Kos  Adası Gezi Rehberi (İstanköy Adası)

Kos adası Osmanlı ismi ile İstanköy adası , Bodrum’un hemen yanıbaşında , 1912 yılına kadar 400 yıl boyunca Osmanlı imparatorluğu sınırları içerisinde yeralmış, hatrı sayılır Türk nufusuna sahip güzel Yunan Adası Kos. Ada’nın en önemli özelliği ise; TIP deyince ilk akla gelen isimlerden olan Hipokrat’ın  İO 460 yılında Kos adasında doğmuş olmasıdır.

Kos Adası Ulaşım

Kos adasına nasıl gidilir?  Bodrum’dan yaklaşık 13 km  deniz yolculuğu ile 45 dk mesafede günü-birlik 22 euro ,  açık bilet ile gidiş geliş 32 euro’ya ulaşabilirsiniz.

Kos adası feribot ücret ve sefer bilgilerine   buradan ulaşabilirsiniz.

Kos Adası
Kos Adası

 Hazır Bodrum’a kadar inmişken bir yüzme mesafesindeki Kos adasına günübirlik dahi giderek keyifli vakit geçirebilir, adanın doğal ve kültürel güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Kos Adası Vize

Kos adasına giriş için Schengen vizesine ihtiyacınız olacak , Kapıda vize alarak Kos Adasına girebilmek mümkün. Bunun için yukarıda linkini belirttiğim Kos feribot firması ile en az 4-5 gün önce temasa geçmelisiniz. Mevcutta geçerli bir Şengen vizeniz var ise adaya elinizi kolunuzu sallayarak da gidebilirsiniz. Geçerli bir şengen vizeniz yok ise Şengen vizesi ile igili yazımızı okumanızı tavsiye ederim. Şengen Vizesi.

Kos Adası Konaklama

Kos adasında kıs süreli kalacak iseniz merkez otellerini seçebilirsiniz daha fazla kalacak ve  merkeze yakın olmasın derseniz , Kardemana ya da Kamari bölgesinde kalabilirsiniz.

Kos Adası Otelleri

 Kos Adası Gezilecek Yerler

Ada’nın nüfüsü 30.000 civarında olup 2000 ‘den fazla Türk asıllı nüfusu barındırıyor.112 km sahil şeridi bulunan bu adayı gezmeye liman girişinden itibaren başlıyoruz , Kos meydanın adı  Eleftherias , Camii , Kiliseler ve Çarşı , Cafe ve Barlar aradığınız hemen herşey bu bölgede toplanmış. Hipokrat İle anılan Hipokrat ağacı ise Kos adası Liman girişinde hasan Paşa Camii yakınlarında yer alıyor.

Hasan Paşa Camii ve Şadırvan

Kos Adası limanından Merkeze doğru giderken Hasan Paşa Camii bizleri karşılıyor , geniş bahçesi ve Şadırvanı ile gerçekten görülmesi gereken bir eser. Camii şu anda aktif değil ,Yapının alt kısmı şu anda çarşı olarak kullanılıyor , alışverişlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Hasan Paşa Camii
Kos Adası Gezi Rehberi (İstanköy Adası) Hasan Paşa Camii

 

Caminin hemen karşısında bulunan Hamam ,  Hammam Bar olarak hizmet veriyor .

Eleftaria Meydanına doğru yürüyoruz . Meydan çok güzel  Camii ve Kiliseler karşılıklı harika manzaralar , cafeler, hediyelikçiler,restaurantlar hemen herşey burada.Meydanın hemen kalbinde Defterdar Camii yer alıyor.Bu camii de aktif değil .

erkut 409
Kos Adası Defterdar Camii

Kos Çarşı

erkut 407
Kos Çarşı Girişi

Eleftherias Meydanı

Meydanda camii karşısındaki Ortodoks kilisesini ziyaret edebilirsiniz ,Beyaz ve mavi renkleri ile Kilise ‘nin renkleri Santorini adasını andırıyor. Sözü gelmişken Santorini Gezi Rehberimize de bir göz atmanızı tavsiye ederim.

erkut 413
Ada’da Kilise Ve Camii Karşı Karşıya

 Kamari

Adanın en güzel plajlarının bulunduğu bölge , en önemli Plaj ise Cennet Plajı. Ana yoldan ayrılan patikalardan plaja ulaşabiliyor. Kamari Kos Merkeze 39 km uzaklıkta.

Kamari Beach
Kamari Beach

Kardemena 

Kos merkeze 33 km uzaklığındaki plaj kesinlikliye gitmeye değer. Hatta birden fazla gün konaklayacaksanız , bu bölgede de konaklama planlayabilirsiniz ,Böylelikle hem adanın ortasında Kardemena’da konaklamış olursunuz hem merkeze hemde Kamari bölgesine rahat rahat gezme fırsatınız olacaktır.  Fikir vermesi açısında Kos – Kardamena-Kamari bölgelerinin haritasını ekleyelim.

Kardemena Otelleri

kos
Kos Adası Harita

Kardemena’da (Kardamaina) Bizans döneminden kalma kilise ve Antik yunan tiyatro harabelerini gezebilirsiniz. Bu şirin balıkçı köyünü çok seveceksiniz. Bir çok yabancı turistin bu bölgeyi tercih ettiğini söyleyebiliriz. Kos gece hayatının merkezden sonra en hareketlisinin bu  bölgede yer aldığını söylemek mümkün.Pek çok gece kulübü mevcut.

Kardamaina Beach

Jacksons Beach & Bar

Adanın hemen merkezinde yer alan plajda denize girebilir Yunan yerli biralarında tatmanızı öneririm. Tavsiyem Alfa bira olur. Fix adlı bira da tavsiye edebileceğimiz yerel biralardan. Jacksons bar, konsepti ile bizi kendisine hayran bıraktı. Adanın merkezinde yer alan bu bara gündüz mutlaka gelmenizi öneririm. Akşam saatlerinden itibaren ise beach bar olarak hizmet veriyor.

erkut 429
Adanın hemen Merkezindeki Plaj – Jacksons Beach Bar- Kos
erkut 431
Jacksons Beach Bar- Kos
erkut 430
Jacksons Beach Bar- Kos

 

Hareketli çarşısından , ucuz ve kaliteli deniz ürünleri yiyebileceğiniz restaurantlarına, cam göbeği mavisi plajlarından , bitmeyen eğlencesi ile gece kulüplerine kadar Kos seyahatinde çok keyifli vakit geçirebileceğinizi söyleyebilirim.Yazının başında da vurguladığım gibi Bodrum tarafına yolunuz düştüğünde, küçük bir maliyet ile bu güzel adayı keşfedin derim.

 

İyi seyahatlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir