Karlovy Vary , Çek Cumhuriyetinin Bohemya bölgesinde bulunan , aynı zamanda adına Carlsbad ‘da denilen şehri. Buranın en önemli özelliği inanılmaz sağlıklı olması ve insana şifa veren kaplıca suları . Karlovy Vary yada Carlsbad’ın kelime anlamı ” Kralın banyosu” .

Karlovy Vary Kralın Banyosu
Karlovy Vary Kralın Banyosu

Karlovy Vary Gezi Rehberi

Biz Prag ‘a geldiğimizde yarım günümüzü Karlovy Vary’ye ayırmıştık. İyi ki de öyle yapmışız. Prag’dan uzaklığı yaklaşık 80 km yani bir saat. Prag’dan hem Terezin ‘e hem Dresden ‘e hem de Karlovy Vary’ye geçeceğimiz için araba kiralamıştık ve buraya da araba ile geldik.

Karlovy Vary
Karlovy Vary

Karlovy Vary aslında her mevsim başka bir güzellik sunuyor. Sokaklarda gezerken , özellikle hava soğuksa şehrin ortasından geçen nehirden sıcak suyun buharlarının çıktığını görüyorsunuz. Yeşil ve sağlıklı olmasının yanında burada bulunan binalar da birer kartpostal gibi. Bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Karlovy Vary Gezi Rehberi
Karlovy Vary Gezi Rehberi

Buranın bizim için bir diğer özelliği , bir çok ünlü şahsiyeti ağırlamasının yanında 1918 yılında tam bir ay Mustafa Kemal Atatürk’ü de ağırlamış olması.

Karlovy Vary Atatürk Lounge
Karlovy Vary Atatürk Lounge

Afet Inan bu detayı şöyle anlatıyor :

“Daha o zamanlar “Kemal Paşa” ve 37 yaşında genç bir general. 30 Haziran 1918 . Karlsbad istasyonuna gelen trenden iner Kemal Paşa, çok yorgundur, hastadır. Trablus-Bingazi’deki böbrek krizleri, Balkan savaşlarının sıkıntısı, Anadolu’daki harekatlardan biraz ara bulunca kendini buraya atar…Muayene edilir, kendisine banyolar, çamur tedavisi ve günlük “içme” kürleri tavsiye edilir. Bu bir aylık kalış içinde, tam ana banyo binasının karşısında ve ünlü “Grand Hotel Pupp “un çaprazında iki odalı bir daire tutulur. Yanında “emir eri “de vardır…Burada Türk dostları ile de buluşur, kadınlı-erkekli 10-11 kişilik sofralar donatılır ama tedavi de tam bir disiplinle sürmektedir. Her sabah saat 7.00’de şehirdeki çeşmeler dolaşılır ve emzikli ağzı olan kupalardan, dolaşarak, yürüyerek çeşitli sıcaklıklardaki maden suları içilir, aynı bizim de yaptığımız gibi…Geceleri evinde geçiren Paşa, gündüz sivil kıyafetle dolaşmakta, tedaviye gitmekte, akşamları, resmi üniformasını giyip, nişanlarını takmakta ve Grand Hotel PUPP’da dostları ile buluşup memleket meselelerini konuşmaktadır.^Bu arada, Almanca ve Fransızca dersleri de almayı ihmal etmez ve günlüğüne 2 gün Fransızca yazar…İstirahat saatlarında Fransızca Balzac okuduğunu, tahta yeni çıkan Sultan Vahdettin ile politikasının ne olacağını günlüklerine yazar… (M.Kemal Atatürk’ün Karlsbad Anıları-Prof.Dr.Afet İnan-Cumhuriyet kitapları) ”

Karlovy Vary'da Mustafa Kemal Atatürk'ün de 1 ay kaldığı Carlsbad Plaza
Karlovy Vary’da Mustafa Kemal Atatürk’ün de 1 ay kaldığı Carlsbad Plaza

Otelde bulunan Atatürk odasına giriş ücretli ve 10 € . İçerisi genel olarak bir çalışma ofisini andırıyor. Atatürk’ün o dönemde kullandığı eşyaları saklanmış değil.

Odanın içerisinden yaptığımız çekim ile sizi başbaşa bırakalım.

Karlovy Vary Mineral Suları:

Karlovy Vary’ye gezerken herkesin elinde ilginç bir kupadan bir şey içerken göreceksiniz , şaşırmayın 🙂 Karlovy Vary kaplıcalarıyla ünlü olduğu kadar su pınarlarından akan ve böbreklere iyi geldiği söylenen Mineral suları ile de meşhur. 30 farklı çeşmeden bu suyu içmeden dönmeyin 🙂

Karlovy Vary Mineral Su
Karlovy Vary Mineral Su

Karlovy Vary’da ne yenir ne içilir?

Öncelikle Çek Cumhuriyeti’nin en çok tükettiği şeylerin başında tavşan ve ördek eti bulunuyor ama biz biraz daha klasik takıldık ve Carlsbad’ın merkezinde bulunan Pizza Venezia ‘ya giderek Pizza yedik. Iyi ki de öyle yapmışız . Çünkü lezzet gerçekten harikaydı. Fiyatlar ise genel olarak düşük seviyelerde. Rahatlıkla masayı donatabilirsiniz 🙂

Buranın en meşhur içkisi ise KArlovy Vary üretimli Becherovka. Bir çeşit likör olan bu içkiyi deneyebilirsiniz.

Buraya gelmişken bir kahve içmek isterseniz de bizim önerimiz Republic Cafe. Şehrin en iyi kahvecisi desek abartmış olmayız.

Republic Cafe'de kahve
Republic Cafe’de artistik kahveler içebilirsiniz

 

Karlovy Vary’de nerede kalınır ?

Buranın en meşhur oteli Grandhotel Pupp. Dilerseniz buradan rezervasyon yapabilirsiniz. Atatürk’ün kaldığı Carlsbad Plaza otelde kalmak isterseniz de buradan rezervasyon yapabilirsiniz. Hotel Savoy Westend ise ayrı bir efsane . Rezervasyon için buraya tıklayabiliriniz.

Karlovy Vary GrandHotel Pupp
Karlovy Vary GrandHotel Pupp

İyi eğlenceler

Gezecegiz.com’u Facebook ,  Twitter ve Instagram üzerinden takip etmeyi unutmayın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir