Motosiklet ile Avrupa Gezimiz Milliyet Gazetesinde

27.07.2015 tarihinde yayınlanan Avrupa Turu Röportajımızın tümünü sizin için yayınlıyoruz….

 

1
Milliyet Ropörtajı

 

 

– Bu seyahat kimin fikriydi, nasıl ortaya çıktı?

Seyahat’in temelleri 8 yıl önce bir İtalya gezisinde Vespa ile işinden evine giden takım kıyafetli motosikletçileri görünce ,” Biz istanbul’da neden kullanmıyoruz motosikleti? Sorusu ile atılmış oldu. İtalyanların günlük yaşamlarının bir parçası haline gelmiş motosiklet ile işe gidip gelme fikri, İstanbul’a dönüşümüzden itibaren aile bireylerini yoğun ikna çalışmaları sonrasında bir ehliyet ve scooter alımı ile başladı.O tarih itibarı ile küçük scooter her gün Göztepe-Tepebaşı güzergahını 1:30 saat’den 30 dk’ya düşürünce vazgeçilmez bir ulaşım aracı haline geldi.Hatta ikna etmek için uğraş verdiğim başta eşim olmak üzere yakınlarım da artçı olarak motosiklet ile seyahat etmeye dahi başlamıştı.

20150628_185241

Scooter şehir içi ulaşım için çok yeterli,otomatik vitesi ile konforlu, bagaj hacmi ile hayatı kolaylaştıran bir motosiklet tipi olsa da, 1 saatin üzerindeki yolculuklarda vücut duruşu ve sürüş/oturuş konforu açısından rahatsız edici olabiliyor.2 Kişi ve tam yüklü olduğunuz durumda çekiş gücü açısından yetersiz kalabiliyor. Yaklaşık 5 yıl boyunca zaman kazandırmak üzerine yoğunlaşan  400cc’likscooter ile ilişkimiz, eşimin kardeşi’nin 1200 CC’lik bir BMW alması ve benim de tesadüfen yaptığım denemede 3 saatlik bir sürüş sonrasında “Bir de Edirne’ye mi gitsem? “ dedirten bir konfor ve güven hissi sonucunda,  motosiklet ile olan ilişkimiz bambaşka bir noktaya taşımış oldu.Yoğun satınalma araştırmaları sonucunda  ben de bir adet edindim ve 3 yıldır birlikteyiz.

italy

hallstatt9

İlk uzun yol denemelerimiz Edirne Ankara İzmir gibi olsa da bir süre sonra , Yunanistan’da Thassos adası, Kavala, Bulgaristan gibi uluslararası mesafelere de taşındı.Bu uluslararası seyahatlerde  Avrupa turu yapan pek çok motosikletçi çift ile tanışıp sohpet etme fırsatımız oldu ve kendilerinden epey ilham aldık.

Sadece son 2 senede 6-7 kez Yunanistan’ın  farklı bölgelerine seyahatler düzenledik.Zaman içerisinde teknik becerilerimiz ve yeteneklerimiz de gelişti.Örneğin; Yunanistanda bir köy yolunda lastiğimiz patladı, başka bir seyahatimizde bir çukura girerek amortisörümüz kırıldı.Bu ve benzeri durumlarda da nasıl müdehale etmemiz gerektiğine dair tecrübe kazanmış olduk. Uzun seyahatlere minimum 2 motosiklet ile çıkmanın önemi pek çok kez kanıtlandı.

9 Günde 7 ülke seyahat planı ise ise son 2 yıldır Ben ve Reşat’ın gündemimizdeydi.Seyahate birlikte çıkan 2 motosiklet ve 4 kişi olarak,  profesyonel olarak çalıştığımız ve iş yerinden alacağımız izin süreleri ile sınırlandırılmış bu kısa zamanda destinasyon seçimleri çok kritik oldu.İlk planlarımızda Türkiye’den kara yolu ile çıkıp setayahati gerçekleştirelim diyorken bu durumun temel olarak belirlediğimiz destinasyonlarımıza gitmek için mümkün olmadığını anlayınca , “Ro-Ro Gemisi ile motosikletleri İtalya’ya (Trieste Şehri) gönderme ve Fransa’dan (Toulon Şehri) tekrar Türkiye’ye geri gönderme“ seçeneği imdadımıza yetişti.


morschach5

Ro-Ro gemisi seçeneğinde, Motosikletinizi Pendik limanından gemiye yüklüyorsunuz, 3 günde İtalya’nın kuzeyinde bulunan Trieste şehrine ulaşıyor.Un Ro-Ro firması toplam fiyatın içerisinde 3.gün sabahı için bir de uçak bileti veriyor ve siz 3 gün sonra gemi İtalya’ya ulaştığında orada oluyor ve teslim alıyorsunuz..Böylelikle İtalya’ya ulaşana ve Fransa’dan dönene kadar normal şartlarda toplam 5 gün sürecek yolcukluk için gün kazancınız oluyor.

Bu seçeneği netleştirdikten sonra ise harita üzerinde Trieste ve Toulon arasında görmek istediğimiz yerleri belirledik.

munich_deutsche_museum

İlk Planda,

Trieste->Ljublijana->Bled gölü -> Budapeşte -> Viyana-> Prag-> Karlovy Vary-> Münih->Zürih->Como Gölü(Bellagio)-> Milano->Genova-> Cannes-> Nice-> Monaco-> Saint Tropez olarak belirledik.

Böylece mevcut plana ek olarak  Macaristan ve Çek cumhuriyetini de ekleyerek 9 Günde 9 ülke gezecektik. Fakat KM çalışması sonrasında ve araştırmalarımızda Hallstatt ve Nuuschwanstein’ı keşfedince bu plandan vazgeçip aşağıdaki şekilde nihai halini planlamış olduk.

Trieste->Ljublijana->Bled ->Hallstatt->Salzburg->Münih->Nueschwanstein ->Zürih->Como Gölü(Bellagio)-> Milano->Genova-> Cannes-> Nice-> Monaco-> Saint Tropez

Ülkeler

Slovenya- Avusturya- Almanya- İsviçre- İtalya- Fransa- Monaco

morschach4

 

– Kimler katıldı?

 

  • Ben Anıl Tanrıverdi, 37 Özel bir telekominikasyon firmasında E-ticaret müdürü
  • Eşim Deniz Tanrıverdi 39 Özel bir Call Center Firmasında Direktör Yardımcısı
  • Eşimin Erkek Kardeşi Reşat Dişbudak 34 Özel bir Otomotiv firmasında Satış Yetkilisi
  • Eşimin Kız Kardeşi Emre Dişbudak Mısırdalı 32 Özel bir Call Center firmasında kurumsal müşteri temsilcisi.

 

– Daha önce böyle bir deneyim yaşadınız mı? 

 

Yunanistan başta olmak üzere 600- 700 KM’lik seyahatlerimiz olsa da ekip  olarak 3.000 KM’lik böyle bir seyahat deneyimimiz daha önce olmamıştı. Reşat 2014 yılında İtalya’yı baştan başa tek başına gezmiş ve notlarını gezecegiz.com’da yayınlamıştık.(Link: http://www.gezecegiz.com/author/resat/) Fakat ekip olarak yaptığımız bu tur bizim de hayatımızın en büyük maceralarından biri oldu.Yeni rotalar için cesaret verdi.Şu sıralarda yeni rota planlarını yapmaya başladık bile.

 

– Seyahat sırasında ne gibi zorluklarla karşılaştınız?

Motosikletlerde oluşabilecek sorunlara karşı  hazırlıklarımız tam olmasına rağmen bir aksaklık yaşamadık. Yola çıkmadan önce Servis bakımlarını yaptırdık,kendi imkanlarımız ile tamir için kitlerimizi hazırladık (Lastik tamir kiti, mini takım çantası gibi) , rotamız üzerindeki motosiklet servislerinin adres ve telefonlarına kadar yazıcı çıktılarını yanımıza aldık..Yolda oluşabilecek bir aksilik için yanımızda yeterince nakit bulundurduk.Çünkü sizin çözemeyeceğiniz  bir sorunda yoldan geçen bir kamyonu durdurup en yakın yerleşim yerine kadar taşıttırmak için nakit gerekli. Münih BMW’nin başkenti.Tam rotamızın ortasında bulunan Münih’dei BMW motosiklet servisinde keyfe keder check-up yaptırdık.

munich_bmw_welt2

Navigasyon tabiki çok önemli.Telefonlara kurulan navigasyon APP’leri yeterli olsa da sıcak güneş altında telefonlar aşırı sıcaktan zaman zaman kendini kapattı. Ana kullandığımız Navigasyon olan Garmin ise hiçbir sıkıntı yaşatmadı.Dolayısı ile bu tip gezilerde amacına uygun bu iş için özel yapılmış navigasyon cihazları bulundurulması önemli.Ek larak tabiki Avrupa karayolları haritamız da yanımızdaydı.

 

Sıcaklık kesinlikle bir sorun.Avrupa’nın kuzayinde nispeten 26 derece ortalamasında bir sorun yok iken, Güney Fransa’da ısı gölgede 30-35 dereceleri buldu.Güvenlik amaçlı giydiğimiz kıyafetler de ısı etkisini arttırdı.Bu sorunu, kısa süreli molalarda çözdük. Özellikle İsviçre’de Zürih- Bellagio rotasında geçtiğimiz dünyanın en uzun 3. Tüneli olan Gotthard  tünelinde(17 km)  Motosikletin ısı sensörü 45 dereceyi gösterdi.Sabit 80 KM hız limiti olan bu tünelde hissedilen ısının 50 derece civarında olduğunu söyleyebilirim(Motosiklet kıyafetleri ile) Tünelden çıktığımızda kan ter içerisinde bir benzinliğe kendimizi atıp serinlerken arkamızdaki İsviçre Alpleri manzarası tüm sıkıntıyı unutturmaya yetti.

 Ljublijana3

– Hedefiniz ne?

 

Araba ile gezerken bir monitöre bakıyormuşçasına ilerliyor sadece varacağınız şerin tadını çıkarabiliyorken, motosiklette 360 derece görüntü , ses, koku, rüzgarı hissediyor 2 destinasyon arasındaki mesafenin de tadını doyasıya çıkarabiliyorsunuz.Biz de bunu seviyoruz ve fiziksel yetkinliklerimiz elverdiği sürece kesinlikle motosiklet ile gezmeye devam edeceğiz. Yeni hedefimiz  kuzey Avrupa.Bu turda mecburen çıkartmak zorunda kaldığımız destinayonlar başta olmak üzere, tadı damağımızda kalan bazı destinasyonları tekrar ekleyerek önümüzdeki yıl için hazırlıklarımıza şimdiden başladık.

hallstatt5

– Kaç km yol kat ettiniz?

 

Toplam’da 2.400 KM’lik bir rotayı tamamladık.Panoramik geziler de dahil olmak üzere 3000 KM’lik bir yolculuk gerçekleşti.

 

– Bu kısa sürede 7 ülke gezmek zor oldu mu?

 

Yola çıkmadan önce kondisyon olarak hazırlanmış olsak da, yapılan yol, yürüyüşler, her gece farklı bir Otel’de konaklama , Çantaların her gün sökülmesi-takılması, yürüyüşlerde motosikletin güvenliğini sağlayacak şekilde park etmek, seyahatin yorucu tarafları olsa’da, kullandığımız intercom iletişimi ile yol boyunca sohpet imkanı, gördüğümüz nefes kesici manzaralar bu etkiyi azaltmaya fazlası ile yetti.

milano2

Özellikle Zürih-Bellagio hattında İsviçre sınırlarında tesadüfen keşfettiğimiz Morschach ve manzarası tüm yorgunluğumuza değdi diyebilirim.Morschach’ı birkaç gün konaklamalı tekrar ziyaret etme kararı ile yolumuza mecburen devam ettik.

 

Bazı rotalarda gece sürüşlerinde Navigasyonumuzun bizi orman yollarına sokması, tüm sis farlarımıza rağmen bizi biraz tedirgin ettiği zamanlar da oldu.

 

– Maddi olarak sıkıntı yaşadınız mı, seyahat sırasında nerede konakladınız?

 

Bütçemizi benzin masraflarına kadar  daha önceden planlamış ve hazırlıklarımızı tamamlamıştık.. Tur sonunda bu plan’ın içerisinde de kaldığımızı söyleyebilirim. Zürih’de 4,5€’ karşılığında  1 adet 50 cc’lik pet şişe suyu satın almak bizi şaşırtsa da çoğu yerde hala kredi kartının geçmiyor olması olumsuz etkenlerden bazılarıydı. Bununla birlikte  Türkiye’de de şubesi olan uluslarasası bankaların ATM’lerini sıklıkla kullandık.

hallstatt7

Otoban ücretleri ise maddi olarak dikkate alınması gereken konulardan biri.Ücretler ülkeden ülkeye değişiyor.Örneğin Slovenya’da 1 Hafta otoban kullanımı için 7,5 € vignette sticker’ı yapıştırıyorsunuz, Avusturya’da bu sticker 5€ , Almanya’da otoban ücretsiz, İtalya ve Fransa’da yol üzerindeki gişelere nakit veya kredi kartı ile ödeme yapıyorsunuz. Örneğin; İtalya’da Milano, Nice hattında 400 KM’lik otoban için motosiklet başına 28€ ödedik.Fakat esasen İsviçre’de 2 günlük otoban kullanımı için 40 € talep edilmesi bizi oldukça şaşırtmıştı.

Konaklamada sadece uyumak ve temizlik ihtiyacı nedeni ile orta segment ve ekonomik otelleri tercih ettik.Özellikle pahalı şehirlerde 4 kişilik odalarda konaklayacak şekilde rezervasyonlarımızı yaptırarak ekonomik şekilde konaklama ihtiyacını karşılamış olduk.

morschach1

Motosiklet’de bagaj için alan kısıtınızın olması da yapılacak alışverişlerin çok sınırlı olmasını sağlıyor.Dolayısı ile bu anlamda da ekonomik bir tur gerçekleşmiş oldu.

 

 

Aldığımız bazı notlar;/ Anektodlar

 

Halstatt’da kilisenin hemen altındaki büfeyi Ordu’lu bir Türk’ün işletmesi ve tavuk dönerinin enfes oluşu,

 

Münih’de BMW fabrikasında 24 senedir çalışan bir Türk’ün emekli olduğunda alacağı 400.000€’luk kıdem tazminatına hak kazanağını söylemesi.

 

Salzburgda tanıştığımız ve Fransa’dan malulen emekli bir Türk çiftin karavan ile dünyayı dolaşması ve Türkiye etapında davet etmemiz.

 

Zürihde tanıştığımız bir Türk’ün halı yıkama işindeki başarısı ve İsviçrelilerin halıya olan merakları,

 

Fransa’da Türkller’in sizin Türk olduğunuzu anlasalar dahi Fransızca konuşmaya devam etmeleri.

 

Turumuza ait aldığımız detaylı gezi notlarımızı  Ağustos ayı içerisinde gezecegiz.com’da yayınlayarak okurlarımıza ilham vermeyi amaçlıyoruz.

 

milano

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir