tatil planınızda birden fazla ülke var ise hangi ülkede daha fazla konaklayacak iseniz o ülkeden vize alınız der.
  Başka ülke schengeni ile İspanya’ya ilk girişi yapan arkadaşlarım oldu bizzat bende eşlik ettim ve bir sorun yaşanamadı .
  Ama önemli olan Almanya schengeni alırken nasıl bir seyahat planı sunacağınızdır , şayet almanya’ya yukarıdaki planı anlatıp vize başvurusunda bulunacaksanız , sizin için sıkıntı olabilir.
  iyi tatiller.

 59. enes diyor ki:

  Cok tesekkurler erkut bey simdi 2 gun ispanya 3 gun fransa 2 gun italyada kalicaz en rahat vize basvurusunda italya dedikleri icin italya schengenine basvurmaya karar verdik bu daha mantikli alman schengeni almaktansa yinede bi sikinti cikarmi sizce

 60. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  italya ve fransa schengen konusunda dediğiniz gibi nispeten daha uygun ülkelerdir , seyahat planınızı uçak ve rezervasyonlar ile destekler iseniz sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz , tabii bu işleri kesitrmek pek mümkün değil , tahminleme yapıyoruz.
  iyi tatiller.

 61. kemal diyor ki:

  Merhaba;

  Temmuz ayı başında arkadaşlarımla beraber Hollanda-italya turu yapmak için ve prosedür olmasından ötürü italyada daha fazla kalacağız diye italya vizesine başvurduk.Arkadaşlarımla aynı belgeleri vermemize rağmen hatta biriyle aynı yerde çalışmamıza rağmen bana red verdiler arkadaşlarıma ise çok çıkışlı 6 aylık vize geldi.Sebep olarak maddi kaynaklar yetersiz, belgeler kanıtlayıcı değil ve geri dönceğiniz ispat edilememiştir denildi.6 senedir bordrolu çalışıyorum, ayrıca okulum var ve bütün uçak biletlerim, hoteller ve trenler ödenmişti.Bunun üzerine konsolosluğa gidip sordum ve tekrar başvurmam gerektiğini söylediler. Bunun üzerine biraz daha dilekçe, tapu vs ekleyip tekrar başvurdum fakat sonuç değişmedi. Şimdi ki sorumsa biletlerimi çevirttim ve eylülde ispanyaya gitmek istiyorum fakat pasaportumda iki tane yanyana işleme alındı kaşesi var. Bu kaşeler bana sorun çıkarıcak biliyorum. pasaportunu iptal ettirip değiştir diyenler var, bu doğrumu, riskli bir durum söz konusu olurmu? Böyle bir durumda hala aynı pasaportu kullanmaya devam etmelimiyim?Bir dahaki başvurumu nasıl yapmalıyım? geçen sene yunanistandan vize almıştım eski pasaportumda mevcut. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 62. murat diyor ki:

  selamlar bana bir konuda yardımcı olursanız sevinirim ben 2 aylık çok girişli yunan şengen vizesi aldım fakat yunanistan ziyaretimden sonra bulgaristanda 2 gün kalmak istiyorum sıkıntı olurmu ceza ödermiyim cevaplarınız için teşekkürler…

 63. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  öncelikle geçmiş olsun, yunanistan vizesi için başvuruda bulunabilirsiniz ama yunan tarafı eski pasaportunuzu görmek isteyebilir, pasaportu değiştirmek bir çözüm ama eski pasaportu istediklerin de bir ehemmiyeti kalmıyor, kaybettim diye bilirsiniz tabiki.
  işleme alındı kaşesi 2 adet olduğu için bu durum sizin dediğiniz gibi bir risk taşıyor , sizin yerinizde olsam yunan vizesi ile ilgilenen tur firmaları ile temasa geçip danışmanlık alırdım .
  bol şans.

 64. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  italya vizesi için idata yerine italya başkonsolosluğundan randevu alabiirsiniz(gene idata dan telefonla randevu almalısınız)
  italya başkonsolosluğunun bilgilerini gönderiyorum.
  http://www.consistanbul.esteri.it/Consolato_Istanbul/Menu/I_Servizi/Per_chi_si_reca_in_italia/Visti_turco.htm
  Bilgi edinmek ya da vize başvurularını direkt olarak başkonsolosluk gişelerinden yapmak isteyen şahısların hafta içi her gün saat 08.30 – 12.30 ve 13.30 – 18.00 saatleri arasında (+90) 444 8493 numaralı telefondan IDATA’ya ulaşarak randevu almaları gerekmektedir.

 65. Y.Emre diyor ki:

  Merhaba,
  Ben ve eşim Fransa’ya Shengen Vizesi için başvurduk, ama bugün red aldık ikimizde.
  Evrakların doğruluğunda sıkıntı varmış,
  Tekrar ne zaman başvurabiliriz, ne yapmalıyız bu durumda?

 66. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  öncelikle geçmiş olsun , direkt konsoluslukla irtibata geçmenizi öneriyorum telefon ya da mail ile görüşmenizi tavsiye ederim.
  http://www.ambafrance-tr.org/Vize-Servisi-ile-iletisim,1947

  Fransa Büyükelçiliği web sitesinde yer alan bilgiler sorunuza cevap teşkil etmediyse aşağıdaki adresten, telefon numaralarından veya e-posta yoluyla Vize Servisi’ne ulaşabilirsiniz :
  Adres : Paris Caddesi N° 70 Kavaklıdere Ankara
  e-posta : amba.ankara@diplomatie.gouv.fr
  Telefon : + 90 312 455 45 45/40/42 (bu numaralardan, resmi atamaları yapılmış diplomatik pasaport, özel pasaport ve hizmet pasaportu hamillerine randevu verilir)
  Normal vize başvuruları için : + 90 212 373 58 06 (normal pasaportlar)

 67. Emre K diyor ki:

  MACARİSTAN KONSOLOSLUĞUNDAN ALINMIŞ 1 YIL GEÇERLİ 45 GÜN KALIŞ SÜRESİ OLAN ÇOK GİRİŞLİ VİZEM VAR. HAZİRAN 2014 TE 7 GÜNÜNÜ MACARİSTAN DA KULLANDIM. İSPANYA YA GİTTİĞİM TAKDİRDE AYNI VİZE İLE GİRİŞ YAPABİLİR MİYİM. DAHA ÖNCE HOLLANDA. İTALYA. YUNANİSTAN VE İSPANYA DAN SCHENGEN VİZWESİ ALMIŞTIM VE 2011 YILINDA İSPANYA VİZESİ İLE MADRİD E GİRİŞ YAPMIŞTIM

 68. soner diyor ki:

  Yunanistan schengen vizesine başvurucu yapacağım.

  hesabımda 11bin tl küsür para var nakit kullanmadığımdan hesap haraketlerimde para giriş çıkışları oldukça haraketli.

  yaşım 27
  öğrenciyim
  1yıldır çalışmıyorum.

  ailemden herhangi birini sponsor göstermek istemiyorum 4 günlük seyehat için başvuru yapacağım red olma riski çokmudur

 69. gökhan diyor ki:

  merhabalar yılbaşında arkadaşlarla Amsterdam a gitmek istiyoruz fakat yeni parmak izi uygulamasında dolayı, hollanda konsolosluğu bizi izmir yada ankara ya yönlendirdiği için; biz burada(Antalya) Almanya taşeronu idata dan vize almayı tercih ettik. eşim ve benim önceden shengen vizemiz var.Çoklu giriş vize talebini almanyadan %90 ihtimalle vize alırız. ( toplamda 5 kişi gideceğiz aynı yöntem ile) sorum şu hollandaya girişte sıkıntı yaşar mıyız ?

 70. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  hollandanın bu konuda sert kuralları olduğunu biliyoruz, siz almanyada schengen alırken doldurduğunuz formda, Schengen bölgesine gireceğiniz ilk ülke sorusuna almanya yazıp hollanda ya giriş yapacağınız için sıkıntı olmaz diyemiyoruz.
  hollandaya girerken size vize memurunun , neden alman schengeni ile geldiniz sorusuna tatmin edici bir cevap vermeniz gerekmektedir.
  umarız sorun yaşamazsınız iyi tatiller.

 71. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  çalışmıyor olsanızda vize almanın en önemli tarafı , Türkiye’de olan bağlarınızın ne kadar sıkı olduğunu göstermektir, ailenizi göstermeniz bu anlamda iyi olabilir.
  vizeyi alırken red alabilecek tüm şüpheleri ortadan kaldırıp başvurmanızı tavsiye ederiz.
  iyi tatilleri

 72. meltem diyor ki:

  Merhaba schengen vizesi almak istiyorum.Bosandim 2 tane kizim var babamlarla beraber yasiyoruz.yasim 38 calismiyorum.ssk baslangici var cok eski tarihli.Babamin sponsorlugunda yilbasinda yunanistan italya 1 haftalik vize icin basvuruda bulunacagim 1 ev 1 araba 1 arsa tapusu var emekli babam ve hesabimizdada 5000 tl para var daha once hic vize almadim bu durumda turistik vize alma sansim nedir.Sizce nereye basvurmaliyim

 73. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  vize verirken ülkelerin baktıkları ilk şey , türkiye de olan bağlarınızın ne kadar kuvvetli olduğudur, vize yi aldıktan sonra sizin türkiyeye dönmek zorunda olduğunuzu bilmeleri yeterli, bunun için babanız sizin tüm masraflarınızı karşılayacağında dair dilekçesi ve mal varlığını gösteren her şey çok önemli , yunanistan ve ,italya gezileriniz olacak demişsiniz iki ülkede türk turistlere yeterince iyi davranıyorlar , ilk olarak yunanistan seyehati yapmanızı önerebiliriz.
  iyi tatiller.

 74. Onur diyor ki:

  Merhabalar, ben İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Bölümü öğrencisiyim.. Geçtiğimiz yaz resmi bir tıbbi staj kapsamında olmayıp yalnızca uluslararası bir öğrenci kulübü etkinliğinden ibaret olan bir staj programı çerçevesinde host tarafından imzalı davet mektupları ile Fransa’ya vize başvurusunda bulundum. Fakat yetkililer bunu tam bir tıbbi staj zannedip işlemleri turistik vize yerine çalışma/staj vizesiymiş gibi yaptılar. Üniversite yönetimlerinin bir anlaşması olmadığı için doğal olarak da reddettiler. (uçak biletimin olduğu güne kadar da beklemek zorunda kaldım)

  Neyse, şimdi ise 2015 Şubat ayında Hollanda Amsterdam ve Rotterdam’a turistik amaçlı bir haftalık bir gezi planladık arkadaşlarımla. Eski pasaportum bir yıllıktı. Süre yetmeyeceği için 10 senelik pasaport başvurusu yaptım ve yakında o da elime geçecek.

  Bu ret bana sorun çıkarır mı?

  İkinci sorum ise şu: bütün gezi masraflarını ben kendi birikimlerimi yaptığım burs hesabından karşılayacağım. masrafları rahatça karşılayabilecek (BANA AİT) hesap dökümlerini vermem yeterli oluyor mu? (Zira babam semt pazarlarında satış yaptığı için herhangi bir yerde çalışan olarak görünmüyor, kendi isteğe bağlı sigortasını ödüyor.) yoksa ebeveyn bilgilerini vermek her şartta zorunlu mudur. (yaşım da 20 bu arada)

 75. ibrahim diyor ki:

  merhabalar ben amerika’ya gitmek istiyorum vize için birçok başlık okudum ama açıkçası kafam karıştı şu an aktif pasaportum yok sıfırdan başvuracagım hepsine 1. sınıf kamu yönetimi aöf okuyorum çalışmıyorum 3.5 yıl çalıştım dolayısıyla sigortamda baya bi yattı. hesaba gereğinden fazla para koyup çıktısını götürdüğümde konsoloslukta bu insanlara güven verebilirmiyim yani benim gerçekten gidip tatil yapıp geleceğime inanırlar mı? zaten 15 gün civarı gitmek istiyorum veya pasaportta herhangi bir ülkeye giriş çıkış görünse bu vize almamı daha kolaylaştırır mı? genel bir bilgi istiyorum teşekkürler..

 76. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  Amerike vize verirken yada diğer Şengen ülkeleri vize verirken , yaşadığınız ülkedeki bağlarınızın ne kadar kuvvetli olduğuna yani tatiliniz bittikten sonra geri dönececeğinizin garanti olduğuna bakacaklardır.
  İşinizin olması Taşınmazlarınızın olması ve birikiminizin olması bu yüzden önem taşımaktadır.
  Öğrenci olduğunuzu göre hem kendinize ait bu detayları hemde siz oradayken size sponsor olacak alilenizden birini ve onun birikim ve tapu vb bilgilerini evraklarınızın arasına koyarak vize başvuurusunda bulunmanızı tavsiye ederiz.

 77. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  yeni pasapoırtunuz olacağı için fransa reddini görmeyecelker (vbs sisteminde olmadan bu reddi aldığınız için sorun yok şimdiden sonra alacağınız redler pasaport götürmeseniz dahi sistemden görülecek o yüzden durum şimdi çok önemli)
  Açıkçası sponsor göstermeniz sizin için daha iyi olacaktır hem kendi birikimimleriniz hemde babanızın birikimleri iyi olacaktır.Burs hesaplarının banka dökümü eğer orada birikim var ise işe yarayacaktır ama aileden ek kaynak göstermek işinizi kolaylaştırır, daha önce bir red aldığınız için tüm istenen detayları Çalışmayan ya da Öğrenci için Turistik vize evraklarının tamamını hazırlamanızı tavsiye ederiz.

 78. ayşe nur diyor ki:

  Merhaba,

  13-15 Aralık 2014 tarihileri arasında turistik amaçlı Avusturya-Vİyana ya eşimle birlikte gitmeyi planlıyoruz. Vize başvurusu için tüm evraklarımızı topladık .Önümüzdeki hafta vize başvurusunu yapacağız. (Daha önce Amerika ve İtalya ya gittik) Mart ayında ayrıca Hollanda ya gitmek üzere uçak biletimizi aldık .Sorum şu; Avusturya vize başvurusunda mart ayında gideceğimiz Hollanda ziyaretini kapsayacak süreli vize talebini iletebilir miyiz? uygun olursa nasıl bir dilekçe yazmamız gerektiği konusunda yardımınızı rica ederim.

 79. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  avusturya vize başvurusunda Hollanda gezinizden bahsetmenizi öneriyoruz, yazacağınız bir dilekçe de bunu belirtebilirsiniz ve destekleyeci evraklarınızı ekleyebilirsiniz . (uçak bileti ve otel rezervasyonlarınızı ekleyerek hollanda gezinizi belirtebilirsiniz)
  daha önceden schengen vizeniz olduğu için çok girişli schengen vizesi alacağınızı düşünüyoruz.
  iyi tatiller.

 80. Mehtap diyor ki:

  Merhabalar ben ve eşim isviçreye sadece gezmek bağlamında oraya gitmeyi düşünüyoruz eşimin ailesi kardeşi d grubu sanırım orda yaşıyor ve çalışıyorlar oda bir dönem ordaydı evlenmeden önce bize onlar davetiye gönderiecekler vize çıkarmı bunu merak ediyoruz. Buna ek birde eşim orada yaşarken bundan 8 sene önce bir bankaya çok cüzi borcu varmış ve banka şuanda kapanmış bize vize çıktığı takdirde havalimanında bir sorun olurmu bizim açımızdan yada eşimin bu durumuna istinaden bize davetiye gelmesine rağmen vize çıkmama ihtimali nedir?

 81. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  Siz davetiyeli turistik vize başvurusunda bulunacaksınız, bu durumda en önemli husus , Türkiye’de olan bağlarınızın kuvvetli olduğunuzu belgelemenizdir, tapu , araç, banka da hesap harektleri ile berbaer birikim çok önemli.
  banka borcunuz ile alakalı bir yorum yapamıyoruz oradaki hukuk kurallları kişilerin seyahat özgürlüklerini kısıtlarmı ya da sizden orada ödeme almak isterler mi bilemiyoruz.
  iyi tatiller.

 82. Merve diyor ki:

  Merhaba ben avustuyaya vizesine baş vururken tek girişli vize başvurusunu işaretledim, sonundada 6aylık vizeyi aldım şuan viyanadayım henüz 4ay vizem var fakat bir haftalığına türkiyeye gidip gelmek istiyorum? Bu mümkün mü? benim burdaki konsolosluktan bunu değiştirme gibi bir imkanım var mı?

 83. Ahmet Bayındır diyor ki:

  Merhabalar, öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Sizlere bir şey danışmam gerekecek; ben bu Ocak-Şubat aylarında bir avp seyahati planlıyordum planım ise 22 Ocak-28 Şubat yani yaklaşık 40 gün İtalya’ya Schengen için başvurumda bana 40 günlük vize verirler mi acaba? Teşekkürler.

 84. muratkekikli diyor ki:

  Selamlar Erkut bey verdiğiniz aydınlatıcı bilgiler için teşekürler. Benim sorum şu ssk yok ev arsa tapusu yok banka hesap cüzdanımla vize başvurusu yapsam kabul edilme şansı var mı acaba Schengen bölgesine ya da en kolay hangi ülke verir vizeyi AB bölgesinde? iyi çalışmalar şimdiden. Bu arada burda soru soran arkadaşlar lütfedip sorularından sonraki aşamayıda aktarsalar daha da aydınlatıcı olur diye düşünüyorum vizeyi alan pır uçuyor, hayır sordun müracat ettin akibeti de söyleyinki bilgi paylaştıkça çoğalsın. Son olarak tüm AB ülkelerinin bu şekil mali duruma yönelik zorlayıcı tutumlarınıda kınıyorum zenginsen buyur gel paran olduğunu belgeleyemezsen vebalı mumelesi kabul edilemez bir tutum belki ben seyahatim için tüm yıl para biriktirdim işi bıraktım bu neden ilgilendiriyor onları Avrupa insan hakları beyannamesi sadece beyaz kağıt üzerine mürekkepten ibaret kalıyor.

 85. Alparslan Çelimli diyor ki:

  Daha önce schengen almamış biri multi girişi alamamadığı için tek giriş almak zorundayım. Romanya ve bulgaristan schengen olduğu takdirde geçişe izin veriyordu. Bu izin damgalı mı yani schengen bölgesine girdik mi sayılıyor yoksa direk sorgusuz sualsiz geçiş hakkı mı? yani bulgaristan-romanya-macaristan yapsak macaristanda mı schengene girmiş sayılıyoruz ve tek giriş hakkımızı kullanıyoruz yoksa bulgaristandan çıkınca tek giriş hakkımız tükenmiş mi oluyor.

  Birde multi seçenek için daha önceden schengen almak gerekiyor. Bu çift girişli schengen içinde geçerli mi?

 86. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  6 aylık multi vize almışsınız anladığımız kadarı ile , vize’nin sağ tarafında duration of stay bölümün’de bir gün bilgisi yazar örneğin 30-45-60-90 gibi ,bunun anlamı 6 aylık çok ‘lu giriş çıkışlı bir vize de 6 aylık zaman diliminde en fazla schengen bölgesinde kalabileceğiniz süreyi belirtir.
  özetle 6 aylık çok’ lu giriş çıkışlı vizeniz var ise ve duration of stay dolmadı ise schengenbölgesine girip çıkabilirsiniz .
  iyi tatilller.

 87. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  40 günlük sürenin planınızı yapmanızı öneriyoruz, italya vize konusunda iyi davranışı olan ülkelerdendir, destekleyeci kaliteli evraklarınız ile , 40 günlük planınızın detayları ile başvurunuzu yaparsanız sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz.
  iyi tatiller.

 88. Erkut Minez diyor ki:

  murat bey selamlar,
  normal şartlarda banka cüzdanı gelir beyanı için başlı başına yeterli belgelerdendir , ama konsolosluklar eski alışkanlıkları devam ettiriyorlar sanırız diğer evrakları da istiyorlar, ekteki link Avrupa Birliği Türkiye delegasyonu sayfasının , türklerden istenecek evraklarının listesinin olduğu link, bu sayfayı incelemenizi rica ederiz.

  http://www.avrupa.info.tr/tr/schengen-boelgesi/tuerkiyeden-kisa-suereli-vize-basvurusu-yapan-basvuru-sahipleri-tarafindan-teslim.html

  Malasef şimdiki sistemde bu uygulamalara tabiyiz ama vize süreci yol haritası tamamlandığında inşallah vizesiz avrupa yolu gözükecek.
  iyi tatiller.

 89. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  ilk başvurunuzda çok giriş alamazsınız diye bir kural bulunmamaktadır , Schengen vizeniz ile Önce bulgaristan sonra romanya’ya geçebilirsiniz , tek girişli şengen vizeniz yanmaz , bu ülkeler schengen vizesinizin arka sayfalarını kullanmak zorundalar, kaldı ki artık vbs sistemi olduğu için sistemde sizin şengen bölgesine giriş yapmadığınızı sistem görecektir ama macaristan schegen bölgesinde olduğu için macaristana giriş yaptığınızda schengen bölgesine girmiş olursunuz ,vizeniz tek girişlide olsa , karadan vizeniz süresince şengen ülkelerini gezebilirsiniz.
  iyi tatiller.

 90. burak diyor ki:

  merhabalar kolay gelsin. ben hali hazırda 2 yıldır aynı şirkette çalışıyorum. bankada birikim yok altın alıp yastık altı yapıyordum.çek cumhuriyetine gitmek istiyorum. 1 yıldır beraber olduğum kız arkadaşım var. işi gücü bırakıp orada onunla evlenmek istiyorum. vize almam için nasıl bir yol izlemeliyim. davetiye mi göndersin. yoksa turist vizesiyle orada evlensem mi. çünkü o buraya gelip yerleşemez ben gideceğim.uzun süreli vize için mi başvuru yapmalıyım yoksa ziyaret için mi

 91. yıldız diyor ki:

  Merhaba ,ben üç aylık Yunanistan’dan yirmi günlük kalmalı mult vizemi aldım.İlk olarak Atina’ya çıkacağım üç günlük hafta sonu gezisinden sonra bir iki gün İstanbul’a döneceğim ve tekrar altı günlük noel için Berlin gezisi ayarladım.Bu durumda kalma süremde yirmi günü geçmiyor.Yunanistan’dan aldığım schengen vizesi ilk Yunanistan’a çıktığımdan dolayAlmanya için problem olmayacaktır değil mi?Beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler…

 92. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  yunanistandan aldığınız schengen vizesi ile (multi 3 ay ,20 gün konaklamalı) önce yunanistan sonra almanya tatili yapabilirsiniz , iyi tatiller 🙂

 93. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  bu kadar sadece tavsiye de bulunabiliriz, turist vizesi ile ilk girişinizi yapabilirsiniz , turist vizesi ile orada evlenebilirmisiniz o kısmı bilemiyoruz , uzun sireli vize için ise gereken evrakları en kaliteli şekilde hazırlamanız faydanıza olacaktır.

 94. Şükrü diyor ki:

  Merhaba Erkut Bey

  Ben Belçikaya Aile birleşimi için vizeye başvurmuştum eşimle birlikte 17 10 2013 de ben şimdi günlük tur aldım yunanistan için vize başvurusu yapacaktım pasaportumda vize konusunda belçikadan avukat yoluyla mahkemeye başvurdum eşimle birlikte takip ediyoruz bu yunan vizesi için sorun olurmu.

 95. Berfin diyor ki:

  Merhaba Erkut Bey,

  Yarın vize başvurum var ve bu kaynağı yeni keşfettiğim için hemen danışmak istedim. Evraklarımın hepsi tamam. Ancak seyahat sigortanısının da diğer evraklar gibi imzalı ve kaşeli mi olması gerekiyor onu çözemedim zira pek belirtilmemiş.
  Ayrıca ben Şubat ayı için 8 günlük kısa süreli Fransa vizesine başvuracağım, ama ileride (yaz tatilinde) tekrar uğraşmamak ve masrafa girmemek için, bu başvurumda “çok girişli” vize almak istiyorum. Ama yazın kafamdaki seyahat için henüz bir uçak ve otel rezervasyonum yok. Dilekçemde bunu ne şekilde belirtmem gerekiyor? Örneğin, “xxx-xxx tarihleri arasında ülkenize yapacağım seyahat ve önümüzdeki 6 ay içerisinde planladığım başka bir seyahat için çok girişli vize vermenizi arz ederim.” gibi bir şey yazmam uygun olur mu?

  Çok teşekkürler

 96. merve diyor ki:

  Merhabalar..
  Ben 11 aylik ingiltere ogrenci vizesi aldim ve geleli 2 ay oluyor.
  1 haftalik belcikaya gitmek istiyorum neler yapmam gerekiyor ..
  Tesekkurler

 97. müjde diyor ki:

  merhaba ben ve abim italya turu için italya vizesine başvurduk abim şuan sigortalı çalışıyor her ikimizinde daha önce yunanistan a schengen vize almıştık abim bir süre hollanda da stiker denen izinle orda yaşadı ben kamu görevlisiyim vize almada abim sıkıntı yaşar mı teşekkürler

 98. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  daha önceden schengen vizeniz olduğunu anlıyoruz ek olarak abiniz schengen ülkesinde oturum izni ile yaşamış , italyaya veridğiniz evraklar da tam ise bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz.
  iyi tatiller.

 99. Çiğdem diyor ki:

  Merhaba Erkut bey
  Nisan ayında gitmek üzere kız arkadaşımla İtalya seyahati aldık 1 yıllık Schengen vizesi almak çok istiyoruz geçtiğimiz Mart Ayında Fransa ya gittik ilk vizemi oradan aldım birde geçen ay Sırbistan’a gittik oraya vize yok şimdi vizemizi Yunanistan üzerinden alsak bize bir yıl verirlermi bu vize ile italya’ya giriş yapabilirmiyiz.İTalyadan geldikten sonra Yunanistan’a gitmeyi planlıyoruz . Bize ne önerirsiniz ilk Yunanistan vizesine başvurup önce Yunanistan’a giriş yapmayı sonra italya’ya mı gitmeyi yoksa başka seçenekmi son olarak 4 nisanda gidersek ne zaman vizeye Başvuruda bulunalım teşekkürler

 100. kazel diyor ki:

  Merhaba ben 2011 yilinda almanyada 2 ay tatil yapmistim yalniz vize alirken almanyadan gelen davetiyem vardi.Simdi davetiyesiz olarak basvuru yapmak istiyorum acaba davetiyesiz vize alma şansım nedir?

 101. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  italya geziniz olacak ise , italya schengeni almanızı tavsiye ediyoruz,ikinci seçenek de ise yunan schenegni alıp öncesinde yunana gidip sonrasında italya yapılabilir.
  1 yıl vize almak bir süreç ,master ülke olarak yunanistanı belirleyip ilk oradan vize alıp yunana giriş yapıp sonrasında diğer ülkelere gidebilirsiniz, ne kadar çok yunan vizesi alıp yunanistana girerseniz her seferinde uzun süreli çok girişli vize alma şansınız yükselecektir.
  iyi tatiller.

 102. peline diyor ki:

  Merhaba,
  2006 yılında Fransa’ya vize başvurusu yapmıştım fakat vize vermemişlerdi sonra evrakları tekrar düzenleyip başvurmuştum vize vermişlerdi ve Fransa’ya gitmiştim. Sorum şu pasaportumda red vb yazmıyor ve Fransa’ya gittiğime dair Schengen vizesi bulunmaktadır. Şimdi İngiltere için vize başvurusu yapacağım ve son 10 yıl içinde İngiltere dahil herhangi bir ülkeden vize reddi aldınız mı? sorusuna evet mi hayır mı yazacağım? Bu olay vize reddine girer mi? Ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim.

 103. şafakyırtıcı diyor ki:

  MERHABA 1 şubatta avrupa gezisine çıkıyorum fransadan mult c tipi vize aldım ilk olarak istanbuldan paris e pariste 2 gün kaldıktan sonra ispanyaya orada 1 hafta kalıp oradanda italyaya geçip sonrasında ülkeme dönme planım var fransada havalimanında herhangi bir sorun ile karşılaşırmıyım yada göstermelik bi fransadan geridönüş bileti rezarvasyonu alıp havalimanında göstermelimiyim ?

 104. Murat diyor ki:

  Merhabalar ben daha önceden almanyaya 3 defa schengen vizesiyle giriş çıkış yaptım ancak davetiyeyle vize alıyordum bu sefer otel ve uçak rezervasyonu yaparak turistik vize almak istiycem devlet memuruyum vize konusunda sıkıntı çıkar mı

 105. Erkut Minez diyor ki:

  pelin hanım merhaba,
  herhangi bir red kaşesi olmadığını anlıyoruz ve sonrasında eksik evrakları tamamlamışsınız bu bir vize reddi anlamına gelmiyor, kafanızda soru işaret kalmasın birleşik krallık vize servisinie mail atarak bu sorunuzu onlara yöneltmenizi tavsiye ederiz ama bizce bir sorun yaşanmayacaktır tahminini yapabiliriz.

 106. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  gümrük memuru size detay sorar ise fransa ve ispanya seyahatlarinden bahsedin lütfen doğru bilgileri vermeniz önemli ,fransa ve ispanya rezervasyonları ve nereden dönecekseniz o biletleri sorarlar ise göstermenizi tavsiye ederiz.
  iyi tatiller.

 107. Bülent diyor ki:

  Merhaba, ben Türkiye’de yasıyorum ayrıca Bulgaristan vatandaşlığım ve pasaportum var. En son 2014 Ağustos ayında BG ye giris cikis yaptım. 2015 Ocak 15 Belçika ve Amsterdam a is toplantısı icin gideceğiz, herhangi bir vize almadım. Bulgar pasaportum ile Türkiye’den cikis yapacagım. Herhangi bir sorun cikar mı? Tesekkur ederim.

 108. elif zeynep diyor ki:

  Merhabalar ben 24 yasında babamın üzerine yeşil pasaportla almnyaya gittim 25 yasından sonra o pasaport kullanma şansım olmadığı için mavi pasaport çıkaracağım. Bi yazıda okumuştum eğer bi Avrupa ülkesini ziyaret ettiyseniz Amerika’ya vize almanız çok kolaydır diyordu. Ben Amerika’ya gitmek istiyorum ama bu pasaportumda Almanyaya gittiğimi gösterecek mi yani benim Amerika vizem kolaylaşır mi. Bide almanyaya giderken hiç vize almadım bu Yüzden sengey vizesi almamış mi sayılıyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim

 109. roza diyor ki:

  Merhaba benimde bir sorum olacak sizlere yardimci olursaniz sevinirim.abim iskocyada yasiyor ve beni oraya turist olarak goturnek istiyor 15 gunluk falan universite mezunuyum sigortali calistim ancak isten ayrildim suanki saglik sigortam babamin bagkur emeklisi.benimsorum abim davetiye gonderdiginde ne yapmaliyiz ki red cevabi almayalim

 110. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  davetiye iel gideceğiniz için karşı taraf sizin tüm masraflarınızı karşılşıyor olmalı, birleşik krallık vize merkezi davetiye ile giriş vizesi bölümünü incelmeneniz tavsiye ederiz.

 111. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  pasaportunuzda şengen vizesi olması tabiki bir destek sağlar ama şart da değildir,vize evraklarınızın arasında eski pasaportunuzun fotokopisini koyabilirsiniz,vize randevusunda ziyaret ettiğiniz ülkeler zaten size sorulacaktır.
  iyi tatiller.

 112. Cansu diyor ki:

  Merhabalar şuanda elimde yunanistan 3 aylık schengen vizesi var ben ilk olarak yunanistanın sakız adasına giriş yapacağım 1 gece konaklayıp 1 hafta 10 gün sonrada belçikaya gideceğim bu vize belçikaya girmemde bi sorun teşkil eder mi?

 113. Cansu diyor ki:

  Merhabalar şuanda elimde yunanistan 3 aylık schengen vizesi var ben ilk olarak yunanistanın sakız adasına giriş yapacağım 1 gece konaklayıp türkiyeye geri döneceğim 1 hafta 10 gün sonrada belçikaya gideceğim bu vize belçikaya girmemde bi sorun teşkil eder mi?

 114. Ayşe diyor ki:

  Merhaba,

  Öncelikle ben de sabırlı yanıtlarınıza teşekkür etmek istiyorum. Benim sorum şu. Eşim Yunanistan’da çalışmaya başladı. Ben de olabildiğince uzun bir vize alıp yanına gitmek istiyorum. Freelance çalışıyorum. Freelance çalıştığıma dair şirketten yazı ve şirket belgelerini aldım. Bunun bir yardımı olur mu? Ne tür vizeye başvurmam doğru olur? Eşimin iş belgelerini de göstermem gerekecek mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

 115. ridvan diyor ki:

  Iyi aksamlar bir sorum olucakti biz fransadan turkiye ye geldik yanliz geri donusumuzde hava alaninda bizi geri cevirdiler bebeyimizin fransa oturum karti olmadigi icin(bebek 2 aylik) ama elimizde oaranin belediyesinin verdigi dogum belgesi var onuda kabul etmediler pasaportunda orda dogmus oldugu bolgenin adi var gelirken versikleri gecici pasaportun fotokopisi oldugu halde bizi birakmadilar fransaya donus yapalim bize vize almaniz gerekiyor dediler ve bizimde engec sali gunu donmemiz gerekiyor bebeyin ve benim randuvularim oldugu icin bu konu hakinda bilgi verebilirmisiniz ne gibi bir islem yapmam gerekiyor ki bebeyin vizesini hemen almam icin simdiden cok tesekur ederim

 116. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  öncelikle sizin durumunuz farklı bizler daha çok turistik şengen vizesi ile alakalı yorumlar yapabiliyoruz,
  biz sizin yerinizde olsak ne yapardık düşüncesi ile size tavsiye de bulunabiliriz.
  Öncelikle aklımaz gelenler,
  1-bebek pasaportu olmadan fransadan nasıl çıkış yaptı?
  2-bu durumu fransaya gelince fransız gümrük memurlarına aktarmanız işinizi kolaylaştırabilirdi.
  3-geçici pasaport yazmışsınız burada tarih mi aşıldı , geçici pasaport hangi makamdan alınmıştır,fransa konsolosluğundan alın ise buradan başvuru yapmayı deneyebilirsiniz.
  4-sizin fransada oturumunuz var ise önce ankaradaki fransa başkonslosluğunu mutlaka arayın deriz + 90 312 292 29 29
  5-ek olarak istanbuldaysanız fransa makamları ile de görüşebilirsiniz.Adres: İstiklal Caddesi, No:8, Taksim, 34435 Beyoğlu/İstanbul
  Telefon:(0212) 334 8730
  sizlere tekrar geçmiş olsun bol şans.

 117. ferhat diyor ki:

  Merhaba
  Ben hiç yerde sigortalı olarak çalışıyor görünmüyorum vergi levham vardı 3 yıl önce iptal ettirdim. Köpek eğitimi ile uğraşıyorum bununla ilgili belediye dernek ve üniversiteden alınmış bir çok sertifikam var . ilk kez yurt dışına çıkacağım bu belgeleri sunsam kurs görmek için çek cumhuriyetine10 günlük vize alabilirmiyim ? Nasıl bir yol izlemem gerekli yardımlarınızı bekliyorum Saygılar..

 118. ertan diyor ki:

  Merhaba ben askerden yeni geldim 21 yasındayım şengel viesi alıp isvicredekii teyzemi ziyaret edecem acaba cıkarmı şübheliyim acaba nasıl yapmamı önerirsiniz

 119. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  bu konuda yapmanız gereken kaliteli evraklarınızın olmasıdır, anladığımız kadar ile şu an çalışmıyorsunuz, teyzenize gideceksiniz davetiye ile gitmeniz gerekecek o yüzden karşı tarafın davetiye çıkarması ve destekleyeci evrak hazırlaması gerekecek,sizin için en uygunu bir vize danışmanlığı firması aracılığı ile vize almanız olacaktır.

 120. Osman diyor ki:

  Merhaba,
  İnsanlarla uğraşmak zor iştir, öncelikle yaptığınız bu iş için yani verdiğiniz cevaplar için herkes adına tekrar teşekkür ediyorum…
  Ben 23 yaşında bir öğrenciyim abim ve ailesi Almanya da yaşıyorlar benim de 2-3 haftalık tatile gelmemi istiyorlar. Bir tur şirketi yardımıyla mı bu işe girmeliyim yoksa kendim halledebilir miyim? Açıkçası hala okumakta olduğum için pek uğraşabileceğimi de sanmıyorum ama tur şirketlerine de güvenebilir miyim bilmiyorum. Yurt dışı konusunda tecrübesiz olduğum için önerilerinize değer veriyorum bu konuda yardımcı olabilirseniz çok minnettar olacağım şimdiden teşekkür ederim…

 121. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  öncelişkle yazdıklarınız için teşekkürler.
  Okuduğunuz için ve vaktiniz yok ise vize aracı merkezleri ile bu işi çözebilirsiniz lakin , değişen schengen kuralları gereği Parmak izi vereceğiniz için şahsne başvuruda bulunmanız gerekecektir.
  Akraba ziyareti yapacağınız için danışmanlık almanızı öneririz Almanyanın akraba ziyaretlerinde hassas davrandığını biliyoruz.Turist vize başvurularında dahi hassasiyet gösterdikleri için bir kuruma danışmanız sizi rahatlatacaktır.
  iyi tatiller.

 122. Mehmet Akif diyor ki:

  Merhabalar Erkut Bey, soğuk hava depoları ihraç eden bir firmada çalışıyorum. Fransa da bir müşteriye ürün sattık ve montajını yapmak için şirket evraklarıyla vize başvurusu yaptık. konsolosluktan aradılar ve Fransa da size davetiye gönderen firmanın size geçici çalışma izni çıkarması gerekiyo dediler bu konuda bir bilginiz var mıdır acaba?

 123. Gönül diyor ki:

  Merhaba Erkut bey biz çalışmış olduğumuz bir kozmetik Firması Tarafından belli bir ürün ve mal karşılığı kotayı doldurduğunuz için İtalya tatili kazandık tur Şirketine evraklarımızı emanet ettik daha önce Almanya için Şengen vizem OLMASINA rağmen red aldım gelen red açıklaması konaklama evrakında sahte başvuru tur Şirketine evrakı sorduğumuzda sorunu hemen halledeceklerini söylediler sorun tur Şirketi’nin İtalya’daki otel rezervasyonu ile alakalı bize ikinci kez VİP den acil vize başvurusu aldılar konsolosluğa gittiğimizde oradaki bayan bana red almamıza sebep olan maddeden dolayı ikinci kez başvuru alamayacaklarını bana tavsiyesi tur şirketini mahkemeye vermemi tazminat talep etmememi söyledi tur şirketi 30-45 gün süre istiyor bu işi halledeceklerini Söylüyorlar sizce ben ne yapmalıyım lütfen bilgi verirmisiniz

 124. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  Öncelike turist vizesi hakkında yorum yaptığımızı iletelim,sizin durumunuza gelice Konsolosluğun sizinle temasa geçtiğini görüyoruz bu anlamda eksik evrak olarak sadece karşı firmanın size ülkelerinde bulunacağınız süre için çalışma izni çıkarmaları istenmiş bu durumu iş birliği içinde olduğunuz firmaya acilen iletmenizi öneriyoruz, çünkü siz turist vizesi ile değil çalışma -iş için gideceğiniz için bu prosüdüre ihtiyacınız var ek bilgi için ticaret odanız ile temasa geçiniz lütfen bu anlamda size destek verecekleridir.
  iyi çalışmalar.

 125. serhat t diyor ki:

  Sn. MİNEZ ;
  Yazılarınızı ilgiyle okudum,şahsım ile alakalı konudada fikren yardımcı olacağınız umarım.
  Ben içinde bulunduğumuz şubat ayı içerisinde eşim ile gidebileceğim kısa süreli (min.3,max.8 günlük) İtalya öncelikli Avrupa tatili planı yapıyorum.
  Devamında yaz dönemi için yalnızca eşimin gideceği Amerika seyahati istiyorum ki, sadece eşimin gitme hususu evli ve çocuklu olmamıza rağmen yalnızca eşimin başvurması ,çocuğum ve benim burada kalmamız ciddi bir bağlayıcı unsur sayılırmı.
  Eşim 30 ben 35 yaşımdayım eşim 1 yıl öncesine kadar havayolunda yer hostesi olarak 4 yıl görev yaptı şuan ev hanımı aktif sgk ödemesi yok ben 4 aylık rent a car ve inşaat şahıs şirketi ortağıyım adıma iki adet lüks sınıf otomobil ve hatırı sayılır miktar mevduat hesabım var ayrıca ocak ayı içerisinde yapılmış 4 milyon tl lik iş anlaşmam var(inşai)
  ailemin 3 adet gayrimenkul tapusu var 12 yıllık işletme ruhsatları var
  Konuya özetle;
  Avrupa seyahatinin asıl amacı Amerika vize başvurusu öncesi yeni çıkarmış olduğumuz 10 yıllık pasaportumuzun tamamen boş olması, Amerika vize başvurusunda sıkıntı olabilir diye .
  eşim için çıkarsa ben ikinci seyahat için başvururum diye düşündüm
  öncesinde Yunanistan veya benzeri bir ülke için , poziftif olabilecek (daha kolay vize çıkabilir zannıyla) vize başvurusu yapmalımıyım?
  Amerika için oradan davetiye istememin faydasımı daha fazla olur ? Yoksa tatil paketimi almalıyım?
  Sponsor denilen şeyin mantığı nedir ? Blokeli hesapmı yaratıyor sponsor?
  Ben ve ailemin sahip olduğu maddi ve mesleki nitelikler direk amerika başvusu için yeterli sayılabilirmi?
  Konuyu biraz dağınık anlatmış olabilirim .sabır ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla;
  Serhat T.

 126. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  Öncelikle yazılaırmızda ve yorumlara verilen cevaplarda tamamen tecrübelerimize dayanan yorumlar ve tahminler yazıklarımıızın bir bağlayıcılığı yok , yazıları okumanıza sevindim , teşekkürler.
  Öncelikle eşiniz çalışmadığı için tüm masraflar sizin tarafınızdan karşılanacak (sponsor denilen durum aslında bu) vize evrakları hazırlanırken eşiniz ev hanımı evraklarını koyarken sizde sanki kendiniz yurt dışına çıkıyormuş gibi tüm evraklarınız hazırlamanız gerekmektedir ve yazacağınız bir dilekçe ile bu tatilin masraflarını karşılayacağınızı beyan etmelisiniz.
  Amerkiya çıkmadan önce Bir schengen vizesi olsa iyi olur mu derseniz tabiki mutlaka faydası olur bugün İngiltere vizesi alırken son 3 yılda schengen vizeniz var ise size 3 günde vize çıkıyor yok ise en az 15 gün bekliyorsunuz.
  ben sizi yerinizde olsam tatil paketi ya da kendi turumu kendim planlar o şekilde de giderdim.banka mevduatlatınızın olması önemli bu hesapların 3 aylık dökümüne bakarlar,TC de bağlarınızın ne kadar kuvvetli olduğunu göstermeniz yeterli , taşınmazların rolü burada önem kazanıyor.
  son olarak çok rahat bir şekilde davranmanızı öneririm tatile tur ile gidecekseniz konsolosluk görüşmesinde bunu söylemeniz yeterli kendiniz turunuzu yapacaksanız detayaları anlatmanızı bekleyebilirler.
  bol şans iyi tatiller.

 127. Sedat diyor ki:

  Merhaba Erkut Bey,
  Kısmetse İsviçreye gitmek istiyorum..tüm evraklarımı hazırladım..Uzun süredir çalıştığım işyerim dolayısıyla SGK mevcut..yıllık izinimle 20 gün turistik vizesi almak istiyorum..Babam emekli üzerine ev ve bir miktar bankada parası ayriyetten benimde bankada ufakta olsa bir miktar param var..Annem defalarca schengen vizesi ablamda bir dafa schengen vizesi alarak seyahatlarını gerçekleştirip geldiler.Ablam İsviçrede yaşıyor..Davetiye gönderdi bana..Schengen vizesi alıp bir kaç ülkeye sonra abimin yaşadığı Almanya’ya gitmek istiyorum..Mayıs ayı gibi gitmeyi düşünüyorum..3 ay önceden başvurmamda bir sıkıntı varmı?ve vize alma olasılığım hangi derecededir..şimdiden teşekkür ederim..Saygılar efendim.

 128. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  Öncelikle schegen ülkerlei 60 ve 90 gün öncesinden vize başvurusunda bulunabilirsiniz , vize alma olasılığızı bilemeyiz ama aile bireylerinizde sıkıntı yaşanmamış siz de de sıkıntı olmayacağını düşünüyoruz, iyi tatiler.

 129. muhammet ekinci diyor ki:

  merhabalar ben bir kamu kuruluşunda memur olarak çalışıyorum. daha önceki yıllarda iki şengen vizem var bu senede senelik iznimi eşim ve çocuğumla birlikte almanya da geçirmek istiyorum.kendim için istenen evrakları eşim içinde çıkarmam gerekiyormu???

 130. Uğur diyor ki:

  Merhaba Erkut Bey,
  Öncelikle göstermiş olduğunuz itinalı yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.
  Mayıs ayında olacak nişan ve nikah işlemleri için Almanyaya gideceğim. Ailemle beraber gitmeyi düşünüyorum. Benim işim iyi ancak hesabımda üc aylık gösterebileceğim bir tutar yok. Annem ev hanımı, üzerine tapu mevcut. Babam serbest meslek sahibi, üzerine bir hesap ya da çalısır oldugunu gösterir bir belge yok. Bu durumda karsı taraftan gönderilecek davetiye yeterli oluyor mu? Vasati risk nedir sizce?
  Şimdiden teşekkürler.

 131. Tolga diyor ki:

  Merhaba,
  2 ay sonra ilk önce ispanyaya oradan isviçreye geçmek istiyorum.ispanyaya gidiş amacım ticari olacak 1 ay önce aile şirketimizde resmi olarak çalışmaya başladım.davetiye,ticari ilişkiler vs mevcut.daha önce yurtdışına bir çok kez çıktım ancak ilk defa schengen alıcam.isviçrede arkadaşımı ziyaret edip Türkiyeye geri dönmek istiyorum.banka hesaplarımda hareket yok ve taşınmazımda yok.25 yaşındayım ancak tüm masraflarım annemin üzerine olan işletme tarafından karşılanacak.ailemdeki herkes daha önce schengen vizesi aldı.Evraklar tam olursa şansım ne kadar olur?

 132. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  almanyanın bu konuda titiz olduğunu biliyoruz, destekleyeci evraklarınızın olması vize almanız için çok önemli.Davetiye olduğu zaman davet edeninde size kendi ile alaklı evrakları göndermesi gerekiyor.Almanya için vize yetkili kurumu idata onlara danışmanızı öneriyoruz.
  idata Call-Center
  444 VIZE (444 8493

 133. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  ticari vize alacağınız için bağlı bulunduğunuz oda ile temasa geçmenizi öneriyoruz onların size destekleci referans yazısına ihtiyacınız olabilir.

 134. EZGİ diyor ki:

  Merhaba
  Öncelıkle gerek yazınız gerek yorumlar ve cevaplarınız yol gosterdı bana tesekkurler.
  Ben ve kardesım İspanya vıze basvurusunda bulunacagız.Sorum şu ben çoklu gırıs olarak basvurdugumda gıdecegım dıger ulkelerı de yazmak zorundamıyım? yazmak zorundaysam eger 14 martta gidecegız ıspanya 24 martta fransaya gıdecek sekılde rezervasyon yaptırsam illa 24n’de fransaya geçmek zorundamıyım?

 135. EZGİ diyor ki:

  Merhabalar oncelıkle bızlere yardımcı oldugunuz ıcın tesekkurler.
  ben ispanyaya gideceğim fakat ispanyadan 25-26 mart gıbı fransaya ordan sonrada italyaya gıdecegım vize alırken 25nde fransaya gececğim dersem eger ılla kı 25ınde fransaya gıtmek zorundamıyım? cunku hersey spontane gelişecek belkı bır ıkı gun sarkabılır

 136. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  anladığımız kadarı ile ilk giriş ülkeniz ispanya sonrası ise belirsiz,beyanlarınızı planınıza göre yapmanız yeterlidir,ispanya girişinden sora dilediğiniz zaman diğer ülkelere giriş yapabilirsiniz.
  iyi tatiller.

 137. hüseyin diyor ki:

  merhaba
  ben geçen sene abimin istek yapması üzerine fransa vizesine başvurdum ne yazık ki pasaportuma red kaşesi yedim. bu yıl almanyadan başvurmak için yeni bir pasaport çıkardım(redli olanını kaybetmiştim).. meğer kaybetmemişim ve farkında olmadan eski kaşeli pasaportumu kullandım. evrakları 3 gün önce verdim. hala cevap yok yeni pasaportum yanımda.. şimdi ne yapabilirim lütfen yardımcı olun

 138. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  yeni pasaportunuz var ise eski pasaportunuz’a vize baıslması imkansız olması gerekli bu şekilde vize basılamayacağı için vize kurumu sizden yeni pasaportunuz istemeli,vize kurumu ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

 139. fatma diyor ki:

  Merhaba.
  Belcikada yasayan arkadasim davetiye gonderdi. Arkadas ziyareti icin basvurdum.daha once alinmis bir vizem yok ilk basvurumdu.reddedildi.sonuc belgesinde 2 ve 9.maddeler isaretlenmis.turla tatile gitmek istiyorum.vize alabilir miyim.sizce hangi schengen ulkesine basvursam sorunsuz alabilirim.tesekkurler

 140. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  artık sechengen verileri vbs sistemine işlendiği için bu red diğer ülkeler tarafından görülecektir,ama vize almanız engel değil, italya ve yunanistan turlarını tercih edebilirsiniz.

 141. Hulya diyor ki:

  Merhabalar,
  Esim ile birlikte 1 haftalik Italya seyahati planladik ve vize basvurusunu Italya uzerinden gerceklestirdik. Bana cok girisli 6 aylik, esimede cok girisli 1 aylik vize verdiler. Italya seyahatimizi tamamlayip Turkiye’ye donus yaptiktan 2 hafta sonra sadece 3 gunluk Paris’e gitmek istiyoruz. Italya uzerinden almis oldugumuz cok girisli vizemiz ile giris yapabiliriz degil mi? Bir sikinti yasanir mi? Fransa tatlimizi planlamadan once size danismak istedik. Simdiden yanit icim tesekkurler!

 142. Haldunn diyor ki:

  Merhaba bir sorum olacak ben. Yünanistana başvuru yaptım bana 2 girişli 15 günlük schengen states vize verdiler ben bu vizeyle önce yünanistan atinaya gidip daha sonra uçak ile almanyaya 2 günlük gitmeyi planlıyorum sizce bir sorun olurmu ?

 143. Emre diyor ki:

  Merhaba;

  Benim Mayıs ayı sonuna kadar Almanya vizem var. Almanya’ya bu hafta gidiyorum ve ilaveten 30 Nisan-4 Mayis arası Fransa’ya tatile gitmeye planlıyorum. Demek istediğim Vizem Almanya dan olduğu halde Girişi Fransadan yapabilir miyim? Vizem Multi girişli.Yani vizem olduğu halde tekrar Fransa’dan vize alamam sanırım e o zamanda Fransaya gidemezmiyim ? Vizem Almanya olduğu için ilk Almanya ya gidip ordan Fransa’ya geçmek istemiyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim..

 144. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  sorunuzun başında bu hafta almanya seyahatim var yazmışssınız ilk almanya sonrasında fransa sorun yaratmayacaktır eğer tam tersini yapacak iseniz yani önce fransa sonra almanya olacak ise fransa girişinde vize memuru bunun nedeni sorabilir sorar ise açıklamanızı yapmanız gerekecektir sormaz ise sorun olmaz 🙂

 145. Emre diyor ki:

  Merhaba Erkut Bey ;

  Bir yanlış anlaşılma olmuş sanırım. Almanya ve Fransa seyahatlerimi art arda yapmayacağım Almanya ya gidip gelecem şubatın sonuna kadar ve ayrı olarak 30 Nisan – 4 Mayıs arası tatile Nice e gitmeyi planlıyorum fakat Almanya vizem devam ediyor olacak. Yani Fransa için ayrı bir schnegen almam gerekirmi yoksa süren Almanya vizem ile direk Fransa ya giriş yapabilirmiyim ? Umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir. İlginiz için şimdiden teşekkürler.. 😀

 146. Hüseyin diyor ki:

  nişanlımla 10 mayısta evleniyor ve 12 mayısta balayına italyaya gitmeyi planlıyoruz.uçak biletlerimizi şimdiden aldık.benim en çok kafamı kurcalayan durum bankada ne kadar paramızın olacağı malum evlilik masraflarımız çok.bu yüzden aldığımız maaşlarımız borçlara gidiyor.hesap dökümü aldığımız zaman hesabımızda çok para gözükmeyecek bu durum bize sıkıntı yaratır mı?bilgilendirebilirseniz sevinirim.

 147. Ahmet diyor ki:

  Merhaba , Almanya’da bir gün kalıp ordan 4 gün süreli Budapeşte’ye geçmek istiyorum oradan yine otobüsle kısa süreli seyahatlerim olucak normalde uzun kalacağınız yerden schengen alın deniyor ama Almanya’nın ilk girişte zorluk çıkardığı da yazılmış . Vizeyi nerden almam daha iyi olur . Macaristan’dan daha önce rahat almıştım ilk tercihim orası Ama risk etmekte istemem

 148. AHMET diyor ki:

  Uygun bilet bulduğum için berlne bilet aldım . bir gün kalıp 4 gün süreyle macaristana geçmeyi planlıyorum vizeyi ilk giriş yeri olan almanyadan mı yoksa macaristandan mı almam daha uygun olur. Normal şartlar altında uzun kalınan yerin tercih edilmesi yazılmış yalnız almanyanın ilk girişleri kendinden almadan girişlerde sıkıntı çıkardığı da yazılmış . Benim tercihim Macaristandan almak daha önce ordan vize aldığım için ama risk etmek te sitemiyorum. Nerden başvurmam daha doğru olur . Macaristandan başvurursam sıkıntı yaşama olasılığım yüksek midir

 149. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  almanya ve macaristan seyahati olacak ve daha çok süre macaristanda kalacaksanız Macar vizesi alabilirsiniz ,macar schengeni alırken Öngörülen schengen alanı giriş tarihi olarak , almanya giriş tarihini yazmalısınız ve bunu evrklarınız ile desteklemelisiniz ( otel &uçak) aynı zamanda almayan gümrüğünde , Alman vize memuru size bu durmu soracak olur ise ki büyük ihtimal soracaktır ona kısaca bu tatil planından bahsedip macar rezervasyonlarınız vb gösterip durumu açıklamanız bizce yeterli olacaktır.
  iyi tatiller.

 150. FATİH D diyor ki:

  Erkut bey Ben ailemle 15 günlük fransaya ablamı ziyarete gitmek istiyorum ama fransadan vize alacağımı doğrusu aklım kesmiyor Eşimde bende En az 8 yıldır özel şirketle sgk çalışıyoruz gidebilmemizin vize alabilmemizin olalabilecek Sekli nedir veya daha başka Avrupa ülkesine vize alıp gitmemiz daha mı kolay olur.Bilgilerinizi paylaşırsanız Sevinirim. 25. 02.2015

 151. Turgay diyor ki:

  Erkut bey merhaba,
  2013 yılında Yunanistan için vize alırken parmak izi verdim şimdi İtalya’ya gideceğim (25 Eylül 2014 tarihinde başlamak suretiyle çıkan parmak izi kaydı alınmasına karar verilmiş) tekrar parmak izi vermem gerekiyor mu ?

 152. Yalçın diyor ki:

  Merhaba…ağıstos ayı için barcelonaya 10 günlük gidiş dönüş aktarmalı bilet aldık eşimle..10 gün için ülke içinde otel rezervasyonlarımızı da yaptık..sorum şu ispanyadan shengen vizesi talebinde buluncaz uçak gidişimiz almanya frankfurt aktarmalı…vize almak için aktarmalı uçak risklimidir? Frankfurtta sorun yaşatmıyım? Uçak şirketim aktarması da aynı şirket..

 153. evrim diyor ki:

  Merhabalar
  Eşimle beraber temmuz ayı içerisinde bit tatil planımız var.Gidişimiz ispanya olacak 7 gün kadar ispanya da kalıp daha sonra Portekiz geçicez. Portekiz’de 3 gün kaldıktan sonra ise dönüşümüz Portekizden olacak.Vizemizi de ispanyadan alıcaz.Farklı ülkeden alınan dönüş bileti vize için sorun yaratır mı acaba.Gidiş ispanya olup dönüş Portekiz olursa vize konusunda konsolosluk bir sorun yaratır mı.

 154. handan diyor ki:

  Merhaba
  Böyle bir site hazırladığınız için çok teşekkürler. Haziran sonunda ailemle birlikte (2 yetişkin 2 çocuk) İngiltereye gideceğiz. Londra dan Parise de geçmek istiyoruz. (Disneyland) Öğrendiğim kadarı ile Manş denizinin altından saatte bir ulaşım sağlanıyormuş. Peki bu geçiş için ayrıca Schgen vizesi mi almak gerekecek her birimiz için ayrı ayrı? Bunu Türkiye den mi almamız gerek yoksa Londra dan günübirlik yada bir konaklamalı seçenekler için özel bir vize var mıdır?
  Siz ne önerirsiniz?
  Çok teşekkür ederim

 155. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  ingiltereden fransaya geçerken ingiltere girişinde önce ingiliz sonra fransız gümrük memurları sizi karşılayacak ve önce ingiltereden çıkışınız yapılacak sonra fransa makamları vize kontrolü yapacak , fransaya vardığınızda ise ek bir kontrol yok trenden inip şehre giriş yapabilirsiniz bu anlamda schengen vizeniz olmak durumunda bu vizeyide türkiyeden almalsınız.
  iyi tatiller.

 156. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  vize formunda bunu beyan edeceksiniz ek olarak otel ve uçak rezervasyonları ile bunu destekleyeceksiniz herhangi bir sorun olmaz.
  iyi tatiller.

 157. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  schnegen vizeniz olacağı için herhangi bir sorun olmaz vizeniz çok girişli olmalı transit gişeden geçeceğiniz için sorun olmayacak.

 158. Erkut Minez diyor ki:

  selam,
  almanya girişi yapıldıktan sonra , devam eden almanya schengeni ile fransaya giriş yapabilirsiniz 🙂
  iyi tatiller.
  vizeniz çok girişli ve devam ediyor ise tabiki 🙂

 159. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  belirlenmiş kesin bir tutar yok zaten önemli olan hesap hareketleri ama tabi bir bakiye olması da önemli ben minumum 2.000 tl bakiye bırakıyorum vize başvurusu öncesi bilginize.

 160. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  macar vizesi alabilirsiniz zaten macar formu doldururken ön görülen schengen alanı giriş ve öngörülen ilk giriş ülkesi olarak almanya seçeceksiniz , alman makamları size bunu soracaktır macar otel rezervasyonları ve uçak bilgilerini gösterebilirsiniz.
  tavsiyemiz budur 🙂

 161. mehmet diyor ki:

  merhaba benim bulgaristanda evlilikten dolayı oturumum var ve ordan yunan shengen vizesi aldım yunanistana giriş çıkış yaptım istanbula geldim burdanda almanyaya gitmek istiyorum acaba bir sıkıntı olurmu

 162. sedat diyor ki:

  merhaba Erkut Bey,

  Taahhüt belgesi ne anlama gelmektedir.. Davet eden kişiye göndermemi istediler.. o da doldurup yabancılar şubesine götürüp onaylatacakmış. Sıkıntılı bir durum yoktur inşallah. Davet eden kişi çalışan biri.

 163. hürrem diyor ki:

  merhaba ben ıkı hafta once hollandaya 15 günlük turistik vize için başvurdum. red cevabı geldi.devlet memuru olmama ve evım olmasına rağmen.gerekçe olarak geri dönmeme ıhtımalimin olmasını sundular.üniv.öğrencisiyken de almanya ya akraba davetiyesiyle başvurmuştum 2 kere red cevabı almıştım.şimdi merak ettiğim itiraz dilekçesi yazma hakkım olduğu yazıyor gelen kağıtlarda bunun bir faydası olur mu.bundan sonra yurt dışına çıkabilmek için (sorunsuz) nasıl bir yol izlemeliyim.yunanıstan çoklu giriş vizesini nasıl alabillirim ve bu vizeyle almanyaya gidebilmem mümkün mü.bu 3 red diğer vize başvurularımın da red le cevaplanmasına sebep olur mu?yardımcı olursanız cok memnun olurum…

 164. Hüseyin diyor ki:

  sgk hizmet dökümünü internet üzerinden alırsak bir sıkıntı olur mu?şimdiden teşekkürlerr.

 165. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  açıkçası şu ana kadar vize alamadığınızı anlıyorum,ben sizin yerinizde olsam yunanistan için kosmos vize hizmetlerinden VIP randevu (ücretli) alıp vize memuru ile yüzyüze hizmet almayı tercih ederdim bence bu yolu deneyin.

 166. resul diyor ki:

  Merhaba Erkut Bey,

  Ben geçen sene Polonya’da 5 ay yaşadım ve herhangi bir problem yaşamadım.
  Bu yaz tatilinde bir arkadaşımla 12 günlük bir tatil planımız var. Ben çalışmaktayım ve arkadaşımda öğrenci durumunda.

  Biz multiple vize almayı planlıyoruz ancak Fransada 3 , İspanyada 3-4 gün ve Belçika, Macaristanda, Prag rotamız içerisinde bulunmaktadır.
  İlk giriş olarak Macaristan ve dönüş için de İspanyadan yapmayı öngörüyoruz.
  Biz hangi ülkeden vize almalıyız?*
  Turist vizesi ve davet vizesi uygulanbilirlik açısından değerlendiğinde hangisi avantajlıdır

  Teşekkür ederim

 167. yunus diyor ki:

  Iyi gunler erkut bey.

  yunanistan adalari icin gumrukte alinan tek girisli kapi vizesi ile kos adasindan ucakla parise ordan turkiye ye gelmeyi planliyoruz.Bu vizeyle ilgili herjangi bir sorun cikarmi

 168. sedat diyor ki:

  Merhaba Erkut Bey,
  İsviçre Konsolosluğundan 24 günlük schengen vizesini almış bulunuyorum. Yardımlarınız için tşk ederim. hayırlı çalışmalar. saygılarımla.

 169. tekinbarutcu diyor ki:

  Erkut Bey selamlar,
  Öncelikle tebrik ederim hiç üşenmeden herkese tek tek cevap vermişsiniz.Benim soruma gelince önümüzdeki günlerde Yunanistan için eşimle birlikte vize talebinde bulunacağım. Amacım Atina’ya kadar uçakla gidip, oradan kiraladığım bir araçla Halkidi’ye kadar gitmek.Ancak otel rezervasyonu yaptırmayıp sadece beğendiğim yerlerde kalmak istiyorum. Ya da bir gün kalma niyetiyle uğradığım bir yerde kalma süremi uzatabilirim. Bu durumda otel rezervasyonumun olmaması sıkıntı yaratır mı ? Bu durum eksik evrak olarak mı algılanır ve bunu aşmanın bir yolu var mı ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 170. Yasin diyor ki:

  merhabalar,
  Ben yüksek lisans ve akademik kariyer için mevcut işimden ayrıldım ve şu anda yüksek lisans öğrencisiyim. Evleniyorum ve balayı için bir tur firmasından tur benelux turu satın aldık. Fransa Konsolosluğundan vize alacağız. Öğrenci olarak başvuru yapmamda, babamın masraflarımı karşılayacağına dair yazı,babam emekli ve emekli olduğuna dair yazı ve maaşın yattığı hesap dökümü, babamın üzerine kayıtlı tapu, benim arabamın ruhsatı, babamın ve benim hesaplarımızda para ve hesap dökümleri ve öğrenci belgemle vize talebinde bulunacağım. Sizce vize almamda bir sıkıntı olur mu?

 171. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  vize alırken bu bilgiyi vize memurları ile paylaşabilirsiniz bir sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum ;içiniz rahat etmesini isterseniz son dakika iptal şansı olan otellerde rezervasyon yaptırabilirsiniz.
  iyi tatiller.

 172. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  bunu öngörmek çok kolay değil ama , Türkiydeki bağlarınızın ne kadar kuvvetli olduğunu anlatmanız halinde sıkıntı yaşanmayacaktır.Eşinizin evraklarıda burada önem kazanıyor babanızın yanı sıra eşinizin evraklarını da mutlaka ekleyiniz.

 173. ali diyor ki:

  Merhabalar,
  Mayis ayinda arac ile yunanistana turistik seyahat planladik. Tum evraklarimiz hazir, istanbul konsolosluga direkt basvuru yapabiliyormuyuz.kosmos sirketine vermeye mecburmuyuz. Tesekkurler

 174. Tunakan diyor ki:

  Mrb Erkut bey bi sorum olacak geçen sene 4. Ayda 1 aylık Almanya seyahatim oldu bu senede 4 arkadaş Hollanda üzerinden vize başvurusu yaptık bana ve bi arkadasa sebebi bile açık belli olmayan bi sebepten red geldi şimdi bunun için itiraz dilekçesi yazmam söyleniyor nasıl bir dilekçe yazarım ve şansım nedir bu konuda rica etsem yardımcı olurmusunuz?

 175. Mecit diyor ki:

  Merhabalar ,

  2015 Sziget festivali için biletlerimizi aldık fakat vize konusunda bir kaç sorum olacak.
  Öncelikle hangi tip Schengen vizesine başvurmam gerekli? (Turistik,kültürel,sportif faaliyet vb.)
  Diğer bir konu ise festival alanında kamp yapabileceğim 7 günlük paket bileti aldım ve festival alanında çadır kuracağım, bunun için bileti göstermem yeterli mi? Yada extradan herhangi bir otelden yer ayırtmam yine de gerekli mi? Konaklama için hangi belgeyi göstermem gerek?

  Teşekkürler.

 176. Elif diyor ki:

  Merhaba Erkut Bey;

  Şu an hali hazırda devam etmekte olan İtalya Schengen vizem var. Kasım ayında İtalya’ya gittim ve Türkiye’ye geri geldim. İlk sorum şudur; böyle bir durumda başka bir ülkeye Türkiye’den direk geçmem sıkıntı yaratır mı? Yani sonuçta şu anki vizemle ilk girişi zaten İtalya’ya yapmış oluyorum değil mi her ne kadar Türkiye’ye geri dönmüş olsam da?

  2. sorum da şudur; Şimdi de 3 hafta içinde Avusturya’ya gitme durumum oluştu ancak gidişim Schengen vizemin bitimine denk gelecek ve de Avusturya vizesi almak 1 ayı bulacak. Bu durumda başka bir ülkeden (Fransa, İtalya vb.) vizemin bitimine denk gelen ileriki bir tarihe vize almam ve ilk girişi Avusturya’dan yapmam sıkıntı yaratır mı? Ya da ne yapmamı önerirsiniz?

  Teşekkürler 🙂

 177. muratç diyor ki:

  Merhabalar, ben ispanya(shengen) vize başvurusu yapacağım seyehat sigortasını internetten yaptım ve poliçe çıktısı aldım ama kabul etmezlerse diye aklıma takıldı ve sigorta şirketini aradım onlar da sorun olmaz ama kaşe imza yapıp taratıp maille yollayalım dediler sizce sorun olur mu bilginiz var mıdır bu konuda?

 178. Hami diyor ki:

  Merhabalar Erkut Bey,
  öncelikle sıkılmadan bunalmadan bu kadar soruyu yanıtladığınız için size öncelikle teşekkür ederim.

  2012 Yılında Beykent Üniversitesinde 1. sınıfın sonunda Fransa’ya vize için başvurdum. Benim Fransa’da ablam yaşıyor ve oradan evli. 2012 yılında kaynanası bana bir davetiye gönderdi ve ben mümkün olduğu kadar tüm belgeleri sundum ve ret verdiler. Hesabımda yaklaşık 5-6 bin tl vardı ve ayrıca annemin üzerine daire tapusu vardı. Ben yeterli olsun diye bayağı zengin olan amcamı da sponsor gösterdim ve onun üzerine şirket belgelerini tapuları vs hepsini de sundum. Annem ev hanımı babamda çalışmıyor görünüyordu.

  Şimdi Beykent Üniversitesi’ni bitirdim Marmara Üniversitesi’nde 4.sınıftayım ve Açıköğretimde 2.sınıftayım öğrenci olarak başarılıyım. Bu sefer dayımın eşi yani yengem bana bir davetiye gönderecek 1 yıllık pasaportumu aldım. Hesaplarım hareketli ve yaklaşık bir kısmı euro olmak üzere 15 bin tl civarında para var. Öğrenci olduğum için çalışmıyorum ve toplamda 15 günlük sigortam var. Annemin üzerine aynı şekilde tapu var ve babam çalışmıyor görünüyor. tüm masraflarımı kendim karşılayacağım ve yaklaşık 1,5-2 ay kalmayı planlıyorum. Sizce ne yapmalıyım? yoksa bir aracı firmayla mı hareket etmeliym bilemiyorum? ama bu vizeyi alıp oraları gezmeyi çok istiyorum. Planım Haziran’da gidip ağustos gibi dönmek. Ayrıca Türkiye’de antalya’da otelde ablamla beraber ağustos ayında tatil rezervasyonumuz da var parası vs hepsi ödenmiş şekilde. Bunları da sunmalımıyım. Ayrıca babam ve annemin durumu beni etkiler mi yoksa 15 bin tl beni idare edermi. Uzun olduğu için çok üzgünüm şimdiden çok TEŞEKKÜR EDERİM..

 179. Buket diyor ki:

  İsviçre girişli schengen vize başvurusunda bulundum. Aile ziyareti amaçlı dedim ve taahüt belgesi istediler, gerekli evrakları gönderdik 2 hafta oldu isviçre den onay gelmedi henüz isviçre konsolosluğuna? 30 nisan da uçak biletim, yetişir mi acaba? Yapılabilecek bişey var mı?

 180. sedat diyor ki:

  slm.ben geçen sene yunanistandan ilk defa shengen vizesi aldım ve çalışmıyordum.3 aylık çok girişli vize verdiler.günübirlik girdim çıktım yunanıstana.sonrasında tekrar başvurdum 6 aylık vize verdiler. gene giriş çıkış yaptım birkaçdefa yunanistana.daha sonra aynı vize ile italyaya gittim venediğe oradan trenle almanya münihe yolculuk yaptım ucakla tekrar istanbula döndüm.daha sonra 2 ay sonra almanyaya frankfurta gittim geri döndüm vizem bittikten sonra geçen hafta tekrar yunanistandan başvuru yaptım fakat red yedim.aracı kurumla başvuru yapmıştım nasıl vize alabilirim en kolay hangi ülkeden başvuru yapabilirim.üstüme 3 tane araç servis minibüsü ve şirket var yardım almak istiyorum…bütün evraklarım eksiksiz hesap hareketlerim düzgün..yunanıstanın dediği vizecinin söylediği daha doğrusu ,,,ben diğer ülkelerde daha cok kalmışım fakat yunaistanda günübirlik girip çıkmışım ondan dolayı red vermişler.yardım lütfen….

 181. Erkut Minez diyor ki:

  sedat bey selam,
  yunanistan türk turistleri genelde üzmeyen ülkelerden bu konuda başka tavsiye vermek çok güç , hangi ülkeye gidecekseniz size oradan vize almanız tavsiye ederim ya da bir italya tatili planlayıp italydan vize alabilirsiniz.
  iyi tatiller.

 182. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  şu an ekstra yapacak bir ey yok sadece bekleyeblirsiniz 🙁
  iletişim bilgilerini ekliyorum umaırm telefon ya da e-mail ile bilgi verirler.
  Consulate General of Switzerland
  1.Levent Plaza, A-Blok Kat:3
  Büyükdere Cad. No. 173
  34394 Levent Istanbul
  Turkey
  Tel.
  +90 212 283 12 82
  Fax
  +90 212 283 12 98
  +90 212 283 12 97
  ist.vertretung@eda.admin.ch

 183. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  bir kez davetiye ile başvurmuş ve red almışsınız, şimdi başvuru yapınızda bir değişiklik yapmadan aynı şekilde başvurmanız size tekrar sonuç getirmeyebilir, ben olsam ilk etapda fransaya yerine kendime bir yunanistan tatil planı yaparım yunan şengeni almayı denerim vize çıkar ise mutlaka bir yunan ziyareti yaparım eğer bu vize multi çıkar ise Fransaya da geçerim .Multi çıkmaz ise bu vizden sonra bir tane daha yunan şengeni alıp multi vize çıkmasını beklerdim bu vize ile gene önce yunan tatili yapıp kıs süreli sonra fransaya giderdim.
  tekrar fransaya başvuracak iseniz ben olsam davetiye sistemini hiç karırştırmam direkt otel rzervasyonlu tatil planlar ablamı o şekilde ziyaret ederdim.
  bol şans.

 184. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  1. sorunuzu anlayamadım 🙁 , devam eden şengen vizeniz var ise ilki bitince diğerinin kullanım süresi başlar yani normali budur 🙂
  2.hangi ülkeden giriş yaopıalcaksa o ülkeden vize almanızı öneriyoruz sıkıntı yaşar yada yaşamassınız diyemeyiz , ispanya yunannistan başka ülke şengelerine sorun çıkarmıyor avusturyayı denemedim henüz 🙂

 185. Erkut Minez diyor ki:

  selam,
  Turist vizesi ile gidebilirsiniz Sanatçı olarak başvuru yapabilir durumda iseniz diğer seçenekleri değerlendirebilirsiniz.Festiavl biletlerinizi vize alırken gösteröeniz yeterli konaklamanında alanda olacağını anklayacaklardır ve çadık konkalaması için rezervasyon ya da ön ödeme bilgileri var ise işinize yarayacaktır.
  iyi tatiller.

 186. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  yunanistanda günbirlik kaldığınız için red vermişler bana geçerli bir sebep gibi gelmedi açıkçası bu şekilde ise gerçekten üzücü siz sonuçta ziyatetinizi yapmış ve ülkeniz geri dönmüşsünüz.
  Yunanistan konsolosluğu ile yazışmanızı tavsiye ederim sonrasında tekrar başvuru yapabilirsiniz sonrasında italya ve fransayı tercih edebilirsiniz.
  Consular Office in Ankara

  Address : Zia Ur Rahman cad 9-11, Gaziosmanpasa 06700 Ankara
  Tel. : (0090312) 4360419
  Fax : 4463191
  E-mail : grcon.ank@mfa.gr
  Web site: http://www.mfa.gr/ankara

  Head of Consular Section : Dimitrios Sofos
  Consulate General in Istanbul

  Address : Turnacibaci Sokak 22-Beyoglu 34433, Istanbul-Turkey
  Tel. : (0090212) 3938290-1-2, 3938294
  Fax : (0090 212) 252 1365
  E-mail : grgencon.kon@mfa.gr
  Web Site: http://www.mfa.gr/istanbul

  Consul General : Nikos Matthioudakis

 187. sedat duman diyor ki:

  Buket hanım bende kısmetse mayıs 22 de isviçreye zürihe gideceğim.benden de taahhüt belgesi istediler ama benimki 3 ya da 4 gün sonra onaylandı.umarım sizinde en kısa zamanda onaylanır.hayırlı yolculuklar.

 188. ayşe diyor ki:

  Merhaba,İtalya vizesi hakkında bir kaç sorum olacaktı.Biz öğrenciyiz bunun için ailemizin gelir belgesine ihtiyaç duyuluyormuş.Fakat ailemiz serbest çalışıyor herhangi bir maaş bordrosu yok.2.dereceden akrabalardan(anneanne,amca vs) sponsor dilekçesi alsak ve üzerine bulunan tapuları da eklesek vize alabilir miyiz? Bunların yanında üniversiteden eğitim amaçlı olduğuna dair bir belgede alsak vize için onay almamız kolaylaşır mı? teşekkürler 🙂

 189. Erkut Minez diyor ki:

  Merhabalar,
  sponsor olarak anne baba eş kardeş daha öncelikli kabul gören sponsorluklardır , eğitim belgesi işinşize mutlaka yarayacaktır ama diğer akraba sponsorlupu için itakya yetkili vize merkezi idata ile konuşmanızı öneriyoruz çağrı merkezi numarasını ekliyorum, bol şans…

  Call-Center
  0850 460 8493
  Monday to Friday: 8:00-12:30 / 13:30-18:0

 190. bugra diyor ki:

  Merhabalar
  .Ağustos’ta yeşil pasaportu olan biarkadasimla adüşünüyorumz.avusturya macaristan polonya cek düşünüyoruz. Gecen yaz vizesiz sirbistan karadag ve bosnaya gittim .Ucak bileti en uygun Viyana ya oldugu icin ordan baslayalim diyoruz.Adiyoruz. Viyana vize konusunda rahat mi ,başka ülkelerin birinden alsam nasıl olur. Tavsiye edebilceginiz kolay veren ülke var mi ? Nasıl bi yol izlemeliyiz? Bi de bağımsız olarak vizeden ucak bileti alırken pasaport numarasi istenir mi 🙂

 191. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  yeşil pasaporta avusturya 90 güne kadar vize uygulamıyor.Sizin yeşil pasaportunuz yok ise ilk giriş viyana ise avusturya schengeni ile yola çıkmanızı tavsiye ediyoruz.
  iyi tatiller.

 192. hazal diyor ki:

  italya vizesi almak istiyorum fakat babam çalışmıyorFakat üzerine ev araba vs var annemde çalışmıyor ama banka hesabı aktif şu an ki bakiyesi 16.000 civarında çalışmadıkları için bu paranın nerden geldiği sorulacak ve ben bunu belgeleyemiyorum.gezinin tüm masrafları peşin olarak ödendi.Bu durumda vize verilir mi ?teşekkür ederim.

 193. hazal diyor ki:

  italya vizesi almak istiyorum ama babam çalışmıyor.Fakat üzerine ev araba vs var annemde çalışmıyor ama banka hesabı aktif şu an ki bakiyesi 16.000 civarında çalışmadıkları için bu paranın nerden geldiği sorulacak ve ben bunu belgeleyemiyorum.Bu durumda vize verilir mi ?teşekkür ederim.

 194. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  anne babanız emekli ise , emekli hesap cüzdanları ve bakiyesi olan parayı gösterebilirsiniz, ne amaçla gideceksiniz o bilgileride yazarsanız yardımcı olamya çalışalım.

 195. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  hazal hanım, gezinin turistik o halde çok sırun yaşanmayacaktır aynı zamanda öğrenci iseniz işiniz kolay gibi gözüküyor endişe etmeyin.

 196. selin diyor ki:

  merhabalar,ben öğrenciyim İtalya’ya schengen vizesi almak istiyorum.1 haftalık bir gezi olacak otel-uçak masraflarının hepsi ödendi.hesabımda 6bin tl var,devlet bursu da alıyorum ve elimde okuldan 1 hafta içinde dönüp eğitimime devam edeceğime dair yazı da mevcut.sponsor olarak dedemi göstersem olur mu ? 2 emekli maaşı ve ev arsa tapuları var.

 197. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  vize evraklaırınız gerçeği yansıttığını düşünüyorum o yüzden sorun yaşamayacağınızı öngörüyoruz, Ebeveynlerin gösterilmesi daha avatajlı ama masraflarınızı karşılayacak kişinin dilekçesini koymanız gerekecektir , idata ofisi size bu konuda daha iyi yön verecektir.
  ama italyanın sizi üzmeyeceğini düşünüyoruz , iyi tatiller.

 198. ertug diyor ki:

  Merhaba İspanya vizesi için VFS’den 21ine randevum var.

  Seyahatim 30unda başlıyor.

  Daha önce de bir schengen vizem var geçen seneden Avusturyadan.

  Sizce bu sürede vizem çıkar mı ? teşekkürler

 199. aysun diyor ki:

  merhaba,
  şu an hala geçerli schengen vizemiz mevcut. ilk girişi italya/5 günlük yaptık. yunan adalarına günübirlik ya da haftasonu için gitmek istiyoruz şimdi. kapıda her hangi bir sorun yaratırlar mı? yoksa vizemiz yeterli olacak mıdır? bir acenteye başvurmalı mıyız gene de?
  teşekkürler.

 200. esra tiryaki diyor ki:

  21.04.2015 tarihinde tarihin de Schengen (İsviçre) vize başvurusu yaptım. 05.05.2015 tarihinde pasaportum tarafıma Verpflichtungseklarung bu evrak ile geri geldi pasaport sayfaları boş bu evrağı davet eden kişiye yolladım onlarda evrak ile orda yabancılar polisine gitti evrağı almışlar sicilinizi araştırıp bilgi vericeğiz demişler. Nereye bilgi vericekler Vizeyi neresi onaylıycak biletlerimiz 30 mayıs o tarihe kadar yetişir mi ? Şuan pasaport biz de onaylandığını nasıl öğrenicez konsolosluk bilgi verir mi ? İst İsviçre konsolosluğumu bilgi vericek

 201. Halil diyor ki:

  merhaba
  Ben 30 mayısta fransaya gitmek için vize başvurusunda buluncam biletimi aldım yalnız isviçrenin basel havalanına burdan fransaya geçicem.Davetiye gönderdiler.Davetiye ile başvuru yapmammı doğru olur yoksa turist olarakmı birde ilk isviçreye inmeme izin verilirmi. devlet memuruyum.

 202. Neslihan diyor ki:

  Merhabalar,
  2 yıl önce evlenerek İsviçre’ye geldim eşim çifte vatandaş, ben B tipi oturum sahibiyim. Emekli devlet memuru annem için 1 aylığına vize başvurusunda bulunduk, bütün evrakları tam olmasına ve eşim davet göndermesine rağmen maddi durumu yetersiz görüldüğünden onaylanmadı fakat kargo ile pasaportu ve bir taahhüt belgesi gönderilmiş.
  1. Sorum bu belgenin aslının mı bize gönderilmesi gerek? Biz burdaki yetkili kuruma teslim edeceğiz.
  2. Bu işlem ne kadar sürer? Planlanan geliş tarihine 3 hafta gibi bir süre kaldı. Yetişir mi?
  3. Bir de pasaportunuzu bize geri göndermek isterseniz tarihleri uyumlu sigorta ve bilet rezervasyonuyla gönderiniz notu düşülmüş. Ama biz bunları yaptırdık zaten ellerinde var ve tarih değiştirmek istemiyoruz. Bu durumda tekrar aynı evrakları mı göndermeliyiz?
  Şimdiden çok teşekkürler. Yardımcı olacağınızı umuyor, saygılarımı sunuyorum..

 203. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba;
  sorunuz şu an hala geçerli schengen vizemiz mevcut. ilk girişi italya/5 günlük yaptık. yunan adalarına günübirlik ya da haftasonu için gitmek istiyoruz şimdi. kapıda her hangi bir sorun yaratırlar mı? yoksa vizemiz yeterli olacak mıdır? bir acenteye başvurmalı mıyız gene de?
  teşekkürler.
  Cevap: Vizeniz geçerli ve çok giriş çıkışlı ise sorun olmayacaktır . iyi tatiller.

 204. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  sorunuz:
  21.04.2015 tarihinde tarihin de Schengen (İsviçre) vize başvurusu yaptım. 05.05.2015 tarihinde pasaportum tarafıma Verpflichtungseklarung bu evrak ile geri geldi pasaport sayfaları boş bu evrağı davet eden kişiye yolladım onlarda evrak ile orda yabancılar polisine gitti evrağı almışlar sicilinizi araştırıp bilgi vericeğiz demişler. Nereye bilgi vericekler Vizeyi neresi onaylıycak biletlerimiz 30 mayıs o tarihe kadar yetişir mi ? Şuan pasaport biz de onaylandığını nasıl öğrenicez konsolosluk bilgi verir mi ? İst İsviçre konsolosluğumu bilgi vericek
  Cevap: Bizler daha çok tursit vizesi ile alakalı deneyimlerimizden yola çıkarak sorulara tahminleme yaparak yanıt veriyoruz.Muhtemelen konsolosluğa bilgi vereceklerdir.

 205. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  Otel vb rezervasyonununz yok ise davetiye ile başvurabilirsiniz ama benim kişisel tercihim hep Turist vizesi yönünde olmuştur .
  iyi tatiller.

 206. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  Sorunuz;
  Merhabalar,
  2 yıl önce evlenerek İsviçre’ye geldim eşim çifte vatandaş, ben B tipi oturum sahibiyim. Emekli devlet memuru annem için 1 aylığına vize başvurusunda bulunduk, bütün evrakları tam olmasına ve eşim davet göndermesine rağmen maddi durumu yetersiz görüldüğünden onaylanmadı fakat kargo ile pasaportu ve bir taahhüt belgesi gönderilmiş.
  1. Sorum bu belgenin aslının mı bize gönderilmesi gerek? Biz burdaki yetkili kuruma teslim edeceğiz.
  2. Bu işlem ne kadar sürer? Planlanan geliş tarihine 3 hafta gibi bir süre kaldı. Yetişir mi?
  3. Bir de pasaportunuzu bize geri göndermek isterseniz tarihleri uyumlu sigorta ve bilet rezervasyonuyla gönderiniz notu düşülmüş. Ama biz bunları yaptırdık zaten ellerinde var ve tarih değiştirmek istemiyoruz. Bu durumda tekrar aynı evrakları mı göndermeliyiz?
  Şimdiden çok teşekkürler. Yardımcı olacağınızı umuyor, saygılarımı sunuyorum..

  Cevap: Neslihan hanım genel olarak Tursit vizesi ile alakalı tahminleme yapabiliyoruz , Aile vize ya da aile birleşimi konularında çok değişkenliği olan konular , konsolosluk ile telefona ya da e-mail ile temasa geçmenizi tavsiye ediyoruz.

 207. Erkut Minez diyor ki:

  Merhabalar,
  Sorunuz : Mayis ayinda arac ile yunanistana turistik seyahat planladik. Tum evraklarimiz hazir, istanbul konsolosluga direkt basvuru yapabiliyormuyuz.kosmos sirketine vermeye mecburmuyuz. Tesekkurler
  Cevap : Yunanistan Schengeni için istanbulda tek yetkili kurum Kosmos Firmasıdır.

 208. Erkut Minez diyor ki:

  Sorunuz:
  Merhabalar şuanda elimde yunanistan 3 aylık schengen vizesi var ben ilk olarak yunanistanın sakız adasına giriş yapacağım 1 gece konaklayıp türkiyeye geri döneceğim 1 hafta 10 gün sonrada belçikaya gideceğim bu vize belçikaya girmemde bi sorun teşkil eder mi?

  Cevap: vizeniz çok girişli ise hiç bir sorun olmaz iyi tatiller 🙂

 209. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  Sorunuz:
  Mrb Erkut bey bi sorum olacak geçen sene 4. Ayda 1 aylık Almanya seyahatim oldu bu senede 4 arkadaş Hollanda üzerinden vize başvurusu yaptık bana ve bi arkadasa sebebi bile açık belli olmayan bi sebepten red geldi şimdi bunun için itiraz dilekçesi yazmam söyleniyor nasıl bir dilekçe yazarım ve şansım nedir bu konuda rica etsem yardımcı olurmusunuz?

  Cevap: Merhaba, itiraz dilekçesinde sorunu tanımlamalarını isteyebilirsiniz , size bu tanım yapıldıktan sonra evrklarınızla bu sorunu giderebileceğinizi aktarmanız yeterlidir.

 210. Erkut Minez diyor ki:

  Sorunuz:
  Merhabalar şuanda elimde yunanistan 3 aylık schengen vizesi var ben ilk olarak yunanistanın sakız adasına giriş yapacağım 1 gece konaklayıp 1 hafta 10 gün sonrada belçikaya gideceğim bu vize belçikaya girmemde bi sorun teşkil eder mi?
  Cevap: vizeniz 3 aylık ve çok girişli ise sakız adasına giriş yaptıktan sonra dilediğiniz yere gidebilirsiniz . 🙂

 211. Erkut Minez diyor ki:

  sorunuz:
  Yarın vize başvurum var ve bu kaynağı yeni keşfettiğim için hemen danışmak istedim. Evraklarımın hepsi tamam. Ancak seyahat sigortanısının da diğer evraklar gibi imzalı ve kaşeli mi olması gerekiyor onu çözemedim zira pek belirtilmemiş.
  Ayrıca ben Şubat ayı için 8 günlük kısa süreli Fransa vizesine başvuracağım, ama ileride (yaz tatilinde) tekrar uğraşmamak ve masrafa girmemek için, bu başvurumda “çok girişli” vize almak istiyorum. Ama yazın kafamdaki seyahat için henüz bir uçak ve otel rezervasyonum yok. Dilekçemde bunu ne şekilde belirtmem gerekiyor? Örneğin, “xxx-xxx tarihleri arasında ülkenize yapacağım seyahat ve önümüzdeki 6 ay içerisinde planladığım başka bir seyahat için çok girişli vize vermenizi arz ederim.” gibi bir şey yazmam uygun olur mu?

  Çok teşekkürler

  Cevap: Seyahat sigoratasının imzalı ve kaşeli olmasına gerek yok ben hem internet çıktılarını götürdüm hiç sorun yaşamadım .

 212. Erkut Minez diyor ki:

  sorunuz:
  Öncelikle ben de sabırlı yanıtlarınıza teşekkür etmek istiyorum. Benim sorum şu. Eşim Yunanistan’da çalışmaya başladı. Ben de olabildiğince uzun bir vize alıp yanına gitmek istiyorum. Freelance çalışıyorum. Freelance çalıştığıma dair şirketten yazı ve şirket belgelerini aldım. Bunun bir yardımı olur mu? Ne tür vizeye başvurmam doğru olur? Eşimin iş belgelerini de göstermem gerekecek mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevap: Turistik vize başvurusu ya da Aile iş arkadaşı vize başvurusunda bulunabilirsiniz.
  http://www.kosmosvize.com.tr//Visa/252/Gerekli_belgeler.html buradan gerekli evraklar bilgisine ulaşabilirsiniz.

 213. aysenur diyor ki:

  Merhaba
  ben üniversite ogrencisiyim,3.siniftayim.bu yaz staj icin almanyaya gitmek istiyorum, y ur tdisina ilk cikisim olacak. orda stajimi ayarladim fakat staj 1 ay olacak ve para almadan gonullu olarak calisacagim ama ben 1.5 ay kalmak istiyorum.bu durumda turist vizesine basvursam staj isin icinde olunca turist vizesi cikar mi? Staj icin vizeye basvursam 1 aylik staj icin 1.5 ay vize alabilir miyim birde staj vizesi bir sozlesme istiyor bana para verilecegini gosteren. ama biz para almayacagim .SIzce vize almam icin en makul yol hangisi olur?

 214. özge diyor ki:

  merhaba
  Ben çalışmıyorum aralıkta işten çıktım işsizlik maaşı aldığım için henüz işe girmedim.Ben italyaya ekim döneminde bir haftalık trustlik vize başvurusunda bulunmak istiyorum(uçak biletimi aldım) annem öğretmen onu sponsor göstereceğim mümkün mü bu şekilde başvurmak ve çıkma olasılığı var mı olasılığı arttırmak için neler yapabilirim acaba bir fikriniz var mı hiç bir yerde bilgi bulamadım herkes çıkmaz vize demiş bu arada kasım 2014 de hollandaya vize almıştım yani daha önce schengen vizem mevcut(ozaman çalışıyordum)
  yanıt verirseniz sevinirim

 215. Erkut Minez diyor ki:

  Sorunuz:
  ben üniversite ogrencisiyim,3.siniftayim.bu yaz staj icin almanyaya gitmek istiyorum, y ur tdisina ilk cikisim olacak. orda stajimi ayarladim fakat staj 1 ay olacak ve para almadan gonullu olarak calisacagim ama ben 1.5 ay kalmak istiyorum.bu durumda turist vizesine basvursam staj isin icinde olunca turist vizesi cikar mi? Staj icin vizeye basvursam 1 aylik staj icin 1.5 ay vize alabilir miyim birde staj vizesi bir sozlesme istiyor bana para verilecegini gosteren. ama biz para almayacagim .SIzce vize almam icin en makul yol hangisi olur?

  Cevap:Size verebileceğimiz tavsiye Staj için başvuru yapmanızdır, Turist olarak 1,5 aylık konklama için otel vb rezervasyonu isteyeceklerdi, Amacınzı ne ise o şekilde başvu yapmanızdır, 1 ay sonrası içinde turistik oılarak kalacağınızı beyan etmenizi tavsiye ediyoruz.
  para almayacak iseniz bunun belgesini koymalısınız ve o süre içinde size yetecek kadar para göstermeniz gerekecektir.

 216. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  Sorunuz:
  Ben çalışmıyorum aralıkta işten çıktım işsizlik maaşı aldığım için henüz işe girmedim.Ben italyaya ekim döneminde bir haftalık trustlik vize başvurusunda bulunmak istiyorum(uçak biletimi aldım) annem öğretmen onu sponsor göstereceğim mümkün mü bu şekilde başvurmak ve çıkma olasılığı var mı olasılığı arttırmak için neler yapabilirim acaba bir fikriniz var mı hiç bir yerde bilgi bulamadım herkes çıkmaz vize demiş bu arada kasım 2014 de hollandaya vize almıştım yani daha önce schengen vizem mevcut(ozaman çalışıyordum)
  yanıt verirseniz sevinirim

  Cevap: Burada tahminleme yapmaya çalışıyoruz cevaplarımız kesin bilgi niteliğinde değildir ,Aldığınız işsizlik maaşını belgelemeniz iyi olacaktır ek oılarak aileniz sponsor olacak ise onların belgelerini eksiksiz ekleyelim , sonuç olarak Türkiyede olan bağlarınızın kuvvetli olduğunu göstermeniz yararınıza olacaktır, Çıkmayacak diye bir konu yok , tatil planınızı içeren bir yazı döküman ne varsa ekleyin size yardımı olacaktır 🙂

 217. bilge ben diyor ki:

  Merhaba,

  Yunanistan’a ilk giriş olmak üzere Schengen başvurusu yaptım. 3 ay boyunca multiple girişli 20 gün kalma süresine sahip vize aldım. Acaba Bulgaristan’da kaldığım süreler bu total 20 gün kalma süresinden eksiliyor mu? çok teşelkkür ederim 🙂

 218. ayşegül diyor ki:

  Merhabalar ben geçtiğimiz iki sene içerisinde iki kere shengen aldım ve parmak izi verdim.Şimdi Yunanistana gitmek için tekrar form dolduruyorum fakat benden parmak izi alınan tarihi istiyor ki ben hatırlamıyorum bunu nasıl öğrenebilirim?
  Teşekkürler

 219. hüsniye yıldız diyor ki:

  merhaba. ben almanyaya gitmek içi vize almak istiyorum ne yapmalıyım gerekli evraklar nelerdir derelerden alacağım. acaba yardım edebilir misiniz

 220. ŞEFİKA diyor ki:

  merhaba;
  Yaklasık 3 yıldır özel bır bankada çalısıyorum . agustosun ılk 2 haftası ıngıltere ye gıtmeyı dusunuyorum. unıverstede ogrencıyken almanya vızemde red yedım.sımdıkı vıze basvurumu davet uzerıne mı yoksa otel rezervasyonu ıle mı gerceklestırme hususunda kararsızım. ıngılıcde dıl bılgım zayıf ve hesabımda suan yeterlı bır para yok ,son 3 aylık ekstre ıstedıklerı ıcın hesabıma son hafta para yatırmam dıkkat cekermı.
  cevabınız ıcın teşekurler.

 221. ELİF diyor ki:

  Merhabalar. eşimle italya vizesi almak istiyoru. Banka hesabımızın ayrı ayrı yaklaşık 3,00 tl olması mı gerekli. tek hesapta para olması yeterli mi ? birde başvururken ayrı ayrı mı başvuracağız? şimdiden teşekkürler.

 222. Hasan KEMAL diyor ki:

  Merhabalar, ben İngilterede yasıyorum ve İngiltereden schengen vizesi aldım 1 yıllık, vize aldığım ülkeye giriş cıkış yaptım. Temmuz ayında türkiyeden tekrar schengen zonunda olan bi ülkeye seyahat edicem, vize mi ingilterden aldığım için bi sorun olur mu? teşekkürler

 223. bartuğ kemal diyor ki:

  ispanyaya vize başvurusu yapacağım. sadece ispanyaya gideceğim ancak başvuruyu çoklu giriş yapmamın bir sakıncası var mı?
  artısı ve eksisi nedir?

 224. Bünyamin Katırcı diyor ki:

  Merhaba ben Danimarka turist vizesi için başvuracağım. Daha önceden gri pasaportlarım var ayrıca normal pasaport larım var. Geçerli pasaportumun içimde ispanya vizesi var. Başvuru yaparken bütün pasaportlarımın fotokopisini götürmelimiyim. Götürmek bir avantaj sağlar mı?

 225. Yiğit diyor ki:

  Merhaba
  Ben 22 haziran da 2 arkadaşımla beraber kos adasında 7 temmuzda başlayan 7 gün tatil yapmak için vize başvurusu yaptım. Benim vizem 6 temmuzda cıktı otel rezervasyonumuz ucak biletimiz feribot biletimiz ve ada da kiraladığımız aracımız yanmasın diye ben yola tek cıktım ve suan kos adasındayım… Diger 2 arkadasımın vizesi bir gün sonra geldi ancak 2 side red yedi. Tek başıma kocaa odada kaldım. Elimiz kolumuz bağlandı ne onlar mutlu nede ben mutluyum. Yapabilicegimiz birşey var mı acaba suan bodrumdalar kapı vizesi almaya calısacaklar

 226. ömer diyor ki:

  merhaba,biz eşimle 2013 yılında almanya schengen vizesiyle bir hafta almanyada kaldık. Mart 2015 te yunanistandan shengen vizesi aldık ve defalarca yunanistana giriş çıkış yaptık. Yine haziran 2015te yunanistandan 2 aylık vize aldık ve birer gece kalmalı olmak üzere yunanistana 2 kez giriş çıkış yaptık.şimdi aynı Yunanistan shengen vizesiyle almanyaya gitmek istiyoruz.acaba girişte problem yaşar mıyız?teşekkürler

 227. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  Herhangi bir sorun yaşamazsınız, geçerli bir schngen vizesi ve vizeyi veren ülkeye giriş yapılmış sorun olmaz

  Sorunuz :merhaba,biz eşimle 2013 yılında almanya schengen vizesiyle bir hafta almanyada kaldık. Mart 2015 te yunanistandan shengen vizesi aldık ve defalarca yunanistana giriş çıkış yaptık. Yine haziran 2015te yunanistandan 2 aylık vize aldık ve birer gece kalmalı olmak üzere yunanistana 2 kez giriş çıkış yaptık.şimdi aynı Yunanistan shengen vizesiyle almanyaya gitmek istiyoruz.acaba girişte problem yaşar mıyız?teşekkürler

 228. Erkut Minez diyor ki:

  Selam , kapı vizesi haricinde seçenek yok gibi yada başka ülkeden vize almak dışında

  Sorunuz
  Merhaba
  Ben 22 haziran da 2 arkadaşımla beraber kos adasında 7 temmuzda başlayan 7 gün tatil yapmak için vize başvurusu yaptım. Benim vizem 6 temmuzda cıktı otel rezervasyonumuz ucak biletimiz feribot biletimiz ve ada da kiraladığımız aracımız yanmasın diye ben yola tek cıktım ve suan kos adasındayım… Diger 2 arkadasımın vizesi bir gün sonra geldi ancak 2 side red yedi. Tek başıma kocaa odada kaldım. Elimiz kolumuz bağlandı ne onlar mutlu nede ben mutluyum. Yapabilicegimiz birşey var mı acaba suan bodrumdalar kapı vizesi almaya calısacaklar

 229. Oğuzhan diyor ki:

  Merhaba , İstanbul – Budapeşte , Prag-İstanbul gidiş/dönüş 2 kişilik bilet satın aldım. ( 8 günlük bir tatil ). İlk ineceğimiz yer macaristan çıkışımız Çek cumhuriyeti oldugu için macaristan dan schengen vizesini almayı düşünüyorum.

  – Ben 29 yaşındayım , Öğrenciyim , Çalışmıyorum. Üzerime kayıtlı 2 adet otomobil ve yüksek limitli kredi kartım var. Vize alabilmem için ne yapmalıyım , sorup soruşturdugum da çalışmadığım için ve öğrencilik büyük oldugu için vize almam çoook zormuş.
  – Biletleri pegasus tan satın aldım , Vize işlemleri için de pegasusun ”vize hizmetini” kullanmayı düşünüyorum.
  – Pasaportum 10 yıllık ve , Rusya , ukrayna giriş çıkış damgaları var.
  – Daha önce schengen başvurusun da bulunmadım ve almadım. Herhangi bir AB ülkesine de gitmedim.
  – Tavsiyeleriniz nasıl ne yönde olur ?
  – Cevap verirseniz çok sevinirim teşekkür ederim.

 230. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  öğrenci olduğunuz için anne ya da babanızın evraklarını koymanız size yardımcı olacaktır, aile büyüğünüz aynı vize hazırlar gibi tüm evraklarını hazırlamanızı tavsiye ederiz, ek olarak size ait şahsi taşınmazlarınızı da eklemenizi tavsiye ederiz.

 231. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  sronunuz:
  Merhaba ben Danimarka turist vizesi için başvuracağım. Daha önceden gri pasaportlarım var ayrıca normal pasaport larım var. Geçerli pasaportumun içimde ispanya vizesi var. Başvuru yaparken bütün pasaportlarımın fotokopisini götürmelimiyim. Götürmek bir avantaj sağlar mı?
  Cevap:
  çok büyük bir avantaj sağlamaz ama son 3 yıl içinde aldığınız vizeler var ise size yardımı olacaktır.

 232. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  Sorunuz:ispanyaya vize başvurusu yapacağım. sadece ispanyaya gideceğim ancak başvuruyu çoklu giriş yapmamın bir sakıncası var mı?
  artısı ve eksisi nedir?
  Cevap: Çoklu vize başvurusunda bulunabilirsiniz herhangi bir artı ya da eksi ifade etmez ,çoklu vize alma amacınızın eğer sorarlar ise aynı vize ile başka ülkleri ziyarate etme fırsatı yaratmak olduğunu söyleyebilirsiniz yada tekrar ispanya ziyaretinde bulunmak amacıyla olduğunu söyleyebilirsiniz.

 233. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  sorunuz:
  Merhabalar, ben İngilterede yasıyorum ve İngiltereden schengen vizesi aldım 1 yıllık, vize aldığım ülkeye giriş cıkış yaptım. Temmuz ayında türkiyeden tekrar schengen zonunda olan bi ülkeye seyahat edicem, vize mi ingilterden aldığım için bi sorun olur mu? teşekkürler
  Cevap: Oturum izni olan bir ülkeden schengen vizesi almışsınız herhangi bir sorun yaşammazsınız iyi tatiller 🙂

 234. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  sorunuz:
  Merhabalar. eşimle italya vizesi almak istiyoru. Banka hesabımızın ayrı ayrı yaklaşık 3,00 tl olması mı gerekli. tek hesapta para olması yeterli mi ? birde başvururken ayrı ayrı mı başvuracağız? şimdiden teşekkürler.
  Cevap: ayrı ayrı başvuru yapılması gerekli her iki kişinin hesapları ayrı olmasını tavsiye ederiz ne kadar para olması konusunda bir alt ya da üst sınır yok hesap hareketi olması daha önemli hesap için tabi bir miktar bakiye de önemli dediğiniz miktar uygundur.

 235. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  sorunuz:
  merhaba;
  Yaklasık 3 yıldır özel bır bankada çalısıyorum . agustosun ılk 2 haftası ıngıltere ye gıtmeyı dusunuyorum. unıverstede ogrencıyken almanya vızemde red yedım.sımdıkı vıze basvurumu davet uzerıne mı yoksa otel rezervasyonu ıle mı gerceklestırme hususunda kararsızım. ıngılıcde dıl bılgım zayıf ve hesabımda suan yeterlı bır para yok ,son 3 aylık ekstre ıstedıklerı ıcın hesabıma son hafta para yatırmam dıkkat cekermı.
  cevabınız ıcın teşekurler.
  Cevap: Ben olsam otel rezervasyonu tercih ederdim, 3 aylık ekstre istendiği için hesap hareketlerine baktıklarını düşünüyoruz öncededen hareket olması önemli.

 236. Erkut Minez diyor ki:

  Sorunuz:
  Merhabalar ben geçtiğimiz iki sene içerisinde iki kere shengen aldım ve parmak izi verdim.Şimdi Yunanistana gitmek için tekrar form dolduruyorum fakat benden parmak izi alınan tarihi istiyor ki ben hatırlamıyorum bunu nasıl öğrenebilirim?
  Teşekkürler
  Cevap: son iki sene içinde parmak izi verdiğiniz için tekrar vermenize gerek yok tarihi haırlamıyorum yazabilirsiniz.

 237. Erkut Minez diyor ki:

  Sorunuz;
  Yunanistan’a ilk giriş olmak üzere Schengen başvurusu yaptım. 3 ay boyunca multiple girişli 20 gün kalma süresine sahip vize aldım. Acaba Bulgaristan’da kaldığım süreler bu total 20 gün kalma süresinden eksiliyor mu? çok teşelkkür ederim 🙂
  Cevap:
  Bulgaristan schengen bölgesi olmadığı için etkilemez iyi tatiller 🙂

 238. sohrab diyor ki:

  Merhaba erkut bey.
  şöyle bir sorum olacak, iki kere amerika vizesi aldım ikincisine gittim yaklaşık 6 ay oldu, şimdi ise italyaya 10 günlük turistik vize için başvuracağım,ben diş hekimiyim ve doktora yapıyorum annem ve babam çalışmıyor sadece kendi biriktirdiğim bursumla turistik vize alma şansım ne kadar yada amerika vizesi schengen almamda yardımcı olur mu.bu arada yabancıyım
  şimdiden teşkkrler

 239. Erkut Minez diyor ki:

  Merhabalar,
  yabancıyım diye belirtmişsiniz , Türkiyede oturum izniniz var ve Tc vatandaşı değilsiniz diye anlıyorum , bizim burada tavsiyelerimiz genel olarak türk vatandaşlarının tabi olduğu vize uygulamalarının işleyişi hakkında tavsiye vermek üzerine 🙂
  iyi tatiller.

 240. Leyla diyor ki:

  Merhabalar,

  Ben turla yunanistana gitmek istiyorum, 1 haftalik.
  Burdan schengen vizesi aldigim zaman nekadar gecerli? Ve Burdan Hollanda’ ya sorunsuz tatile gidebilirmiyim?

 241. demet kavaklı diyor ki:

  merhabalar,
  Ben tek girişli ile çok girişli vize olayını pek anlamadım. Çok giriş gezeceğin schengen ülkelerine girişi mi yoksa türkiye’ye dönüp vizesini aldığın ülkeye tekrar girişi mi temsil ediyor?
  Örneğin tek girişli vize alsam, diyelim italya için aldığım tek girişli schengen vizesi ile ülkeye girdikten sonra diğer schengen ülkelerine geçebilir miyim ?
  Şimdiden teşekkürler

 242. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  çok girişli vize belirtilen süre zarfında birden fazla schgen ülkelerine giriş yapabileceğiniz bir vize türüdür.
  tek girşili vize ile sechengen bölgesine girdikten sonra arada sınır olmadığı için dilediğiniz schenegn ülkesine gidebilirsiniz ama schengen bölgesinden çıkarsanız tekrar giremezsiniz.

 243. ECE diyor ki:

  merhabalar, x
  Biz eşimle schengen vizesine italyadan başvurduk ama ilk seyehatimiz mykonos a olacak bir sorun yaşarmıyız acaba?
  Teşekkürler .

 244. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  italya schengeni olan arkadaşımla geçen hafta ilk girişi Samos adasına beraber yaptık herhangi bir sorun yaşamadık 🙂 Sorun çıkacağını ben düşünmüyorum şahsen son karar sizin 🙂

 245. Deniz diyor ki:

  Merhabalar,
  Yunanistan schengen vizesi için başvuruda bulundum. İlk kez schengen vizesi başvurum bu. Otobüs le Balkanlar turuna çıkıyorum. Vize başvurum sırasında ilgili tur belgelerini eksik göndermelerinden dolayı vizeci arkadaşın önerisi ile bireysel turistik seyahat başvurusunda bulundum. Booking ten Selanik Merkezli 9 gün otel rezervasyonu ve gidiş dönüş uçak biletlerimi evraklar arasında ekledim Diğer evraklarımda tam. 18 senedir aynı firmada çalışıyorum belirli bir gelirim, evim ve bankada gezimi karşılayacak miktarda mevcut. Geçen gün işyerimi konsolosluktan aramışlar bu bu kadar senedir sizde çalışıyor mu, hala çalışmakta mı gibi ki hala aynı işyerinde çalışmaya devam ediyorum. Sıkıntım şu başvuru formunda çok girişli vizeyi işaretledim Bulgaristan ve Hırvatistan’a da geçiş yapacağım.Tek girişli vize gelirse bu ülkelere girmekte sıkıntı yaşar mıyım? Tüm bu çerçevede çok girişli vize verme olasılıkları nedir?

 246. Erkut Minez diyor ki:

  Merhabalar,
  tek girişli vize verdikleri takdirde girdiğiniz ülkeden çıktığınızda vize bitecektir kaldı ki tek girişli vize verirler ise zaten seyahat süresince vereceklerdir.
  umarız multi vize size çıkar 🙂

 247. Ali diyor ki:

  Merhaba,
  Geçen sene almanya, portekiz, ve hollanda dan oluşan bir gezi planladım. en uzun kalacağım ülke portekiz olduğu için portekizden vize aldım. Almanya da giriş yapıp hollanda dan türkiye ye döndüm. Bu nedenle pasaportumda portekiz damgası yok. giriş damgası almanya dan; çıkış damgası ise hollanda dan. vizem hala devam ediyor ve almanya gezisi planım var. Almanya ya girerken sıkıntı yaşarmıyım. zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

 248. Çiğdem diyor ki:

  Merhaba,
  28 Ekim den başlamak üzere 10 gün Süreli olarak Avusturya’ya tatile gideceğim. Ancak Avusturya Vatandaşı Arkadaşımın Arabası ile yolculuk yapılacak. Türkiye’den Avusturya’ya Avusturya’dan Türkiye’ye Benim hangi ülkeden ve nasıl vize almam uygun olur. Avusturya Macaristan veya Yunanistan. Hangisinden alırsam yolculuk boyunca sorun yaşamam.

 249. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  hangi ülkede daha fazla zaman geçirecekseniz o ülkeden vize almanızı öneririz , ilk giriş ülkesi olarak yunanistan seçmelisiniz bu başvuruda.
  iyi tatiller.

 250. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  ilk vizenizi alırken ilk giriş ülkesi almanya seçildiği için herhangi bir problem yaşamazsınız, daha önce bu vize ile almanya girişiniz olduğu için herhangi bir sorun yaşayacağınızı tahmin etmiyoruz , iyi tatiller.

 251. Aylin Yeter diyor ki:

  Merhabalar
  Vizenin üzerine basılan hangi kaşe olumsuz anlam içeriyor? Ben İtalya’dan 3 gün için 6 günlük vize aldım. Vize üzerinde İtalya Ankara Büyükelçiliğinin kaşesi var. İnternette pasaport üzerine vurulan kaşelerin olumsuz anlam içerdiğini okudum. Vize üzerindeki Büyükelçilik kaşesi ne anlama geliyor? Bunu onay amaçlı mı olumsuz mu algılamalıyım tam anlayamadım? Yardım ederseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 252. Aylin Yeter diyor ki:

  Merhabalar
  Diğer yorumum silinmiş galiba. İnternette bahsedilen pasaporta büyükelçilik tarafından vurulan kaşe ile vize üzerindeki kaşe aynı şey değil sanırım. Olumsuz olan pasaporta direk vuruluyor sanırım vizenin üstüne değil?

 253. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  vize üzerinde olan bir kaşe olumsuz anlama gelmez bir yanlış anlaşma var sanırım, pasaport sayfalarında vize çıkmadığı durumlarda vize başvurusu yapıldıu anlamında gelen bir kaşeden bahsedebiliriz size sıkıntı çıkaracak olan.

 254. Taner diyor ki:

  Merhaba Erkut bey ben schengen değil de irlanda vizesine red aldım. Uzun dönem dil kursu için başvurmuştum. Hesabımda yeterli para vardı taahhütlerim babamın desteko lcağına dair yazısı vs bir sürü her prosedür tamam ama yine dönmeyebilirsin şeklinde maddelerle red verdiler. İtiraz hakkı varmış olumlu olma şansı var mı ne yapmam gerek avukat falan gerekir mi baya uğraşmıştım bu vize için

 255. Aslıhan diyor ki:

  Merhaba Erkut Bey,

  Ben şu anda Fransa’nın Lyon şehrinde eğitim görmekteyim(1 yıllık Erasmus), dolayısıyla Schengen vizem var, fakat ben İngiltere seyahati yapmak istiyorum.Yaklaşık 1 hafta kadar. Fransızlar İngiltere için vize almıyorlar, maalesef bu bizim için geçerli değil. Benim sorum ise şu: buradan,Fransa’dan vize işlemini nasıl hallederim?Ya da sadece para vererek alabileceğim kolay bir vize yöntemi var mıdır?Zorluk çıkar mı? ve ne kadar sürede olur?

  Şimdiden teşekkürler..

 256. elisa diyor ki:

  Merhaba yunanistan kapı vızesi ile atinadan Paris’e gidebilirmiyim uçuş gorevlisi vizeye bakarsa sorun cıkarmı kapı vizesinin uzerıne yunanistan dan çıkamaz diye açıkça belirtiliyormu Teşekkürler

 257. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba;
  Sorunuz:Merhaba yunanistan kapı vızesi ile atinadan Paris’e gidebilirmiyim uçuş gorevlisi vizeye bakarsa sorun cıkarmı kapı vizesinin uzerıne yunanistan dan çıkamaz diye açıkça belirtiliyormu Teşekkürler
  Cevap:şayet çoklu vize alabilirseniz yada en az 2 girişli vize alabilrseniz gideblirsiniz , herhangi bir başka ibare ben şu ana kadar görmedim.
  ama genelde kapı vizeleri tek giriş olduğundan buna imkan bulamayabilirsiniz.

 258. Erkut Minez diyor ki:

  selam,
  inandırıcı deliller ve türkiyede olan bağlarınızın kuvvetli olduğuna dair belgeler sunmamnız gerekecektir ( tapu banka vb ) şansınız yok değil ama zor 🙁

 259. Cengiz Han diyor ki:

  Merhaba. Benim naçizane sorun; Çek Cumhuriyeti için ogrenci vizesi başvurusunda bulunmak istiyorum. Bunun için aöf öğrenci belgesi işimi görür mü acaba?

 260. musatafa diyor ki:

  benımde bır konuda yardımıza ıhtıyacım var 4 subatta almanyaya gıttım 45 gunluk sengen vızesı aldım ama vıze tarıhını karıstırıp ben 10 gun almanaydan geç cıkttım kapıda polıs durdurdu neyse polıs merkzıne aldılar savunma yazdırdılar bızde anlattık durumu yanlıslık yaptık ozurdılerız dıye neuse sonra polıs benı yolladı pasaporta gecıs muhuru vurdu pekı ben tekrar vıze basvurusunda bana sorun yaratırlarmı ?????

 261. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  yazmış olduğunuz savunma burada önem kazanıyor, ek olarak süre aşımında bulunmuşsunuz ama ülkeyi terk etmişşsiniz orada kalma sebebiniz ikamet etmek değil bunu anlatmış oluyorsunuz,açıklamanızın burada kabul görüp görmemesi belirleyici olacaktır.

 262. aybüke diyor ki:

  iyi günler,
  annem ile datçadan symi adasına geçmek istiyoruz. benim italya öğrenci schengen vizem var. annemin italya turist schengen vizesi var ama süresi bitmek üzere. vize bitiş tarihi örneğin 20 haziransa 20 haziran dahil yunan adasında bulunabilir mi?

 263. berk diyor ki:

  iyi günler, benimde bir sorum olacaktı yardımcı olursanız çok sevinirim. 12 temmuzda Amsterdam girişli ve Prag dönüşlü 10 günlük bir tur planladım. 3 gün Amsterdam 3 gün Almanya ve 4 gün Prag bu durumda en çok kalacağım ülke çek cumhuriyeti olduğu için vizeyi ordanmı almam gerekir. oradan alırsam ilk durağım Hollanda da sorun yaşar mıyım? Bu durumda Hollanda danmı almam gerekir şimdiden teşekkürler.

 264. Sedat diyor ki:

  Merhabalar
  Temmuz ayında ailemle beraber araçla avrupa turu planımız var.
  22 gün sürüyor. Butun otel konaklamaları Booking.com üzerinden yapıldı.
  Benim çok fazla schengen girişim var. Son 3 schengen vizem İtalyadan.
  Son iki vizem trustik amaçlı ve eşimle beraber aldık. Çocuklarımız halen oğrenci.
  Planımıza göre en fazla kalışımız İtalya da olacak.
  Dolayısıyla İtalyadan vizr almamız mantıklı.
  Sorum şu;
  Vize başvurumu otel rezervasyonları, uçak rezervasyonu ve araç rezervasyonu kuramı ile mi yada araçla seyahat yapacağımı bildirerek otel rezervasyonu. Seyahat güzergah yazısı, Araç ruhsatı, yeşil kart ve yeni tip cipli ehliyet , banka tasarruf ve emekli maaşı dokumanları, ev tapusu gibi evraklara ek olarak eşime ve çocuklarıma garantor olacağımı belirtir yazı ile başvurmak ozellikle çocuklarıma çok girşli vize garanti altına alınmış olur diye duşunuyorum. Tavsiyeniz ve/veya ekleme yapacağınız bilgileri paylaşırmısınız.
  Teşekkurler

 265. öykü diyor ki:

  Merhaba ben 2 iki yıl önce avusturya viyanaya bir haftalık turistik vize için başvurdum.Babama ait 2 hesap göstermiştim birinde hesap hareketleri fazla birinde de 40 bin lira para vardı.Üniversite öğrencisiyim 2.sınıftım o zaman şimdi son yılım öğrenciyim hala.red geldi nedenini sormak için mail attım.hesaptaki paranın bana değil babama ait olduğu gerekçesiyle ve para olmyan diğer hesabı dikkate aldıkları hakkında bi açıklama geldi.Bana çok da mantıklı gelmedi açıkçası bu yaz macaristan sziget festivali için başvuru yapmak istiyorum ilk vizemde red aldığımdan çok umutlu değilim sizin fikriniz nedir ne yapmalıyım?

 266. Erkut Minez diyor ki:

  selam,
  red almanız hiç bir zaman vize alamayacığınızı göstermez tüm istenen evrakları ve türkiyede bağlarınızın ne kdar kuvvetli olduğunu göstermelisiniz tapu vb bu durunmda ömem kazanıyor.

 267. Erkut Minez diyor ki:

  sedat bey selam,
  aynen dediğiniz gibi evraklarınıza ek olarak 22 günlük seyahat planını detaylı bir şekilde anlatmanız ve dilekçe haline getirmeniz işinize yarayacaktır.

 268. Erkut Minez diyor ki:

  schengen kuralları en fazla kalcağınız ülkeden almanızı öneriyor sizin gidiş dönüş tarihleriniz çok yakın hollandada almanız sorun teşkil etmeyecektir, Çek şengeni alır iseniz Hollanda gümrüğpünde bu size sorulabilir o zaman , tatil planınızı belgeleyen uçak otel rezervasyonlarınızı gösterip giriş ülkesinin Hollanda Çıkış ülkesinin Çek cumhuriyeti olduğunu anlatmalısınız, Ayrıca tatil planınız değişiklik de gösterebilir Örneğin ben geçen hafta 4gün almanyaya gittim son da berlinde praga gitmeye karar verdim çıkışım Prag oldu 🙂

 269. meral diyor ki:

  merhabalar
  ben öncelikle 2 aylığına eğitim için bulgaristana gideceğim eğitimim bittikten sonra 10 günlüğüne felan yunanistana geçmek istiyorum bulgaristandayken Yunanistan için vize başvurusunda bulunabilir miyim. Çünkü türkiyeden başvurabilmem için en fazla 2 ay öncesinden başvurmam gerekiyor ki o zamanda ben bulgaristanda olacağım için türkiyeden başvuramam bu işlemleri bulgaristandan halledebilir miyim?

 270. Ahmet diyor ki:

  Merhaba

  Booking.com üzerinden yaptığım otel rezervasyonlarında yazdırılacak konfirmasyon sayfasında tüm bilgiler var ama ismim yazmıyor ya da konaklayacak kişilerin isimleri sadece pnr numarası ve rezervasyon numarası var.Vizeye başvuracağım bu bir sorun teşkil eder mi ?

 271. Gozde diyor ki:

  Merhaba,
  Eşimin İtalya’dan 3 yıl, benim de Yunanistan’dan Ağustos 2016 ya kadar Schengen vizemiz var.
  9 ve 6 yasindaki cocuklarimizla 16 Temmuzda Paris’e gideceğiz. Çocuklar icin de kendimize ait full evrak seti hazırlamalı mıyız. Yunanistan’dan başvuru yapacagiz, Paris öncesi Meis gezisi yapacagiz.

 272. Erkan diyor ki:

  Merhaba,

  Eşim ve ben ilk defa schengen vizesine başvuruyoruz. Öncesinde schengen harici vize isteyen ülkelerde bulunduk. İlk olarak Polonya’da 3 gün takıldıktan sonra Prag’a gidip orada 2 gece kalmayı düşünüyoruz, sonra Almanya’da 1 gece ve ardından İsviçre’ye geçmek istiyoruz. Türkiye’ye dönüşü İsviçre üzerinden yapmak istiyoruz. İnternetteki örnek başvuru formunda diğer gidilecek ülkeleri ve kalınacak yerleri istiyorlar. Tavsiyeniz ne olur? Sıkıntı olmasından endişe ediyorum. Yolculukları Polonya’ya direk uçuşla, oradan uçuşla Prag ve ondan sonraki kısımları ta ki Zürih’ten Türkiye’ye dönüşe kadar tren ve otobüsle gerçekleştirmek istiyoruz. Ekonomi ve statü olarak durumumuz iyi bunları evraklarda sunarız ancak sıkıntı yaparlar mı bu kadar farklı yer olmasından, mevzumuz bundan ibaret. Bir de ağustosun ilk haftası gitmeyi planlıyoruz vizeye ne kadar süre öncesinden başvurmakta yarar var. Şimdiden çok teşekkür ederiz ilginiz için. Saygılarımızla.

 273. Eren diyor ki:

  Merhabalar,
  Ben İstanbul Üniversitesi Fransızca Öğretmenliğinden 2 hafta önce mezun oldum ve Fransa’da yüksek lisansa başvurdum fakat master için seviyem yeterli olmadığı için Nice’den lisans 3’e kabul aldım(yani üniversitenin son sınıfına).Şimdi sorum şu 2015 te ilk vize başvurumu Fransa’ya yapmıştım dilini okuduğum için, fakat tecrübesizlikten ilk başvurum olduğu için red yedim. Neyse bu sene Ocak ayında da arkadaşlarla bir Avrupa turu için Yunanistan’a başvurdum (kolay veriyorlar diye) fakat ordanda (Justification for the purpose and conditions of the intended stay was not provided) sebebiyle red aldım ki herşeyimde sağlamdı anlamadım. Şimdi mevzuya gelim bu kabul aldığım Lisans 3 eğitimi için vizeye başvuruda bulunmam lazım fakat pasaportumda 2 tane red var ve pasaportum 2013 te alındı (10 yıllık). Vizeye başvururken pasaportumu değiştirmelimiyim sizce ? Sistemde çıkıyor deniyor fakat şoyle birşey duymuştum her ülke kendi sistemindekini görüyor.Yani pasaportumda yunanistandan aldığım red olduğu için pasaportumu değiştirince sadece Fransa sistemden kendi verdiği reddi mi görücek yoksa her şekilde Yunanistan’da aldığım red görülecek mi ? Bu bilgi doğru mudur bir bilginiz var mı acaba bu konu hakkında ? Kısacası nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim. Benim için çok önemli bir durum.
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

 274. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  bu kadar farklı yer olması sıkıntı olur mu demişsiniz ama hiç bir skınıtı olmaz bir dilekçe ile tatil planınızı yazmanızı öneriyoruz. iyi tatiller.

 275. Son diyor ki:

  Merhaba,
  2 kişi olarak Yunanistan’ın Samos adasından giriş yaparak Ikaria adasına geçeceğimiz bir tatil planladık. Benim Schengen vizem yok, bu nedenle kapı vizesi için gerekli tüm evrakları acentaya ulaştırdık. Yalnız bazı yerlerde kapı vizesinin sadece belirli 6 ada için geçerli olduğu yazıyor, bazı sitelerde ise direk geçişin olduğu bu 6 adadan giriş yapıldığı takdirde başka adalara geçilebileceği yazıyor. Tabi kapı vizesi almadan bu durumu bilemeyeceğiz ama daha önce bu durumla karşılaştınız mı, bir bilginiz var mı? Samos-Ikaria seferi Yunan iç hat gemileri ile yapacağız.

 276. Erkut Minez diyor ki:

  selam,
  kapı vize uygulaması belli adalar için geçerlidir ve sadece o ada girişlerinde verilmektedir , genelde 15 gün süreli tek girişli vizeler olmaktadır , sorunuza şu şekilde yorum yapalım , samos adasında girip başka yunan adalarına geçebilirsiniz sonrasında yine kapıda vize olan adalardan yurda giriş yaprsanız size verilen sürede sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz. iyi tatiller.

 277. Leyla diyor ki:

  Merhabalar,

  Çalıştığım firma beni bir fuar için Almanya’ya göndermek istedi, grup seyahati olacaktı. Danışmanlık şirketi herşeyi halledecekti. Evrakları toplayıp verdiğimde “pasaportunuzda kızlık soyadınız yazıyor” gibi gerekçeyle pasaportumu geri aldım(2 yıl önce evlenmiştim ve böyle bir değişiklik yapmam gerektiğini bilmiyordum) ve emniyete verip yenilettim, tabi bu süre içerisinde fuar tarihleri kaçtı. Şimdi sorum şu:
  1) Almanya konsolosluğuna mail atıp başvurumu geri çekmek istediğimi söyledim, sonuç ne olur?
  2) Geçen yıldan beri planladığımız Norveç tatil planımız vardı, bir hafta (13 Ekim) sonra da onun için görüşme tarihi almıştık, ( Norveç’ten gelen davetiyeler bile var) Almanya’nın böyle durumlarda red verdiği söyleniyor. Bu doğru mu? Bu durumda Norveç başvurusu ne ölçüde etkilenir?
  Sonuçta benden kaynaklanmayan bir vize reddi yaşadım. Bunu dilekçe ile Norveç Konsolosluğuna mı bildirmem gerekiyor.

  Acil cevaba ihtiyacım var.
  Şimdiden teşekkürler

 278. Erkut Minez diyor ki:

  selam,
  Almanya için randevu alındığını ama başvurunuzun gerçekleşmediğini anlıyorum.
  Bu durumda pasaportunuza ait hiç bir işlem yapılmadığı için sizi etkileyecek bir süreç yaşanmayacaktır.

 279. Murat diyor ki:

  Merhabalar
  Ben yunanistan icin turistik vize aldim yani tek girisli
  Sorunum su ki ben yunanistana giris yaptiktan sonra sirbistana da gitmek istiyorum ve bunu otobusle yapmak istiyorum. Normal sartlar altinda sirbistan tuk vatandaslarindan vize istemiyor ama ben yunanistan uzerinden gidersem her hangi bir sknti yasarmiyim?
  Illa yunanistana girdim diye Yunanistan da mi kalmam lazim
  Acil cevap verebilirseniz cok sevinirim.
  Tesekkurler

 280. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  tek girişili vizeniz ile yunanistana girip sonra sında sırbistana geçebilirsiniz,( yunanistan -makedonya-sırbistan üzerinden) fakat geri dönüşde tekrar yunanistana giremssiniz,)( vizeniz tek giriş olduğu için ) uçak ile türkiyeye dönmeniz gerekir.

 281. Meltem diyor ki:

  Merhaba Erkut Bey, bir sorum olacak size. Erkek arkadaşım şuan İngiltere’de Erasmus öğrencisi olarak bulunuyor. Biz Fransa’da buluşmak istiyoruz ama kendisinin Schengen Vizesi yok ve Bordo Pasaportlu. Fransa’dan vize alabilmek için Londra’da Fransız Konsolosluğu’na başvurması mümkün mü, Türk olduğu için başvuramaması vs. gibi bir durum var mı? İşin içinden çıkamadık, yardımcı olabilirseniz çok yararlı olacak.
  Teşekkürler

 282. Murat diyor ki:

  Merhabalar,
  ben eşimle beraber yunanistan tatili için 30 günlük shengen vizesi aldım. Ama shengen vizesini fransa elçiliğinden yunanistana gidecegim diye aldim. Ve vizemi tek girisli verdiler, çok girişli istemiştim ama başka ülkeye gideceğimi belirtmedim. 30 günlük vizem varken diğer shengen ülkelerini havayolu ile gezebilirmiyim? Freegate var diyorlar diğer ülke girişlerinde durum nasıl olur? Sorun yaşamam durumunda neticesi ne olur? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 283. hazal özdemir diyor ki:

  merhaba ben daha önce italyaya başvurdum ve red aldım. şimdi tekrar red almaktan korktuğum için yunanistandan başvuru yapmak istiyorum. Yunanistanda otel ve uçak rezervasyonu yapacağım, sonra Yunanistan’a vardığım gün ya da ertesi gün İtalya’ya gitmek istiyorum. Bunun için başvuru yaptığımda Yunanistan’a olan başvuruda İtalya konsolosluğu devreye girer mi? İtalya’ya gideceğimi belirtmek zorunda mıyım? Ayrıca dönüşüm de Yunanistan üzerinden olmak zorunda mı ? İtalya’dan dönüş yapmak zorunda mıyım? Bunları yapmak için multi girişli olmam gerekir? yani ülkeme bu süreçte geri dönmeyeceğim, italya tatilim bitince döneceğim. Tekrar girmesem de olur yani. beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. teşekkürler.

 284. fuat diyor ki:

  merhabalar. ilk kez schengen vizesine başvuru yapacam. 6 aydır çalışmıyordum şuan bi firmaya müdür olarak iş başı yaptım.Haziran ayında gitmeyi düşünüyorum gideceğim ülke norveç aile arkadaş ziyareti, karşı taraf sponsor oluyor garnti belgesi ve tüm masrafları karşılıyor red almamam için herşeyi eksizksiz yapmak istiyorum bu konuda bana yol gösterebilecek kimse varmı?

 285. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  cevapları soruların yanlarına yazdık bol şans iyi tatiller.
  sorunuz merhaba ben daha önce italyaya başvurdum ve red aldım. şimdi tekrar red almaktan korktuğum için yunanistandan başvuru yapmak istiyorum. Yunanistanda otel ve uçak rezervasyonu yapacağım, sonra Yunanistan’a vardığım gün ya da ertesi gün İtalya’ya gitmek istiyorum. Bunun için başvuru yaptığımda Yunanistan’a olan başvuruda İtalya konsolosluğu devreye girer mi? Tahmin etmiyoruz

  İtalya’ya gideceğimi belirtmek zorunda mıyım? Siz bilirsiniz multi almak için iyi olabilir Ayrıca dönüşüm de Yunanistan üzerinden olmak zorunda mı ? Zorunda değil İtalya’dan dönüş yapmak zorunda mıyım? Değilsiniz Bunları yapmak için multi girişli olmam gerekir? kara ve deniz yapacaksanız tek vize ile gezevilirsiniz arada gümrük olmadığı için yani ülkeme bu süreçte geri dönmeyeceğim, italya tatilim bitince döneceğim. Tekrar girmesem de olur yani. beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir