Küba Gezi Rehberi

Bölüm2: Las Terrazas

Küba Gezi Rehberi yazı dizisinde ikinci durak Las Terrazas . Havana otellerinin lobisinde bizim turistik yerlerde sıkça karşılaştığımız turlar var. Genelde Pinar Del Rio bölgesindeki tütün tarlalarına veya okyanus kasabası Varedero’ya(bizdeki karşılığı Antalya) tur düzenleniyor.

Küba ziyaretimiz öncesi daha önce ülkede tatil yapan birkaç arkadaşımızdan aldığımız öneriler doğrultusunda Las Terrazas denilen Unesco korumasındaki bir orman köyüne gitmeye karar verdik. Otel lobilerinde uygun bir tur bulamadığımız için ev sahibimizin yardımıyla bir taksi kiraladık.

las terrazas
las terrazas

Las Terrazas Havana’nın yaklaşık 90 km batısında. Yolculuğun en dikkat çekici yanı şehirlerarası yollarda ellerindeki paraları sallayan insanlardı. Kübalılar otostopu bir üst seviyeye çıkarmış diye düşünüyorduk ki şoförümüz ulaşım ağının gelişmediğini, insanların bu yüzden otostop yaparak yolculuk yapmaya çalıştığını belirtti. Küba’da şehirlerarası yolculuklar için iki tip otobüs var. İlki klimalı, nispeten modern turist otobüsü (Viazul) diğeri ise, kamyon kasasının revize edilerek otobüs haline getirildiği halk otobüsü. Bu tip otobüslerin de sayıları yetersiz yani halk yolculuğa başlayabilmek için saatlerce yollarda bekleyebiliyor.

Las Terazzas
Las Terrazas

Bir buçuk saatlik yolculuk sonunda Las Terazzas’a ulaştık. Yeşilin bin bir tonu, kuş sesleri, küçük göller, şelaleler içerisinde genlerimizdeki mangal ortaya çıktı. Örnek alabileceğimiz bir kişi olsa ördeklerden birini yakalardık.

Koruma alanının içerisinde küçük bir köy var. Köyü oluşturan yapılarla birlikte insanın doğa ile uyum sağlayabileceğini, konforu için etrafını yakıp yıkmadan da yaşayabileceğinin kanıtlamışlar gibi. Doğayı nasıl koruyorlar, nasıl geçiniyorlar, ne yiyip ne içiyorlar diye sormadık. Güzel üç beş cümle kuracaklardı, kendi ülkemizi düşünüp canımız yanacaktı. Bize kalsa mis gibi göl var, kondur yanına AVM’yi, hafta sonu millet çoluğunu çocuğunu gezdirsin.

Las Terazzas
Las Terrazas

Mayoları yanımıza almamak büyük bir hataydı. Şelalelerin aktığı küçük göletler yüzmek için ideal. Doğal güzelliklerinin yanı sıra Canopy isminde ilginç bir aktivite var. Tepeler arasına geçirilen çelik tele bağlanarak kayıyorsunuz. Manuel teleferik 🙂

45 dakika süren 3 hat veya 1 saat 15 dakika süren 6 hatta kaymak mümkün. Daha önce deneyimlemediğimiz için 3 hat kaydık, mutlaka 6 hattı kullanın J

Canopy Video : https://www.youtube.com/watch?v=IV0QeDTYNLM&feature=youtu.be

unesco

Dönüş yolculuğunda Havana’ya girmeden sağlı sollu büyük ağaçlar var. Bir ağacın gövdesinin çapı 5 metreyi buluyor. Sıcak havada mola verip gölgesinde soğuk bir şeyler içmek için ideal.

Küba’nın farklılıklarının tadını çıkararak akşamı ettik. Bir sonraki macera Trinidad

Bir önceki yazımız Küba Gezi hazırlıkları ve La Habana http://www.gezecegiz.com/kuba-gezisi/

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir