Biz Türkler geçmişimizi hep Osmanlı’dan ibaret sayıyoruz ve aklımıza da ilk hep Osmanlı dönemi geliyor . Ancak daha da eskiye baktığımızda Türk Medeniyetinin Orta Asya’dan başladığını ve göçebe hayat tarzı ile Avrupa’ya kadar uzandığını kolaylıkla görebiliriz. Aslında Orta Asya ülkelerine baktığımızda tıpkı Balkanlarda hissettiğimiz duyguların aynısını bir çok benzerliğiyle burada da yaşamak mümkün.

Orta Asya’nın incisi Kırgızistan

Kırgızistan’ı tanımlarken en çok hoşuma giden tanımlardan biri “Göğe uzanan dağlar ülkesi” oldu. Bu tanım gerçekten çok önemli . Çünkü özellikle şehir hayatından sıkılan ve Avrupa ve birçok gelişmiş şehirde gördüğünüz keşmekeş Kırgızistan’da yok. Özellikle gezmeye ve yeni yerler keşfetmeye de meraklıysanız ülkenin en önemli mottosu göçebe yaşamı yani popüler deyimle nomadic culture içinizde hissedeceğiniz ender ülkelerden biri. Bir gezginin en çok olmak istediği şey 🙂 Daha ne olsun

Bir diğer güzelliklerinden birisi de Kırgızistan’ın ülkemizden vize istemiyor olması ! Vizesiz ziyaret edilecek ülke arayanlara harika bir alternatif.

Kırgızistan Avcı Festivali – Evet Kartalların hastasıyız 🙂

Kırgızistan Turizm Ofisinin düzenlediği toplantıda öğrendiğimize göre ülkemizden Kırgızistan’a yapılan ziyaretlerin en büyük hacmini iş seyahatleri sonrasında ise eğitim amaçlı seyahatler oluşturuyormuş. Oysa ki Orta Asya’nın en demokratik ve liberal ülkelerinden biri olan Kırgızistan’ı gerçek bir kültür gezisini hak ediyor.

Ülke’nin %95’lik kesimi dağlık ve Tanrı dağlarının ülkenin %65’ini kaplaması nedeni ile ülkeye Orta Asya’nın İsviçre’si denmiş. (Gitmek için bir neden daha)

Kırgızistan

Kırgızistan’da neler yapılır ?

Bu kadar dağlık olması nedeni ile kayak için gayet uygun ve elverişli bir coğrafya olduğunu belirtmekte fayda var.Onun dışında rafting , Heli Ski (Helikopter ile Kayak turu) , Free Ride kayak turları da yapılabilir.

Güney Amerika’da bulunan Titikaka Gölünden sonra dünyanın en büyük dağ gölü Issık Gölünde kendinize sakinliği armağan edebilirsiniz.

Ayrıca Dünya Göçebe oyunlarının da Kırgızistan’da yapıldığını söyleyebiliriz.

Kırgızistan Dinya Göçebe Festivali

Kırgızistan’da yaşayan Karahanlılar o zamanki başkent olan Balasagun’da Burana Kulesi yada Burana Minaresi de denen yapıyı gözetlemek için kullanmışlar.Normalde 45 mt yükseklikteki yapı depremden sonra 25 metreye düşmüş.

Burana Minaresi

İmam Serahsi Türbesi

Imamların güneşi manasına gelen Şemsü’l-Eimme lakabıyla meşhur olan byük Türk Islam Alimi Imam Serahsi’nin türbesi de Kırgızistan’ın Özgen şehrinde ziyaret edebilirsiniz.

imam serahsi türbesi

Kırgızistan nerede?

Kırgızistan ; Kazakistan, Özbekistan Tacikistan ve Çin Halk Cumhuriyetinin ortasında yer almakta. Ülkenin nüfusu 6 milyon.Başkenti ise Bişkek.

Kırgızistan’a nasıl gidilir?

İstanbul’dan Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları ile yaklaşık 5 saatlik yolculuk sonunda Bişkek’e ulaşabilirsiniz.

Kırgızistan yeme-içme

Kırgızistan’ın en bilinen içeceği tabi ki Kımız 🙂 At veya kısrak sütünün mayalanması ile hafif alkol karıştırılarak içilen ekşimtrak bir içki. Açıkcası tadı bana biraz değişik geldi 🙂

Onun dışında bizdeki pişiyi andıran hamur işi Borrsok , Kırgız Pilavı ve hamuru dövülmüş bal ve ceviz ile karıştırılarak yapılan Çak Çak da ilginizi çekecek tadlar arasında.

Çak Çak

 

Ps: Fotoğrafların bir kısmı zahariz.com sitesinden alınmıştır.

#DiscoverKyrgyzstan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir