Bunları Yapmadan Gelmeyin

  • Joint Burgerde Burger Yiyin
  • Seçeceğiniz bir gökdelenin tepesine çıkın
  • Central Parkta Bir Tur Atın
  • 5th Avenue de uzunca bir yürüyüş yapın
  • Bir Broadway Showuna gidin

New York Saat’i

 Ner York Gezi Rehberi Bölüm 1New York Gezilecek Yerler Bölüm 2New York Gezilecek Yerler Bölüm 3

New York ‘da Gezilecek Yerler

New York ‘da gezilecek yerler deyince sınırsız alternatif olduğunu söylemek mümkün, Hem şehir içerisinde hem de yakın çevrede pek çok attraction var.Burada önemli olan zaman, para ve kişisel zevkler.

New York planınızı belirlemede temel unsur tatile ne kadar zaman ayırdığınızdır. Eğer 1 haftanızı ayırabiliyorsanız dolu dolu gezme şansınız var. Bununla birlikte çoğunlukla izlenen yöntem (ki turlar da genellikle böyle yapar) 9 günlük bir planda 3 gün New York , 3 Gün Orlando, 2 Gün de Miami yapılması şeklinde. Bu yöntemi uygulayan biri olarak ben çok tavsiye etmiyorum. Nedeni ise planınız çok sıkışık olup tam anlamı ile gezememe durumu ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Bu yöntemi uygulayanlar 3 gün New York’da gezi, 3 Gün Parkları ile ünlü Orlando , oradan da araba kiralayarak beach ve clubları ile ünlü Miami’ye geçerler.Eğer bunu yapmayı düşünüyorsanız minimum 15 gün ayırın derim.Bununla birlikte her ne olursa olsun New York’a minimum 3-4 gün ayırmalısınız.

 

New York’u gezerken çok rahat edeceğinizin garantisini verebilirim. Manhattan adasını dikey kesen yukarıdan aşağı 12 avenue(cadde) ve Central Park’dan itibaren aşağıya kadar yatay kesen 59 street(sokak) ile mükemmel bir adresleme sistemine sahiptir. Örneğin Rockefeller’in tepesine çıkıp manzarasına bakacaksanız 5 ve 6. Avenue arası 49. Street’e gitmeniz gerekiyor.. Her sokak kesişiminde nerede olduğunuzu belirten levhalar mevcut.Ulaşım olarak Metro çok rahat. Bir not; okuduğumuz forumlarda genellikle gece metroya binmeyin denir. Biz her gidişimizde bolca yürüdüğümuz için toplu ulaşıma pek ihtiyaç duymadık, ihtiyaç olduğunda da taksileri kullandık. En uzun mesafe dahi 15 $ civarında tuttuğu ve 4 kişi olduğumuz için daha uygun geldi Tabi trafik yok ise.Ek olarak New York’da araç kiralamayı sakın düşünmeyin. Pek çok NYC”li ehliyet dahi almıyor çünkü ihtiyaçları yok.Ancak şehir dışına çıkmayı düşünürseniz mantıklı.

Gökdelen tepesi demişken oradan başlayalım. Manhattan Skyline.

 sky

Manhattan , 1,6 milyon popülasyonu ile yüzölçümüne göre dünyanın en kalabalık bölgesi. Dolayısı ile sayısız gökdelenleri ile de meşhur. Çelik devrimi ve Carnegie’in start vermesi ile burada çok fazla sayıda gökdelen yapılmış. Bu durum şehircilik açısından kötüdür aslında.Bu gökdelenler yüzünden sokaklara öğlen saatleri hariç güneş pek olmaz.Ek olarak bu gökdelenlerin arasında rüzgarlı günlerde zorlanmanız olası. Özellikle de kış sezonunda.

Skyline görmek isterseniz öncelikle gün batımının biraz öncesinde gidip hem gündüzü hem gün batımını hem de geceyi aynı anda görmenizi tavsiye ederim.Bunu ayarlamak için planladığınız saatten 1 saat önce orada olun. Çünkü Amerika , “kuyruklar memleketi” 🙂 Yukarı çıkmanız haftaiçi /haftasonu farketmeksizin 1 saat sürer.

Gökdelen olarak temelde 2 alternatif var. Biri herkesin yakından bildiği Empire State Building.1929 Yılında yapılan bu bina 102 Katlı ve 443 metre uzunluğunda.Kişi başı 25$’a 86.kattaki seyir terasına çıkabilirsiniz.(Main Deck). Dilerseniz 49$’a 102.kattaki Top deck’e de çıkılabilir. Sıra beklemek istemezseniz, biraz daha pahalı olan express hizmetinden de faydalanabilirsiniz. Detaylar: Empire State Sitesinde

Tabi ilk ve en uzun süre dünyanın en uzun gökdeleni olma ünvanı ile Empire State Building tüm turizm trafiğini çekse de bence daha iyi bir alternatif Rockefeller Center’ın tepesi “Top Of The Rock”dır. Bunun En önemli nedeni buradan Skyline’a bakarken Empire State’i de görme şansınızın olmasıdır. Yukarıdaki fotoğraf da buradan çekilmiştir.Ayrıca Central Park’ın da çok iyi bir manzarası ile karşılaşırsınız. Ek olarak Rockefeller Building’in içerisinde Amerika’nın en önemli yayın kuruluşu NBC’nin stüdyoları mevcut. Kişi başı 27$’a Top of The Rock’a çıkabilir veya 38$’a Rockefeller Center komple turu yapabilirsiniz.

Rockefeller

Eğer geziniz kısa süreli ise mutlaka city sight ile gezmenizi tavsiye ederim. Bu çift katlı üstü açık gezi otobüslerinin en popüler olanları Grey Line’ın işlettikleri. http://www.newyorksightseeing.com/ . GreyLine’ın pek çok alternatif tur planı var. All loops Tour dedikleri ana paketin içerisinde , Uptown, Downtown, Brooklyn, Bronx ve Night tour loopları var. Tercihinize göre 48 veya 72 saatlik turlardan birini satın alıp, onların deyimi ile “hop on hop off” kafana göre in arkadan gelene bin yapabilirsiniz. Bunların iyi yanı rehberlik hizmetleri, yeterli Ingilizceniz var ise keyifle kısa sürede tüm şehri gezebilirsiniz. 48 saatlik turun kişi başı maliyeti 54$.Bir tavsiye ise helikopter turudur.150$ gibi yüksek bir maliyeti olsa da inanın değiyor 🙂

NYC deyince ilk akla gelen sembollerden biri de Özgürlük Heykelidir (Statue Of Liberty). Burası Manhattan’ın dışında ve ulaşım deniz yolu ile mümkün. Buraya , adanın en ucunda bulunan Battery Park’tan ulaşım sağlarsınız.  Bununla birlikte buraya gidip gelmek yarım gününüzü alır. Bir alternatif olarak aynı yerden Staten Adasına ücretsiz giden Staten Island Ferry’e binebilir ve yol üzerinde Özgürlük Heykelinin yanından geçerken fotoğraflayabilirsiniz. Gittiğiniz feribot ile geri dönerken NYC’nin silüetini de fotoğraflayabilirsiniz. Eğer vaktiniz bol ve yakından fotolarını çekmek isterseniz kişi başı 17$’a bilet bulabilirsiniz. Detaylar: http://www.statuecruises.com/

Hazır Özgürlük heykeli için Downtown’a inmişken Downtown turunu yapmakta fayda var. Downtown New York’da gezilecek yerlere bakacak olursak ;

Statue of Liberty

Ellis Island:Burası uzun yıllar Amerika’ya ilk kez gelen göçmenlerin kontrol noktası olarak kullanıldı. Şimdi ise Göçmen Müzesi olarak kullanılıyor

Brooklyn Bridge

Bu köprü  Dünya’nın rekorlar kıran en önemli köprülerinden. 1886’da tamamlandığı gün Dünya üzerindeki en uzun köprüden 50% daha uzun ve çelik halat sistemi ile yapılmış ilk köprü. Bu köprü bugün yaya trafiğine açık. Yaklaşık 20 dk’da karşıya geçip , köprünün sağ tarafında kalan bölümdeki “Brooklyn Bridge Park” da keyifli zaman geçirerek manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Brooklyn Bridge
Brooklyn Bridge

Brooklyn Bridge e giderken çok yakın konumda Dünya’nın en önemli Finans Merkezi Wall Street ve NYSE’ye (New York Stock Exchange) muhakkak uğrayın ve bi selfie çekin. NYSE artık ziyaretçi kabul etmese de Yakınında Bulunan Federal Reserve Bank Of New York’da önceden rezervasyon yaptırmak kaydı ile ücretsiz bir tur yapabilirsiniz.

NYSE

Wall Street’in en önemli ikonu ise Charging Bull’dur (Wall Street Bull) . 3.200 kg ağırlığındaki Bronzdan imal edilen bu Boğa Heykeli, Amerika’nın agresif Finansal Optimizmini simgeler. Boğa ile yalnız fotoğraf çektirmeniz zor.Çok kalabalık oluyor.

Crarging Bull
bull wall street

Bu bölge Financial District olarak geçer ve kimilerine göre Dünya’nın en zeki adamlarının bulunduğu bölge olarak anılır. Hatta bu bölgede m2 başına düşen IQ seviyesi gibi esprileri de meşhurdur.

Downtown’da muhakkak uğranması gereken yerlerden biri de 11 Eylül saldırısı ile yok olan World Trade Center(İkiz Kuleler) anıtı ve Yerine yeniden inşa edilen gökdelenleri görebilirsiniz.

Amerika Alışveriş

Bunlar dışında Downtown’da China town’da gezip alışveriş yapabilir, Little italy’de Ferrara Bakery’in muhteşem Tiramisu’larından tadabilir  ve Century 21 mağazasından inanamayacağınız uygunlukta fiyatlara kıyafet/ ayakkabı/ valiz vb. aksesuarlar satın alabilirsiniz.Dönüş yolunda ise muhahakkak Soho’dan yürüyerek geçin derim. Burada tasarımcılara ait çok güzel mağazalar ve cafeler mevcut. La Colombe cafe de muhakkak bir kahve için derim.

ferrara bakery

Downtown ile ilgili son önemli bölge ise Club ve Barları ile ünlü Meatpacking District. Burada kaliteli müziği canlı olarak dinleyebileceğiniz barlardan, temalı club’lara kadar pek çok alternatif var. Bazı club’lara giriş üyelik gerektiriyor, gitmeden önce araştırmanızda fayda var. Club detayları için:http://www.livehotspotnyc.com/neighborhood/meatpacking-district . Benim gibi Jazz severler için ise Blue Note, Birland ve Jazz standart’ı önerebilirim. Ek olarak jazz dışında daha hareketli ve eğlenceli bir müzik için Cafe Wha her gittiğimde uğradığım mekanlardan.Mutlaka gidin pişman olmazsınız.

New York Otelleri

 Ner York Gezi Rehberi Bölüm 1New York Gezilecek Yerler Bölüm 2New York Gezilecek Yerler Bölüm 3

Gezecegiz.com’u Facebook ,  Twitter ve Instagram üzerinden takip etmeyi unutmayın 🙂

Şehir dışında  New York ‘a yaklaşık 2 saat mesafede bulunan  Orange County Choppers mağazasını ziyaret etmek ten keyif aldığım mekanlardan . Araç kiralarsanız ve alışverişten çok hoşlanmıyorsanız eşinizi yol üzerinde Woodbury Outlet’e bıraktıktan sonra buraya geçmenizi öneririm.

Orange County Choppers
Orange County Choppers

  1. Pingback: New York Gezi Reberi -Gezecegiz.Com

  2. Pingback: Bir alışveriş çılgınlığı: Black Friday (Kara Cuma) - Gezeceğiz.Com

  3. Pingback: New York Gezi Rehberi 3 (Midtown) - Gezeceğiz.Com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir