Eğlenceye hazır mısınız?

Orlando_giris

Orlando Gezi Rehberi

Orlando , Amerikalıların söylemiyle emekli şehri ama turistler için kesinlikle benzersiz bir eğlence ve alışveriş dünyası . Orlando’ya gelmek için araştırma yaparken ayırdığınız gün sayısının kesinlikle tüm aktiviteleri yapmaya yetmeyeceğini anlıyorsunuz. Sadece Disneyland’tan örnek verecek olursak; Disneyland’ın içerisinde 6 adet farklı Tema parkı var ve her bir parka 1 gün ayırmanız gerekiyor. Detaylardan aşağıda bahsedeceğiz ancak Orlando’nun bir diğer çekici tarafı Amerika’nın birçok şehrinde olduğu gibi inanılmaz ucuz outletleri…

Orlando tatilini planlarken daha önce yazdığım “Amerika’ya gitmek aslında çok kolay” yazısını okumanızda fayda var:

Orlando Otel ve Araç Kiralama

Herşeyden önce Orlando ‘da kesinlikle bir araç kiralamanız gerektiğini hatırlatayım. Biz www.dollar.com’dan kiralamıştık. Ek olarak Orlando’ya gideceğiniz tarihi çok iyi seçmelisiniz. Bu bölge kasırga ve fırtınaları ile meşhur. Kasırga sezonunda orada olup tatilinizi zehir etmemeniz önemli. Yıllara göre Orlando hava durumu ile ilgili datalara www.freemeteo.com adresinden ulaşabilirsiniz. Hava sıcaklığı genel olarak 30-35 derece aralığında. Ayrıca her gün mutlaka kuvvetli bir yaz yağmuru yağıyor. O sırada ortalıkta dolanmayın 🙂 Orlando şehir olarak çocuklu ve kalabalık turist aileleri misafir ettiği için otel odaları genel olarak çok büyük ve çok da ucuz. Örneğin bizim kaldığımız otel odası iki adet double yatak + bir adet çekyattan oluşuyordu. Ayrıca odanın içinde ütü, mikrodalga fırın vs yani yok yoktu. Gecelik oda fiyatı sadece 36 dolar ödedik.

Otel önerisi olarak Clarion Inn Lake Buena Vista otelinde kalabilirsiniz. Otel, bölgesi olarak hem outletlerin , hem bütün parkların olduğu International Drive otobanında bulunuyor hem de ucuz.

Aslında evli değilseniz, sevgili ve arkadaş grubu ile geliyorsanız hiçbir sorun yok. Evliyseniz ve çocuğunuz varsa bir karar vermeniz gerekiyor. Çünkü oraya gittiğinizde aklınıza gelen ilk şey, “keşke çocuğu da yanıma alsaydım , inanılmaz eğlenirdi “ oluyor ama yaşı küçükse size keyiften çok eziyet verebilir. Sonradan da hatırlayabilmesi için kritik yaş 8-9 gibi. Çünkü hem o anda eğlenip hem de sonradan hatırlayacağı bir yaşta olması önemli bence 🙂

Orlando gezilecek yerler

Orlando Disneyland

Anlatmaya Disneyland ’dan başlamak en iyisi. Yukarıda yazdığım gibi Disneyland ’ın içerisinde 6 adet park bulunuyor ve bu parkların 2 tanesi su parkı. Yeterli gününüz varsa bir adet normal park bir adet de su parkını gezmenizi öneririm. Parkın büyüklüğünü gözünüzde canlandırmanız için şöyle açıklayayım: Disneyland, 6 adet otel ve yine 6 adet farklı parktan oluşuyor.

Disney_Giris

Parka gittiğinizde arabayı otoparka bırakıp direkt parka giremiyorsunuz. Öncelikle küçük bir shuttle’a biniyorsunuz ve sizi belli bir bölgeye kadar götürüyor. Shuttle ‘dan indikten sonra bir de trene biniyorsunuz ki park girişine ancak ulaşabiliyorsunuz.

Disney_shuttle

Shuttle

disney_tren

Tren

4 tane Tema park kararınızı da Amerika’lıların yönlendirmesiyle şu şekilde verebilirsiniz. Hangi parkı seçeyim diye sorduğunuzda ilk yönlendirmeleri, “ilk defa mı geliyorsunuz?” sorusu. Eğer cevabınız evet ise Magic Kingdom parkına gitmenizi öneriyorlar. Detayları aşağıda yazdığım siteden kendiniz inceleyebilirsiniz. Genelde en çok arada kaldığınız durum Epcot’a mı gitmeliyim yoksa Magic Kingdom’a mı? Epcot parkı 2 bölümden oluşuyor. Bir tanesi Future World diğeri ise genelde ülkelerin minyatürlerinin bulunduğu bölüm. Minyatür hallerinin bulunduğu ülkeler ise ; Mexico, Norway, China, Germany, Italy, the United States, Japan, Morocco, France, United Kingdom and Canada.

magic_kingdom

Biz tercihimizi Magic Kingdom’dan yana kullandık.Parkın içine sabah 9’da girerek akşama kadar çıkamıyorsunuz. Hazırlıklı olun. Parkın içinde bir gündüz ve bir de gece düzenlenen tüm Disney karakterlerinin geçit törenini mutlaka izleyin.

gecit_gunduz

gecit_gunduz2

gece_gecit

Özellikle 22:00 de gerçekleşen havai fişek gösterisini izlemeden kesinlikle parktan çıkmayın.

havai_fisek_gece

Disneyland ile ilgili tüm detayları bulacağınız adres şöyle: https://disneyworld.disney.go.com/ Ayrıca Mobil uygulamasını Akıllı telefonunuza indirip parkı önceden keşfedebilirsiniz.

Disneyland’da mutlaka resim çekileceğiniz 25 yeri şu şekilde listelemişler : http://pinterest.com/pin/243053711112662491/

Disneyland’da bir gününüzü nasıl planlayacağınızı gösteren infografik de şöyle: http://pinterest.com/pin/243053711112662489/

Disneyland’ın gizli dünyası da burada : http://pinterest.com/pin/243053711111650320/

 Orlando Universal Studios

Orlando’daki en eğlenceli park bence Universal Studios & Adventure Islands 🙂

universal

Burada zamanın nasıl geçtiğine inanamayacaksınız ! Ayrıca daha önce hiçbir yerde yaşamadığınız deneyimi de yine bu parkta yaşayacaksınız. Burada öneride bulunayım; Bütün girdiğiniz parklarda mutlaka sulu şakalar aktiviteler olduğu için ıslanıyorsunuz.Bu sebeple yanınıza mutlaka mayo alın. Ayrıca yedek tshirtde alabilirsiniz. Yanınızda çanta ile gitmekten çekinmeyin. Çünkü her aktivite girişinde emanet dolapları var ve belli bir süre için ücretsizdi. Universal Studios ve Adventure Island parklarının içerisindeki tema bölümlerinin listesi şu şekilde: https://www.universalorlando.com/Theme-Parks/World-Class-Theme-Parks.aspx

universal-studios

Bu iki parkta kesinlikle kaçırmamanız gereken atraksiyonlar; TRANSFORMERS: The Ride-3D, Terminator 2®: 3-D, Shrek 4-D, The Simpsons Ride™, The Amazing Adventures of Spider-Man®, Jurassic Park River Adventure®, Harry Potter and the Forbidden Journey™ . Ayrıca dünyaca ünlü Roller Coaster’lara yine bu parklarda binebilirsiniz. En iyisi ise Hulk!

Universal Studios parkında ilk dikkat etmeniz gereken şey, aktivitelerin önünde yazan ortalama bekleme süreleri. Bu süreler normalden uzun ise (90-120 dk) Fast Pass alarak sıraların en önüne geçebileceğinizi unutmayın. Ancak Fast pass’in de bir maliyeti var tabi. Bilet fiyatının yarısı kadar da üzerine ekleyebilirsiniz. Kısıtlı vaktiniz var ve tüm eventleri görmek istiyorsanız fast pass bir gereklilik. Aksi taktirde 1 saati bulan kuyruklarda beklerken eventlerin tümünü görememe durumunuz olabilir.

Universal ve Disneyland’e ait Downtown Disney ve Downtown Universal isimli bölgeler bulunuyor . Bu downtownlar parktan çıktıktan sonra yemek yiyip alışveriş yapıp keyifli vakit geçirebileceğiniz caddeler. Dünyanın en büyük Hard Rock Cafe’si de Downtown Universal’da bulunuyor.

hard_rock

Ayrıca Bruce Willis, Sylvester Stallone ve Arnold Schwarzenegger’in ortak oldukları Planet Hollywood Restaurantı Downtown Disney içerisinde bulunuyor. Burada akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz.

planet_hollywood

Gündüz yemeklerini zaten parkların içerisinde yiyorsunuz. Bu sebeple önerdiğim restaurantlara genele akşam yemeğine gidebiliyorsunuz. Akşam yemeğini yemek için tercih edeceğiniz bir diğer restaurant ise Hooters olmalı. Amerika’nın neredeyse tümünde Hooters restaurantı bulunuyor. Detaylar için : http://www.hooters.com/Home/Default.aspx

Genel olarak Orlando’daki en iyi 10 aile retaurantına http://www.aluxurytravelblog.com/2013/03/04/orlandos-top-10-family-restaurants/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Orlando SeaWorld

Orlando’daki bir diğer park ise Sea World. Parkta balina ve yunus gösterilerini izleyebilir ve yunuslarla birlikte yüzebilirsiniz.

sea_world

Ayrıca parkın içesinde çok büyük bir akvaryum var.Bu park ile ilgili tüm detaylar http://seaworldparks.com/en/seaworld-orlando adresinde. Sea World’e yarım gün ayırmanız yeterli.

SeaWorld-Orlando1

Orlando Nasa

Orlando merkezine yaklaşık 1 saatlik mesafede bulunan Kennedy Space Center’ı da ziyaret edebilirsiniz.Burada da bazı eventler var.Özellikle uzaya mekik fırlatma hissini veren eventi kaçırmamalısınız.

space_center_mekik

Şansınız varsa burada bulunan kuleden fırlamaya hazırlanan mekik’leri görme şansınız olabilir.

astronot

Buraya kiraladığınız araba ile giderken birkaç kez toll road (ücretli yollara) gireceksiniz. Daha kaç defa daha ödemem gerekecek diyebilirsinizJ (ücretler 3-10 $ arasında)

Kennedy Space center ile ilgili tüm detaylar http://www.nasa.gov/ adresinde.

control_center

Amway Arena

Gittiğiniz dönemde NBA sezonu devam ediyorsa Amway Arena’da, Hidayet Türkoğlu’nun da oynadığı Orlando Magic maçına gidebilirsiniz. (http://www.nba.com/magic/schedule)

Orlando Alışveriş

Orlando’da yapılacaklar arasında genelde Florida Mall alişveriş merkezini de öneriyorlar ama bence gitmeyin. Çünkü Istanbul’daki herhangi bir alışveriş merkezinden herhangi bir farkı yok.

Outdoor Sporlarına meraklıysanız aklınıza gelen gelmeyen her türlü ekipman ve ürünü görebileceğini Outdoor World mağazasına mutlaka gidin.

outdoor_world

Orlando Outlet

Outletlerde alışveriş konusunda , öncelikle daha önce yazdığımız bölümü okumanızda fayda var. Burada öncelikle Outletlere gitmeden yapacağınız bazı hazırlıklar bulunuyor (http://www.gezecegiz.com/amerikaya-gitmek-aslinda-cok-kolay/) . Orlando’da gideceğiniz Outlet Vineland Premium Outletin Amerika’daki en ucuz outletlerden biri. Daha önce outletler ile ilgili detaylı bilgiyi http://www.gezecegiz.com/los-angeles/ adresinde paylaşmıştım, aynen kopyalıyorum 🙂

Tüm outleti bir günde gezerim derseniz çok yanılırsınız çünkü bir günde outleti tamamen gezmek imkansız. Aşağıdaki adresten outlet içerisinde bulunan mağazalara bakıp, gideceklerinizi seçebilirsiniz.Bu, size zaman kazandırır. Ürünlerin ucuzluğuna da inanamayacaksınız.Örnek vermek gerekirse marka ürünlerin fiyatını ortalama Türkiye’deki fiyatların ortalama 3’te1 fiyatına alabilirsiniz. Şanslı iseniz ekstra indirim ve fırsatlarla(Mağazalarda Clearence bölümleri ziyaret etmeyi unutmayın) çok daha indirimli ürün bulabilirsiniz.

Vineland Detay: http://www.premiumoutlets.com/outlets/outlet.asp?id=17

Alışveriş ile ilgili bir diğer püf noktası da şu: bu 3 mağazaya dikkat edin; T.J.Max,Ross, Marshalls!

Çünkü tüm bavul, bayanlar için aksesuar , çanta ve ayakkabı alışverişinizi buradan yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse normal bir Samsonite bavul Türkiye’den 900-1000 TL civarına alabiliyorken buradan 80-100 dolar arasına alabilirsiniz.

Bu mağazalarda bütün ünlü markaların ürünleri bulunuyor (tek dezavantajı ürünlerde beden sınırlı hatta bazen aynı ürünün ikincisini bile yok)

Bunun dışında alışveriş için ilgilenmeniz gereken iki dükkan daha var ki onlarda Wallmart ve Wallgreens.

Öncelikle yurtdışında su ve diğer içeceklerin normalden çok daha pahalı olduğu gözönünde bulundurulduğunda tüm içecek alışverişinizi toplu olarak Wallmart’tan yapabilirsiniz. Ayrıca metabolizmayı toparlamak için de meyve vs alışverişinizi buradan yapabilirsiniz. En güzel özelliği 7/24 açık olması.

Orlando ile ilgili hatıra/anı ürünü yada ilaç ihtiyacınızı da mutlaka Wallgreens’ten temin etmenizi öneririm. Orlando’da yapılacak atraksiyonların tamamı için:

orlando-attractions-map-large

İyi eğlenceler !

Gezecegiz.com’u Facebook ve  Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın 🙂

[codepeople-post-map]

 1. Ceren diyor ki:

  İyi günler, öncelikle yazınızı okudum ve bana inanılmaz yardımcı oldu. Orlando’ya gitmeden bu yazıyı bulduğum içinde kendimi çok şanslı hissediyorum. Benim size danışmak istediğim bir-iki sorum olucaktı. Öncelikle parkların fiyatları (kendi internet sitelerinden öğrendiğim kadar) çok pahalı geldi bana. Bunu nasıl daha uyguna getirebilirim sizce? Birde orlandoyla miamiye toplam 5 gün ayırabildik hangisinde daha çok zaman ayırmalıyız? Önümüzdeki mart ayında gideceğiz şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim 🙂

 2. Erhan Tatlici diyor ki:

  Ceren hanım merhaba,

  Gec yanit icin kusura bakmayın . Internette 1 haftalik kombine alıp 3 gun kullandıktan sonra elinden cikarmak isteyen kullanıcılar var ama bu çok güvenli olmuyor ne yazik ki 🙁 Onun disinda Outletlerin VİP uyesi olursanız dönem dönem Coupon Booklarinda parklar icin indirimler oluyor. Onu takip edebilirsiniz. Bunun icin Batı Amerika turu yazısında detayları paylasmıstım : http://www.gezecegiz.com/amerikaya-gitmek-aslinda-cok-kolay/

  Son olarak Miami+ Orlando 5 gün az gelir 🙁 Ancak zaman cok sıkışık ise 3 gün orlando 2 gün Miami şeklinde bölebilirsiniz.

  İyi eğlenceler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir