Gezmeyi sevenlerin en önemli ihtiyaçlarından biri de şüphesiz neredeyse bedava tatil yaptıran uçuş mil kartları.

Ama akıllarda da hep şu sorular var : Acaba hangi kredi kartı daha avantajlı ? En kolay uçak bileti hangi kredi kartı ile alınır ? Bedavaya nasıl uçak bileti alırım ? En kolay mili hangi kart ile toplarım? Kartı aldık peki nasıl mil kazanılır ? Bu yazıyı okuduğunuzda bu karşılaştırmayı kendiniz yapabilir kararınızı ona göre verebilirsiniz.

Kredi kartı kullanımı genel olarak bıçak sırtı gibi bir durum. Ancak gerçekten olması gerektiği gibi kullandığınızda ve ödemelerini de zamanında yaptığınızda çok faydalı bir hale gelebiliyor. Kullanıcı profiline baktığımızda mil kartlarını kullanan kişilerin birçoğu aslında çok da bilinçli değil.  Bunu kazandığı puanlar ile benzin, market yada diğer alışverişlerde kullanan insanları gördükçe daha iyi anlayabiliyorsunuz 🙂

 

Adios Kart

adioskart

İlk başlarda çok etkili gözükmese de aslında en avantajlı uçuş kartlarından birisi Adios Kart. Adios kredi kartı ile (kendi deyimleriyle) bedavaya geziyos diyebilmek için kredi kartı kampanyalarını takip etmek çok önemli bir şart ! Bu sebeple bedavaya seyahat edebilmek için Adios kartın kampanyalar sayfasını sık sık ziyaret edin : Yapı Kredi kredi kartı kampanyalarını takip etmek için link

Adios’un en önemli kampanyalarından biri belli dönemlerde çıkardıkları Türkiye’nin her yerine 169 TL lik puana, Avrupa’nın her yerine 299 TL lik puana, dünyanın diğer tüm ülkerlerine ise 599 TL lik puana uçabiliyorsunuz. Bu kampanya için bilet fiyatınızın çok önemi yok. Sadece belli bir üst limit bulunuyor.

Bunun dışında bir de kişiye özel kampanyası var. Senede 2 defa sizden o ay içinde belli bir harcama limiti vererek gerçekleştirmeniz halinde çeşitli oranlarda puan sağlıyor.

Yine adios ile uçak biletinizi satın alırken, sizinle birlikte yolculuk edecek bir yakınınız için %25 daha düşük puan miktarı ile bilet alabilirsiniz.

Ayrıca adios ile puanlarınızı kullanarak belirli uçuşlar için bilet aldığınızda, 0-2 yaş arası bebeğinizin bileti adios’un hediyesi.

Adios’un bir diğer güzel uygulaması . puanlarınızı birinci derece akrabalarınız ile birleştirebilmeniz. Bunun için seyahat hattını aramanız yeterli.

Puanların daha değerli kullanımı

adios world puan

*** Örneğin, 1 Kasım 2013 tarihinde geçerli Banka uygulamasına göre; adios kart sahibinin yurt dışı uçuşu için 500 TL tutarında bir bilet almak istemesi halinde, bu bilet alışını yapabilmesi için 46.000 puana gereksinimi bulunmaktadır. 46.000 puanın günlük harcamalarda kullanılması durumunda bu puan karşılığı ise sadece 230 TL.’dir. Yani 230 TL değerindeki puanın seyahat harcamasında kullanılması halinde, söz konusu puanın daha değerli kullandırılarak müşterilere 500 TL değerinde uçak bileti alabilme imkanı sağlanmaktadır. Yine Müşterilerin “refekatçi bilet”* uygulamasından yararlanmak istemeleri durumunda; %25 oranında daha da avantajlı katsayılardan yararlanabilmekte ve aynı örnek üzerinden gidersek, 500 TL’lik yurt dışı uçak biletini 185 TL karşılığı 37.000 puan karşılığında alabilmektedirler. Belirlenen alt sınır ve üst sınır değerleri örnek olarak verilmiş olup günlük TCMB Euro kuru ve banka tarafından belirlenen katsayı değerlerine göre uygulamada değişiklik gösterebilmektedir. ***

Puanların değerli kullanımı normal Adios ile Adios Premium arasında da katsayı farkı bulunuyor. Adios Premium katsayıları için linkinden detaylara ulaşabilirsiniz.

Puanlarınızın yetmediği durumlara avans puan da kullanabiliyorsunuz. Avans Puan tablosu da şöyle:

Kart Limiti TL                      Avanspuan Limiti WP
0 – 500                                  15 TL WP
501 – 1.000                          75 TL WP
1.001 – 3.000                      150 TL WP
3.001 – 5.000                      250 TL WP
5.001 – 8.000                      375 TL WP
8.001 – 10.000                    500 TL WP
10.001 – 60.000                  625 TL WP
60.001 ve üstü                    750 TL WP

Diğer Adios kart ek özelliklerine ulaşmak için linkini adresini ziyaret edebilirsiniz.

Son olarak Adios kartınız ile Atatürk havalimanı dış hatlarda bulunan loungedan faydalanabilirsiniz.

Güncelleme : 2015 başında ne yazık ki World Lounge kapandı 🙁

Not: Worldpuan kampanyaları World Cardlar için genelde süreli (x tarihine kadar kullanılmayan puanlar silinecektir gibi) yapılırken Adioscard’dan kazandığınız puanlar kesinlikle silinmiyor (Şimdilik).

Adios Kart Yıllık Ücreti 100 TL

Adios Premium Kart Yıllık Ücreti 150 TL

Wings Card

wings card

Mil Puan Kazanım

Wings ile yapacağınız alışverişlerde her 1,5 TL için kazanacağınız 1 Mil Puan’a ek olarak anlaşmalı üye işyerlerinden yapacağınız alışverişlerden Ekstra Mil Puan kazanabilirsiniz.

Kampanyalara katılarak Wings ile yaptığınız harcamalardan mevcuttaki Mil Puan kazanımınıza ek olarak Ekstra Mil Puan kazanabilirsiniz. Yukarıda yazdığım gibi bütün kartlar için kampanyaları takip etmeniz kritik.  Güncel kampanyalar için kampanyalar sayfasını ziyaret edebilirsiniz

Wings Card’ın bir diğer avantajı Istanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havaalanında %55 indirimli olarak Vale Parking hizmetini vermesi.

Ayrıca yine Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanında bulunan Lounge’lerden de faydalanabilirsiniz.

Güncelleme: Akbank ne yazık ki havalimanındaki loungeları kapattı 🙁

Wings kredi kartının en güzel özelliklerinden biri de Rüya şehirler kampanyası idi. Her ay 3 şehir seçilip bu şehirlere 50 şer bilete %50 indirimli Mil imkanı ile bilet alabiliyordunuz. Ancak bunda bir güncelleme oldu. Her ayın ilk çarşambası sadece bir şehre %50 mil indirimli olarak bilet alabilirsiniz. Kampanyanın açıklandığı gün bileti almak şart.

Wings Card da Adios ile birlikte en avantajlı kartlardan biriyken son dönemde yapılan zamlar ile birlikte bilet alırken kullanılan Mil Puan oranları arttırıldı. Ortalama tabloya bakacak olursak;

Ortalama 1500 TL’lik bir Amerika bileti için ihtiyacınız olan mil puan miktarı 133.000 civarı Mil.

Ortalama 700 TL’lik Avrupa bileti için ihtiyacınız olan mil puan miktarı 70.000 civarı Mil.

Ortalama 300 TL’lik Türkiye içi bileti için ihtiyacınız olan mil puan miktarı 40.000 civarı Mil.

Puanınızın yetmediği durumlar için Avans Mil Puan da kullanabiliyorsunuz.

Güncelleme : Wingscardınızdaki millerle yurtdışı uçak bileti almak istediğinizde artık Miles & Smiles da olduğu gibi vergileri ödenemiz gerekiyor.Yurt içi bilet almak isterseniz vergi ödemiyorsunuz. Kartın en güzel özelliklerinden bu vergi ödememe konusu da ortadan kalkınca avantajı da çok düşmüş oldu .

Not: Wings card’da kulllanılmayan puanlar 2 sene sonunda siliniyor.

Wings Kart Yıllık Ücreti 113 TL

Wings Black Kart Yıllık Ücreti 152 TL

Maximiles

Maximiles

Maximiles aynı Wings ve Adios gibi bölge ve yolcu kotaları olmadan, uçak biletinizi fiyatı kadar mille ödeyebiliyorsunuz.

Maximiles ile yapılan 150 TL’lik alışveriş karşılığı 1 MaxiMil . Ayrıca puan kazanımında bir kural var.O da şöyle ; alışveriş başına azami 67 MaxiMil kazanılabilir.

Uçuşlardan Kazanacağınız Mil Tutarları

Azami MaxiMil Tutarı

Yurtiçi Tek Yön

2 MaxiMil

Yurtiçi Gidiş-Dönüş

4 MaxiMil

Avrupa

8 MaxiMil

Amerika

14 MaxiMil

Afrika

20 MaxiMil

Maximiles kredi kartında yurtiçinde alacağınız uçak biletinin ücreti ne ise karşılığında kullanacağınız mil puan da o kadar. 

500 TL Yurtiçi uçak bileti karşılığı 500 TL maximil gerekiyor. Bunun için harcamanız gereken tutar ortalama 75.000 TL
1000 TL AVRUPA karşılığı 666 TL maximil gerekiyor (Avrupa’da miller 1,5 kat değerli). Bunun için harcamanız gereken tutar ortalama 99.900 TL.
2000 TL UZAKLAR uçak bileti karşılığı 1000 TL maximil gerekiyor (uzaklarda miller 2 kat değerli). Bunun için harcamanız gereken tutar ortalama  150.000 TL .

Yine diğer kartlarda olduğu gibi Avans mil uygulaması Maximiles’da da var.

Maximiles Kart Yıllık Ücreti 65 TL

Maximiles Select Kart Yıllık Ücreti 95 TL

Miles and Smiles

Miles and Smiles

Eski adıyla Shop and Miles yeni adıyla Miles and Smiles için uçuş sadakat programına dahil olan Kredi kartlarının atası diyebiliriz.

Miles and Smiles kredi kartı da tıpkı diğer kartlar gibi ilk çıktığında çok avantajlıydı . Ancak geçen zamanda ne yazık ki bu kartın da birçok güzel özelliği gitti.

Önce pozitif özelliklerine bakalım:

Hepinizin de bildiği gibi bu kredi kartı Garanti Bankası ile Türk Hava Yollarının ortak kredi kartı. Dolayısı ile buradan topladığınız milleri Türk Havayollarından aldığınız uçak biletleri için uçuş upgrade yada sınıf upgrade için kullanabiliyorsunuz. Yani Ekonomi sınıf bir uçak bileti aldıysanız millerinizle bunu Business Class’a upgrade edebilirsiniz.

Kampanyaları takip etmenin ne kadar önemli olduğunu yazının başında belirtmiştik. Bir süredir ne yazık ki ekstra mil kampanyası yapılmadığı gibi mil kazanım oranları da çok çok düşmüştü. Ancak 2013 yılı sonundan itibaren ekstra mil kazanımlarına tekrar ağırlık verdiler. Bu güzel haber 🙂

Gelelim negatif özelliklerine

En önemli negatif özelliği sadece Türk Hava Yollarından bilet alabiliyor olmanız. Tamam THY dünyanın en iyi havayollarından biri bu göğsümüzü kabartıyor ama insan daha fazla seçeneğe sahip olmak da istiyor.

Bir diğer negatif özelliği de alan vergilerini de mil kullansanız da sizden istiyor olmaları. Örneğin 1000 TL’lik bir Istanbul – New York bileti almak istiyorsunuz . Bunun için programda 50.000 mile ihtiyacınız var. Bununla da bitmiyor. Hem 50.000 mil + yaklaşık 500 TL de vergi ücreti ödemeniz gerekiyor.

Diyelim ki milpuanınız yetiyor ve vergileri de ödemeyi kabul ediyorsunuz. Ancak bir şart daha var o da kampanya için ayrılmış biletlerin sayısı çok çok az. Özellikle Türkiye ve Avrupa dışı dünyanın geri kalan kısmına seyahat planlıyorsanız şansa ihtiyacınız olacak.

Bir de sürekli uzak bölgelere özellikle de iş seyahatine gidenler için tabi elit elit plus statüsüne geldiklerinde daha fazla avantaja sahip olunabiliyor.

Kartın diğer güzel özelliklerine ulaşmak için link 

Miles and Smiles Kart Yıllık Ücreti 90 TL

Miles and Smiles Platinum Kart Yıllık Ücreti 130 TL

Miles and Smiles Prive Kart Yıllık Ücreti 165 TL

Özetle;

Uçuş programları ilk çıktığında aslında kesinlikle daha kolay hediye uçuş hakkı sağlıyorlardı. Ancak zaman geçtikçe ve insanlar tarafından kullanılmaya başladıkça karlılıkları azaldı . Buna bağlı olarak avantajları da ne yazık ki büyük oranda azaldı. Artık bedava seyahat etmek için yapılması gereken en önemli şey kredi kartı kampanyalarını takip etmek.  En çok sorulan sorulardan biri de şu; ben bir Avrupa bileti alabilmek için kredi kartı ile ne kadar harcamalıyım ? İşte bu sorunun net bir cevabı ne yazık ki yok. Yukarıda yazdığımız gibi kampanyaları takip ettiğinizde düşük harcamalar ile de istediğiniz bileti almak mümkün. Bu yazıda sizlere genel olarak bedava uçuran seyahat kredi kartlarının avantaj ve dezavantajlarını anlatmaya çalıştık. Hangisini seçeceğiniz konusunda karar sizin 🙂

Adios , Wings ve Maximiles kredi kartlarının , ilk uçuş kredi kartı olan Miles and Smiles’dan en önemli avantajı kesinlikle alan vergisi ödemiyor olmanız.(Güncelleme:Wings card’da alan vergisi yurtdışı biletleri için ödenmeye başladı. Yurtiçi için alan vergisi ödemeden bilet almaya devam)  Yani biletin fiyatı karşılığında gerekli puan ne ise onu toplamanız yeterli. Bileti alırken hem puan harcayıp hem de vergi ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Bir diğer önemli farkı , Miles and Smiles’da sadece THY bileti alabiliyorken , Wings , Adios ve Maximiles ile istediğiniz havayolundan bilet alabiliyorsunuz. Bu çok önemli. Diğer güzel özellikleri de hem Wings mil puanlarınız hem de Adios world puanlarınız ile yurtdışı uça bileti ve otel ödemelerini de yapabiliyorsunuz. 

Bedava Seyahatler !

Tabi ki bu 4 kart dışında kalan uçuş kredi kartları var. Ancak en avantajlı olanlar bunlar olduğu için şimdilik sizin için sadece bu 4 kartı inceledik. Daha sonra yazıyı Parafly ve Pegasus Card ile tekrar güncelleyeceğiz.

Not: Yazıda geçen bilgilerin birçoğu bankaların web sayfalarından alınmıştır. Fiyat / puan ve kampanya detaylarında değişiklik olabilir. Doğru bilgiler için banka web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Gezecegiz.com’u Facebook ve  Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın 🙂

 

 1. İlker diyor ki:

  Yukarıdaki kartları ve Pegasus cardı inceledim.Biriktirilen puanların yüksek katsayıyla çarpılması nedeniyle en avantajlı kart Adios olarak görülmekte hatta diğerleriyle acık ara fark var.

 2. Enes diyor ki:

  Arkadaslar ben maximiles ve miles and smiles kullandım uzun süre. Yurtdışı business uçmak dışında miles and smiles in hicbir avantajı yok. amerika için 50 bin mil biriktiriyorsunuz. bu 100 bin tl harcama demek. 500 tl de vergi ödüyorsunuz etti size 1500 tl lik bilet. ny için şu an baksanız 4 5 ayda 4 5 gün anca boş bulursunuz.
  Maximiles ile aynı harcamayla 650 tl miliniz olur. üstüne maxipuan da biriktiriyorsunuz en az 200 de o olsa 850 tl olur. 2 ile çarpınca 1700 tl oluyor ve amerika biletini rahatlıkla alabiliyorsunuz. üstüne 500 tl de vermiyorsunuz. Bir avantajı da bu uçuşu thy ile yaparsanız mil kazanıyorsunuz o mille de türkiye içi 1 uçuş yapabilirsiniz.
  Miles and smiles saçma sapan bir kredi kartı. En kötülerinden biri olduğu kesin. Reklamdan başka bir özelliği yok

 3. hzalper diyor ki:

  bütün kartlarda geriye gidiş var. paraf katsayı düşürdü, wings alan vergisi ödemek zorunda bırakıyor. Bir babayiğit banka bekliyoruz uçuş kartı konusunda bu gerilemeyi durduracak ve genç nesli tekrar kazanacak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir