Özel Araç ile Yurtdışına Çıkış

kapikule
Özel Araç İle Yurtdışına Çıkış

Bu yazımda sizlere nasıl Özel Araç ile Yurt dışına Çıkış    yapabilirsiniz, ödemeniz gereken vergiler , süreçler nelerdir bahsetmeye çalışacağız.

 

İlk kural Araç sizin adınıza kayıtlı olmalı ya da araç sahibi sizinle beraber seyahat ediyor olmalı (bu Türkiye’den çıkarken gerekli bir kural)

Araç sizin adınıza kayıtlı değil ise: Araç sahibi size Noterden vekaletname vermeli bu sayede yurt dışına çıkabilirsiniz. Şirket aracı kullanıyor  ya da araç kiraladıysanız , aynı kural geçerli Noterden vekalatename almanız gerekmektedir.

Aracınızı yurt dışına çıkarmak için Ulusalarası ehliyet ve Uluslararası sigortanız  olması yeterlidir , şimdi gelelim detaylara.

Şayet 2016 Yeni Dönem Ehliyetiniz var ise Turing ofislerden Beynelmilel Ehliyet almadan yeni ehliyetiniz ile geçebilirsiniz.

Yeni dönem ehliyet için detaylı bilgi.  http://surucurandevu.egm.gov.tr/

Yurt Dışı Otel rezervaslarınız için tıklayınız.

Uluslararası Sigorta :

Halk arasındaki tabiri  ile YEŞİL SİGORTA , mutlaka yaptırmanız gerekli bir güvencedir ,  Avrupa ülkeleri bu belgeyi gümrük kapılarında sizden isteyecektir,.

Yeşil sigorta şayet kaza yaparsanız karşıdaki aracı güvence altına alan  bir sigorta şeklidir, kendi arabanızı güvence altına almayacaktır ,bu yüzden mevcut kaskonuza yurt dışı teminatını sigortacınız ile konuşarak ekletebilirsiniz (50-60 TL’ye 10-15 günlük sigorta yaptırmanız mümkün)

 

Yeşil sigorta şu anki fiyatları ise   15 günlük 63 € , 1aylık 79 € fiyatlar değişebilir aşağıda vereceğim linklerden destek alabilirsiniz.

http://www.turing.org.tr/uluslararasi-sigorta-yesilkart/

Uluslararası  Ehliyet :

Gelelim en sıkıntılı tarafı yurt dışına çıkışta Yunan gümrük kapısında sizden beynelmilel ehliyet isteyecek olmalarıdır, bu ehliyeti almak için sınava girmenize gerek yok gümrük kapılarındaki ofislerden 380 TL karşılığında alabiliyorsunuz ve bir anda uluslararası ehliyetiniz oluyor.

Bulgaristana giriş yapıyorsanız Uluslararası ehliyet çıkarmanız gerek yok ama mutlaka Yeşil Sigorta yaptırmanız gerekmektedir.

Yunanistan makamları ile Türk Makamları anlaştığına dair haberler var, artık Yunanistan’a giriş yaparken   Uluslararası ehliye alma zorunluluğu 1.01.2016 itibari ile kalkacağına dair haberler  yapılmasına rağmen Mevcut ehliyetlerimiz halen Ab normlarına göre düzenlenmediği için Yunanistana giderken Uluslararası ehliyet almamız gerekiyor.

1 ocak itibari ile yeni dönem ehliyetler verilmeye başladı , http://surucurandevu.egm.gov.tr/ bu adresden randevu alarak yeni ehliyetlerimizi alabilirsiniz ve umudumuz bu ehliyetler ile Ab ülkelerine seyahat edebilmemizdir.

Haberin Detayları burada http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27215398.asp

Beynelminel Şöför Ehliyeti
Uluslararası ehliyet

Almış olduğunuz ehliyet 1 yıl geçerli bu kadar yüksek fiyattan sonra iyi haber verelim ,süresi biten ehliyetinizi yenilediğinizde (eskisini getirdiğiniz takdirde) 190  tl’ ye yenileyebilirsiniz.

Triptik efsanesi :

Yurt dışına araç çıkarmak biraz zahmetli gördüğünüz üzere, ama neyse ki triptik denilen ve 30 tl araç tescili vb yapılan işlem artık gerekli , zorunlu değil , aracınızı pasaportunuza işleterek yurt dışına çıkabilirsiniz.

Bu işlemler Turing ofislerinde yapılmaktadır , Turing ofisleri gümrük kapılarında yer almaktadır .

Özel Araç ile Yunanistana gitmek isterseniz, Yunanistan yazımızı mutlaka okuyunuz.

http://www.gezecegiz.com/yunanistan-gezi-rehberi/

 

Şimdi bir toparlayalım ,

 • Araç kendi adımıza olmalı ( değil ise mutlaka vekaletname almalıyız)

 • Yeşil sigorta en az 15 günlük yaptırmalıyız (Araç ruhsatı yanınızda olmalı)

 • Beynelmilel ehliyet çıkarmalıyız ( 2 adet fotoğraf gereklidir)*

 • Hem araba hem de motosiklet için bu yazdıklarımız geçerlidir.

 

Bu belgeleri dilerseniz gümrük kapılarındaki Turing ofislerinden ya da Turing ‘  in Levent’deki ofisinden çıkarabilirsiniz. Yaz aylarında gümrük kapıları yoğun olduğu için gümrük kapısında beklememek içinTuring  Levent ofise gidebilirsiniz yaz aylarında Levent ofis’de çok yoğun olmaktadır ama Gümrük kapısında beklemek yerine Ofis’den işlemi çözebilirsiniz.

 

Beynelmilel ehliyet verme yetkisi Turing kurumunda’dır  detay bilgiler’e  www.turing.org.tr den ulaşabilirsiniz.

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu
1. Oto Sanayi Sitesi Yanı, Seyrantepe yolu, 4. Levent – İSTANBUL
Tel: (0212) 282 81 40 (7 Hat) Fax: (0212) 282 80 42
Gsm 1: (0 533) 304 03 07 Gsm 2:(0 533) 304 03 08
turing@turing.org.tr

Hangi Gümrük kapılarında Turing ofisi var bu link ‘den faydalanabilirsiniz http://www.turing.org.tr

Geçtiğimiz günlerde İpsala sınır kapısından süreci anlattığımız Periscope canlı yayın kaydına buradan ulaşabilirsiniz.

Gezecegiz.com’u Facebook ,  Twitter ve Instagram üzerinden takip etmeyi unutmayın 🙂

 1. Pingback: Midilli Adası (Lesvos) - Gezeceğiz.Com

 2. Pingback: Bansko Kayak Rehberi (Bansko Bulgaristan) - Gezeceğiz.Com

 3. Pingback: Balkanlarda bir Türk şehri: Prizren (Kosova) | Gezeceğiz.ComGezeceğiz.Com

 4. Pingback: Konsolosluk Noel ve Yılbaşı izinleri | Gezeceğiz.ComGezeceğiz.Com

 5. eren diyor ki:

  Selamlar,

  Çıkışlarda beynelmilel ehliyeti gerçekten soruyorlar mı? Almadan gidebilme şansı var mı?

 6. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  Yunanistan beynelmilel ehliyeti kesinlikle soruyor , bulgaristan da standart göremedik açıkçası ama bulgar kapılarında sorulduğu oldu, bilginize.

 7. Pingback: Yunan Adaları 1. Midilli Adası | İzindeyim.Com

 8. Ayse diyor ki:

  Merhaba Turing’in sitesinde uluslararası taşıt belgesi, gümrüklerden geçiş karnesi ve mavı karneden bahsedilmiş. Yunanistan’a girerken bu belgeler zorunlu değil midir?

 9. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  bahsedilen diğer evraklar ticari araçlar için istenilen belgeler, otomobil ve motosiklet için gereken evraklar, Uluslararası ehliyet ve aracınıza yaptırmanız gereken yeşil sigortadır.
  iyi tatiller.

 10. Ertan ç. diyor ki:

  Merhabalar, sadece uluslarası ehliyet ve sigorta çıkış için yeterli mi ? Turing sitesinde özel araçlar için gümrüklerden geçiş karnesi (sp karne 6 aylık) yazıyor. Birde uluslararası taşıt belgesi yazıyor. Daha önce benzer soru gelmiş ama o yabancıların ülkeye girişini ve ticari araçları sormuş. Yanıtlarsanız sevinirim.

 11. Erkut Minez diyor ki:

  Merhabalar,
  Ben sürekli yunanistan ve bulgaristana seyahat ediyorum, uluslararası ehliyet ve sigorta yeterli , bulgaristanın ehliyeti sormadığı bile oluyor .
  Diğer belgelere ihtiyacım olmadı , bilgilerinize.

 12. Özgür diyor ki:

  Yazı gayet güzel açıklayıcı teşekkürler. Çıkış yaptıktan sonra olası güzergah vs ayarlanır ancak Schengen vizesi almak gerekecek herhalde. Bunun için seyahat edecek herkesin mi vize başvurusu yapılacak ülke konsolosluğuna gitmesi gerekir. Yazı bu şekilde genişletilirse sevinirim.

 13. ERDAL ŞEN diyor ki:

  merhabalar,

  aracımız eşimin üstüne kayıtlı , turingten yeşil sigorta yaptırırken eşimin de yanımda olması gerekirmi?

 14. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba ,
  öncelikle teşekkürler,
  vize başvurularında bu durum ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor ya da mevcut uygulamalar değişebiliyor , ama genel olarak söyleyebileceğimiz , son 3 yılda schengen vize almış olan bir başvuru sahibi diğer başvurularında aracı kurum yada bir yakını vasıtası ile vize başvurusunda bulunabilir.

 15. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  yeşil sigorta yurt dışında karşı aracı koruma altına alan bir güvence olduğu için bu işlemi sizde yapabilirisiniz.
  iyi tatiller.

 16. Erkut Minez diyor ki:

  Merhabalar,
  vekalet örneği bizde yok ama noterde hazır vekaletler var , şirket yetkilisi ile notere gidildiğinde noterde bu evrak size hazırlanıyor.
  iyi tatiller.

 17. nebi diyor ki:

  merhaba arkadaşlar,bir konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum…şirket aracı ile yurtdışına seyahat edicem,,,fakat şirket imza yetkilisi de benim…ne yapmama gerekiyor..kendi kendime vekalet mi vericem ?

 18. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  bu durumda şirket imza sirkülerinin yanınızda olması yeterli orada 1. derece yetkili olarak sizin adınız yazıyor ise sorun olmayabilir ama bir noterden danışmanlık almanızı tavsiye ediyoruz , işimizi şansa bırakmayalım turing ofis’de bilgi verebilir bu konuda diye düşünüyoruz.

 19. ahmet diyor ki:

  Merhaba
  almanyaya kendi aracımla çıkmak istiyorum. eşimin alman ehliyeti var sadece araç sigortası yaptırarak çıkış işlemlerini tamamlayabilirmiyiz.
  teşekkürler

 20. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  ab ehliyeti olduğu için bu ehliyet ile seyahat edebilirsiniz benim babamın ab ehliyeti olduğu için bu konuyu biliyorum herhangi bir sorun yaşamıyoruz 🙂
  iyi tatiller.

 21. Omer Altiparmak diyor ki:

  Merhaba. Yesil karti bir aylik almistim. Fransa dayim su anda. 1 Eylulde suresi doluyor. Ben 7 Eylul gibi yola cikmayi dusunuyorum. Ne gibi bir islem yapmaliyim burada, sorun cikar ,mi? tesekkurler

 22. Erkut Minez diyor ki:

  Merhabalar,
  Yeşil sigortayı yurt dışında da yaptırabilirsiniz , yeşil sigorta kaza anında karşı tarafı güvence altına alan bir sigortadır 1 eylülden sonra bu güvenceniz bitmiş oluyor, gümrüklerden çıkış yaparken bu kart artık sizden yüksek ihtimal istenmez (ülkeyi terkederken hiç istenmedi) ama bunun bir cezası yaptırımı var mı açıkçası bilgimiz yok , sizin yerinizde olsam fransada bir sigorta şirketinden yaptırırım 🙂
  (ek olarak türkiye’de yeşil sigorta yaptığınız firmayı arayıp uzakta olduğunuzu bir 15 gün uzatma talep edebilirsiniz.

  iyi ve sorunsuz tatiller.

 23. mehmet aksoy diyor ki:

  Arkadaşlar iyi günler oöncelikle. Ben Edirne de oturuyorum. Yunanistana günü birlik bir günlüğüne fln seyehat etmek istiyoruz özel aracimiz ile bunun için hiçbirşeyyok evrak olarak ne goturmemiz gerekmektedir vize pasaport fln istiyomu sadece 1 ggünlük seyehat .
  Yardimlariniz için teşekkür ederim Cvp bekliyorum.

 24. faruk diyor ki:

  selam araç şirket adına kayıtlı illaki vekaletname almalımıyım olmazsa olmaz mıdır, bilgi verirmisiiz?

 25. Rifat Bey diyor ki:

  1970 model bir vosvos aracım var bununla Almanya’ya gitmek istiyorum,bu yaşta bir araçla yurtdışına çıkış yapabilirmiyim.bİLGİ VEREBİLİRSENİZ SEVİNİRİM.

 26. Burak diyor ki:

  Yunanitan uluslararası ehliyet zorunluluğunu kaldırdı haberi okuduğumu hatırlıyorum, doğru mudur?

 27. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba burak bey,
  yazımızda bu konuyu değindik ,
  Yunanistan makamları ile Türk Makamları anlaştığına dair haberler var, artık Yunanistan’a giriş yaparken Uluslararası ehliye alma zorunluluğu 1.01.2015 itibari ile kalkacağına dair haberler var.

  Haberin Detayları burada http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27215398.asp
  haberde yenilenecek ehliyetler ile beraber kalkacağı bilgisi var.
  iyi tatiller.

 28. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  yurt dışı çıkış için araç yaşı bir engel olmaması gerekli , evraklarınız tam ise sorun olmayacaktır , ama kafamızda soru işareti kalmasın , uluslar arası taşıt belgesi vermeye yetkili kurum Türk Turing iletişim bilgilerini paylaşıyorum danışmanızı tavsiye ederiz.
  iyi tatiller.
  İ S T A N B U L – M E R K E Z
  Tel: (0 212) 282 81 40 (7 Hat) Fax: (0212) 282 80 42
  Gsm 1: (0 533) 304 03 07 Gsm 2:(0 533) 304 03 08
  E-posta: turing@turing.org.tr

  Adres: Huzur Mah. Fazılkaftanoğlu Cad. No:2
  1. Oto Sanayi Sitesi Yanı, Seyrantepe -İ S T A N B U L
  Çalışma Saatleri: Hafta İçi 08:30-17:00

 29. mehmet kalkan diyor ki:

  selam. ben aracımla rusyaya gitmek istiyorum. bana uluslararası ehliyet gereklimidir acaba ?

 30. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  bu konuda turing ofisleriden bilgi almanızı öneriyoruz, Rusya’ya giderken gürcistan üzerinden geçebilirsiniz önemli nokta gürcistanında kurallarını öğrenmelisiniz.
  Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu 1. Oto Sanayi Sitesi Yanı, Seyrantepe yolu, 4. Levent – İSTANBUL. Tel: (0212) 282 81 40 (7 Hat) Fax: (0212) 282 80 42
  iyi yolculuklar.

 31. TUNCAY GÜN diyor ki:

  Selam Benim ve ailemin yeşil pasaporta sahibiz.Avrupanın hemen her yerine vizesiz gidebiliyoruz.Kendi aracımla gitmek istersem.Sadece beynelmilel ehliyet ve sigorta yaptırmam yeterli mi?

 32. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  arabanızla yurt dışna giderken , arabanız için sigorta(yeşil sigorta) yaptırmalasınız. Beynelmilel ehliyet ise yunanistana girerken yaptırmalısınız ,bulgaristan için sigorta şart ama beynelmilel ehliyet istemiyorlar şu an için.
  iyi tatiller.

 33. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  öncelikle aracın yaşına bakılmaksızın ,araç aktif olarak trafik de ise demek ki , araç muayenesi olmuş trafik’e girmesi tescillenmiş bir araç olduğu anlamına gelmektedir.
  Trafikê çıkması sakıncalı olmayan bir aracın yurt dışına çıkabileceğini düşünüyoruz.
  ek olarak araç için bir belge çıkarılmıyor, Yunanistan için Beynelmilel ehliyet çıkarıyoruz ve yurt dışında yapılacak kazalara karşı karşı aracı sigorta altına alan yeşil sigorta yaptırılıyor.
  daha detylı bilgi için Otomomobil kurumu ile görüşebilirsiniz.
  İyi tatiller.

  Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu
  1. Oto Sanayi Sitesi Yanı, Seyrantepe yolu, 4. Levent – İSTANBUL
  Tel: (0212) 282 81 40 (7 Hat) Fax: (0212) 282 80 42
  Gsm 1: (0 533) 304 03 07 Gsm 2:(0 533) 304 03 08
  turing@turing.org.tr

  http://www.gezecegiz.com/ozel-arac-ile-yurtdisina-cikis/

 34. Berati diyor ki:

  Bulgaristan,Romanya ve Moldovya rotasını takiple Odessa ya gitmeyi planlıyorum.Aracım üzerime kayıtlı ve yanımda aile fertlerim de olacak.Güzergah ülkelerinin her birisinden vize almamız gerekecek mi….Ayrıca bu güzergahtaki geçeceğim ülkeler benden neler isterler …Ehliyet ve araçla ilgili evraklar için neler yapmam gerekiyor…

 35. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  BUlgaristan ve romanya’ya girmek için vize almanız gerekmektedir,Bulgar ve Romen ulusal vizelerini ayrı ayrı almalısınız , ek olarak schenegn vizesi ile bulgaristan ve romanya ya giriş yapabilirsiniz.

 36. Arda diyor ki:

  Merhaba ben Moldova vatandaşıyım ve İstanbul da araba aldım, Bulgaristan ve Romanya dan geçerek Moldova ya gitmek istiyorum gümrükler de uluslararası ehliyeti gerekir mi? Bilgi için teşekkür ederim.

 37. Sinan diyor ki:

  Dostum ne kadar güzel açıklayıcı yazmıssın sayende bir çok sorunu çözdük Teşekkürler (sabırlada herkese cevap vermissin)

 38. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  Yunanistan halen Uluslararası ehliyet istiyor, TC ehliyetlerinin Ab standartına girmesi ile kalkacağı bildirildi şu an durum aynen devam ediyor .Gümrük kapılarında ve Turing ofislerinde Uluslararası ehliyet çıkarma işlemleri devam etmektedir.

 39. Demet diyor ki:

  Merhaba ben edirnede yasiyorum kendi aracimla yurtdisina cikmak icin yunanistan vizesi almak istiyorum vize basvurusunda ucak bileti fln diyor aracla cikacagimi nasil belirtmem gerekiyor ayrica memurum ilk vize basvurum multi vize alma ihtimalim var mi

 40. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  http://www.kosmosvize.com.tr//Visa/252/Gerekli_belgeler.html linkinden inceleyebilirsiniz araç ile seyahat ederken yunan konsolosluğu ilgili evraklar kısmına düştüğü not ekte ki gibidir.
  Multi vize hakkında yorum yapamıyoruz ama başvuru formunda bu talebinizi belirtebiliyorsunuz.
  İyi tatiller.
  Araç ile seyahat

  Araç müracaatçıya ait ise
  •Ehliyet (Ehliyet uluslararası olmalıdır);
  •Araç ruhsatı;
  •Yeşil sigorta (zorunlu)
  •Planlanan seyahat ile ilgili yazı;

  Araç 3. bir şahsa ait ise ( aile, arkadaş veya şirket vb.) yukarıdaki evraklara:
  •Araç sahibinden yetki yazısı eklenir.

 41. kutlu diyor ki:

  ABD de çalıştığım dönemde 10 yıllık ABD ehliyeti almıştım.
  Bu ehliyetle Yunanistan’a geçebilir miyim?

 42. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  ab ehliyetleri ile giriş yapabilirsiniz ama abd ehliyeti ile alakalı bilgimiz malesef yok istanbul yunan vize merkezi kosmos size bilgi verebilir.
  bir şansınız deneyin isterseniz.
  Çağrı Merkezimiz hafta içi Pazartesi – Cuma günleri saat 08:30 ile 17:30 arası hizmet vermektedir.

  Ergenekon Mah. Cumhuriyet Cad. No:139 Harbiye/Şişli İSTANBUL

  Çağrı Merkezi Telefon : 0212 296 10 00
  Faks : 0212 296 15 15
  Önerileriniz için faks : 0212 296 12 00

 43. Koray diyor ki:

  Aracım ile Belçika’ya gitmek istiyorum. Aracım için gerekli olan işlemleri anladım. Fakat vize konusunda yardımcı olursanız sevinirim. Belçika için vize alacağız fakat Belçika’ya giderken birçok ülke geçeceğiz. Bu geçtiğimiz ülkelerde vize konusunda ne gibi sıkıntılar yaşarız, yaşamamak için neler yapabiliriz? Teşekkürler

 44. veli diyor ki:

  Hayırlı günler erkut bey,,bende kendi aracımla izmirden almanyaya 1 aylıgına tatile gitmek istiyorum araçta eşim ben ve 1.5 yaşındaki kızım olucak..neler yapmalıyım pasaport vize vs. detaylı bir şekilde anlatırsanız çok memnun olurum iyi günler..

 45. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  Pasaport: pasaport çıkarmak için https://epasaport.egm.gov.tr/ buradan randevuı almalısınız hazırlanbmanız gereken evraklar bu linkde yer alıyor.

  Vize : idata izmir ofisine gidip vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir idata ofis bilgilerini ekliyorum.
  iDATA İzmir (İtalya ve Almanya vize başvuruları)

  iDATA İzmir ofisimizden başvuruda bulunabilmeniz için iDATA web sayfamızdan randevu almanız tavsiye edilmektedir. Ofisimiz de sizler için mevcut olan ek hizmetlerimiz, biometrik fotoğraf çekimi, kargo ile pasaport teslimatı, fotokopi çekimi ve fax işlemleridir. Ek hizmet ücretlerimiz için sıkça sorulan sorular sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

  Faks
  +90 850 4601293
  Adres
  Akdeniz Mahallesi Gaziosmanpaşa Bulvarı No:10/A
  Pasaport/Konak – İzmir
  Başvuru Saatleri
  İtalya: Haftaiçi 8:00-12:30 / 13:30-17:30.
  Almanya: Haftaiçi 8:00-12:30 / 13:30-17:30.
  Pasaport Dağıtım Saatleri
  Haftaiçi 8:00-12:30 / 13:30-17:30.
  Yunanistan üzerinden gidecekseniz Beynelmilel ehliyet çıkarmanız gerekecektir,Bulgarisatan üzerinden gidecekseniz gerek yok , Yeşil sigorta ise mutlaka 1 aylık yapılmalı.
  iyi tatiller.

 46. Fahri Guner diyor ki:

  Eren Bey,

  iyigünler bende turingden alınma ehliyet var ancak arkadşım kendi araçlar ile çıkmak istiyor. Babası kendisine vekalet vermiş. Ancak ehliyet bende var o vekalet ile yanımda olması arkadaşımın yeterli mi sınırdan geçerken? Yoksa ehliyet onun üzerine mi olması lazım? Teşekkürler

 47. Fahri Guner diyor ki:

  İyi günler,

  Şahsıma ait beynelmilel ehliyetim mevcut. Arkadaşın ailesinin aracı ile çıkacağız Yunanistana. Ailesi arkadaşıma vekalet verecek. Bu şekilde bir sıkıntımız olmaz diye düşünüyorum. Yoksa vekalet verilen kişide mi ehliyet olması lazım? Teşekkürler

 48. Gökha ÇİFCİ diyor ki:

  Merhaba Erkut Bey,
  Bende aracımla Danimarka’ya kuzenlerimin yanına gitmek istiyorum.
  Fakat araç ile ilgili sorularım olacak araç TÜVTÜRK muaynesine bakılıyor mu yurt dışına çıkmak için?
  2. soru olarakta örneğin aracımla Danimarka’ya gittim elzem bir durum oldu ve aniden dönmek zorundayım TR’ye otomobille dönmek zaman alacağından aracımı orada bırakıp uçak ile döndüm TR’ye bir kaç gün için bu duruma mani var mıdır?

  Şimdiden teşekkürler.
  Saygılar.

 49. Oğuzhan Yıldırım diyor ki:

  İyi günler. Benim sorum şu; kend
  Aracımla öncelikle kırgızistan olmak üzere bi kaç türk devletine gitmek
  stiyorum. Tam olarak ne yapmalıyım? Detaylı bilgi verirseniz sevinirim.

 50. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  öncelikle iddialı bir plan tebrikler , istanbul-nahcıvan- iran -türkmenistan -özbekistan -kırgızıstan , hattından bakarsak 5250 km yol demek çok uzun bir plan yapmalısınız,bu plan yapıldı ise en kolayı işlem turing ofislerinde yeşil sigortanızı yaptırmak olacak yazıda detay var.
  uluslararası ehliyet gerekli midir türk devletleri için turing ofisleri sizi bilgilendirebilir .iyi tatiller.

 51. Ahmet Şenay diyor ki:

  Merhaba Erkut Bey,
  Türkiye’den Almanya’ya kendi aracımla gitmek, tatil yapmak istiyorum. Benim ve ailemin yeşil pasaportu var. Sanırım vize sorunumuz yok. Şu an itibariyla uluslararası ehliyet Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarından isteniyor mu hala?
  Sabırlı ve itinalı cevaplarınıza teşekkür ederim….

 52. Erkut Minez diyor ki:

  Merhabalar, teşekkür ederiz ahmet bey, Yunanistan ulaslarararası ehliyeti halen istiyor en son 3 gün önce Taşöz adasına gittim değişen bir şey yok henüz, bulgarsitan ise u.ehliyet istemiyor şu an için.

 53. Mete Gurocak diyor ki:

  Erkut bey, bizim ucretli yaptigimiz danismanlik islerini burada ucretsiz olarak yapiyorsunuz.Emegimize saygi gosterirseniz memnun oluruz. Saygilar

 54. hasancan diyor ki:

  erkut bey merhaba ilk basta basdan sona dogru herseyi okudum ilginizden dolayı cok tşk ediyorum benimde bir sorum olucak aracımla wiana ve almanyaya gitmeyi düşünüyoruz ama aracımı krediyle aldım herhangi bir sorum olurmu bilgi verirseniz sevinirim…

 55. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  ruhsat sahibi siz gözüküyorsanız hiç bir şey olmaz , aracın rehinli olması yırt dıışına çıkmasına engel değil, bende aynı şekilde yolculuk ettim.
  iyi tatiller.

 56. Gökhan Ertürk diyor ki:

  Merhaba Erkut Bey,
  Aracım ile Danimarka İkast’a gitmek istiyorum ruhsat sahibi benim. Fakat aracımda tüv turk muaynesi mevcut değil. Aracımda başka bi eksiklikten dolayı bu iş biraz problemli.Tüv muaynesi olmadan seyahat mümkün müdür?

  Teşekkürler

 57. Engin diyor ki:

  Merhabalar Erkut bey.Konuyla ilgili olarak internetten çok araştırma yaptım.Ancak en güncel ve en açıklayıcı bilgileri size gelen soru ve cevaplardan buldum.Bu nedenle öncelikle yapmış olduğunuz bilgilendirmelerden dolayı çok teşekkür ediyorum.Bende önümüzdeki günlerde karayolu ile Almanya seyahati planlıyorum.Bulgaristan-Sırbistan buradan ya Macaristan-Avusturya-Almanya yada Hıvatistan-Slovenya-Avusturya-Almanya güzergahını düşünüyorum.bu güzergahtan gidebilmem için Alman konsolosluğundan alacağım Shengen vizesi yeterlimi yoksa güzergah üzerindeki diğer ülkelere de vize müracatı yapmam gerekecekmi?birde vize müracaatım sırasında araç ile seyahat edeceğimi beyan edip uluslararası ehliyet, yeşil sigorta v.s. bunlarında konsolosluğa beyanı gerekiyormu?çoklu giriş-çıkışlı vizeden bahsediliyor bizede bu gereklimi?gideceğim güzergah için uluslararası ehliyet isteniyormu?vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ediyor iyi çalışmalar diliyorum.

 58. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  Sorunuz:
  Merhaba Erkut Bey,
  Aracım ile Danimarka İkast’a gitmek istiyorum ruhsat sahibi benim. Fakat aracımda tüv turk muaynesi mevcut değil. Aracımda başka bi eksiklikten dolayı bu iş biraz problemli.Tüv muaynesi olmadan seyahat mümkün müdür?

  Teşekkürler

  Cevap: Gümrük çıkışında araç muyane ile alakalı bir kontrol yapılmıyor, en azından ben rastlamadım , ben muayane olmadan çıkış yaptım (bitiğini fark etmemiştim) bir sorun yaşamadım.

 59. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  Sounuz :
  Merhabalar Erkut bey.Konuyla ilgili olarak internetten çok araştırma yaptım.Ancak en güncel ve en açıklayıcı bilgileri size gelen soru ve cevaplardan buldum.Bu nedenle öncelikle yapmış olduğunuz bilgilendirmelerden dolayı çok teşekkür ediyorum.Bende önümüzdeki günlerde karayolu ile Almanya seyahati planlıyorum.Bulgaristan-Sırbistan buradan ya Macaristan-Avusturya-Almanya yada Hıvatistan-Slovenya-Avusturya-Almanya güzergahını düşünüyorum.bu güzergahtan gidebilmem için Alman konsolosluğundan alacağım Shengen vizesi yeterlimi yoksa güzergah üzerindeki diğer ülkelere de vize müracatı yapmam gerekecekmi?birde vize müracaatım sırasında araç ile seyahat edeceğimi beyan edip uluslararası ehliyet, yeşil sigorta v.s. bunlarında konsolosluğa beyanı gerekiyormu?çoklu giriş-çıkışlı vizeden bahsediliyor bizede bu gereklimi?gideceğim güzergah için uluslararası ehliyet isteniyormu?vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ediyor iyi çalışmalar diliyorum.

  Cevap : Öncelikle teşekkürler, Alman schengeni almanız yeterli bir çok ülke gezeceğiniz için hangi ülkede daha çok kalacaksanız o ülkenin şengenini almanız daha dopru olacaktır.
  Ama siz karadan seyahat ettiğiniz için şengen bölgesine ilk giriş ilk planda Macaristan 2.planda ise Slovenya her iki durumda da Şengen bölgesine girdiğiniz için onadan sonra avusturya macaristan almanya vb ülkelerde zaten bir sınır kontrolü olmayacak dilediğiniz gibi gezebilirsiniz 🙂

 60. tibet diyor ki:

  saedce yunanistan mı uluslararası ehliyet istiyor ? ben edirneden çıkıp bulgaristan üzerinden fransaya gitmek istiyorum.

 61. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  Yunanistan uluslararası ehliyeti mutlaka soruyor, ama bulgaristan bugüne kadar bana 1 kez dereköyde sordu onun dışında hiç sormadı sadece yeşil sigorta yeterli oluyor 🙂
  kapıkuleden çıkış yaparak gidebilirsiniz.(ben geçen hafta bulgarisatana gittim her hangi bir sorun yok 🙂 iyi tatiller.

 62. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  Sorunuz : Şahsıma ait beynelmilel ehliyetim mevcut. Arkadaşın ailesinin aracı ile çıkacağız Yunanistana. Ailesi arkadaşıma vekalet verecek. Bu şekilde bir sıkıntımız olmaz diye düşünüyorum. Yoksa vekalet verilen kişide mi ehliyet olması lazım? Teşekkürler
  Cevap: Yurtdılına çıkarken uluslararası ehlşyet sahibi arabayı kullanır araç sahibinin önemi yoktur, Türkşiyeden çıkışta araç sahibini arabasını çıkarabilir ya da vekaleti olan kişi çıkış yapar.

 63. Erkut Minez diyor ki:

  Sorunuz:
  iyigünler bende turingden alınma ehliyet var ancak arkadşım kendi araçlar ile çıkmak istiyor. Babası kendisine vekalet vermiş. Ancak ehliyet bende var o vekalet ile yanımda olması arkadaşımın yeterli mi sınırdan geçerken? Yoksa ehliyet onun üzerine mi olması lazım? Teşekkürler
  Cevap: Türkiyden çıkışta vekelati olan kişi aracı çıkarkacak , Yunanisrana girerken uluslarası ehliyeti olan kişi yurt dışı çıkışı yapacak 🙂

 64. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  Sorunuz:
  Merhaba Erkut Bey,
  Bende aracımla Danimarka’ya kuzenlerimin yanına gitmek istiyorum.
  Fakat araç ile ilgili sorularım olacak araç TÜVTÜRK muaynesine bakılıyor mu yurt dışına çıkmak için?
  2. soru olarakta örneğin aracımla Danimarka’ya gittim elzem bir durum oldu ve aniden dönmek zorundayım TR’ye otomobille dönmek zaman alacağından aracımı orada bırakıp uçak ile döndüm TR’ye bir kaç gün için bu duruma mani var mıdır?

  Şimdiden teşekkürler.
  Saygılar.

  Cevap: Ben bir çok kere giriş çıkış yaptım ama muyane kontrolü hiç yapılmadı , araç ile yurt dışına çıktınız aracınız pasaporta işlendiği için bu durum sorun yaratacaktır araç ile çıkış yaparken bu durumu gümrük memuruna danışmanızı tavsiye ediyoruz.

 65. Erkut Minez diyor ki:

  sorunuz:
  Merhaba ben Moldova vatandaşıyım ve İstanbul da araba aldım, Bulgaristan ve Romanya dan geçerek Moldova ya gitmek istiyorum gümrükler de uluslararası ehliyeti gerekir mi? Bilgi için teşekkür ederim.
  Cevap: Buşgaristan ve romanya şu an için uluslararası ehliyet istemiyor bana bir kez dereköy sınır kapısında sordular ama yüzlerce kez bulgaristana giriş yaptım ukluslararası ehliyet hiç sormadılar.

 66. nermin diyor ki:

  Merhaba Bulgaristan’a gitmek istiyoruz.tc plaka arac annem babam hem tc hem bg vatandaşı.arac annemin üzerine ancak babam kullanıcak .vekalet gerekli mi ?isim denklik yeterli mi?ayrıca eşimde tc vatandaşı sadece oda aracı bg de kullanabilir mi ?
  bilgilendirme için şimdiden teşekkürler

 67. Gökhan Sağlam diyor ki:

  Erkut Bey merhabalar.

  Aracımla Bosna Hersek’e gitmeyi planlıyorum ve izleyeceğim güzergah Bulgaristan-Sırbistan-Bosna Hersek şeklinde olacak.

  Yeşil sigorta dışında gerekli olacak başka bir evrak yok anladığım kadarı ile, doğru mudur?

  Schengen vizem de mevcut , bu durumda temin etmem gereken başka bir evrak,vs var mıdır?

  Teşekkürler yardımlarınız için.

 68. Erkut Minez diyor ki:

  sorunuz:
  Merhaba ,

  Bulgaristan da girişte Türk tarafında Yeşil kart fiyatları düşmüş diye duyduk .Bilginiz varmıdır ?ücretler nedir ? Bg de araç kullanmak için uluslararası ehliyete ihtiyac varmıdır ?
  Bilgilendirme için şimdiden çok teşekkürler.

  Kapıkulede ki yeşil sigorta fiyatları turinglerde değişmedi aymı farklı bulgar firmalarında değişik fiyatlar olabiiyor o konuda bilgimiz yok, Ue olamadan kullanabilirsiniz aracınızı, Yinde turing ofisden bilgi almanızı öneriyoruz.

 69. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  Araç sahibinin kim olduğunun önemi Türkiyeden çıkış da gereklidir,bu kontrolü Türk makamları yapacaktır. Çıkış yaptığınız ülke bununla ilgilenmez.

  iyi tatiller.

 70. Erkut Minez diyor ki:

  Sorunuz:
  Aracımla Bosna Hersek’e gitmeyi planlıyorum ve izleyeceğim güzergah Bulgaristan-Sırbistan-Bosna Hersek şeklinde olacak.

  Yeşil sigorta dışında gerekli olacak başka bir evrak yok anladığım kadarı ile, doğru mudur?

  Schengen vizem de mevcut , bu durumda temin etmem gereken başka bir evrak,vs var mıdır?

  Teşekkürler yardımlarınız için.

  Cevap: Yeşil sigorta yeterli bu yazdıklarınıza göre , Geçerli Schengeniniz var ise ek olarak vize almanız gerek yok, iyi tatiller.

 71. Başak DOĞAN diyor ki:

  Erkut bey merhabalar,
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Biz balayı tatilimiz için kendi aracımız ile Yunanistana gitmeyi planlıyoruz. Araç LPG li, muayenesi vs herşeyi tamam, sorum şu ülkeye girişte aracın LPG li olması bir problem yaşatır mı ve herhangi bir evrak hazırlamak gerekir mi? Vereceğiniz cevap için teşekkürler şimdiden. bol gezmeler:)

 72. Alp diyor ki:

  Merhaba,

  Vize basvurusunda bulunacagim yunanistandan schengen icin.

  Arac ile gidecegiz buyuk ihtimal ama tam netlesmedi.

  Ucak rez. Basvursam daha sonra araba ile gecis yapsam sorun olur mu sizce?

 73. Hasan ÖZÇAKIR diyor ki:

  Temmuz 2014 te LPG li arabamızla , sırasıyla , Bulgaristan , Sırbistan , Hırvatistan , Slovenya , İtalya , dönüşte , Slovenya , Hırvatistan , Bosna Hersek , Sırbistan , Makedonya , Yunanistan olmak üzere gezdik , LPG de hiç sorun yaşamadık , ama şuna dikkat edin , LPG yi alacağınız istasyonlara dikkat edin döndüğümüzde LPG filtresi bayağı kir dolmuştu ,
  Bu sene Temmuzda yolu birazdaha uzattık Balkan ülkelerinin tamamını gezerek , Parise kadar gidip dönüşte Hollanda ve Almanyanın kuzeyine kadar çıkıp dönmeyi planladık.Aracımız dizel Minibüs olacak.

 74. serkan can diyor ki:

  öncelikle tesekkur ediyorum herkesle ilgilendiginiz icin. bi sorum olucak alman ehliyetim var. her sene oturumum yyenileniyor aracimi 2 sene kkullanmak istiyorum yesil sigorta haricinde kasko gerekiyormu vede ülkelerden gecerken pproblem yasarmiyim.

 75. Müjdat diyor ki:

  Erkut bey Sorum şöyle. Arkadaşımın arabası ile yunanistana gitmeyi planlıyorum. Bana vekalet vericek bu vekaleti yunanistan da sıkıntı çıkmasın diye tercüme ettirmem gerekiyormu ? Uluslar arası ehliyet ve yeşil kart haricinde ben yunan pasaportu ile giriş çıkış yapıyorum. Çifte vatandaşlığım mevcut. Bu konu hakkinda yardiminizi bekliyorum.

 76. Çağatay timuçin diyor ki:

  Erkut bey merhaba

  Öncelikle verdiğiniz bilgilerden den dolayı çok teşekkür ediyorum, her konuda en ince ayrıntısına kadar uğraşmış ve titizlikle cevap yazmışsınız elinize emeğinize sağlık. benim öğrenmek istediğim, yeşil kart sigortasının her ülkede ücreti aynı mıdır, yani Bulgaristan da daha düşük fiyata yaptırabilir miyim?

 77. halil diyor ki:

  Öncelikle kolay gelsin
  Nişanlım yunan vatandaşı Uluslararası ehliyetin maliyetinden kurtulmak için Tr plakalı araç ile yunan vatandaşı türkiyeden yunanistan’a giriş yapabilir mi?

 78. tamer diyor ki:

  beni sorum ülke vizesi ile olacaktı. Avrupa ya aracımızla seyahat ederken ilk gireceğimiz ülkemi (yunanistan) veya son varacağımız ülke için vize almamız gerekmekte…. benim son durağım portekiz olacak….
  şimdiden teşekkürler.

 79. zeki diyor ki:

  araç 7 yaşındaki oğlumun adına tescilli, yani özürlü raporu ile alınmış bir araç, yurt dışına çıkışta oğlum da yanımda olacak, istenilecek belge nedir? yoksa oğlumun yanımda olması yeterli mi? şimdiden teşekkürler…

 80. Dogukaan diyor ki:

  Merhaba aracımla Kıbrıs’a gidecem ama aracımda haciz var ama yakalanma emri yok gümrükten geçebilirmiyim

 81. Gül Uslu diyor ki:

  Erkut bey merhaba, hiç Bulgaristan üzerinden Yunanistan a girdiniz mi acaba, Uluslararası Ehliyet almadan bu şekilde giriş yapmak mümkün müdür acaba, bir de Yunanistan da polis uluslararası ehliyet sorar mı? Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.

 82. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  bulgaristan üzeriden yunanistana girdim ve bu girişlerde uluslararası ehliyet hiç sormadılar , ama bu sormayacakları anlamına gelmiyor benim yanımda sürekli u. ehliyet olduğu için sorun yoktu ama ue bulgardan yunana girerken hiç sormadılar.Yunanistanda 2 kez çevirme yaşadım birinde sordular ama bu sınıra yaın bir yerdi diğerinde sormadılar .
  bilgilerinize.

 83. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  sorunuz : Merhaba aracımla Kıbrıs’a gidecem ama aracımda haciz var ama yakalanma emri yok gümrükten geçebilirmiyim
  cevap: bu konuda bilgimiz malesef yok ama haciz sebebi ile araca yurt dışı çıkış yasağı konuldu ise çıkmazssınız.

 84. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  sorunuz:
  araç 7 yaşındaki oğlumun adına tescilli, yani özürlü raporu ile alınmış bir araç, yurt dışına çıkışta oğlum da yanımda olacak, istenilecek belge nedir? yoksa oğlumun yanımda olması yeterli mi? şimdiden teşekkürler…
  Cevap: Araça kendi adınıza değil ise , Araç sahibininin arabada olması yeterli normal şartlarda herhangi ek belge isteniyor , başka durumlardan dolayı yurt dışı çıkış yasağı yok ise , araç sahibinin arabada olması yeterlidir.

 85. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba
  sorunuz:beni sorum ülke vizesi ile olacaktı. Avrupa ya aracımızla seyahat ederken ilk gireceğimiz ülkemi (yunanistan) veya son varacağımız ülke için vize almamız gerekmekte…. benim son durağım portekiz olacak….
  şimdiden teşekkürler.
  cevap: şengen kuralları derki hangi ülkede daha fazla kalacak iseniz o ülkeden vize almanız gerekmektedir ama günler belli değil ise ilk giriş yaptığınız ülkeden alabilirsiniz.

 86. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba ,
  sorunuz:Öncelikle kolay gelsin
  Nişanlım yunan vatandaşı Uluslararası ehliyetin maliyetinden kurtulmak için Tr plakalı araç ile yunan vatandaşı türkiyeden yunanistan’a giriş yapabilir mi?
  Cevap: uluslararası ehliyeti soran Yunan Gümrük kapısı , tr plakalı araç tc den çıkarken nişanlınız kullanabilir araç sahibi araçda olmak kaydıyla , yunan kapısında ise nişanlınızın ab ehliyeti var ise sorun olmadan aracı yunanistana sokabilir.

 87. Erkut Minez diyor ki:

  Merhabalar,
  sorunuz:Erkut bey merhaba

  Öncelikle verdiğiniz bilgilerden den dolayı çok teşekkür ediyorum, her konuda en ince ayrıntısına kadar uğraşmış ve titizlikle cevap yazmışsınız elinize emeğinize sağlık. benim öğrenmek istediğim, yeşil kart sigortasının her ülkede ücreti aynı mıdır, yani Bulgaristan da daha düşük fiyata yaptırabilir miyim?
  cevap: Teşekkürler 🙂
  fiyatlar değişkenlik göstrebiliyor bende bulgarisatanda daha ucuza yaptırıyorum açıkçası ek olarak dereköy sınır kapısında bulgar yeşil sigortası daha uygun bir keresinde oradan da yaptırmıştım ,bilgilernize.

 88. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  sorunuz:
  Erkut bey Sorum şöyle. Arkadaşımın arabası ile yunanistana gitmeyi planlıyorum. Bana vekalet vericek bu vekaleti yunanistan da sıkıntı çıkmasın diye tercüme ettirmem gerekiyormu ? Uluslar arası ehliyet ve yeşil kart haricinde ben yunan pasaportu ile giriş çıkış yapıyorum. Çifte vatandaşlığım mevcut. Bu konu hakkinda yardiminizi bekliyorum.
  Cevap: Vekaleti tercüme etirmeniz gerekmiyor,bu vekalet Türk makamları için gerekli , Yunan makamları araç sahibi kim ona bakmıyorlar.
  iyi tatiller.

 89. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  Sorunuz : öncelikle tesekkur ediyorum herkesle ilgilendiginiz icin. bi sorum olucak alman ehliyetim var. her sene oturumum yyenileniyor aracimi 2 sene kkullanmak istiyorum yesil sigorta haricinde kasko gerekiyormu vede ülkelerden gecerken pproblem yasarmiyim.
  Cevap:öncelikle teşekkürler , kasko yu türkiyede kullanmak için soruyorsanız zorunlu değil isterseniz yaparsınız, yeşil sigorta tüm avrupa ülkelerinde geçerli polçiyei yaptırırken bunu teyit edebilirsiniz.

 90. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,

  Sorunuz:
  Vize basvurusunda bulunacagim yunanistandan schengen icin.

  Arac ile gidecegiz buyuk ihtimal ama tam netlesmedi.

  Ucak rez. Basvursam daha sonra araba ile gecis yapsam sorun olur mu sizce?
  Cevap: Herhangi bir sorun olamaz sorarlar ise tatil planım bu şekilde değişti diyebilirsiniz.

 91. Onal diyor ki:

  Erkut Bey, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
  Sorum: Aracım ile yurt dışına çıktığımda maksimum kalabileceğim bir
  süre varmıdır,mesela 1 yıl yada 2 yıl kalabilirmiyim?

 92. can diyor ki:

  merhaba, bilgiler için teşekkürler.
  Vekaletin noter onaylı olması gerekiyor mu? Belli bir formatı var mı, neler yazılmalı? Bir örnek bulamadık..

  Bir de yeşil sigorta yerine zeyilname ile kaskoya 30 günlük 50-60 TL’ye yurtdışı teminatı ekletebilirsiniz demişsiniz. Bu 1 aylık 78 EURO’ya yani 180 TL’ye göre 1/3 daha ucuz. Ancak neden insanlar bu şekilde yaptırmıyor? Siz de videoda gördüğüm kadarıyla yeşil sigorta yaptırmışsınız 🙂

 93. Erkut Minez diyor ki:

  selam,
  vekalet noterden alınmalı ben noterden yaptırdım noterde mevcut bir örnek üzerinden yaptılar,
  ek olarak yeşil sigorta konusuna yazıda şu şekilde değindim ,
  yeşil sigorta şayet kaza yaparsanız karşıdakini koruma altına bir sigorta şeklidir, kendi arabanızı kapsamaz bu yüzden mevcut kaskonuza yurt dışı teminatını zeyilname ile ekletebilirsiniz.
  Yeşil sigorta schengen ülkelerinde yapıalcak kazada karşı tarafı teminat altına alır, sizdeki oluşacak hasarlar için türkiyedeki kaskonuza yurt dışı teminatı ekletmelisiniz. 🙂
  iyi tatiller.

 94. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  Sorunuz:
  Erkut Bey, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
  Sorum: Aracım ile yurt dışına çıktığımda maksimum kalabileceğim bir
  süre varmıdır,mesela 1 yıl yada 2 yıl kalabilirmiyim?
  Cevap : Merhaba ben bu konuda bir sınır olduğunu düşünmüyorum 8 ay dan fazla yurtdışında kalan arkadaşlarım oldu , bu anlamda seyahat özgürlüğü kapsamında türk kanunlarına göre arabanızla yurt dışında şu kadar süre kalabilirsiniz diye bir kısıt olamaza diye düşünüyorum yeter ki gideceğimiz ülke de o kadar kalacak vizemiz ve oturma iznimiz olsun ama burada önemli maliyet 1-2 yıllık yeşil sigorta maliyeti olacaktır diye düşünüyorum .

 95. jale sen diyor ki:

  Merhabalar Erkut bey.
  14 yasindaki oglumun yesil pasaportu var. Amcasiyla birlikte karayoluyla Hollanda’ya gitmek istiyor. Donuste de ucakla Turkiye’ye donus yapmak istiyor. Bu bilgiler dahilinde nasil bir yol izlemeliyiz. Vekalet vs.ne gibu belgeler gerekli? Tesekkur ederim…

 96. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba;
  sorunuz;
  Merhabalar Erkut bey.
  14 yasindaki oglumun yesil pasaportu var. Amcasiyla birlikte karayoluyla Hollanda’ya gitmek istiyor. Donuste de ucakla Turkiye’ye donus yapmak istiyor. Bu bilgiler dahilinde nasil bir yol izlemeliyiz. Vekalet vs.ne gibu belgeler gerekli? Tesekkur ederim…
  Cevap : herhangi bir ek belgeye gerek yok sanıyorum zaten siz pasaport çıkararak kendi baına seyahat etmesine izin vermiş durumdasınız detyalı bilgi için gümrük bakanlığı ile görüşmenizi tavsiye ederim ama dediğim gibi pasaportu olduğuna göre bir sorun olmayacaktır.

 97. Görkem diyor ki:

  Selamlar Erkut bey;
  Kasım ayında kendi aracımla eşim ve çocuğumla Almanya’ya seyahat edeceğiz.Şimdi sormak istediğim şeyler var kafamı çok karıştırdılar.Kimisi diyorki Kapıkuleden Bulgaristan üzerinden çık diyor,kimisi İpsaladan yunanistan üzerinden git diyor.aralarında belirgin fark var mı veya hangisi daha güvenli?Bunun dışında geçeceğim ülkelerde Sırbistan Hırvatistan,Slovenya,Avusturya da sıkıntılı olabilecek bir durum olur mu? Bu ülkelerde sanırım otoyol ücret uygulamaları var onları nasıl temin ederiz.AB üyesi olmayan ülkelerden geçişte vize sorunu yaşarmıyız.Son olarak aracımı bakım yaptırarak çıkacağım ama olası bir arıza durumunda ne yapabiliriz nasıl irtibat kurulur nereye gideriz? Teşekkürler

 98. Erkut Minez diyor ki:

  Merhabalar,
  bulgaristan ve yunanistan üzerinde almanyaya gidebilirsiniz bulgaristan üzerinden yol daha kısa sürmektedir, yunanistan üzerinden giderseniz Dramaya kadar otoban kulanarak gidersiniz gene bulgaristana giriş yaparak sofya üzeinden sırbistan macaristan avusturya üzerinden almanya ya ulaşabilirsiniz.
  bulgaristan yollarında otoban daha az ve tek şeritli yollar var o yüzden yunanistan üzerinden gidin demişlerdir , sonuçta gene bugaristana girersiniz ama 400 km lşik yolu yunandan otoban kullanırsınız.
  Yunanistanda otoyol vergisini gişelere ödüyorusnuz bulgaristan da otoban vergisi için vinyet almalısınız günlük ve haftalık satılıyor avusturyada aynı şekilde bu ülkelere girerken sınırda ya da bezincilerde vinyet almalısınız.
  arac için ise arabanızın markasına göre yurt dışı sevis noktalarını araştırmanızı öneriyoruz.

 99. Görkem diyor ki:

  peki ab üyesi olmayan ülkelerde sınır kapılarında gerçiş vizesi veriliyordur sanırım.Gümrüklerde çok bekleme oluyor mu?

 100. Erkut Minez diyor ki:

  selam,
  ab üyesi olmayan ülkelerde makedonya sırbistan vizesi geçiş yapacaksınız , sezona göre bekleme olabiliyor ben makedonya da sıra olmamasına rağmen 1 saate yakın bekletildim açıkçası .

 101. Oğuz diyor ki:

  Erkut Bey, bilgiler çok değerli. Paylaşımınız için teşekkürler. Yunanistan a eşimin adına kayıtlı araç ile çıkmayı planlıyoruz. Fakat uluslararası ehliyet sadece bende var. Eşim de yanımda olacak bana vekalet vermesine gerek var mı?? Yanımda olacağı için vekalet olmadan kendisi çıkarıp sonrasında ben kullanırsam sorun olur mu?? Yanıt için şimdiden teşekkürler.

 102. Esra diyor ki:

  Merhaba Erkut Bey,
  Yazınızı ve soru cevaplarınızı sonuna kadar okudum, emeğinize sağlık. Yunanistan’ın Midilli(Lesbos) adasına geçmeyi planlıyoruz önümüzdeki ay, ruhsatı üstümüze olan kendi arabamızla geçsek hala Yunanistan uluslararası ehliyet istiyor mu? Yeni düzenlemeyle değişecekti fakat değişip değişmediğine dair bir bilginiz var mı acaba?

 103. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  çok teşekkürler.
  Bildiğimiz kadarı ile geçen hafta dedeağaç gezimiz var 1 gece Yunanistan uluslararası ehliyet istemeye devam ediyor.
  iyi tatiller.

 104. Seref Callak diyor ki:

  Merhaba Erkut bey,

  Yazılarınız ve cevaplarınız gerçekten çok aydınlatıcı.Öncelikle bu çalışmanız için teşekkürler.Size benim de bir sorum olacak.

  Ağustos sonu motosikletim ile Yunanistan’a gitmeyi planlıyorum.Vize için Yunan konsolosluğuna başvuracağım.Kendi aracım ile gideceğimi burda mı bildirmem gerekli.Yazılarınızda ‘aracın pasaporta işlemesi’ durumu hangi aşamada yapılıyor?

  Vize başvurusu yapmadan Levent Turing ofisinde Pasaportuma aracı işletebilir miyim?

  Bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz?

  Teşekkürler

 105. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba seref bey,
  vize başvurusunda bunu beyan etmelisiniz aracınız ile gidecekseniz sizden yeşil sigortanızı ve uluslararası ehliyetini vize başvurusunda isteyebilirler.
  aracın pasaporta işlenmesi türk sınır kapısında yapıldığını göreceksiniz genelde gümrüklerde 2 .gişede sadece araç sahibinin pasaportu ve ruhsatının alındığı gişe de bu işlemler yapılmaktadır.

 106. metin koroglu diyor ki:

  Merhaba Erkut bey,

  Üstte sorulmuş ancak tekrar soracağım. Kredisini düzenli ödediğim aracım ile yunanistana geçebilir miyim? Noterler çıkamayacağımı söylüyor (araç babamın üzerine, vekalet alacağım). turing ise sorun olmayacağını söyledi. Yine de gümrüğe danışmamı önerdiler.

  Teşekkürler

 107. İnanç Haktan diyor ki:

  Merhaba;
  Ben her yıl iki üç kez Yunan adalarına gidiyorum ancak daha önce hiç araçla gitmedim. Şimdi araçla gitmek istiyorum ama uluslararası ehliyet 130€ + Sigorta 70€ + Feribot 90€.. Bir anlamı kalmıyor otomatik olarak 800 küsür araç parası ödüyorsun o zaman araç kiralamakla aynı hesaba geliyor.
  Neyse, esas konu şu:
  Ben yurtdışına her çıktığımda araç kiralıyor ve birkaç gün geziyorum, araç kiralama kontratosuna TC ehliyet bilgilerimi de yazıyorlar. Bugüne kadar hiç sorun yaşamadım ve kimse bana uluslararası ehliyet sormadı. Peki nasıl oluyor da uluslararası ehliyet olmadan firmalar bana araç kiralıyorlar ? Eğer konu aracın kullanımı ise kiralama da yapamamamız gerekir bence..
  Verdiğiniz yararlı bilgiler ve emeğiniz için teşekkür ederim.

 108. Erkut Minez diyor ki:

  selam,
  yunanistanda araç kiralarken ben direkt uluslararası ehliyetimi veriyorum ama bir kez otelde unuttuğum için tc ehliyeti ile midilli adasııdan araç kiraladım , araç için full sigorta istediğimde bana uluslararası ehliyetimi getirmem gerektiğini söylediler.

 109. ali diyor ki:

  Merhaba,
  Aracımla Gürcistan üzerinden Ermenistan a giriş yaptım, sınırda vize pasaport işlemlerimi yaptırdım. Araç ruhsatı dahil tüm evraklarımı sunmama rağmen Ermenistandan çıkış yaparken araç giriş işlemlerim olmadığından aracın çıkışına izin vermediler ve araç gümrük otoparkına çekildi. Ben istanbula dönüş yapmak zorunda kaldım. Gümrükte tutanak tutuldu 2 gün orda uğraştım. İşlemler sonuçlanınca beni çağıracaklarını söylediler. Süreçle ilgili ne yapmamı tavsiye edersiniz..

 110. Erkut Minez diyor ki:

  Merhabalar,
  öncelikle geçmiş olsun , durum türkiye dışında olduğu için yorum yapamıyoruz malesef , gümrük bakanlığı ile temasa geçmenizi tavsiye ederim.

 111. harman diyor ki:

  erkut bey
  bu.eylül ayında kendi özel aracımla bulgaristana gitme planım var.
  ilk kez araçla ve yurt dışına çıkıyor olacağım…araç şirket üzerinde kayıtlı, şirketin sahibi benim.
  tr de kullandığım ehliyetle bulgaristana geçebilir miyim?
  araçla ilgili hangi evrakları bulundurmalıyım..

  çok teşekkürler

 112. Erkut Minez diyor ki:

  Merhabalar,
  tr ehliyeti ile bulgaristana geçebilirsiniz.
  yeşil sigorta yaptırmalısınız seyahatiniz süresince
  şirket adına araç için normal şartlarda vekalet gerekiyor noterden , şirket sizin olduğu için bunu kanıtlayıc evrak yeterli olur mu emin değiliz noterden bir vekalet iyi olacaktır yada dilerseniz gümrük bakanlığının sitesinden ilgili numaraları arayın derim.
  iyi tatiller.

 113. kadir diyor ki:

  Erkut bey sorumu yanıtlarsanız sevinirim.

  TR Plakalı aracım ve yurt dışına ilk olarak 3 aylık aile birleşimi için vize devamında ise oturum izni alacağım nasipse ( önümüzdeki ay )

  Sorum şudur. Yunanistan üzerinden değilde Bulgaristan üzerinden Almanya yolunu tutsam Uluslararası ehliyet almam gerekir mi ? Yada vekalet vermeden Kayın pederim benim yanımda olacak ve uluslararası ehliyeti var extra ehliyet almadan Yunanistan yada diğer gümrüklerden sorunsuz olarak geçebilir miyim ?

  Soru 2; Otomobilin yurt dışında kalış süresi ne kadardır ?

  Sigorta ve diğer evraklarla birlikte sanırım 2000 lira net olarak tutuyor yurt dışına çıkmak..

  1 yıllık sigorta ve ehliyet ile 2.000 lira gibi rakama çıkıyor. Ehliyeti almamak işime gelir o yüzden merak ediyorum ehliyetin benim için zorunlu olup olmadığını ( sadece yunanlarmı istiyor olmadı bulgardan gideriz )

 114. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  ben sık sık bulgaristana gidiyorum sadece 1 kez dereköy kapısında ue sordular , bulgaristan ue sormuyor kapıkuleden çıkış yapabilirsiniz ama yunan soruyor yunan harici bana hiç bir yerde ue sormadılar , otomobilin yurt dışında kalma süresi diye bir kısıt ben hiç duymadım olmazda istediğim kadar kalırım diye düşünüyorum yeterki vizem ve yeşil sigortam olsun 🙂 ben 8 ay yurt dışında aracımla kaldım bir sorun yaşamadım 🙂
  araç sahibi yanınızda ise türk makamları onun pasaportuna bakacaklar sorun yaşamazsınız.

 115. Erkut Minez diyor ki:

  Merhabalar,
  ehliyetinizde ki eskilik , yıpranma , okunma sorunları vb ise değişiklik yapmanız faydalı olacatır, yunanistana gidiyorsanız zaten uluslararası ehliyet çıkaracağınız için uluslararası ehliyetile yolculuk yapabilirsiniz.

 116. Savas Adali diyor ki:

  Merhaba, daha önce yaptırdığım Green Card’ın geçerlilik tarihi 25 Eylül 2015. 25 Eylülde sabah Yunanistan’ a girip aynı gün akşam dönmeyi planlıyorum. Gümrükte bir sorun yaşar mıyım ? Ayrıca 25 Eylül akşamı dönemez de 26 Eylül sabahı dönersem sıkıntı olur mu ?
  Teşekkür ederim

 117. Rıfat güler diyor ki:

  Aracımın birkaç tane mtv taksidi var ödenmemiş olan. Bu kapıkule çıkışım sırasında sorun olurmu bir bilginiz varmı?

 118. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  gümrük memuru süresi bitecek olan sigortayı görüp sizi uyaracaktır ( muhtemelen) sizde aynı gün döneceğinizi söyleyeceksiniz bu durumda izin verecektir, ertesi gün dönme konusu ise eğer bir kontrol yaşanırsa sıkıntı olabilir ama dönüşde gümrük kapısına kadar sorunsuz gelirseniz bir sıkıntı olmaz.

 119. Erkut Minez diyor ki:

  Merhabalar, hesabınızda para olması iyi olacaktır ama bu duyduğunuz miktar değil. Konsolosluk zaten 3 aylık hesap dökümünü bu yüzden ister hesap hareketlerine bakarlar ipsala çıkışlı yada yunan adaları çıkışlı bir tur yapabilir vizenizi yunanistandan alabilirsiniz iyi tatiller.

 120. Kadir diyor ki:

  Merhaba vizem şuan yolda fakat vizeyi arabayla gideceğim diye almadım. Bu şekilde problem olur mu?

 121. Ecem diyor ki:

  Araçla italyaya gitmek istiyoruz öncelikle bir yazınızda burdan hangi limandan nerden nasıl gidebiliriz diye keşke bir bilgi verseniz 🙁 birde italya içindr uluslar arası ehliyet almalımıyız ? Araçta iki şöför olucak her ikisi içinde ayrı ayrı almalımıyız ?

 122. UE diyor ki:

  Erkut bey,
  İyi günler,
  Araç ve ehliyet hakkında gerekli belgeler sıralanmış ve belirlenmiş, teşekkürler,
  Fakat vize konusu muamma! Sizden ricam bilgisi,deneyimi olanlar paylaşsın lütfen.
  Örneğin: Normal(Umumi)Paport sahibi T.C. Vatandaşı Almanya’ya araç ile gitmek için hangi ülkenin vizesine ihtiyaç duyar? Hnagi ülkeden çıkış yapmalı?
  Mesela Çok Girişli(Multi) Alman Schengen vizesi ile Bulgaristan üzerinden aracım ile çıkış yapabiliyor muyum?
  Çünkü schengen vizelerinde ilk önce alınan ülkeye giriş yapılması gerekiyor bildiğim kadarıyla…! Böyle bir durum olası ise Yunanistan schengeni ile Yunanistan’dan çıkış yaparak Almanya’ya gidebilir miyim acaba?
  (Yunanistan Çok Girişli schengeni çok nadir veriyor ama)
  Cevaplarınız bekliyorum

 123. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  sorularınızın yanlarına yazdım,
  Örneğin: Normal(Umumi)Paport sahibi T.C. Vatandaşı Almanya’ya araç ile gitmek için hangi ülkenin vizesine ihtiyaç duyar? Hnagi ülkeden çıkış yapmalı? ALMANYA SECHENEGİ İLE GİDEBİLİRSİNİZ İSTESENİZ YUNAN İSTERSENİZ BULGAR ÜZERİNDE GİDEBİLİRSİNİZ
  Mesela Çok Girişli(Multi) Alman Schengen vizesi ile Bulgaristan üzerinden aracım ile çıkış yapabiliyor muyum? ALMAN SCHGENİ İLE YUNANİSTAN ÜZERİNDEN GEÇEBİLİRSİNİZ , EĞER BİR SORU İLE KARŞILAŞIRSANIZ SEYAHAT PLANINIZI ANLATMANIZ YETERLİ.
  Çünkü schengen vizelerinde ilk önce alınan ülkeye giriş yapılması gerekiyor bildiğim kadarıyla…! Böyle bir durum olası ise Yunanistan schengeni ile Yunanistan’dan çıkış yaparak Almanya’ya gidebilir miyim acaba?MULTİ YUNAN SCHENEGNİ İLE ALMANYAYA GİREBİLİRSİNİZ 🙂

 124. İrfan diyor ki:

  Merhaba,
  Temmuz ayında arabam ile Almanya’ya gitmek istiyorum. Yeşil pasaportum var. Bulgaristan,Sırbistan,Macaristan üzerinden Almanya’ya gitmeyi düşünüyorum. Sırbistan transit geçiş vizesi almam gerekli mi?

 125. Özkan Ölkan diyor ki:

  Merhaba,
  Çok güzel bilgiler vermişsiniz, emeğinize sağlık.
  Kurban bayramında motosikletle Yunanistan turu planlıyorum. Buna ilişkin iki sorum olacak:
  1. Ehliyetimi 2016 model yeni ehliyetle değiştirdim. Bu durumda, Yunanistan’a girerken uluslararası ehliyet almama halen gerek var mı?
  2. Eşimin geçerli bir Schengen vizesi yok. Kapıda kısa süreli (15 gün) vize uygulaması var mı? Yoksa gitmeden vize almalı mıyız?
  Bilgi verebilirseniz sevinirim.
  Teşekkürler
  Özkan

 126. Mustafa diyor ki:

  Merhabalar ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.
  Avusturyaya kendi aracımızla gitmek istiyoruz. Schengen vizemiz var çok girişli ve 90 gün. Vizelerimiz almanyadan alındı. Hangi güzergahı kullanmamızı önerirsiniz? Schengen vizesi haricinde başka bi evrak almamız gerekiyor mu? Hangi ülkelerde daha az sorun yaşarız. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

 127. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  1- öncelikle bayramda çok fazla talep var yunanistana çok erkenden ipsala’da olmasnızı öneririm hatta cuma ben olsam cuma’dan yola çıkadırdım
  2-ben 2016 yeni ehliyetim ile yunanistana giriş yaptım ue artık almamıza gerek yok
  3-kapıda vize bazı yunan adaları için geçerli ipsala gümrük kapısında bu uygulama yok
  iyi tatiller.

 128. Erkut Minez diyor ki:

  selam,
  çok fazla seçeneğimiz yok , bulgaristan , sırbistan,bosna,slovenya üzeinde avusturyaya ulaşabilirsiniz, arabanız için Yeşil sigorta yaptırmanız gerekemektedir, otel rezervasyonlarızı da yanınıza alabilirsiniz.

 129. ozgun diyor ki:

  merhaba aciklayici bilgileriniz icin tesekkurler,
  benim de bir sorum olacak, yunanistana esimin uzerine kayitli aracla gecmeyi planliyoruz. fakat ruhsatta evlenmeden onceki soyadi var pasaportunda her iki soyadi da yaziyor. ruhsattaki soyadi bilgisinin eksik olmasi bir sorun yaratir mi?

 130. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  sorun olacağını düşünmüyoruz gümrük polisi araç sahibinin ruhsat ve pasaportuna bakmaktadır ,pasaport da her iki soyad yazıyor ise sorun olamyacaktır tc numarasıda olduğuna göre iyi yolculuklar diyebiliriz 🙂

 131. ZAFER diyor ki:

  MERHABALAR.
  ÇİFTE VATANDAŞLIĞIM VAR. EHLİYETİM TC ,PASAPORTUM DA YUNAN SOY İSİM FARKLILIĞI VAR ARAÇLA İPSALA GÜMRÜK ÇIKIŞINDA SORUN OLUR MU BU FARKLILIK TEŞEKKÜRLER

 132. Erkut Minez diyor ki:

  gümrük tescil konusu olduğu için bilemiyoruz ama önemli olan ruhsatda yazan isim soy isim ,o ehliyetiniz ile aynıdır diye düşünüyoruz 🙂 bol şans umarız sorun yaşamazsınız

 133. Oktay mustafa diyor ki:

  Yurtdışına başkasının aracı ile çıkarken yapılan vekaletin tercümesini yaptırmaya gerek varmı.Yunanistana giderken mesela notere yaptırdığımız vekalet i Yunanca ya tercüme ettirmelimiyiz?Teşekürler

 134. TANER diyor ki:

  iyi gunler.Ben irak ta yasamaktayim her yil oturum iznimi yeniliyorum Turkiyeden almis oldugum aracla ne kadar kalabilirim ve yesil sigorta vs bunlari yaptirmam gereklimi ? Burda sigorta vs boyle durumlar yok.Birde araci Turkiyede krediyle alacagim bu durum aracla yurtdisina cikmama engelmi Cok tesekkur ederim

 135. Cansu diyor ki:

  Merhaba,
  Bulgaristan – sirbistan rotasini izleyip Macaristana gitmeyi planliyoruz. hangi ulkede hangi belgeler gereklidir cipli ehliyetimiz yok uluslararasi ehliyet sart midir? bilgilendirirseniz cok sevinirim. simdiden tesekkurler

 136. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  yunanstan uluslararası ehliyeti şart koşuyor yada çipli ehliyet dediğiniz gibi, diğer ülkelerde uehliyet gerekmiyor ama gitmeden önce ilgili ülkelerin vize aracı kurumları yada konsolosluklarında son bilgileri alabilirsiniz.

 137. Erkut Minez diyor ki:

  iyi günler, yurt dışında dilediğini kadar aracınızla kalabilirsiniz tabi gideceğiniz ülkenin bununla ilgili bir kısıtı yok ise , yeşil sigorta konusu tamamen ırak makamlaırnın karar vereceği bir konu sigortacınız ile görüşebilirsiniz ırak da geçerli bir yeşil sigorta var mıdır bilemiyoruz Yeşil sigorta genelde schengen ülkeleri için geçerli , şayet ırak makamları sigorta sorarlar ise orada yaptırabilirsiniz.

 138. Ercan Emiroğlu diyor ki:

  Merhaba…
  Bayramın son günlerinde 2 gün Midilli adasına geçmeyi düşünüyoruz…
  Çipli ehliyetimiz var fakat Gene yeşil sigorta yaptırmamız gereklimi ?

 139. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  Ab uyumlu ehliyet aracı kullanmanz için gerekli, yeşil sigorta ise yurt dışında kaza anında karşı aracı teminat altına alan bir sigortadır yaptırmanız beklenir.
  İyi tatiller.

 140. Sinem diyor ki:

  Merhabalar,
  Yazınız çok faydalıydı. Aradığım bütün bilgileri buldum. Çok teşekkür ederim.
  Yalnız aracı pasaporta işletmek bölümünde kaldım.
  Nasıl bir yol izlemeliyim .

 141. ercan diyor ki:

  merhaba ben motorumla yunanistan sonra balkaları gezmek istyorum araç babamın üzerine ve vekalet almam gerektiğin biliyorum acaba vekaleti ingilzceeye çevirmem gerekiyor mu? tesekkürler

 142. Erkut Minez diyor ki:

  selam,
  vekaleti türkçe yaptıracaksınız ,vekalet türkiyeden çıkarken sorulan bir belgedir, yurt dışına çıkarken bir başkasının aracı ile çıktığınız için gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir