20140701_IMG_2486
Santorini Gezi Notları Oia (İa) Kasabası

Santorini (Thira) Gezilecek Yerler

Yunan adaları turuna çıkılmadan önce ilk yapılan şey olan arama motorlarında “Yunan adaları” kelimelerini aratmak olur genellikle. Bu aramada  karşısınıza çıkan görsellerin %90 ‘ı Santorini veya  Kiklad Takım adalarının diğer üyesi olan  Mikonos adasına aittir. Şunu garanti edelim ki Santorini herhangi bir yerde görüldüğünden daha da güzel ve eşsiz bir Yunan adası. Kiklad Takım adaları demişken burada o tanımıda yapmak gerekir. Kiklad Takım adaları ; Başkentleri  Syros adası olan ve Mikonos, Santorini, Paros, Antiparos,İos  Naxos , Tinos , Milos , Andros adalarından oluşan adalarıdır.

Şimdiye kadar hemen her mecrada (Belgeselerde , Dergi Kapaklarında vb) gördüğümüz Yunan adası Santorini’ye giderken ilk düşüncemiz  Fira ve Oia kasabalarındaki  eşsiz manzarları görmek ve fotoğraflamak iken , bu güzel adanın denizinde yüzmek , geceleri bambaşka bir hale bürünen taraflarını da deneyimledik ve notlarımızı aldık.

Santorini Ulaşım : Santorini’ye nasıl gidilir?

Santorini Uçak İle Ulaşım

Adaya Ülkemizden uçak yok, Bu nedenle Atina aktarmalı uçuşları araştırabilirsiniz

Santorini Feribot İle Ulaşım

Santorini’ye feribot ile gitmek için  bir kaç alternatifden bahsedebiliriz

  1. Bodruma gelip Bodrumdan Kos adasına geçip , Kos adasından Santorini adasına  ulaşabilirsiniz ,
  2.  Marmarisden Rodos adasına ulaşıp ,  Rodos -Santorini  feribotunu kullanabilirsiniz. Yunan adaları arası feribot seferleri için yazımızın altındaki verdiğimiz internet sayfalarından faydalanabilirsiniz.

Santorini tepelere kurulduğu için Liman ve Şehir merkezi arası 6-7 km uzaklıkta adanın yerleşimini hayal edebilmek için aşağıdaki resim her şeyi anlatıyor.

DOT_Greece_33_Santorini_Fira_36
Santorini Fira

Adada kasabalar tepelere kuruluyor. Eşsiz manzaralı yamaçları ise yüzlerce otel motel ve herşeyden önemlisi restaurant ve barlar ile dolu. Bu manzarada yemek yemek hakikaten çok keyifli,  barlarda eğlenmek ise başka güzel.

 Santorini Konaklama : 

Ada merkezi olan Fira yada Adanın diğer ucu olan Oia kasabalarında konaklayabilirsiniz , ada içi ulaşım taksi ile ucuz olduğu için farklı bölgelere de gidebilirsiniz , biz 1 gece konakladığımız için Otelin yeri pek önemli değildi , en ucuz olanı tercih ettik ama Otelimiz gerçekten güzeldi Otel sahibi Artemis bizi 2 kez Fira’ya ücretsiz götürdü anlaşmamız böyleydi 🙂 Otelimiz Karterados belgesinde Artemis Otel  gecelik 40 euro ödedik. Santorini Merkez Fira Otelleri    Oia Otelleri

20140701_IMG_2522
Santorini Karterados Artemis Otel

Santoriniye Kos adasında gece 01:00 de ulaştık  herhangi bir rezervasyonumuzda yoktu , Gemiden ayrıldıktan sonra Otel & Motel  sahipleri sizi karşılıyor burada otel sahibi ile anlaşıp otele gidebilirsiniz , Önceden rezervasyon yaptıysanız , Otel Liman arası transfer isteyiniz , Çünkü Liman& Şehir merkezi arası 8 km , Santorini Tepelere kurulmuş bir ada olduğu için Limandan Adaya ulaşmanız gerekiyor önce 🙂

Santorini Gezilecek Yerler

Fira adanın  merkezi Hotel Atlantisin yanındaki sokaktan içeri giriyoruz ve muhteşem Fira karşımızda..

Santorini Fira1
Fira Caldera , Bu merdivenler fotoğrafçıların mabedi gibi.
cablecar
Fira Caldera Cable Car

Muhteşem Fira da  fotoğraf turu kaçınılmaz.  Restaurantlar , cafe barlar hepsi burada , çok lüx olarak gördüğünüz restaurantlarda mutlaka kapı önlerindeki fiyatlara bakınız makul olduklarını göreceksiniz. Denize bakan tarafta daha çok restaurant ağırlık mekanlar yer almakta , Fira’nın iç kesimlerinden ise cafe bar ve diskolar farklı alternatifler ile yer alıyorlar. Adada genellikle çok genç turist ile karşılaşıyorsunuz. Terasların olduğu bölge ise daha sakin ve adanın tadına varabileceğiniz mekanlar ile çevrili. Fira’nın bu muhteşem manzarısına çarşı içinden dar ada sokaklarında turlayarak gezebilir, çıkışta  eşsiz manzarası ile Teleferik ile taçlandırabilirsiniz.

Oia (İa) Kasabası

Santorini
Muhteşem İa

İa kasabası, mutlaka görülmesi gereken ikinci kasaba. Sokakları caddeleri mağazaları cafe barları ile bir rüyanın içine dalıyorsunuz. Fira’dan 1-60 euro karşılığında 15-20 dk ‘lık bir otobüs yolculuğu ile İa’ya ulaşılabiliyor. Otobüsten inip daracık bir sokaktan bir masalın içine giriyorsunuz.

20140701_IMG_0341
Oia (ia) Kilisesi

 

20140701_IMG_0345
İa

İa kilisesinin hemen karşısında ilk molanızı verebilir, enfes manzaralı bu teras’da da bol bol fotoğraf çekiyoruz.

20140701_IMG_2475
Oia (ia) Teras

 Santorini Gece Hayatı ;

Fira ‘daki barlar çok hareketli ve  genç turist yoğunluğu var. Bir kaç bar önerisi verelim. Bizim tespit ettiğimiz adanın en hareketli barları 🙂 Koo Clup ,

koo-01
Koo Clup Fira

Murphy’s Bar

Murphy's Bar
Murphy’s Bar

Volcane Restaurant Fira Caldera

caldera
Volcane Restaurant Fira Caldera

Fira Calderaya gelmişken muhteşem Caldera manzarası eşliğinde, bir Teras retsaurantlarının birinde  mutlaka yemek yemelisiniz Volcana’yı tavsiye edebiliriz.

Cosmopolitan Pool Bar

Cosmopolitan bar en iyi seçeneklerden biri. Bu restaurantlar çok lüx görünseler de fiyat performans olarak çok yukarıda değiller ,  restarurantların girişlerinde mutlaka menüyü incelemenizi tavsiye ediyoruz ,  memnun kalacaksınız 🙂

COSMOPOLITAN POOL BAR
Cosmopolitan Pool Bar

Santorini Plajlar ;

Adanın en güzel beachlerine bu sayfayı incelemeden gitmeyin deriz , sırasıyla en iyi plajlar ,

  • Red Beach
  • Kamari beach
  • Perissa Beach

http://www.greeka.com/cyclades/santorini/santorini-beaches.htm

Fira otobüs terminalinden plajlara otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüs terminalinde plajlara giden otobüslerin gidiş-geliş saatleri yazıyor, Yazımızın sonunda plajlara giden otobüslerin sefer saatlerinin olduğu fotoğraflarını ekliyor olacağız 🙂 Red Beach’e hem otobüs hemde Aktori limanından tekne ile gelebilirsiniz. Otobüsten inince 3 dk’lık bir yürüyüş ile plaja iniliyor. Plajda şezlong vb var.Bu kırmızı kum plajın keyfini çıkarın:)

red beach
Red Beach

Kamari Beach  Kamari beach çevresinde yerleşim yeri olduğundan daha tercih edilebilir.

santorini_kamari
Kamari Konum

 

Kamari Beach
Kamari Beach

Perissa Beach  Perissa beach çevresindeki kasabada restaurantlar vb imkanlar olduğu için daha rahat edebileceğiniz plajlardan.

Perissa Beach
Perissa Beach

 

Plajlara ulaşım için Fira otobüs terminalini kullanabilirsiniz  , sefer saatleri aşağıdaki resimlerde 🙂

20140701_IMG_2474
Fira Kamari Otobüs Saatleri

 

20140701_IMG_2473
Fira – Perissa Otobüs Saatleri
20140701_IMG_2471
Fira -Akroti ve Red Beach Saatleri
20140701_IMG_2470
Fira-Liman Otobüs saatleri

 

Yunan adaları Feribot seferleri siteleri ;

http://helleniclines.forth-crs.gr/english/npgres.exe?PM=BB

http://travel.viva.gr/en/ferries?gclid=CJKUqdfr4r8CFTMftAodPS4A8Q

Gezecegiz.com’u Facebook ve  Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir