Selanik Gezilecek Yerler

Selanik Atina Gezi Rehberi,

Gezeceğiz ekibi olarak , uzun zamandır ,Yüce Atamızın doğduğu eve  bir ziyaret gerçekleştirmeyi hayal ediyorduk. Aslında Kavala’ya kadar gelmiş ama ötesine geçememiştik, Selanik Gezilecek Yerler yazımız bu neden ile yazdık.

Sözünü etmişken ,Kavala, Thassos , Dedeağaç yazımızı da buradan ulaşabilirsiniz,

Sonunda fırsatını bulup Atamızın doğduğu şehire doğru yola çıktık .

İstanbul -Selanik arası 600 km ,bu yolculuğumuz da özel aracımızla olacak. Selanik’e gitmek aslında çok kolay.  Bir çok tur firması ile Selanik’e 1 gece ya da 2 gece konaklamalı turlar ile gidebilirsiniz yada 3 gece konaklamalı turlar ile Dedeağaç-Kavala-Selanik turlarına katılabilirsiniz,.

Biz ekip olarak özel aracımızla yolculuğa karar verip İstanbul-Kınalı-Tekirdağ-İpsala-Dedeağaç-Kavala hattından Selanik’e ulaştık;

Selanik’e Ülkemizden direkt uçuşlar bulunmaktadır ama tavsiyemiz özel aracınızla seyahat etmenizdir batı trakyayı  gezmek için iyi bir fırsat olacaktır , Dedeağaç,Gümülcine ,İskeçe,Kavala şehirleri hepsi selanik yolu üzerinde , Osmanlı izlerini görmek için bulunmaz bir fırsat olabilir.

Gene bir gezeceğiz hatırlatması özel araç ile yurt dışına çıkmak için bilmeniz gerekenler burada

Yazımıza başlamadan Schengen vizesi ile ilgili hatırlatmalarımız içinde adresimiz belirtmeyi unutmayalım

http://www.gezecegiz.com/schengen-vizesi/

Yaklaşık 8 saatlik bir yolculuktan sonra Selanik şehir merkezine varıyoruz . Selanik şehrini İzmir’e benzetebiliriz , her evin mutlaka bir balkonu var ve balkonlarda çiçekleri :).Bizim motivasyon kaynağımız Selanik’de  Atatürk’ün doğduğu evi ziyaret etmek.

Selanik Otellerine buradan ulaşabilirsiniz.

Selanik Merkez Otelleri

İnternetten Atamızın ev adresini bulup , gps’e giriyoruz ve şehir merkezine çok yakın olduğunu görüyoruz. Bu esnada oraya doğru giden birçok Türk tur firmalarını görüyoruz .Yolda sürücüler ile sohbet edip adresi teyit ettikten sonra 3-4- dakikalık bir yolculuktan sonra evi buluyoruz (Park sorunu had safhada, neredeyse tüm şehir bitişik nizam olduğu için park yeri veya park noktası bulmak çok zor)

Atamızın evi ile Türk Konsolosluğu yan yana. Evin bulunduğu sokağa girdiğimizde yaklaşık 400 kişilik bir kalabalık bizi karşıyor . 8-9 otobüs dolusu tur aynı anda geldiği için sokakta bir yoğunluk yaşanıyor Müzenin yetkilileri ise Tur Rehberlerinden kişilerin isim listelerini alıp bu listelere göre Grupları içeriye alıyorlar. Biz herhangi bir grup ile gelmediğimizi beyan edip en öndeki grubun arkasına geçtik. Listede isimleri olanlar yani grup üyeleri bittikten sonra , sıra bize geldiğinde , Münferit olarak geldiğimizi söyleyip içeri girdik (Tur ile gitmediyseniz bu şekilde içeri giriş yapabilirsiniz).

Atamızın evini dışarıdan görünce çok etkileniyoruz ;

IMG_8259
Selanik Gezilecek Yerler

Hele hele kapısında yer alan bu yazıyı gördükten sonra Yüze Atamıza bir daha Şükranlarımızı gönderiyoruz.

IMG_8260

Atamızın evi ile ilgili kısa bir özet verelim: Lozan antlaşması ile Selanik Yunanlılara geçtikten sonra evi Yunanlı bir aile satın alır ve yerleşir. Türkiye Cumhuriyeti’nin 10. Yılı dolayısla Yunanistan Hükümeti Türkiye Cumhuriyet’ine hem jest yapmak hemde Halklara dostluk mesajı vermek ister. Selanik Belediyesi evi Yunan aileden satın alır ve Türkiye Cumhuriyetine hediye eder.

Yaklaşık 1 saat bekledikten sonra artık sıra bize geliyor ve evin içine giriyoruz.

IMG_8261
Selanik Gezilecek Yerler Ata’mızın Evi

Ama malesef evin dışını gördüğümüzdeki etkileyicilik içerde mevcut değil 🙁 2012’de yapılan bir yenileme çalışması sonucunda evdeki eşyalar Ankara’ya gönderilmiş. Ancak yenileme bitmesine rağmen eşyalar henüz geri gelmemiş .

Evin üst katındaki Atamızın Balmumu heykelinden başka sizi etkileyecek hiç bir şey evde malesef yok. Size tavsiyem eve girince evi sıradan dolaşmak yerine  hemen üst kattaki balmumu heykeli ile fotoğraf çektiriniz. Zira en çok yoğunluk orada yaşanıyor . Ilk o olarak fotoğraf işini hallederseniz evi daha rahat gezebilirsiniz.

 

IMG_8264
Selanik Gezilecek Yerler , Mustafa Kemal Atatürk

Evin içinde bu yazıyı görünce yine duygulanıyoruz…

IMG_8273

Bahçede ise bu yazı ve o Nar ağacını görünce, ilkokulda okuduğumuz bize anlatılan ,ağacın altından olma duygusu ile gözlerimiz yaşarıyor…

IMG_8262

IMG_8263

Evdeki turumuz bittikten sonra hemen karşıdaki , kafede kahvaltımızı yapıyoruz . Kafede çalışanlar Türkçe konuşabiliyor ve Türk tipi kahvaltı servisleri var ve makul fiyata , güzel bir kahvaltı edebilirsiniz. Buradaki işimiz bittikten sonra kısa bir Selanik sahil turu atıyoruz . Sahile yakın bir noktada Tapas barda bir şeyler atıştırıp , biralarımızı yudumladıktan  sonra yakın bir otelde geceliyoruz . Sabah rotamız Atina !

 

Selanik gezimizi sonlandırıp , Atina’ya gitmek için iki seçeneğimizi var. İlki kendi aracımızla gidebiliriz, o da şöyle; Larissa üzerinden Egnatia Odos otbanından 500 km’lik bir seyahat ile 7-8 saat içerisinde Atina’ya varmak mümkün.Ikinci seçenek ise  Selanik’ten tren yolculuğu ile 6-7 saat aralığında Atina’ya ulaşmak. Daha önce aracımızla Atina’ya gittiğimiz için bu sefer arabamızı park edip tren gitmeye karar veriyoruz.

Bir maliyet hesabı yapar isek ; Atina gidiş geliş benzin 160 € civarında tutuyor , Yunan otobanı Egnatio Odos paralı olduğu için ve Atina’ya gidene kadar yaklaşık 40€ otoban parası vereceğimizi düşünerek ,belki başa baş gelse dahi o kadar yol çekmemek için tren biletlerimizi alıyoruz. Biletlere adam başı 70€ veriyoruz (anlık karar verdiğimiz için fiyat yüksek 48 saat önce internet üzerinden aynı bileti 50€ ya kadar bulabilirdik. Tren de First Class kabin tercih ediyoruz. First Class bölümü 6 kişilik vagonlardan oluşuyor . Dilerseniz standart vagon seçebilirsiniz , fiyat da daha uygun olacaktır). Burada bu kararı size bırakıyoruz . 6-7 saatlik bir yolculuk ile Atina’ya ulaşıyoruz (sabah 05:13 trenine biniyoruz 12:30 gibi Atina istasyonuna varıyoruz). Trende uyuduğumuz için gayet dinç bir şekilde güne hazırız.

Atina Otelleri için buradan bilgi alabilirsiniz

IMG_8852

Trenden inip hemen taksiye binip Akropol’e gidiyoruz (taksiye 10 euro ödüyoruz). Akropol ve çevresi zaten gideceğimiz noktalar. Parlemento binası , Plaka , Monastraki bugün ziyaret edeceğimiz diğer yerler.

IMG_8872

Bu üç mekan iç içe. Akropol’e ulaştıktan sonra yürüyerek bu mekanları tamamlayabilirsiniz ya da metroya binebilirsiniz araları 1-2 durak . Akropol gerçekten çok etkileyici dışarıdan görmesi bile yetiyor . Vaktiniz var ise gezmenizi tavsiye ederim. Bizim yarım günümüz olduğu için Akropol ve çevresini dolaşıyoruz ve hemen yanındaki Akropol müzesini ziyaret ediyoruz.

Monastraki Meydanın kalbinde Camii yer alıyor, ama şu anda müze olarak hizmet veriyor.

IMG_8866

 

Dilerseniz 6 euro’ya nostaljik trenler ile Akropol çevresi, Plaka , Monastraki ve Parlomento binasını gezebilirsiniz.

 

parlemontobinası

Dilerseniz bu linkten detaylı bilgi alabilirsiniz; http://www.athenshappytrain.com/en-athens-sightseeing-photos.html

Burada değerli vaktimizi Uzo içmeye ayırıyoruz 🙂 Plaka ve Monastraki çevresinde her restauranta oturabilirsiniz. Hepsi hemen hemen aynı kalitede. Hemen bir restauranta oturup önce mezelerimizi söyleyip hemen uzo siparişimizi veriyoruz (Gezeceğiz ekbinin uzo tavsiyesi, Mavi barbayanni. Barbayanninin tüm çeşitleri Türk Rakısı kıvamında ,barbayanni haricindeki tüm uzo’lar ,tatlı olduğundan bize gelmez diyerek ,mavi barbayanni siparişi veriyoruz). Yunanistan’da her yerde her uzo markası bulunmayabilir şimdiden söylemesi. Damak zevkinize göre meze siparişi verebilirsiniz ama özel tavsiyemiz , Uskumri Turşi (smoke uskumru) smoked et severseniz buna bayılacaksınız.

Şimdilik Atina’dan bildireceklerimiz bu kadar başka yazıda görüşmek dileğiyle.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir