130 türde 1500 yaban hayvanından oluşan Park ailesi, 425 bin metrekare yeşil alanda eşsiz bir deneyim için ziyaretçilerini bekliyor. Buraya doğal yaşam parkı denmesinin nedenini bu alana girdiğinizde çok daha iyi anlıyorsunuz.

İzmir Doğal Yaşam Parkı’na, İzmir Konak üzerinden yaklaşık yarım saatte gelebiliyorsunuz. Sasalı’da yer alan İzmir Doğal Yaşam Parkı’na Karşıyaka Vapur İskelesi’nden hareket eden 777 numaralı otobüsler ve Çiğli Aktarma Merkezi’nden hareket eden 751 numaralı otobüsler ile ulaşabilir.

Parka yaklaşırken solda Sasalı Piknik alanı da, İzmir Doğal Yaşam Parkı gezinizden sonra tercih edebileceğiniz bir alan olabilir. Biz bisikletliler için ayrılmış bölümü de olan uzun yolda devam edip parka ulaşıyoruz. Büyük bir otoparkı bulunuyor. Otopark ücretsiz. Parkın içindeki gişeden çok ucuz olan giriş biletlerimizi alarak parka giriş yapıyoruz.

İzmir Doğal Yaşam Parkı Giriş
İzmir Doğal Yaşam Parkı Giriş

İzmir Doğal Yaşam Parkı 365 gün, bayram seyran dinlemeden her gün ziyaretçilerine kapılarını açıyor. 09:00 ile 16:30 arası ziyaret edebilirsiniz. Mevsimsel olarak kapanış saatleri değişiyor.

Kış Dönemi Kapanış Saatleri : (25 EKİM 2015 – 13 MART 2016) Hafta içi – Hafta sonu ve Bayramlarda: 16.30

Geçiş Dönemi Kapanış Saatleri : (14 MART 2016 – 10 NİSAN 2016) VE (21 EYLÜL 2015 – 24 EKİM 2015) Hafta içi – Hafta sonu ve Bayramlarda : 17.30

Yaz Dönemi Kapanış Saatleri: (MART  – EYLÜL) Hafta içi:18.30;Hafta sonu ve Bayramlarda: 19.30

 

Park çok geniş, bu nedenle geziniz için buraya bikaç saat ayıracak şekilde plan yapmanızı öneririm. İçeride bulunan kafe, çocuk oyun alanları, bu büyük parkta mola vermeniz için çok uygun. Ayrıca tuvaletleri de çok temiz 🙂

Giriş Alanı
Giriş Alanı

Gezimiz esnasında yolumuza çıkan tavus kuşlarına yakın olmak, onların özgürce dolaştığını görmek açıkcası benim için süpriz oldu. Gölet içerisinde kuğuları, ördekleri izleyebilirsiniz. Afrika Savan’ı içerisinde zürafa, zebralar, su aygırları, antiloplar size Afrika’da olduğunuz hissini yaşatıyor. Türkiye’nin tek fil ailesini de bu parkta görebileceksiniz. 5 Şubat 2011’de İzmir’de dünyaya gelen İzmir isimli yavru fil de çok hoşunuza gidecek. (Yavru file verilen “İzmir ismi” İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinde yaptığı oylama sonucu verilmiş.) Çıplak gözle kaplan, puma, ayı, sırtlanları görmek enteresan bir duygu. Tropik merkeze girdiğinizde de nemli bir hava yüzünüze çarpıyor. İçerisinde papağanlar, timsahlar, iguanalar, yılanlar bulunuyor.

İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda Pak Bahadur’un anıt mezarını da göreceksiniz. Pak Bahadur ismini yeni duyanlar için bu isim belki çok şey ifade etmeyecektir, ancak İzmir Kültür Park’ta yeralan Hayvanat Bahçesine 1954 yılında Pakistan’dan getirilen Pak Bahadur (Pak Bahadır da denilirmiş), çocukluğunu İzmir’de geçirenler için çok şey ifade edecektir. Eskiden, çocukluğunda İzmir Kültür Park’taki hayvanat bahçesine bir kez gitmiş birisinin hayatı boyunca unutamayacağı kocaman, sevimli Pakistanlı bir fildir. Hatta o zamanlar “hayvanat bahçesine gidiyoruz” denilmez “Pak Bahadır’a gidiyoruz” denilirmiş. Eklem ve kemiklerindeki hastalık nedeniyle yurtdışından gelen uzmanların ve hayvanat bahçesi yetkililerinin yaptığı operasyonun ardından uyanamayarak 21 Temmuz 2007 tarihinde yaşamını kaybetmiş. 59 yaşındayken hayata gözlerini yuman Pak Bahadır, ölümünün ardından yaşarken göremediği Doğal Yaşam Parkı’na gömülmüş.

Parkta çektiğimiz bazı fotoğraflar hemen aşağıda.

İzmir Doğal Yaşam Parkı Haritası için bu linki tıklayabilirsiniz. Fiziksel engellilerin gezisi için de çok ideal bir park. Park içerisinden hediyelik eşya alabileceğiniz bir mağaza da bulunuyor.

İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda dönemsel olarak etkinlikler de düzenleniyor. Gezinizi bu etkinliklere denk getirmek isterseniz internet sitesi üzerinden tarih ve etkinlikleri takip edebilirsiniz.

Bu arada biz bu aslanı çok sevdik 🙂

Hayran olduğumuz sevgili aslan :)
Hayran olduğumuz sevgili aslan 🙂

Bu güzel türlerin kendi doğalarına uygun ortamları bulunan, yemyeşil, geniş alanlar içerisindeki bu parka, doğal yaşam parkı denmesinin nedenini oraya gittiğinizde çok daha iyi anlayacaksınız. Benim gördüklerimin en iyisiydi.

İzmir’de yaşayanların haftasonunu değerlendirebileceği çok iyi bir alternatif. Özellikle çocuklarınızla güzel vakit geçirebilirsiniz. İzmir’e uğrayanlar da mutlaka burayı gezi listelerine dahil etmeli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir