[info]Bunları Yapmadan Gelmeyin

  • Nazım Hikmet’in sıklıkla gittiği Slavia Kafe’de oturup bir kahve için
  • Akşam üzeri Petrin Kulesine çıkıp şehri en tepeden izleyin
  • Strahov Kütüphanesine gidip hayallere dalın
  • Sabah çok erkenden kalkıp efsunlu gözlerle Charles Köprüsünde fotoğraf çekin
  • Astronomik saatin saat başı gerçekleşen showunu izleyin
  • Kampa parkta keyfinize bakın [/info]

Prag söylenen her güzelliği sonuna kadar hak eden bir şehir . Ayrıca Hitler’in çok beğendiği ve savaş sırasında hiçbir yerine dokunulmayan ve bombalanmayan bir şehir olma özelliği de var. Şehrin başından sonuna kadar her yerinden kasvet fışkırıyor. Bu hissi gezdiğiniz her dakika boyunca içinizde hissediyorsunuz.

Bir çok Avrupa şehrinde olduğu gibi Prag da Old Town ve New Town olarak ikiye ayrılmış durumda . Old Town bölgesine hiç dokunulmamış. Yine bir çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi şehrin tamamına hakim bir tepede bir kule (Petrin Kulesi) bulunuyor ve kulenin tepesinden tüm şehri görebiliyorsunuz. Evet merdivenlerin sayısı biraz yüksek ama yukarı çıktığınıza değiyor 🙂 Prag’a ayrıca 100 kuleli kent de deniyor. Şehri gezerken sürekli karşınıza bir kule çıkıyor şaşırmayın 🙂

Gelelim Prag Gezilecek Yerler kısmına ;

Prag Gezilecek Yerleri anlatmaya önce Vitava nehrinin sol tarafından başlayalım. Sonra Charles Köprüsünden geçerek Old City’nin de bulunduğu sağ taraf ile devam ederiz.

Prag Gezi Rehberi
Prag Gezi Rehberi

Petrin Kulesi

İlk durağımız Petrin Kulesi. Burasını Paris’teki Eyfel kuılesinin biraz daha küçüğü gibi düşünebilirsiniz. Neden Petrin Kulesinden başladık ? Çünkü bence Prag’a geldiğinizde  ilk yapmanız gereken Petrin Kulesine çıkıp önce şehrin bir fotoğrafını çekip gezeceginiz yerleri kafanızda oturtmak olmalı. Sonrası kendiliğinden gelir zaten 🙂

Kule 300 basamaktan oluşuyor , Çıkarken biraz yorulabilirsiniz ama buna kesinlikle değecektir. Çıkış ücreti ise 120 Koruna (12 TL).

Petrin Kulesi

 

Strahov Manastırı ve Strahov Kütüphanesi

Petrin Parkının hemen girişinde bulunduğu için ikinci olarak burayı ziyaret edebilirsiniz. Manastır bölgesinde St. Roch Kilisesi, Our Lady of Ascension Kilisesi, Strahov Resim Galerisi ve dünyada bir eşi benzeri daha bulunmayan Strahov Kütüphanesi bulunuyor. (Prag’a turla giden hiç kimse buraya götürülmediği için sanırım kimsenin bilgisi yok ama benim için Prag’a gitme nedenlerinden biri 🙂 )

Bu olağanüstü kütüphane büyük salonlarda kurulmuş ve Barok tavan freskleri ile süslenmiştir. İki barok salona sahip olan bu kütüphane yaklaşık 800 yaşındadır. Kütüphanede 130.000’in üzerinde eser bulunmakta ve bunlardan 2.500’ü 1500 yılından önce basılmış eserlerden ve 3.000’i el yazması eserlerden oluşmaktadır. Kütüphanedeki en eski kitap ise 9. Yüzyılda yazılmış olan Strahov İncili.

Mekana giriş ücreti 80 Koruna(8 TL). Fotoğraf veya video çekmek isterseniz ekstra 50 Koruna(5 TL) daha ödemeniz gerekiyor.

Yapı içerisinde iki kat yüksekliğinde, geçmişi 1780’e dayanan bir Felsefe Salonu bulunmakta ve bu salonun tüm tavanı Franz Maulbertsch tarafından yapılmış “İnsanlığın Ruhsak Gelişimi” isimli başarılı bir çalışmayla kaplanmış.

Strahov Kütüphanesi Felsefe Salonu
Strahov Kütüphanesi Felsefe Salonu

Hemen yanında ise Teoloji salonu bulunuyor (Tek kelime ile Mükemmel ve burada hayal kurmak serbest) .

Strahov Kütüphanesi Teoloji Salonu
Strahov Kütüphanesi Teoloji Salonu

Prag Kalesi

Burası içerisinde hükümet binalarının da bulunduğu ilginç ve devasa bir yapı.Prag Kalesi dünyanın en büyük antik kalesi olarak kabul ediliyor. Buraya dilerseniz Old City’den de geçen kırmızı-krem renkli tramway ile gidebilirsiniz. Dilerseniz de Petrin Kulesinden yürüyerek de ulaşabilirsiniz.

Ayrıca biz mevsim olarak Kasım ayında gittiğimizden hava serindi ve Kalenin içerisindeki Cafelerde sıcak şarap satışı da bulunuyordu. Seviyorsanız tadabilirsiniz.

Prag Kalesi (Fotoğrafı Petrin Kulesinden çektim)
Prag Kalesi

St Vitus Katedrali (Aziz Vitus Katedrali)

Fransız Gotik mimarisinin zarif fakat baskın bir örneği olan St. Vitus Katedralinin çan kuleleri kale duvarlarının üzerinde yükselmektedir.

Saint Vitus Katedralinin merkezi olarak kabul edilen bu şapel, tanınmış azizin mezarına ev sahipliği yapıyor.

Aziz Vitus Katedrali
Aziz Vitus Katedrali
St Vitus Katedrali
St Vitus Katedrali

Kompleksin yanından devam ettiğinizde Franz Kafka’nın da yaşadığı Altın yola (Golden Lane) gidebilirsiniz. Ancak giriş ücretli .(Biz Kafka müzesine gideceğimizden buraya girmedik) .

Franz Kafka Müzesi

Müze labirent şeklinde gezi yolu ile size farklı bir deneyim sunuyor. Kafka’nın Romanlarını okuduysanız burada olmak sizi daha da mutlu edecektir.

Franz Kafka Müzesi
Franz Kafka Müzesi

Kampa Park

Vitava Nehrinin sağ tarafında son görmeniz gereken yer ise Kampa Park. Burada nehir kenarında yürüyüş yapabilir yada içerisindeki restaurant ve Kafelerde bir şeyler içebilirsiniz. Kesinlikle çok keyifli bir mekan. Bizim tercihimiz burada John Lennon Pub oldu.

John Lennon Pub
John Lennon Pub

Charles Köprüsü

Charles köprüsünün gecesi de gündüzü de ayrı güzel . Hemen girişindeki kuleye mutlaka çıkın ve bu güzellikleri mutlaka fotoğraflayın.

Charles Köprüsü Kule
Charles Köprüsü Kule

Trafiğe kapalı olan köprünün üzerinde 30 farklı heykel bulunuyor. Biz Türkler için en ilginci yeniçeriye benzetilen heykel . Türklerin buraya gelip şehri istila etmesinden korkarak bu figürü çizmişler. Köprü şehrin en kalabalık yerlerinden biri. Umarız siz geçeceğiniz zaman yoğun bir turist grubuna denk gelmezsiniz. Aşırı kalabalık eziyet olabiliyor.

Charles Köprüsü
Efsunlu şehir Prag ve Charles Köprüsü

Eski Şehir Meydanı

Astronomik Saat Kulesi
Astronomik Saat Kulesi

Eski Şehir’in merkezinde, Prag’ın en görülesi ana meydanı olan Eski Şehir Meydanı bulunmaktadır.Burası şehrin en popüler ve görülecek yerlerinin bulunduğu Prag’ın en merkezi yeridir. Kalabalık restoranlar, publar ve mağazaların tamamı buradadır. Gün boyunca ve geceleri sokakları kalabalık turist grupları bulunuyor.  Arka sokakları da mutlaka keşfedin.

Prag Eski Şehir Meydanı
Prag Eski Şehir Meydanı

Astronomik Saat

Astronomik Saat kulesi , Saat Ustası Hanus tarafından 15. yüzyılda yapılmış . Saat ; güneş , dünya ve ayın konumlarını gösteriyor.
Saat , çevresinde ise farklı anlamlar barındırıyor.
Saatin üst bölgesindeki karakterler insanda olmaması gereken kötü huyları , alttaki 4 karakter ise iyi huyları temsil eder.
Elinde ayna olan: Kendini beğenmiş, kibir sahibi olmayı
Elinde altın olan:Açgözlülüğü
İskelet ölümü
Mandolin çalan (Ki bu Türklere de benzetilir 🙁 ) zevk ve sefahata düşkünlüğü sembolize eder.
Alttaki 4 karakter ise bilim , adalet , astronomi ve eğitime verilmesi gereken önemi anlatır.

Saatbaşlarıında gerçekleşen bu görsel şöleni mutlaka seyredin. Zaten önünde kalabalıktan saatin geldiğini anlayacaksınız.  Hikayesi ve anlamlarıyla birlikte görüntüsü de çok etkileyici.

Astronomik Saat
Astronomik Saat

Slavia Kafe

Slavia Kafe Vitava nehrinin kıyısında bulunuyor.Bu kafenin en önemli özelliği Nazım Hikmet’in sık sık buraya gelerek oturması  ve bir çok şiirini de bu kafede kaleme almış olması. Kafenin duvarında Nazım’ın Prag’lı bir kişi tarafından çizilmiş resmi bulunuyor.

Dans eden evler

Burası tamamen modern mimarinin örneklerinden biri ve görsel olarak ilginç bir görüntüsü var. Ayrıca bina mimarlık ofisi olarak kullanılıyor. İçeri girmenize gerek yok karşısından resmini çekebilirsiniz.

Prag Dans eden evler
Prag Dans eden evler

Prag Ulusal Müzesi

Prag Ulusal müzesi bizim gittiğimiz dönemde ne yazık ki bakımdaydı ve içine giremedik. Ancak Prag’a gittiğinizde gezmeniz gereken yerlerden biri de Prag Ulusal Müzesi.

Prag Ulusal Müzesi
Prag Ulusal Müzesi

Şehirde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri de eskiden yoğun Yahudi nüfusunun yaşadığı Yahudi Mahallesi. Buradaki Yahudi cemaati Avrupa’nın en eski ve en bilinen cemaatlerinden biri olduğu söyleniyor. Burada eski Yahudi Mezarlığı ve Sinagoglar bulunuyor.

Prag’da ulaşım

Prag çok dağınık bir şehir olmadığından şehri baştan başa yürüyerek gezebilirsiniz. Yürüyerek size uzak gelen yerlere yada Vitava Nehrinin karşısına yani Prag kalesi tarafına geçiyorsanız tramwayı da kullanabilirsiniz(Günlük bilet bedeli 110 koruna-11 TL). Taksi ücretleri ise çok pahalı. İllaki ihtiyacınız olursa mutlaka binmeden önce pazarlık edin. Ayrıca Prag’da oldukca havalı ve  farklı bir deneyim yaşamak isterseniz üstü açık klasik otomobiller ile 1200 Koruna (120 TL) karşılığında şehir turu yapabilirsiniz.

Prag’ın Václav Havel havaalanı şehir merkezinden 20 km uzaklıkta. AAA sarı havaalanı taksileri sizi 600 Korunaya (60TL) şehir merkezine direkt geçebilirsiniz.Ayrıca şehir merkezine direkt ulaşım sağlayan CEDAZ minibüslerini kullanabilirsiniz(150 Koruna = 15TL) . Son olarak Havaalanından Dejvická metro istasyonuna 25 dakikada giden 119 nolu otobüsü kullanabilirsiniz. Dejvická’dan şehir merkezi çok yakın (32 Koruna = 3,2 TL)

Prag Ulaşım
Powder Kulesi ve Prag Tramway

Prag’da nerede kalınır ? Prag’da Konaklama

Prag’da Old City bölgesi her yere yürüyerek ulaşım kolaylığı olması sebebi ile bence tercih sebebi olmalı. Biz gittiğimizde oteli baştan aşağı yenilenmiş ve indirimli bir fiyat sunan Grandior  Hotel‘de kalmıştık. Otelin biraz business bir havası olsa da çok rahat edeceğiniz kesin.Sabahları açık büfe kahvaltı sunuyor.

Ben Astronomik Saati gören bir yerde kalmak isterim derseniz de size ikinci otel önerimiz Grand Hotel Praha olabilir. Erkenden rezervasyon yaparsanız indirimli bir fiyata Prag’ın en mükemmel yerinde kalmış olursunuz . Bence lokasyon olarak Prag’ın bir numarası.

Prag’daki tüm otellere buradan ulaşabilirsiniz.

Prag Gece Hayatı

Prag geceleri gündüzleri kadar hareketli ve ceşitli, kendinize uygun güzel vakit gecireceginiz mekanlar mutlaka bulacaksınız.

İlginiz varsa ve değişik birşeyler yapmak isterseniz Orta Çağ gösterilerine katılabilirsiniz. Burada sanki orta çağda geçen bir film setinin içerisine düşmüş hissine kapılıyorsunuz.

Çok mekan önermesek de  bizim tercihimiz Karlovy Lazne. Mekan  5 katlı ve her katında farklı müzik türü çalmakta. Yalnız buraya erken gitmekte fayda var ama sakın bomboş diye geri çıkmayın . Mekanın kapısında 22:00 den itibaren dolu da göstermek için sıra oluşturuyorlar ve tam kalabalık olmadan içeri almıyorlar. İçeri erken girin ve sabredin 🙂

Ayrıca  Prag’da  bira müzesi de bulunuyor. Burayı da ziyaret edebilirsiniz. http://www.praguebeermuseum.com/

Prag ile ilgili hayati öneme sahip bilgiler

Prag ile ilgili gezi yazılarını okuduğunuzda herkesin döviz bürolarının dolandırıcılığından yada kur farkının çok yüksek olduğundan bahsettiğini göreceksiniz. Bunun çok kolay bir çözümü var ve kendinize dert etmenize gerek yok. Ben de bu yazıları okuduktan sonra Beyoğlu’nda birkaç tane döviz bürosuna giderek Çek Korunası almak istedim . Ancak hiç birinde yoktu. Sonra araştırmalara başladık ve Çek Cumhuriyeti’nde Unicredit Bankasının olduğunu gördük. Eğer Türkiye’de Yapı Kredi Bankasında bir hesabınız varsa ATM kartınız ile Uni Credit Bankasından kolaylıkla Koruna çekebilirsiniz. Bu konunun kafanızı kurcalamasına da gerek kalmaz.

Çek Cumhuriyetinin Para birimi Koruna . 10 Koruna yaklaşık 1 TL’ye denk geliyor. Şehirde yaşam genel olarak ucuz.

Diğer hayat kurtarıcı bilgi ise Akıllı Telefon kullanıyorsanız Google Maps uygulamasını telefonunuza indirmeniz. Hangi duraktan hangi tramwaya bineceğinize kadar her bilgi bulunuyor ve sizi yönlendiriyor. Ayrıca uygulamanın çevrimdışı (Offline) çalışma özelliği de bulunuyor.

Gitmeden Prag haritasını buradan indirmenizde fayda var.

Prag gezisine kaç gün ayırayım ?

Eskiden Prag ziyaretleri hep Budapeşte ve Viyana ile birleştirilerek Prag Viyana Budapeşte turuyla satılıyor ve herkes de bu şekilde Prag’ı geziyordu. Ancak uçak biletlerinin ucuzlamasıyla Prag’ı artık Cuma-Pazar planıyla haftasonunda gezip gelebilirsiniz. Bu süre Prag’ı gezmeniz için yeterli.

Prag Gezilecek Yerler

Prag Vize

Çek Cumhuriyeti ise Avrupa Birliği ülkesi olmasından Schengen Vizesi talep ediyor. Schengen Vizesi almak için ihtiyacınız olan tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Prag’dan ne hediye alınır ?

Prag kuklaları ve dark biraları ile meşhur. Geri gelirken hediye olarak kukla tercih edebilirsiniz.

Son olarak bu Prag gezisini Momondo 2014 yılının en iyi ikinci bloğu (http://www.momondo.com.tr/content/seyahat_blog_odulleri/) olarak hediye edilen uçak bileti ile gerçekleştirdik. Momondo ‘ya kocaman teşekkürler 🙂

Sizlere hastası olduğumuz sokak sanatçılarından küçük bir resital ile veda edelim.

İyi Eğlenceler

Gezecegiz.com’u Facebook ,  Twitter ve Instagram üzerinden takip etmeyi unutmayın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir