Rize’ye Doğru Yeşil Bir Serüven….

Dikkat! Bu gezi aşırı yeşillik, doğa, deniz, bolca oksijen içerir. 🙂

Yeşil Rize
Yeşil Rize

Rize Ulaşım

Rize’ye karayolları olarak Türkiye’nin her bölgesinden bağlantısı vardır. Bir sahil kenti olmakla beraber, deniz taşımacılığı konusunda aktif biz hizmet sunulmamaktadır. Demir yolu ile kente ulaşım da mevcut değildir. Hava yolu ile ulaşım Rize’ye en yakın olan Trabzon Havalimanı’ndan sağlanmaktadır. Trabzon Havalimanı’ndan Havaş ile Rize’ye rahatlıkla gidebilirsiniz. Havaş saat ve ücretleri için bu linki tıklayınız.

Rize Konaklama

Konaklama olarak Rize’nin merkezinde bulunan ve şehre girdiğiniz anda size davetkar bir hoş geldin diyen Dedeman Oteli’dir. Hizmet kalitesi ile kendini kanıtlamış bir tesis. Rezervasyon için tıklayınız.

Bir diğer alternatifimiz Çayeli’nde bulunan Grand Çavuşoğlu Oteli olabilir. Tesisin 3 yıldızlı olmasına sakın aldanmayın, çünkü sunulan hizmet kalitesi baştan sona mükemmel. Rezervasyon için tıklayınız.

Ayrıca Ayder’de bulunan Memişoğlu Konak Otel bu gezide konfor ve rahatınız için iyi gelecek diğer bir alternatifimiz.

Ve sayamadağımız diğer bungalov tarzında ve butik olarak rahat edebileceğiniz bir çok otel mevcut. Fiyatlar da zaman aralıkları gözeterek, mevsimine, yerli ve yabancı turist ziyaretçilerine göre gayet cebinize uygun. Rize otelleri ve Rize konklama için bu linki tıklayabilirsiniz.

Cancik Pansiyon Çat Yaylası
Cancik Pansiyon Çat Yaylası

Rize Gezilecek Yerler

Rize Merkez

Gezi notlarımızın arasında vazgeçilmezlerden olup, şehrin merkezinde bulunan Ziraat Botanik Çay Bahçesi ve Rize Kalesi‘ne çıkmayı kesinlikle ihmal etmiyoruz. Zira kaçıracağınız çok güzel manzaralar olabilir. 🙂

Rize Botanik Çay Bahçesi
Rize Botanik Çay Bahçesi
Rize Kalesi'nden Manzara
Rize Kalesi’nden Manzara

Yaylalar

Ayder Yaylası

Rotamızın yeşil kaynağı, doğa harikası olan Ayder Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine 19 Km  güneydoğusunda yer alan, 1350 m rakımda, ladin ve kayın ormanı ile kaplı ve diğer endemik bitkilere sahiplik eden bir yayladır.

Şifalı suyu ile dikkat çeken kaplıcaları ile ün kazanmış ve meşhur iki dağın arasından akan büyüleyici şelalesine bakmaktan kendinizi alamayacaksınız.

Ayder Yaylası
Ayder Yaylası

Kale-i Bala Yaylası

Çamlıhemşin ilçesine 40 km uzaklıkta olan bu yaylada neredeyse Fırtına Deresinin başlangıç noktasındasınız. Hisarcık köyünün sınırları içinde olan bu yapıt diğer yaylara göre biraz daha uzak ve rakım diğer yaylara göre neredeyse 2 katı 2800 m, yani ciğerlerinize bu havayı doldurun ve size uzun bir müddet yetsin. 🙂

Kale-i Bala Yaylası
Kale-i Bala Yaylası

Pokut Yaylası

2100 m. yükseklikte olan çok eski yontma taş ve ahşap evleri ile manzarasına doyamayacağınız Pokut sırtına kurulmuş bir yayla. Susadığınız yerde beliren kaynak suları sizi serinletmeye hazır. Eliniz deklanşör’de olsun, her anı fotoğraflamak isteyeceksiniz.

Pokut Yaylası
Pokut Yaylası

Çat Yaylası

Zil Kale’yi ve Çamlıhemşin’i arkanıza alıp bir müddet daha yol aldığınızda size eşsiz doğasıyla ilk merhaba diyen Çat Yaylası oluyor. Burada konaklama yapabileceğiniz ve yöresel yemekleri tadabileceğiniz tesisler mevcut. Aslında diğer yaylalar arasında bir köprü gibi, burdan Polavit, Elevit, Verçenik Kale ve Hemşin’in diğer yaylalarına gidilebiliyor.

Çat yaylası
Çat Yaylası
Çat Yaylası
Çat Yaylası

Çayeli Ağaran Şelalesi

Çayeline sırtınızı verdiğinizde, yukarı doğru 10-12 km kadar çıkılıyor. Bu yolda size dereler, halat tahta köprüler ve köyler eşlik ediyor. Yeşilliğin içinde olan bu şelalenin büyük kaya kütlesinden dik şekilde, buz gibi kaynağından doğaya akışını izlemek alabileceğiniz en büyük hazlardan olacak. Yöre halkı tarafından serinleme jakuzisi olarak da kullanılır. 🙂 Aynı zamanda mesire alanıdır, çevrede cafe restoran gibi yerler aramayın, çünkü bulunmuyor. Sadece bir barakada kuzinede kaynayan demlik çay :), koca kazanda ateşte pişirilen mısır (koliva) ve dondurma servisi gayet makul fiyatlardadır. Gezimizin en keyifli anlarındandı.

Ağaran Şelalesi
Ağaran Şelalesi

Yaylalar Arasında Gezerken Rize’de Ne Yenir?

Ayder yolu üzerinde bölgeye ait en büyük alabalık tesislerinde gezimiz esnasında bi mola veriyoruz, eşsiz lezzeti ile kırmızı pullu alabalığı şiddetle tavsiye ediyoruz. Tadını yıllarca konuşacak, arkadaşlarınıza anlatacaksınız, balığınızı yerken sisli ormanların arasında, doğadan gelen su ve kuşların sesi  ruhunuzun dinlenmesine yetecek.

 

Ayder Alabalık Tesisi
Ayder Alabalık Tesisi
Alabalık
Alabalık

Gezmeye, görmeye, yemeye doyamacağımız bu memlekette daha paylaşacak çok şey var.

Gezeceğiz, bunları da size göstereceğiz 🙂

Yeniden Görüşmek üzere..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir