Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ Kayak Merkezi, çocukken sömestr tatillerinde gitmek için can attığımız, hem kayağıın hem de eğlencenin Türkiye’deki 1 numaralı adresi 🙂

Artık çok piyasa mekanı oldu ve ben gitmiyorum dense de aslında vazgeçilmezdir Uludağ. Yıllardır düşünülen Uludağ değişim projesi şayet hayat geçer ise Avrupa’nın sayılı Kayak merkezlerinden olmaya kesinlikle aday olacaktır.

Uludağ kayak turunuza başlamadan önce Uludağ kar kalınlıkarına göz atmanızda fayda var, Uludağ Kar Durumu

Uludağ Kayak Merkezi
Uludağ Kayak Merkezi

Ulaşım

Uludağ Kayak Merkezi , Bursa kent merkezine 40 km uzaklıktadır. İstanbul-Bursa 240 km İzmir -Bursa 330, Ankara -Bursa 380 km.

Dolmuş & Minibüs İle Ulaşım : Bursa kent merkezinden kalkan dolmuş & taksi dolmuşlar ile oteller bölgesine ulaşabilirsiniz .

Teleferik İle Ulaşım : Teleferik ile Sarı alana kadar gidip, oradan dolmuş ile oteller bölgesine ulaşabilirsiniz. http://teleferik.com.tr/  adresinden bilet alabilirsiniz. Gidiş-dönüş biletler 20 TL. Önemli detay; Kayaklar Teleferiğe alınmıyor. Kayaklarınız var ise minibüsler ile ulaşabilirsiniz.

Özel Araç İle Ulaşım : Kendi  aracınız ile de Uludağ’a gidebilirsiniz ama biz araba ile gitmenizi önermiyoruz . Yoğun kar olduğu zamanlarda dağa çıkmak çok kolay olmuyor. Uludağ yollarında ne jeep’ler ne  4*4 ler gördük biz zincir takan 🙂

Arabanızı kent merkezine bırakıp, dolmuş ile dağa çıkmak en mantıklı hareket olacaktır. Kaldı ki dağda araba ile dolaşma imkanı pek olmadığı için işinize yaramayacaktır 🙂

Uludağ kayak Merkezi Konaklama , Uludağ kayak otelleri;

Uludağ 1. Bölge ; Gece hayatının, eğlencenin ve piyasanın tam merkezi. Kayak yapmasanız bile burada çok eğlenebilirsiniz. Kayak yapmanın yanı sıra eğlence, sohbet, müzik, gece hayatı isterseniz kesinlikle 1. Bölgeyi tercih etmelisiniz.

Beceren Otel   La Chalet Yazıcı  Grand Yazıcı  Alkoçlar Otel  Otel Fahri

Oteller genelde tam pansiyon çalışmaktalar. Zaten kayağın verdiği yorgunlukla yapılacak en keyifli şey güzel bir yemek ve dinlendirici bir uyku 🙂

Uludağ 2.Bölge ; Otelleri doğal olarak bölgeye göre daha yeni, pist açısında ise biraz daha az bir bölge ama kesinlikle rahat edeceksiniz. Yine çevrede gece hayatı için alternatif bulabilirsiniz ama birinci bölge kadar çok alternatif yok.

Uludağ Kayak Merkezi Otelleri

Biz 2.bölgede Monte Baia Otel‘de konakladık, çok da memnun kaldık. Kayak yapmayanların da otelin piste bakan tarafında çok keyifli vakit geçirip, kayan dostlarını da takip etme şansları var, tavsiye ediyoruz. 2. bölgede gene çok tercih edilen otel ; Uludağ Karinna Hotel olarak gösterebiliriz.

Tüm otellerin hemen yanından liftlere ulaşım olduğunda Otelin Kayak odasında pistlere ulaşmanın dayanılmaz keyfini yaşayabilirsiniz 🙂

Uludağ Kayak Pistleri

Uludağ iki bölgeye ayrılıyor, 1. Bölge Kayak Merkezi ve  2.Bölge Kayak Merkezi . Aşağıdaki resimde 6-7-8 ile numaralandırılmış oteller  2.Bölge Mevkii ve Otelleridir. Hemen sağ tarafta yoğun otellerin olduğu yer 1 Bölge mevkiidir.

Uludağ-Ski-Resort-Turkey-trail-map
Uludağ Kayak Merkezi

 

Uludağ ‘da 20 civarinda pist bulunmaktadır ve pistlerin çoğunluğu kolay veya orta zorlukta pistlerdir. Bu yüzden keyifli vakit geçirebilirsiniz 🙂 Zor diyebileceğimiz pistler ise Beden Terbiyesi ve Kuşaklı Pistleridir. Maden pisti ise orta zorlukta diyebiliriz. Buradan yola çıkarsak 2. Bölge pistlerinde 2 adet zorlu diyebileceğimiz pist var. 1 Bölge pistleri ise daha kolay ve orta ağırlıklı olduğunu iletelim.

Uludağ Kayak Merkezi  5 tepeden oluşmaktadır.

Fatin , Cennet Kaya , Tutyeli Tepesi , Kuşaklıkaya (Şahinkaya) tepesi ve Zirve .

tepeler
Uludağ Kayak Merkezi

En uzun Pist 2750 metre ile orta zorluktaki Tutyeli Pistidir.

Beceren Pisti 

900 metre uzunluğunda  kolay pistlerdendir. Buranın önemli özelliği 1. Bölgenin Kalbi  ve en hareketli yeri olmasıdır. Ayrıca buluşma noktası, derslerin verildiği nokta burası ve çevresidir, tüm gün buralardaki cafelerde vakit geçirebilirsiniz.

Beceren Otel

Beceren Otel
Beceren Otel

 

Ağaoğlu Telesiyej

Osman Yüce pistinde 650 metre uzunluğunda kolay pistlerdendir.

1. bölge ve 2. bölge pistlerinin bir kaçına değinmiş olduk. Burada önemli bir noktayı dile getirmeliyiz; Konaklayacağınız otel ile görüşüp hangi pistlerde kayabileceğinizi mutlaka öğrenmelisiniz. Genelde otelerde konakladığınzda ski pass otel ücretine dahil olduğu için kayak yapmak için ekstra bir ödeme yapmanıza gerek kalmıyor.

2013 kışında 8 otel ortak ski pass yapısına geçti ve kanayan bir yara çözülmüş oldu 🙂  Bu uygulamanın her yıl devam etmesi en büyük dileğimiz. Kayak severler olarak Kayak pisti araştırmasına girmeden, konakladığımız otelin tüm pistleri içeriyor olması en büyük dileğimiz. Zaten Otelde Kayak pistleri ile ilgili bilgilendirmeler yapılmakta.

Tek kartlı turnike sistemi ile 17  pistte kayak yapma imkanı bulduğumuz için sevinçiliyiz 🙂

1. UYB MADEN TELESİYEJ

2. UYB BEDEN TERBİYESİ TELESİYEJ

3. AĞAOĞLU KUŞAKLIKAYA TELESİYEJ

4. GRAND YAZICI TUTYELİ TELESİYEJ

5. UYB KIRKGÖZLER TELESKİ

6. UYB MONTE BAİA TELESKİ

7. UYB KARİNNA TELESKİ

8. UYB KARTANESİ TELESKİ

9. UYB MANDRA TELESKİ

10. AĞAOĞLU GONDOLA

11. GRAND İTALYAN TELESKİ

12. AĞAOĞLU BELVÜ TELESKİ

13. ALKOÇLAR TELESKİ

14. AĞAOĞLU TELESİYEJ

15. BECEREN TELESKİ

16. BECEREN TELESKİ

17. AĞAOĞLU FAHRİ TELESİYEJ

uludag_ski_tracks
Uludağ Pistleri

Uludağ Gece Hayatı 

Uludağ’da gündüz ne kadar hareketli ise gece de aynı şekilde hızlı geçmektedir. Birçok ünlü sanatçıyı Uludağ’da izleme imkanınız bulunmaktadır. Özellikle sömestrde Uludağ’da olacaksanız, tercihiniz  mutlaka bir ünlünün sahne aldığı bar olmalı. Tabi fiyatlar yüksek olabilir.

Redroom Night Club Karinna otel 2. bölge ve Ayyash Bar Kervansaray Otel  1.bölge güzel zaman geçirilecek mekanlar olarak sayabiliriz.

Uludağ Kayak Merkezinden aktaracaklarımız şimdilik bu kadar herkese bol karın yağdığı bir kayak dönemi ve  iyi tatiller 🙂

Gezecegiz.com’u Facebook ve  Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir