Paros Adası Gezi Notları

Santorini adasından sonra Yunan adaları turumuza Paros adası ile devam ediyoruz . Paros adasına nasıl gidilir ve Paros adası nerede sorularına cevap vermeye çalışalım. Paros adasına Türkiye’den direkt gidiş ne yazık ki bulunmuyor.

Paros Kiklad takım adalarının bir üyesi . Mikonos ve Santorini kadar hareketli değil ama doğal güzelliği , kaliteli turist kitlesi ile çok memnun kalacağınız bir ada.  Paros genel olarak Yerli Yunanlılar ile Fransız ve İngiliz turistlerin tercih ettği nispeten daha aristokrat bir Yunan Adası .

Paros adası , rıhtımda sizi Yel değirmeni ile karşılar . Cafe Barlar ve restaurantlarla çevrilmiş geniş ve uzun kordonu ile güzel bir tatil merkezidir. Dar sokakları , ortaçağ kalıntısı kemerli yolları , bembeyaz daracık sokakları Yaseminle bezenmiştir.

antiparos
Paros Adası Gezi Notları

 

Santorini Adası Yazımız

Paros Adası Ulaşım

Bizim Yunan adaları turumuz Rodos-Simi-Kos-Santorini-Paros-Mikonos ve son durak Mikonos’dan uçak ile Türkiye rotasiyla gerçekleşti . Aynı rotayı takip edebilirsiniz ya da Bodrum-Kos-Santorini adalarını gezip Paros’a Santorini üzerinden geçebilirsiniz.

Paros Konaklama

Adanın merkezi olan Parikia‘da yada adanın kuzeyinde yer alan turistik bölge Naousa ‘da konaklayabilirsiniz.

Parikia Otelleri   Naousa Otelleri

+306939567297 Filipo

Paros Gezilecek Yerler ve Aktiviteler

Paros adası özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında Sörfçülerin gözde mekanıdır . Parikia ve Naousa kasabalarının da yanında tepe köyleri ve bağları ile bir çok kasaba ve köyü gezebilirsiniz.Limanın hemen karşısında yer alan dükkanlardan  bisiklet , motorsiklet yada elektrikli araçlar kiralayarak adayı kendiniz keşfedebilirsiniz.

Paros Kiklad adalarının tam ortasında yer aldığı için çevre adaları günübirlik geziler düzenlemenize yardımcı olacaktır . En yakın ada Antiparos adasıdır ve limandan sabah 09:00 -12:00 arası kalkan motorlar ile gidebilirsiniz ki mutlaka Paros ‘a gelmişken antiparos adasına gidiniz.

Ekatontapyliani Kilisesi

Pariki merkezde yer alan kilise Yunanistan’ın en eski kiliselerindendir,Önemli bir Bizans anıtı olan kilisenin resmi adı Bakire Meryem Dormiyonudur.

ekatontapiliani1
Paros Adası Gezi Notları Ekatontapyliani Kilisesi

 

 Arkeoloji Müzesi

Kilisenin hemen arkasında yer almaktadır. Antik Yunan’ın sanatsal hikayesi ve Apollon tapınağından elde edilmiş buluntuları görebilirsiniz.

Parikia Beach

Limandan iner inmez sizi karşılayan Kordonun hemen yanı başında merkezde konaklayanlar için ideal tertemiz bir sahil bulunur. Burada konaklayabilir , mükemmel denizinin keyfini çıkarabilirsiniz. Alttaki resim bu beachde Argos otelin önünde çekilmiştir.  Bizim gibi merkeze yakın konaklamak isterseniz denize sıfır ama orta halli deniz gören odalarda konaklayabilirsiniz. Hotel Argos

erkut 561
Parikia Beach

Naousa Kasabası

Parikia Limanının hemen yanındaki Otobüs terminalinden 2 euro karşılığında yarım saat süren bir seyahat ile Naousa’ya ulaşabilirsiniz. Naousa jet sosyetenin tercih ettiği sakin ama çok lüx mekanların olduğu bir kasaba . Bembeyaz daracık sokaklar , sakin ama lüks barlar , pahalı butiklerin olduğu şirin kasaba Naousa.

erkut 539
Naousa Kasabası

 

 

 AntiParos Adası

Parikia limanından kalkan küçük tekneler ile Paros adasının yavrusu bu adaya gidebilirsiniz . Sabah 09:00 12:00 arasında ulaşım mevcuttur . Antiparos sakin ama bir çok  kafe bar kültürünün olduğu bir adadır . Rıhtım ve çevresi en hareketli yeridir.

Antiparos-traditional-cafes
Antiparos Adası

 

Adanın çok güzel plajları bulunuyor ve limandan yarım saat yürüyerek Antiparos mağarasına gidebilirsiniz . Muhteşem sarkıt ve dikitleri ile görsel şölen sizi bekliyor. Burada daliş aktivitelerine katılabilirsiniz.

Diğer Paros Plajlar

Ada’da bir çok plaj mevcuttur biz gittiğimiz plajlardan örnek verdik ama detaylı araştırmak ve konaklamak için zamanınz var ise Paros plajları için http://www.paros-online.com/en/beaches  bu siteyi incelemenizi tavsiye ederiz.

Bizim Seçtiklerimiz ise ;

Piperi Beach Naoussa merkezde yer alıyor Naoussa’ya geldiyseniz ilk durağınız burası olsun değişik yer isterseniz diğer plajlara bakabilirsiniz.
Kolimbithres Naoussa’nın batısında yer alıyor . Su kayağı ve diğer aktiviteler plajda yer alıyor. Küçük çocuklu aileler için özellikle önerebiliriz . Kirstal berraklığında bir deniz için buraya gidebilirsiniz .
Monastiri Beach Naoussa’ya 2km uzaklıkda popüler beachlerdendir . Organize beach partileri burda bulabilirsiniz plajın açıklarında özel yatları ile gelenler bolca bulunmaktadır 🙂
Delphini Beach Parikinin güney batısında ufak bir plaj adaya yerleşmiş yabancıların kaldığı bölge olarak biliniyor . Parikia limanından otobüs ile ulaşabilirsiniz.
Aliki en iyi balık restaurantların olduğu yer diye söyleyebiliriz.

 

Şimdiden iyi eğlenceler

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir