Roma Gezilecek Yerler

[info]Bunları Yapmadan Gelmeyin

 • Aşıklar Çeşmesine bozuk para atın
 • İmkanınız var ise Roma’yı bir rehber eşliğinde gezin
 • Piazza Navona’da oturup keyfinize bakın
 • Meşhur İtalyan Pizza ve Makarnasının tadına bakın
 • Şehrin arka sokaklarında kaybolun [/info]

Kültürü , tarihi , değerleri ile dünya üzerinde İstanbul ile yarışabilecek tek şehir Roma Gezilecek Yerler Rehberi ile hepinize merhaba 🙂 Roma ile İstanbul‘a baktığınızda aslında birçok benzerliği de birlikte taşıdıklarını göreceksiniz. Bunlardan bir tanesi Roma şehri de İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulmuş . Diğer bir ayrıntı ise yine İstanbul gibi senelerce imparatorluklara başkentlik yapmış bir şehir.

Aslına bakarsanız İstanbul geçmişi bakımından Roma‘dan daha fazla kültürü barındırmış bir şehir. Ancak bizim tarihi koruyamama ve gereken özeni göstermeme huyumuz ne yazık ki kimi Avrupalılarca Roma‘nın dünyanın kültür başkenti olduğu düşüncesine itiyor. Roma ile ilgili bir diğer duyduğunuz söz de “Bütün yollar Roma’ya çıkar” sözü. Aslında bu sözün gerçeklik payı yok değil. Çünkü şehir planı da bu şekilde dizayn edilmiş.

Roma şehrine gittiğinizde sanki bir açık hava müzesine geldiğinizi hissediyorsunuz. İstanbul’dan tanıdık geliyor değil mi ? Avrupa’nın birçok şehrine baktığınızda aslında şehirlerini old city ve new city şeklinde ikiye ayırdıklarını ve old city denen bölgeleri kesinlikle taciz etmedikleri ve bir çivi bile çakmadıklarını görürsünüz. Diğer bir ayrıntı ise bu old city dedikleri bölgeye gözleri gibi bakarlar. Turistlerin de en çok vakit geçirdiği yerler de hep bu old city bölgesidir. Günümüzde biz de Topkapı Sarayı , Ayasofya , Sultanahmet ,Yerebatan Sarnıcı‘nın olduğu bölgeyi sıkıştıra sıkıştıra ne yazık ki küçücük bir bölgeye hapsettik. Neyse ki son yıllarda tüm turizm yayınlarında İstanbul hep ilk 5 içerisinde gösteriliyor da dünyanın gözü üzerimizdeyken daha fazla bu bölgeye dokunamıyoruz.

İtalya’ya tur ile gidiyorsanız genelde standart turda Roma , Floransa ve Venedik şeklinde 8 güne bu 3 şehri sıkıştırmanız beklenir. Bana sorarsanız Roma ve Floransa kesinlikle özel vakit ayrılacak İtalya’nın en güzide 2 şehridir. Sanat tarihi ve özellikle Rönesansa meraklıysanız Floransa ‘da kendinizi kaybedebilirsiniz. Ancak Roma’da tarihin tam olarak içerisinde yer alırsınız.

Roma tarihi ile ilgili araştırmaları yapmadan önce Ben-Hur ve Gladyatör filmlerini, ayrıca son dönem için özellikle Melekler ve Şeytanlar filmini seyretmenizi tavsiye ederim.

Bir de son cümle ; eğer ilk defa yurt dışına çıkıyorsanız ve başlangıç tercihiniz Roma ise bu hem çok güzel hem de çok riskli bir durum. Çünkü Roma‘nın büyüleyici atmosferinden öyle etkileniyorsunuz ki sonrasında gittiğiniz tüm şehirleri ister istemez Roma ile karşılaştırıyorsunuz ve beğenmiyorsunuz.Roma gezilecek yerler yazımızı olası tüm etkinlikleri aktarabilmek için hazırladık.

Gelelim Roma Gezilecek yerler ve yapılacak şeylere.

Roma Gezilecek Yerler

Gezilecek yerlere başlamadan önce hayatınızı kurtaracak iki önemli bilgiyi paylaşalım. Daha önce birçok şehir rehberinde değindiğimiz Panoramik Şehir turunu mutlaka Roma içinde yapmanız şart. İstediğiniz duraktan inip istediğiniz duraktan binebileceğiniz turun en çok bilinen adı Hope-On Hope Off. En güncel fiyatlar için Detaylar. Başlangıç noktası olarak da Termini İstasyonunu alabilirsiniz.

Kolezyum (Colosseum)

Kolezyum
Roma Gezilecek Yerler: Kolezyum

Flavianus Amfitiyatro adıyla da bilinen Kolezyum İmparatorlar tarafından Gladyatör dövüşleri için yaplmış mükemmel bir yapı. Aslında sadece Gladyatör dövüşleri değil sonrasında savaşların tekrar canlandırıldığı bir tiyatro sahnesi , hayvan avcılığının da yapıldığı bir eser haline dönüştü. MS 80 yılında tamamlanmış ve yaklaşık 55 bin kişilik. Yukarıda yazdığım gibi Gladyatör filmini gitmeden mutlaka seyredin. Burayı gezerken karnınız acıkırsa kesinlikle önündeki büfelerden herhangi birşey almayın. Hem çok pahalı hem de çok lezzetsiz 🙁 Yemek işini buraya gelmeden mutlaka halledin. Ayrıca dilerseniz Kolezyum önünde Gladyatör kostümlü showmanlerle fotoğraf çektirebilirsiniz.

Kolezyum
Roma Gezilecek Yerler : Kolezyum’un içi

Kolezyumun içine girmek için çok sıra bekliyorsunuz. Hazırlıklı olun. Roma Pass Card alırsanız bu sıradan da kurtulabilirsiniz.

Roma Pass Card 3 gün kullanım imkanı olan ve toplu taşımaya ilave olarak iki müzeye bedava giriş ve şehir içi gezi otobüslerinde tur hakkı veren bir kart. Bizdeki Müzekart’ın bir benzeri.

Kolezyum önünde mangal yapan Türkler
Kolezyum önünde mangal yapan Türkler yani biz 🙂

 

II. Victor Emmanuel

II Vittorio Emanuele Anıtı
Roma Gezilecek Yerler : II Vittorio Emanuele Anıtı

Burası Vatikan‘a giden yol üzerinde bulunan ve kendinize merkez olarak alabileceğiniz bir yerde , tamamı mermerden yapılmış çok görkemli bir şekilde arz-ı endam eden bir anıt.Anıt 1900’lu yılların başında Vittorio Emanuele’i onurlandırmak için yapılmış. Vittorio Emanuele ise 1900 ile 1947 yıllarında İtalya krallığı yapmış bir kişi.Hatta 1915 yılında İtalya’nın 1. dünya savaşına girmesini savunmuş, 1911 yılında da Osmanlı devletine açılan savaşta ordunun başında yer almış.

II Vittorio Emanuele
Roma Gezilecek Yerler : II Vittorio Emanuele / Birinci Dünya Savaşı Meçhul Asker anıtı

Anıtı gece de gündüz de görmenizde fayda var. Ancak fotoğraf çekmek için önünde çok sıra oluyor , aklınızda olsun.Bir de mutlaka merdivenlerden tepesine kadar üşenmeden çıkın(çıkış ücretsiz).

Roma Forumu ve Palatino Tepesi

Palatino Tepesi
Roma Gezilecek Yerler : Roma Forumu ve Palatino Tepesi

Palatino tepesi başta belirttiğim 7 tepe üzerine kurulmuş olan Roma’nın tepelerinden biri.Kolezyum’a yakınlığı nedeni ile tepeden bir kısmını görebilmenize olanak sağlıyor.

Roma forumu ise bilinen en geniş açık hava müzelerinden biri. Forum eski Romalıların yaşadığı bölge ve tapınaklar anıtlar ve binalar hala eski hali ile yüksek ölçüde korunmuş.

 İspanyol Merdivenleri

Ispanyol Merdivenleri
Roma Gezilecek Yerler : İspanyol Merdivenleri

İspanyol merdivenleri aslında Roma’daki diğer yapıların yanında çok sönük kalıyor ama yine de görmeye değer. Merdivenlerin alt tarafında özenle dizilmiş çiçekler bulunuyor. Ayrıca tepesine çıktığınızda güzel bir manzara da sizi karşılıyor.Alt tarafa gündüz , merdivenlerin üstüne gece uğrayabilirsiniz. Ancak alt tarafında bulunan ve lüks İtalyan markalarının bulunduğu ve bir ucu Piazza Venezia diğer ucunda Piazza Del Popolo olan Via Del Corso caddesi bölgeye ayrı bir cazibe katıyor. Bu caddeyi İstiklal caddesine benzetebiliriz. Mutlaka görün.

piazza del popolo
Roma Gezilecek Yerler : Piazza Del Popolo

Musa’nın Hükmü

Musa'nın Hükmü
Roma Gezilecek Yerler : Musa’nın Hükmü

Michelangelo tarafından yapılan Musa heykeli II. Julius’un mezarının da bulunduğu San Pietro Vincoli Bazilikası’nın içinde yer alıyor. Heykelde tasvir edilen kişi Musa peygamberin kendisi olduğu söylenir. Buradaki Heykel Floransa‘daki Davud heykeli gibi inanilmaz çekici ve etkileyici. Normalde Roma’ya tur ile gidiyorsanız genelde buraya götürmüyorlar ama siz mutlaka gidin.

İpucu: Heykeli daha aydınlık  görebilmek için heykelin hemen sağında bulunan kumbaraya para atmanız gerekiyor. Para attığnızda heykelin aydınlatması yanıyor.Böylelikle daha aydınlık bir fotoğraf da çekebilirsiniz. Para atmak istemiyorsanız başka bir turistin gelip para atmasını da bekleyebilirsiniz 🙂

Musa on emri halkına bildirmek için Sina Dağına çıkar ve orada kırk gün kırk gece bekler. Şehre döndüğünde, halkının altından yaptıkları bir buzağı heykeline taptıklarını görür. Bu, onda büyük bir kızgınlık ve hiddet yaratır. Michelangelo ’nun Musa’sı, bu anı temsil eder.

II. Julius’un mezarı, Musa’nın sağında Rahel, solundaysa Lea heykelleri bulunmakta.

Peygamber öfkeli, fakat henüz kendisine hakim görünür. Başı sola çevrili, üzerinde on emrin yazılı bulunduğu levha koltuğunun altında, sağ eli asabi bir hareketle sakalını karıştırır. Davud heykelinde olduğu gibi, burada da zapt olunan hareket,yahut biraz sonra harekete geçecek olan sükun ifade edilir. Heykel Musa peygamberin az sonra ayağa kalkarak levhayı yere çalacağı izlenimini yaratır.

Pantheon

Pantheon Tapınağı
Roma Gezilecek Yerler : Pantheon Tapınağı

Pantheon aslında tüm tanrıların tapınağı anlamına gelmekteymiş. Bina 7. yüzyıldan beri kilise olarak kullanılıyor. Ilginc olan nokta kubbesinin çapı tam 43 metre. Bu kadar geniş çapı olan beton binanın o dönemde nasıl yapıldığı ise şaşırtıcı.

Bir diğer ayrıntı ise Ayasofya yapılana kadar tek parça en büyük kubbe Pantheon’un kubbesi olması.

Pantheon Tapınağının içi
Roma Gezilecek Yerler : Phanteon

Santa Maria Maggiore

Santa Maria Maggiore
Roma Gezilecek Yerler : Santa Maria Maggiore

Burası Roma’daki en büyük Katolik kilisesi ve yapımında altın da kullanılmış. İnanılmaz şatafatlı bir yapı . Ayrıca bu kilise Meryem Ana’ya adanmış.İnanışa göre Meryem Ana burada Papa’ya gözükmüş ve kiliseyi tam buraya yapmalarını söylemiş.

Aşıklar Çeşmesi ( Fontana di Trevi )

Fontana diTrevi (Aşıklar Çeşmesi )
Roma Gezilecek Yerler : Fontana di Trevi (Aşıklar Çeşmesi )

Aslında ismi üç yolun birleşmesiyle oluşmuş (Trevi) İtalya’nın ve dünyanın en meşhur çeşmesi.Türkçe’ye aşk çeşmesi diye çevrilmiş . Nasıl bu şekilde bir çeviri olmuş bilmiyorum 🙂

Çeşmenin ortasında Neptün’ün , solunda Ceres’in sağında ise Salus’un heykeli bulunuyor.

Burada çıkan efsane ilginç bir hacme de dönüşmüş. Efsaneye göre bir bozuk para atmanın bir gün Roma’ya dönüleceğine, iki tane bozuk para atmanın Romalı güzel bir kıza aşık olunacağına, üç tane bozuk para atmanın ise Roma’da birisi ile evleneceğine işaret ettiğine inanılıyor. Bozuk paraları gitmeden hazırlayın 🙂

Piazza Navona

Piazza Navona
Roma Gezilecek Yerler : Piazza Navona

Aslında Meydanın tarihine baktığımızda ortaçağda at üzerinde mızrak dövüşlerinin yapıldığı bir yer olarak geçiyor ama günümüzde meydanda ressamlar, müzisyenler, karikatüristler yoğun olarak bulunuyor. Bir de tabi harika Cafeler var. Sadece burada dinlenmek için bile uğrayabilirsiniz.Meydanın ortasında dört farklı kıtada bulunan 4 nehri (Amerika’daki Rio de la Plata , Avrupa’da Tuna nehri, Asya’da Ganj ve Afrika’da Nil nehri) simgeleyen Bernini eseri 4 Nehir Çeşmesi (Fontana dei Quattro Fiumi) yer alıyor.

Dört Nehir Çeşmesi
Roma Gezilecek Yerler : Dört Nehir Çeşmesi

 Castel Sant Angelo

Castel Sant Angelo
Roma Gezilecek Yerler : Castel Sant Angelo

Aslında Tiber nehrinde 10’dan fazla köprü bulunuyor ama aslında en güzeli bu Castel Sant Angelo’ya çıkan köprüdür. Köprünün korkuluklarını ,İsa’nın çarmıha gerilişini simgeleyen on melek heykeli bulunur.İS 590 yılında Papa Büyük Gregorius rüyasında Mikail’in bir felaketin bittiğini belirtmek üzere kılıcını kınına sokmasıyla kale bugünkü adını almış. İlginç detay; yularıda yazmıştım Dan Brown’un Melekler ve Şeytanlar filmini izlediyseniz bu kale gözünüzde direkt canlanacaktır. Hala filmi izlemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz 🙂

Vatikan Gezi Notları için tıklayınız

Saint Pietro Meydanı
Roma Gezilecek Yerler : Saint Pietro Meydanı

Roma’da yemek

İtalya’da yemek denilince akla ilk olarak tabi ki Pizza ve Makarna geliyor. Biraz da çocukluğunuza giderseniz tabi ki Roma dondurmacısı da akıllara gelebilir 🙂 Pizzalarda dikkatimi ilk çeken detay zeytinleri çekirdekten ayırmadan tam halde pizanın içine atmaları olmuştu.

Öncelikle iyi bir pizza yiyecekseniz gideceğiniz ilk yer Pizzeria Bafetto. Mekan çok salaş duruyor ama kapıdaki sırayı görünce aslında ne kadar meşhur ve tercih edilen bir yer olduğunu anlıyorsunuz. http://www.pizzeriabaffetto.it/

Makarna yemek için de Pastaficio’ya mutaka gidin! Ancak saati iyi ayarlayın çünkü burada da inanılmaz sıra var ve saati kaçırırsanız Makarna bitiyor 🙁

Yine gideceğiniz farklı bir yer Testaccio  mahallesinde bulunan Pizzaria da Remo . Rezervasyon mutlaka yaptırın.

Roma dondurması için de mutlaka gitmeniz gereken dondurmacı Giolitti . http://www.giolitti.it/

Fontana Di Trevi’nin tam çaprazında bulunan Bar Gelateria dondurmacısını da deneyebilirsiniz.

Ayrıca Trip Advisor kullanıcılarına göre 2014 yılında Roma’nın en iyi 10 pizzacısı da şöyle seçilmiş:

1- Pinsere Roma 2-Antica Stabia Pizzeria 3- Opulentia 4-Ristoro La Dispensa 5-Sapori e Delizie 6-Pizza dai Cinque 7-Forno Campo de Fiori 8-La Pizzetta 9-Pizza Florida 10-Alice Pizza

Roma’da ulaşım

Roma’da araba kiralamanıza gerek yok. Birçok yeri yürüyerek ve metro ile gezmeniz mümkün. Uzun yürüyüşlere hazır olun. Bir de ilk gün mutlaka yapmanız gereken Hope-On Hope-Off tur var ki detayları yukarıda paylaşmıştım. Bir de Gingerlar ile gezerek farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Bir diğer seçenek de Metro ile ulaşım. Otelinizi metroya yakın bir yerde seçerseniz ulaşımınız hem daha ucuz hem de kolay olur.

Roma Uçak Bileti

Roma’da Konaklama

Tarih ile iç içe olmak isterseniz Eski Roma bölgesini tercih edebilirsiniz. Ancak bu size biraz daha pahalıya patlar. Ancak yeni Roma’yı tercih ederseniz daha yeni ve daha ucuz bir otelde kalabilirsiniz. Ayrıca Yeni Roma uzak diye düşünmeyin Metro ile merkeze çok kolay ulaşmak mümkün. Bizim kaldığımız otelin adı Green Park Hotel Pamphili. Buradan rezervasyon yapabilirsiniz.

Roma otelleri için tıklayın.

Roma’da Alışveriş

Roma alışveriş bakımından alında çok zengin bir şehir değil. Yukarıda da yazdığım gibi Roma şehrinin içinde en ünlü markaların bulunduğu cadde Via Del Corso caddesi. Buradan kesenize göre alışveriş yapabiliriniz. Lüks markaların bulunduğu çok hareketli bir cadde.

Bir de genelde turların da planlarında olan Roma’nın biraz dışında olan Castel Romano Outlet var ki burayi yapı olarak Istanbul’daki Viaport’a benzetebiliriz. Lüks İtalyan markarlarının mağazaları burada bulunuyor . Ancak indirimli fiyatlara baktığınızda  yine de pahalı.  Castel Romano adresi için tıklayın.

Aslında başta söyleyeceğimizi de birazda sonda söylemiş olalım. Roma gibi tarih kokan bir şehre gitmenin 3 farklı yolu var. Bunlardan biri tur ile gitmek -ki biz bunu tavsiye etmiyoruz- , ikincisi uçak biletlerini alıp gidilecek yerlerin tüm araştırmasını yapıp orada plan oluşturarak kendiniz gezmeniz. Bu yöntem nispeten daha iyi ama okuduklarınız , oraya gittiğinizde gördüklerinizin gizemini bir miktar kaçırabilir. Benim önerim ; uçak biletleri ve otel seçimini yaptıktan sonra şehir içi gezi planlarını da tamamlayarak kendinizi iyi ve bilgili bir  tur rehberine bırakmak olmalı.Özellikle  Vatikan’ın içerisindeki detaylara inanamayacaksınız. Hem Michelangelo hem Rafaello hem de Bernini gerçekten büyük ustalar ve sayelerinde Roma inanılmaz etkileyici bir şehir olmuş.

Not: Roma Schengen Vizesine tabi olan ülkelerden biri. Schengen vizesinin nasıl alınacağı ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Roma Planı için Roma’da gezilecek yerler haritasından yararlanabilirsiniz.

Roma Haritası
Roma Gezilecek Yerler

 

Ayrıca daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz Tripomatic uygulamasını da kullanabilirsiniz. Uygulamanın Roma’da gezilecek yerler listesi ise şöyle;

Roma attractions map
Roma Gezilecek Yerler

 

Not 1: Kolezyum önündeki mangallı fotoğraflar mizah amaçlıdır denemeyiniz 🙂

Not 2: Kapak fotoğrafı ve Kolezyum iç fotoğrafı Wikipedia’dan alınmıştır.

Gezecegiz.com’u Facebook ,  Twitter ve Instagram üzerinden takip etmeyi unutmayın 🙂

 1. Adım Adım Seyahat diyor ki:

  Her yol Roma’ya çıkar derler de Roma’nın yolları nerelere çıkar kimbilir. Gezmesi çok keyifli bir yer olduğu kesin. Gerçekten sokaklarında kaybolmaya değecek nadir büyük şehirlerden birisi.

 2. burcu diyor ki:

  O kadar güzel anlatmışsınız ki oraları yaşadım sanki bir an. Upuzun gitmek istediklerim listesinde çok üst sıralarda, sizin anlatımınızla daha da bir sevdim. Al uçak biletini git durumu oldu yani 🙂

 3. Ege diyor ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık. Yazıyı Roma ya giderken trende okudum gayet bilgilendirici. Roma da gezilecek çok yer var. Sanırım vaktim yetmeyecek.

 4. Nedim Arslan diyor ki:

  Çok güzel bir yazı. Tebrik ederim bu yazınız için. Romaya 3 defa gittim. 3 Aralık 2015 4. defa gidiyorum. Çok güzel ve tarihi bir şehir. Size bir bilgi vermek istiyorum. Yıllardır bende her yol Roma’ya çıkar lafının burası için söylendiğini sanıyordum. Yaptığım araştırmada bu sözün İstanbul için söylendiğini öğrendim. İstanbul M.Ö. 330 yılında yeniden yaratılan şehir. O tarihte ismi Byzantium. Şehir yeniden yapılınca şehir ismi Nouva Roma olarak değiştirilir. Yani Yeni Roma. Bütün yollar Yeni Roma’ya çıkar. Bununla ilgili internette geniş açıklamalar var. dediğim gibi bu sözü 3. Roma seyahatim sırasında öğrenmiş oldum.

 5. TURGAY diyor ki:

  Merhabalar bizde balayı planlamamızı İtalya’ dan başlatmak istiyoruz.Benim sorum çok yürümemek için kiralık Ginger nasıl temin edilebilir ve fiyatları hakkınızda bilginiz var mıdır?

 6. Erhan Tatlici diyor ki:

  Merhaba Turgay bey,

  Açıkçası Ginger hiç denemedik. Sürekli sokaklarda yürüyerek Roma’yı fethettik 🙂

  Bu sebeple ne yazık ki ginger konusunda bilgimiz yok 🙁

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir