a-a-a-lesbos-greece-1680x1050
Midilli Adası (Lesvos)

Midilli Adası (Lesvos)

Bu yazımız da sizlere bir Yunan yerel rakısı olan Uzo’nun (ouzo) başkenti Midilli’den bahsedeceğiz. “Midilli adası nerede dir ?  Midilli adasına feribotla ulaşım nasıldır, vize gerekli midir?” bilgilerini vermeye çalışacağız.

midilli-map
Midilli Adası

Midilli Yunanistan’ın Girit  ve Rodos’tan sonra en büyük üçüncü adasıdır . Başkenti Mytilene’dir. Bizler adayı her ne kadar Midilli olarak adlandırsak da , adanın beynelmilel ismi Lesvos ’dur. (Lesvos & Lesbos)

Lesvos ismi ise Ünlü yunan şairi Midili doğumlu Sappho’dan gelmektedir. Isim, Lesvos’lu anlamına gelen lezbiyen kelimesinden gelmektedir.

Barbaros Hayrettin Paşa 1467 yılında Midilli’de doğmuşturAyrıca o dönemlerde adanın %15’ni Türkler oluşturuyordu.

barbaros-hayrettin-pasa_31434
Midilli doğumlu Kaptan-ı Derya Barbaros Hayreddin Paşa

Ansiklopedik bilgilerden sonra sıra adayı gezmeye geldi 🙂

Midilli Adası Ulaşım :

Ayvalık limanından yazın  her sabah midilliye feribotlar kalkmaktadır ( Jale tur  ve Turyol feribotları ve Jalem Tur Hızlı Fderibot). Bilet fiyatları ise gidiş geliş 30€. Ayrıca bu iki firmanın internet sitesinden alacağınız biletler 25€ olacaktır.

Jalem Tur ise Hızlı feribotlar ile hizmet vermektedir Midilli adasına 1,5 saat sürecek yolculupu 45 dakşkaya indirdiklerini söylemekteler tabi biraz ücret farkı var.

Ben 9 ağustos pazar günü Jale ile seyahat ettim , Jalem Tur 45 dakikada vardı mi , bilemiyorum ama hemen gözden kayboldu , Turyol feribotu ise Jale feribotlarında biraz  daha hızlı ama Jale feribotlarında ise arabalı seçenekler mevcut her firmanın kendine has özelikleri mevcut seçim sizin  🙂

http://www.jaletur.com/Midilli-Seferlerimiz.php

http://www.turyol.com/ayvalik-midilli.asp

https://jalemtur.com/

Ayvalık-Midilli arası 1 saat 15 dk sürmektedir , bu sebeple kendi aracınız ile de seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Kritik nokta , araç ile gitmeye karar verirseniz, birkaç gün önceden feribot’da araç için rezervasyon yaptırmanız gerekmekte ; Zira feribotlar’da araç kapasitesi sınırlıdır.

Önerim adaya kendi aracınız ile gitmeyip hemen limanın karşısındaki araç kiralama şirketlerinden 35€ dan başlayan fiyatlar ile araç kiralamanızdır , dilerseniz gene Liman civarında bulunan mağazalardan elektirikli bisiklet ,motosiklet vb kiralayabilirsiniz.

Ayvalıka’a kadar gelmişken Cunda adasına uğramadan geçilmez Cunda Adası Gezi Notlarımız burada.

Kendi aracınız ile yurt dışına çıkış yapacaksanız mutlaka “özel araç ile yurt dışına nasıl çıkılır” yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Normal Şartlarda Yunanistana girerken Uluslararası ehliyet zorunlu olmasına rağmen ;  Midilli Adasına Temmuz 2015 ‘de motosikletlerimizle girdiğimizde sadece Yeşil Sigorta kontrolü yapıldı Uluslararası ehliyet sorulmadı , bu deneyimimizi de paylaşmış olalım.

http://gezecegiz.com/ozel-arac-ile-yurtdisina-cikis/

 

Vize  (Schengen) :

Midilli adası’na vizesiz giriş imkanı maalesef yok 🙁 Midilli’ye girebilmek için Schengen vizenizin olması gerekli . Midilli’ye Yunan Hudut kapısında vize alarak gidebilirsiniz. Kapıda vize almak için feribot şirketine 3 gün önceden haber vermelisiniz,  sizden pasaport vb evrakları isteyeceklerdir.

Schengen vize alım detayları için “Shengen vizesi” yazımızı mutlaka okumanızı öneriyorum, http://gezecegiz.com/schengen-vizesi/

Pasaport ve gümrük işlemlerinden sonra Ayvalık deniz hudut kapısından çıkış yapıyoruz . Cunda adasını seyrederek yolculuğumuz başlıyor  ve yaklaşık 1 saat 15 dk sonra Midilli’ye varış gerçekleşiyor.

Feribot limana yanaşır yanaşmaz , yolcular hemen gümrük kapısına doğru koşmaya başlıyor 🙂 . 300 kişi feribottan aynı anda  indiği için gümrük’de yoğunluk yaşanıyor  (benzer manzara Ayvalık gümrüğün de de yaşanıyor ) ama acele etmeyin max 20-25 dk bekleyeceksiniz ve bu süreyi Yunan free shop’unda geçirebilirsiniz.(free shop’da sigara özellikle çok uygun)

Konaklama:

Midilli adası coğrafi  olarak çok güzel bir ada ve  iki adet iç denizi var ;  Ilk seyahatimde , Zeytin ağaçları ile çevrili bir otelde , ufak iç denizde konaklamıştım ( Kolpos Geras )  Ancak bu bölgeyi tavsiye etmiyorum. Hem merkeze çok uzak hemde çok sessiz ve deniz hariç hiçbir aktivite  yok.

İkinci ve üçüncü seyahatlerimde Midilli merkezde ve Plomari’de konakladım.Midilli merkez de bütçenize uygun bir çok otel , motel oda bulabilirsiniz.

Konaklama Önerileri:

Fontana Rooms tam Midilli merkez de temiz ve uygun bir otel . Odalar küçük ama klimalı ve  gecelik oda fiyatı 40€ .

Diğer tavsiye ise Alkaios Rooms  , iki adet Alkaios Rooms var biri Limanın karşısında diğer , Er”mu caddesine yakın olan ben Ermu caddesine yakın olanda konakladım ; Oda fiyatı 45 € (kahvaltı dahil,Türkçe bilen çalışanları var ) , ailenizle rahatlıkla kalabileceğiniz ,  odaları çok temiz ,geniş, otelin bahçesinde kahvaltı imkanı var ,  merkeze 500 metre.

Tüm Midilli Otelleri

 

Ve adayı gezmeye başlıyoruz :

ermu
Ermu Caddesi

Liman çevresinde ve ara sokaklarında  bir çok restaurant,cafe,taverna  bulabilirsiniz . İlk  Tavsiyemiz  feribotun yanaştığı kısmın aksi istikametinde bulunan restaurantlardır.Yan yana sıralanmış 4 adet denize sıfır restaruranta yemek yiyebilirsiniz. Ilk girişteki restaurant hariç diğerlerini tavsiye ediyorum.

Liman boyunca sıralanmış cafeler ise akşam bar oluveriyorlar . Akşam keyifli vakit geçirebilirsiniz favori mekan Monkey , beach bar’a gitmek isterseniz size Pluz’ı tavsiye ederim. Limanın hemen sağındaki yolu takip edin 300 mt sonra Pluz karşısınızda. Gündüzleri burada denize girebilirsiniz. Deniz çok temiz ,girişte 2€ ödüyorsunuz, gece giriş ise ücretsiz, Gece alkol fiyatları makul: votka- red bull 6€ , bira 4-5- € …

Midilli_Cafe
Midilli Plomari

Ermu Caddesi: Limanın hemen paralel caddesi , tüm mağazaları hediyelik eşya satanların mekanı burası,Ermu caddesinin sonunda ise tavernalar var .Bir gece liman etrafında yemek yediyseniz ,ikinci gece Ermu caddesi sonlarına doğru  (liman tarafına doğru paralel de) tavernalar da yemek yemenizi tavsiye ederim.

 

Ermu caddesinde ilerlerken harap durumda bir camii görebilirsiniz, camii’nin karşı sokağında ise gene Osmanlı’dan kalma hamam var görmeden geçmeyin derim .

Yunanistan ve Adaları hap Bilgileri Yazımız

Plomari Kasabası:

plomari-11
Plomari

Midilli’de yeterince kaldık rotamızı Plomariye çeviriyoruz, günlük 45€ kiraladağımız aracımızla yola çıkıyoruz,35 km lik bir yolumuz var ,yolumuz virajlı ve yokuşlu olduğundan 45 dk kadar sürüyor.

Midilli Uzo (ouzo) başkenti , 150 yıllık barbayani ve Plomari uzo markalarının fabrikaları midilli plomari de. yer alıyor. http://www.barbayanni-ouzo.com/

blue-bottle-sm
Barbayanni Uzo

Türk damak zevkine en uygun uzo kesinlikle barbayanni . Ben sizlere mavi barbayanni’yi  tavsiye ediyorum . Diğer uzo markaları çok tatlı ve şekerli 🙂

45 dk’lık yolculukdan sonra Plomari’ye ulaşıyoruz . Kasabaya varmadan 3-4 km önce Plomari uzo fabrikası , 2 km sonrada Barbayanni fabrikası var . Barbayanni fabrikasını gezebilir , uzonun nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz ve Barbayanni’nin tüm çeşitlerini tatma firsatı bulabilirsiniz. Kasaba merkezinde ise fabrika satış mağazası var. Burada Barbayanni uzo alışverişinizi yapabilirsiniz . Imbikli şişeyi almanız öneririm bu şişe sadece burada var .

Barbayanni_Uzo
Barbayanni Ouzo Fabrikası Plomari Midilli

Barbayanni mağazasının yanındaki dar sokaktan içeri giriyoruz , ufak köprüyü geçtikten sonra ,dev bir çınar ağacı bizi karşılıyor . Etrafı sıra sıralanmış, restaurant ve tavernalarda yemek yiyebilirsiniz.

Midilli_Rest

Kasabanın girişindeki plaj ‘da denize girebilirsiniz.Deniz gerçekten muhteşem , şezlong kirası yok sadece bir frappe içerek günü tamamlayabilirsiniz.

Petra ve Molivos Kasabaları  :

Bu iki kasaba adanın kuzeyinde Anaxos bölgesinde yer almaktadır. Adaya tur ile geldiyseniz sizi direkt buraya götüreceklerdir. Ben bu bölgeye gitmedim , ama bu bölgenin de çok güzel olduğunu duydum.

Midilli ve Yunanistan geneli ile son tavsiyelerimiz ise şu şekilde ; resturant , taverna nereye giderseniz gidin , masadaki herkes bir ana yemek söylemesin , karnınızı yemekten önce söylediğiniz Yunan mezeleri ile doyurabilirsiniz 🙂

 

Masanızda mutlaka olması gereken mezeler ;

Uskumri Kapnisto  ( Füme Uskumru )

Kabak Çiçeği (Kolekiti ) , Fried Çukuyni ,

Horta (ot çeşidi soğumasını bekleyin derim, sonra yağ ,tuz bol limon),

Greek Salad (ortasında bir parça peynir (feta) ile geliyor ekstra peynir söylemenize gerek yok)

Tabikii Kalamar ve  Ahtapot Izgara,

Greek Menü
Greek Menü

Midye mutlaka gelsin içinde pilav yok 🙂   ve seçeceğiniz diğer mezeler bunlar ile doymazsanız ana yemek söylersiniz, ya da önlem olarak ortaya bir gavroz (hamsi)   söyleyin 🙂

Midilli_Ahtapot

Başka bir gezi’de görüşmek üzere.

Bir başka Yunan adası Thassos Adası yazımızı okumanız öneriyoruz http://www.gezecegiz.com/thassos-adasi-gezi-rehberi/

Rodos Adası Yazımız    Mikonos Adası Yazımız  Kos Adası Yazımız

Youtube Kanalımız

Gezecegiz.com’u Facebook ,  Twitter ve Instagram üzerinden takip etmeyi unutmayın 🙂

 1. Sukru Turga diyor ki:

  Merhaba Erkut bey,

  Aciklayici guzel tavsiyeleriniz icin cok tesekkur ederiz.
  Boyle bir rehber bulabilecegimi sanmiyordum? Her gun karsisindan (Kucukkuyu) seyrettigimiz adaya insallah bu yillik iznimizde ailece gitmeyi planliyoruz.
  Siz birkac defa gittiginize gore adanin cezbedici bir yer oldugunu tahmin edebiliyorum. Yalniz giden arkadaslardan ogrendigim kadari ile adadanda (kapidan) vize alinabiliyormus? Dogrumu acaba? Aynen sizin tavsiyeleriniz uzere kendi aracimizi Ayvalik’a birakip adadan arac kiraliyacagiz. 5-6 kisi olabiliriz. Buna gore min ne kadar bir Euro goturmemiz gerekli acaba? (Hediyeler haric)
  Selamlar.

  Sukru Turga

 2. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  değerli yorumlarınız için teşekkürler.
  midilli adasına kapıda vize alarak girebilirsiniz , bunun için öncelikle gideceğiniz feribot firmasına 4 gün önceden iletişime geçmeniz ve evraklarınızı ulaştırmanız gerekmektedir,
  ne kadar euro götürmelisiniz biraz göreceli olacak ama adadaki fiyatlardan bahsedelim belki size faydası olur,
  araç kirası 40-50 euro arası , mütevazı bir otelde konaklama 40-45 euro , akşam yemeği için 5 kişi 80-100 euro arası diyebiliriz ,
  iyi tatiller.

 3. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  Midilli iki iç denizi olan büyük yunan adalarından bir tanesi , günü birlik gezi planlıyorsanız ,Liman çevresi , ermu caddesi gezilebilir, öğlen yemeğinde balık yenilebilir hatta limanın sağında kalan plajda denize girebilirsiniz, yada gene liman çevresi ve ermu caddesi gezisi 10:00-13:00 arası 13:00 araç kiralama 17:00 ye kadar plomari kasabası ziyareti barbayanni fabrikası rakı tadımı çarşından barbayani ve diğer alışverişler ve yemek burada yenip , 18 de feribot saatine geç kalmadan geri dönüş planlanabilir.

 4. Attila diyor ki:

  Merhaba Erkut bey,
  Midilli açıklamalarınız için teşekkürler.Ekim ayı ada nasıldır,hafta içi 3 gece 4 gün için kültür ağırlıklı neler yapılabilir.Daha fazla gün de kalabiliriz.
  2 kişi(eşimle)olarak ayrı ayrı 3 gece nerelerde kalmalı kaldığımız yerlerde nerelerde yemek yemeliyiz.Teşekkürlerimle.

 5. Cihan Cöbek diyor ki:

  Eşimle 3 günlüğüne Ayvalık’tan Midilli adasına gitmeyi ve adayı keşfetmeyi düşünüyoruz.Motosiklet kiralamayı düşünüyoruz ( 3 gün için uluslararası ehliyet çıkartmamak için motosumuzu Ayvalık’ta bırakacağız).
  Araba kiralarından bahsetmişsiniz. 200-250 cc civarı scooter kiraları hakkında bilginiz varmıdır acaba?
  Yazılarınız için teşekkürler.

 6. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  motosikletin yanı sıra tek kişlik veye iki kişilik motorlu araçlarda hemen limanın karşısında bulabilirsiniz günlük kiraları 20 euro’dan başlıyor, pazarlık da mümkün iyi tatiller.

 7. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  ekim ayında bayrama denk gelecekseniz türk turist adada olacaktır onun dışında ki bir zamanda giderseniz ada çok sakin olacaktır diye tahmin ediyorum,wikipediden alıntı yapalım sorunuza,
  Bu denli zengin bir tarihe karşın, Midilli tiyatrosu, bir Roma su kemeri, Menandros’un güldürülerini tasvir eden mozaikler ve özellikle 1373’te kurulan bir Ceneviz kalesi dışında Midilli, arkeolojik kalıntılar bakımından pek ilgi çekici değildir.
  http://tr.wikipedia.org/wiki/Midilli_(ada)

 8. menekşe diyor ki:

  Lesvos değil LESBOS ! yazmadan önce biraz araştırma yapsanız iyidi. yalan yanlış bilgilerdense..

 9. Erkut Minez diyor ki:

  menekşe hanım,
  sizinle wikipedia linki paylaşıyorum.
  http://tr.wikipedia.org/wiki/Midilli_%28ada%29
  Midilli (Yunanca: Λέσβος ‘Lésvos’ Osmanlıca: مدللى”), Ege Denizi’nin kuzeydoğusunda bulunan, dağlık bir Yunan adası. Yunanistan’ın ana karasından çok Türkiye’nin Ayvalık ilçesine yakın olan ada, Girit ve Eğriboz’dan sonra Yunanistan’ın en büyük üçüncü adasıdır.[2] Başkenti Mytilene’dir. Ünlü Yunan şairleri Alcaeus ve Sappho’nun memleketidir. Eşcinsel kadın şair Sappho’ya atfen, Lésvoslu anlamına gelen lezbiyen sözcüğü 1800’lü yıllardan itibaren kadın eşcinsel anlamında kullanılır olmuştur.[3] 1467 yılında Barbaros Hayrettin Paşa bu adada doğmuştur

 10. ahmet diyor ki:

  slm Erkut, biz 10 gün plomaride kalcağız ama terreddüt ediyoruz deniz konusunda. plomari de plaj yok ama en yakın plaj ve senin yazında fotoğrafı olan yer agios isidoros değil mi? derin görünüyor biraz, kötü bir plaj mı? hatrladğn kadaryla izlenmlerin nelerdir acaba?

 11. Alp Teker diyor ki:

  Erkut bey, verdiğiniz faydalı bilgiler için çok teşekkürler. Bu kaynağı pinledim Motosiklet gezgini olarak kara Yunanistan’ını çok gezdim ama adalara henüz çıkmadım, o nedenle çok işime yarayacaktır. Bu arada tartışma kaynağı konuya ilişkin olarak; “Lesvos” doğrusudur. Kril ve yunan alfabelerinde bizim “b” harfine benzeyen harf “v” olarak telaffuz edilir. Bu bir çok yerde yapılan bir yanlış. Moskova’daki St. Vasili katedralini bazı kaynaklar St.Basili olarak yazar. Aslında ikisi de doğrudur ama yerel halkın kullanım şeklini en doğrusu olarak kabul etmek lazım. Almanların “München” dediği şehre bizim gibi bazı ülkelerin kendi dilinde “Münih” – “Munich” demesi gibi. 🙂

 12. canan aytan diyor ki:

  Kismetse 29 nisan 3 Mayıs tarihlerinde Midilli adasında olacağız turyol ile gideceğiz hava nasıl olur o dönemde bilginiz var mı?

 13. Erkut Minez diyor ki:

  selam,
  gideceğiniz tarihlerde midilli güneşli ve 22 derece dolaylarında gece 11 derece gitmeden önce tekrar kontrol etmekte fayda var, iyi tatiller.

 14. Erkut Minez diyor ki:

  selam,
  Plomarinin merkezindeki deniz çok güzel plaj çok büyük değil ama ender zevk aldığım plajlardan olduğunu söylemeliyim ,plajın adı agios isidoros olmalı plomari merkezine 1-2 km olması lazım çevresinde bir kafe ve bakkal olan sakin bir plaj .
  plomari merkezdeki barbayannin özel mağazasına mutlaka uğrayın ve sadece burada satılan imbik şişeli barbaynniden mutlaka alın derim tabi fabirkaya gidip tadım da yapmayı ihmal etmeyin. 🙂

 15. Erhan Adigül diyor ki:

  Slm Erkut bey Ben Alman Vatandasiyim bu ay 6.Mayis itibari ile 6. Ayimi doldurdum Türkiyede gelirken Arabami da yanimda getirdim Almanya ya geri dönmeyi düşünmüyorum burda ikinci evliligimi yaptim Onun için arabayi Midilli Adasina burakip gelecegim Acaba Arabami Adada satabilirmiyim eski 1999 mod. Fiat adada öylesine birakip gelsem sokakta park yerinde 6 ay sonra gidip alsam tekrar 6 daha burda kullanabilirmuyim Giris yaptigim İpsala Sinir kapusini aradim bana araba 6 ay burda kalirsa 6 ayda ait oldugu veya birEuro bölgesinde kalmaluymis aydinlatabilirseniz cok sevinurim Erhan Adigül tsk.

 16. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  midilli adasında araba satabileceğinizi düşünmüyorum bir yunanlı bizim ülkemizde arabasını satamıyacağını düşünerek yorum yapıyorum 🙂 , Arabanızı midilli adasında bırakma konusuna gelince bu da pek mümkün değil zannediyorum , Yunan gümrüğünden geçerken Ülkeye araç soktuğunuza dair bir kayıt yapılacak çıkış yaparken ise araçsız çıkacaksınız Yunan makamları aracın nerede olduğunu soracaklarını düşünüyorum .

 17. Zeynep Çiftçi diyor ki:

  Merhaba,

  Öncelikle bu güzel gezi yazısı için çok teşekkürler. 19 Mayıs’ta 4 günlüğüne midilliye gidiyoruz. yazdıklarınız işimize oldukça yarayacak. farklı kasabalarda konaklamayı düşünüyoruz ancak henüz rezervasyon yapmadık. 4 günlük bir gezi için güzergah ve konaklama önerileriniz var mıdır? zaman kaybı olmadan biraz deniz biraz kültür gezisi olsun istiyoruz 🙂

 18. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  Mitilini merkezde 1 gece mutlaka konaklayıp bir adanın kuzeyi birde güneyinde konaklardım , route olarak biraz ters ama sonuça adada olma motivasyonu ile yola devam ederdim,
  Plomari küçük ve şirin bir kasaba uzo’nun başkenti barbayani fabrikasını ziyaret eder çarşıda barbayanni flagshipden alışveriş yapar, hemen barbayanninin flagshipin ara sokağında içeri girip şirin ufak lokantalarda uzo ve yunan mezelerinin tadına bakardım .
  petra tarafına güneye gidip hem petranın hemde Anaxos plajlarının tadını çıkarırdım, ama dikkat en yoğun dönem bol bol türk turişt olur rezevasyonlarını önceden tamamlayın derim.
  http://www.gezecegiz.com/booking/ rezervasyonunuzu buradan yaparak hediye kazabilirsiniz 🙂

 19. ceyhun diyor ki:

  mrb yazınızı okututan sonra günü birlik ayvalık tan midilliye gittik. kısaca anlatayım feribot 1,5 saat sürüyor, yunan gümrük te de 1 saat ten fazla bekledik. günün yarısı bitti zaten günü birlik yalnız merkezde zaman gecirelebilir. araba kirası 30 euro gayet normal, yemekleri bizden biraz farklı ahtopot veya kalamar veya karides istiyosunuz denizden cıkıp size kızartıp size getiriyorlar yani bizdeki gibi işcilik yok yemek fiyatları cundaya ve ayvalık a göre normal 80-100 euro arası 3 kişilik rakı dahil yalnız her yerde suriyeli kaynıyor adada haberiniz olsun bildiğiniz şam olmuş ada 2 gün için güzel bir tatil yeri ama günün birlik kesinlikle gidilmez.

 20. Melek düzgün diyor ki:

  Merhaba:)
  Gezi notlarınız için çok teşekkürler.15 aylık ikizlerle hangi bölge daha uygun olur sizce? Havuzdan çok tercihimiz deniz olacak.

 21. Emrah diyor ki:

  Erkut Bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim,

  Bizde kısmetse birkaç hafta sonra bir haftalığına Midilli’ye gideceğiz. Adanın büyüklüğü nedeniyle ve bir hafta araç kiralamak yerine kendi aracımızı geçirmeyi planlıyoruz. Şimdiden feribot rezervasyonumuzu yaptırdık.
  Ancak kafama takılan bir konu var, Ayvalık’ta iki ayrı tur şirketini aradım ve ikisi de aynı cevabı verdi: “Uluslararası ehliyete gerek yok, kapıda sadece yeşil sigorta isteniyor.” Yunanistan’a kara kapısından çıkanlar ise mutlaka uluslararası ehliyet almam gerektiğini söylüyorlar -nitekim siz de bir yazınızda söylemişsiniz-
  Acaba adaya daha çok turist çekmek için araçlara gösterilen bir müsamaha mı sözkonusu yoksa bir istisna mı var?
  Uluslararası ehliyet alıp almama konusunda tereddüdüm var, en büyük neden fiyat. Midilli’de bir hafta iki kişi konaklamaya 900 lira verirken, bir hafta için ehliyete 415 lira vermek ağırıma gidiyor açıkçası. (Ki bu ehliyet ABD’de 15 dolar, İngiltere’de 5 pound imiş.)
  Son olarak aklıma gelen bir soru diyelim ki kapıda ehliyet sordular, Ayvalık gümrüğünde alma imkanı var mıdır?
  Bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

 22. Gezenti diyor ki:

  Merhaba,

  Enezden midilli adasına geçmek istiyoruz. Ulaşım hakkında bilgisi olan var mı? Kaç saat sürüyor? Ona göre bir planlama yapacağız. İnternette araştırdım ama bulamadım 🙁 27 sinde enezde olacağız bilgi verirseniz çok sevinirim.

 23. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  enezden midilli adasına ulaşım bildiğimiz yok enezden araç ile ayvalıka gidip oradan feriboa binmek daha hızlı bir yöntem olabilir, enez’e en yakın yunan adası Semadirek adası ama o adaya da ulaşım enezden bulunmamaktadır şu an için.

 24. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  sorunuz:
  Erkut Bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim,

  Bizde kısmetse birkaç hafta sonra bir haftalığına Midilli’ye gideceğiz. Adanın büyüklüğü nedeniyle ve bir hafta araç kiralamak yerine kendi aracımızı geçirmeyi planlıyoruz. Şimdiden feribot rezervasyonumuzu yaptırdık.
  Ancak kafama takılan bir konu var, Ayvalık’ta iki ayrı tur şirketini aradım ve ikisi de aynı cevabı verdi: “Uluslararası ehliyete gerek yok, kapıda sadece yeşil sigorta isteniyor.” Yunanistan’a kara kapısından çıkanlar ise mutlaka uluslararası ehliyet almam gerektiğini söylüyorlar -nitekim siz de bir yazınızda söylemişsiniz-
  Acaba adaya daha çok turist çekmek için araçlara gösterilen bir müsamaha mı sözkonusu yoksa bir istisna mı var?
  Uluslararası ehliyet alıp almama konusunda tereddüdüm var, en büyük neden fiyat. Midilli’de bir hafta iki kişi konaklamaya 900 lira verirken, bir hafta için ehliyete 415 lira vermek ağırıma gidiyor açıkçası. (Ki bu ehliyet ABD’de 15 dolar, İngiltere’de 5 pound imiş.)
  Son olarak aklıma gelen bir soru diyelim ki kapıda ehliyet sordular, Ayvalık gümrüğünde alma imkanı var mıdır?
  Bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.
  Cevap: Evet midilliye geçen hafta bize motorlar gittik sadece yeşil sigorta sordular , uluslararası ehliyet sormadılar, sanırım midillide bu sorgulanmıyor, nedeni ise ayvalıkda uluslar arası ehliyet çıkarma imkanı olmaması olabilir.

 25. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  Sorunuz:Merhaba:)
  Gezi notlarınız için çok teşekkürler.15 aylık ikizlerle hangi bölge daha uygun olur sizce? Havuzdan çok tercihimiz deniz olacak.
  cevap : denizi ve plajları ile ünlü olan Molivos bölgesini seçebilirsiniz 🙂 iyi tatiller.

 26. destina diyor ki:

  Merhabalar Erkut Bey,

  Oncelikle aydinlatici yaziniz icin cok tesekkurler. Ben agustos ayinda annem ve anneannemle birlikte midilliyi ziyaret etmek istiyorum. Planima gore 1 gece konaklamayla 2 gun kalacagiz. Ancak kendi arabami da gecirmek istiyorum. Adada park yeri ve arac kayit kisminda bir sorun cikar mi? Bununla ilgili bir bilginiz var mi acaba? Ayrica benim ve annemin schengen i var ancak anneannem icin kapi vizesi almamiz gerekecek. Bunun icin yukarida belirttiginiz gibi feribot sirketine haber vericez ancak evraklari da 3-4 gun onceden mi teslim etmemiz gerekiyor yoksa sadece bildirim yapip vizeyi cikista alabiliyor muyuz? Bir de 2 gun icin neler onerirsiniz?

  Simdiden tesekkurler

 27. nazan35 diyor ki:

  Merhabalar,

  Paylaşımlarınız için çok teşekkürler. Midilli’de yaşayan Türk’lerle hiç konuşabilme fırsatınız oldu mu? Midilli’nin 365 gün yaşam standartları, hava koşulları, yaşayan Türk’lerin çalıştıkları iş kolları, ekonomisi v.s. gibi konular hakkında?

 28. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  midilli adasında otelin size göstereceği yeri yada açık otoparkalrı tercih edebilirsiniz. kapı vize için turyol ya da jale tur size detaylı bilgi verecektir.
  2 gün için bizim planımızın aynısını yapabilirsiniz yada plajları ile ünlü molivos bölgesinde denizin tadını çıkarabilirsiniz.

 29. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  sorunuz;

  Paylaşımlarınız için çok teşekkürler. Midilli’de yaşayan Türk’lerle hiç konuşabilme fırsatınız oldu mu? Midilli’nin 365 gün yaşam standartları, hava koşulları, yaşayan Türk’lerin çalıştıkları iş kolları, ekonomisi v.s. gibi konular hakkında?
  cevap: Teşekkürler;
  malasef bu konuda bilgi sahibi değilim bir kaç türkle konuştum ama bu detayda değil garsonluk yapan vatandaşlarımız dı.

 30. Gülin kalava diyor ki:

  Merhaba
  Adayı tursuz araç kiralayiop gezmeyi düşünüyoruz fakat yolları bulmakta güçlük cekermiyiz.bir gece 2 gunluk bir gezi olacak.tur mu yoksa araç kiralayarak elimizde haritayla gezi mi lütfen yardımcı olurmusunuz

 31. Erkut Minez diyor ki:

  selam,
  araç kiralayabilirsiniz ama mesafeleri ölçmek için akıllı telefon haritalarından faydalanın derim , Örneğin Midilli merkez Plomari 56 km 1 saat yol sürüyor ve viarjlı yollar gene Midilli Molivos 70 km bir o kadar gidiş geliş gezme derken günde 2 nokta anca gezersenizi ve de yorucu olur buna dikkat edin derim 🙂

 32. Haluk Ucem diyor ki:

  Erkut bey merhaba

  Ağustos un son haftası 3 günlüğüne Midilli de olacağız. Mithimna diye bir yerde, adanın kuzeyinde çok uygun fiyatlı bir otel bulduk, rez.yaptırdık. Burası zannederim Liman a 70 km mesafede, haritadan gördüğüm kadarı ile. Bu durumda araç kiralamak daha uygun olacaktır sanırım. Yoksa otele taxi ile gitsek sonra da motor kiralasak bize daha mı uygun olur? Bize 3 günlük bir program tavsiye eder misiniz?

 33. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  70 km mesafe taksi ile çok pahalı olacaktır pazarlık yapabilirsiniz ama 60 avro dan pahalı olabilir. motor kiralamak daya uygun olacaktır 🙂
  Adanın kuzeyine gidiyorsunuz o zaman , Petra , Molivos ve Mithima sizin için uygun noktalara olacaktır.
  vakit bulursanız çok güzel ve şirin bir kasaba olan Plomariye gidebilirsiniz ama mesafe çok uzak o yüzden gitmeye pek değmez adayın kuzeyi sizin için yeterli olacaktır 🙂

 34. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  70 km mesafe taksi ile çok pahalı olacaktır pazarlık yapabilirsiniz ama 60 avro dan pahalı olabilir. motor kiralamak daya uygun olacaktır 🙂
  Adanın kuzeyine gidiyorsunuz o zaman , Petra , Molivos ve Mithima sizin için uygun noktalara olacaktır.
  vakit bulursanız çok güzel ve şirin bir kasaba olan Plomariye gidebilirsiniz ama mesafe çok uzak o yüzden gitmeyebilirsiniz , adayın kuzeyi sizin için yeterli olacaktır 🙂

 35. Mustafa diyor ki:

  Merhaba benim de sormak istediğim bir konu vardı.
  Kapıda vize alarak midilliye geçmek istiyoruz. Adada tekne turları yapılıyor mu . O turlar için schengen vizesine mi gerek var yoksa kapıda aldığımız vize ile ada çevresi turlarına katılabilir miyiz.

 36. Erkut Minez diyor ki:

  Merhaba,
  middili adasına kapıda vize alarak girdikten sonra tekrardan ada içinde herhangi bir gümrük kapısı kontrolü yok ada da yapılacak tekne turlarında bir vize kontrolü yok .

 37. burcu antmen diyor ki:

  Merhaba Erkut bey

  biz bayramda 4 gün geçirmeyi planlıyoruz,bu durumda farklı bölgelerde 2 şer gün kalmak mi mantıklı olur,hergün aynı otelden hareket etmektense?

 38. Ayca diyor ki:

  merhabalar Erkut bey, bu hafta dört gün üç gece boyunca Midilli’deki plomaride konaklayacağız son gece Midilli merkezinde konaklamayı planlıyoruz.acaba sizce bu tarihte Midilli denizi çok rüzgârlı ve dalgalı olur mu ayrıca çok derin midir?

 39. ali diyor ki:

  iyi günler ayvalıktan günü birlik midilli adasına gidip gelmek istiyorum bunun için vize gereklimi yani günlük turlar için ve oraya gittiğimde motosiklet, scooter falan kiralamak istiyorum ve bunun için ehliye istiyorlarmı benim yokta onun için soruyorum bu konularda bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden herkeze iyi tatiller.

 40. esra kayahan diyor ki:

  Merhaba, oncelikle bilgiler icin tesekkurler. Ben bu yil 19 mayis haftasinda midilliye gitmeyi planliyorum. ancak ehliyetim olmadigindan arac ya da motorsiklet kiralayamam. merkezde yad a petrada kalmayi planliyorum. Ancak Plomariyi de tabi gitmisken gormek arzusundayim. Kalacagim otelden ulasim bu arac kiralamak disinda mumkun mudur ? yani toplu tasim araci filan var midir yoksa taksi mi kullanmak gerekir.

 41. deniz diyor ki:

  Aydınlatıcı yazınız için teşekkürler:)toplu taşıma haklkında bilginiz var mı? petra mesela….sevgiler

 42. Berk diyor ki:

  Merhaba agustos ayinda yaz tatili icin 3 ve 7 yasinda cocuklarimizla gitmeyi dusunuyoruz.adanin hangi bolgesini tavsiye edersiniz esimle vizemiz var cocuklara turkiyeden basvuru yapmak daha mi uygun tesekkurler

 43. Erkut Minez diyor ki:

  merhaba,
  adanın kuzey bölgesi deniz açısından ve çocuk açısından daha uygun molivos tarafını tercih edebilirsiniz.Molivos merkeze en az 1,5 saat uzakta olduüu için araç kiralamanız gerekecektir.vize için sorduğunuz sorudan anladığım türkiyde yaşamıyorsunuz bu durunmda dilediğiniz yerden başvurabilirsiniz.

 44. ıbrahim diyor ki:

  merhaba
  acaba oraya gitmişken bir kaç şişe uzo yada türk rakısı alsak
  geri dönerken sorun olurmu acaba malum oralarda uygundur fiyatlar

 45. Şenay diyor ki:

  Merhaba
  Biz haftasonu için gitmeyi planlıyoruz, vizemiz daha 2 aylık var. Girişte extra bir evrak vs. Soruluyor mu?
  Teşekkürler
  Şenay

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir