İzmir Balçova Teleferik Gezisi

İzmir’de haftasonunu değerlendirmek için Teleferik Gezisi çok güzel bir alternatif. İzmir Teleferik Tesisi Balçova’da İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin hemen karşısında. İzmir merkezden ulaşım da yaklaşık 20 dk sürüyor. Buraya otobüsle de gelebilirsiniz. Biz İzmir’den kiraladığımız araç ile gelip hemen tesisin yanındaki otoparka arabamızı park ettik.

İzmir Balçova Teleferik için 10:00-21:00 arası bilet satışı yapılıyor. 10:00-:22:30 arası da teleferik hizmet veriyor. İşletme pazartesi günleri kapalı. 0-5 yaş arası da ücretsiz. Giriş ücreti de çok uygun.

Bu gezideki amacımız teleferik ile yukarı çıkıp, İzmir’i tepeden seyretmekti. Ancak yukarı çıktığımızda amacımızı gerçekleştirmenin yanı sıra, ek olarak bambaşka bir ortamla karşılaştık.

Teleferiğe binerken upuzun bir kuyrukla karşılaşmamak için erken saatleri tercih etmenizi öneririm. Ancak biraz geciktiyseniz de bence kuyruğa aldanmayın, biraz bekleyin, beklediğinize değecek. Sizi yönlendiren görevliler çok düzenli ve hızlı bir şekilde gondollara alacaklar.

İzmir Balçova Otelleri

Teleferiğe Biniş
Teleferiğe Biniş

Yaklaşık 3 dk’da teleferik ile yukarı çıkıyorsunuz. 8 kişilik gondollarla yukarı çıkarken etrafı izlemek çok keyifli ve heyecanlı. Yukarı çıktığınızda seyir terasından İzmir’i mutlaka fotoğraflayın. Ege’yi içinize çekin.

İzmir Balçova Teleferik
İzmir Balçova Teleferik
İzmir Teleferik Seyir Terasından Manzara
İzmir Teleferik Seyir Terasından Manzara

Sonra arkanızı dönüp yol üzerinde ilerlemeye başlayın. İşte o zaman sağlı sollu banklar, kafeler, yemyeşil bir doğa size kollarını açmış olacak. Burada sevgilinizle bir bankta oturup aşkınızı mı tazelemek istersiniz, yoksa biyerde sevdiklerinizle sucuk ekmek yiyip muhabbet mi etmek istersiniz bilemem, ama biz çok kısa kalmayı planladığımız bu yerde kendimizi mangal başında et çevirirken bulduk. 🙂 Aslında herşey çok ani gelişti 😉

İzmir Balçova Teleferik Tesisi Kafeler
İzmir Balçova Teleferik Tesisi Kafeler

İzmir Balçova Teleferik Gezisinde Mangal Keyfi

Yolun sonunda Et Evi isminde bir marketle karşılaşacaksınız.

İzmir Balçova Teleferik Tesisi Et Evi
İzmir Balçova Teleferik Tesisi Et Evi

Bu markette yan taraftan girip ekmeğinizi, hazır doğranmış salatanızı, paketlenmiş halde bardak, çatal, tabak setinizi alıyorsunuz, içeceklerinizi de aldıktan sonra etinizi seçiyorsunuz. Kasada aldıklarınızla beraber bir de mangal rica ederek çok makul bir ücret ödeyerek dışarı çıkıp seçtiğiniz masaya yerleşiyorsunuz.

Masanız üzerinde hazırlıklarınızı yaparken yanmış mangalınızı getiriyorlar ve siz hiç birşeyle uğraşmayıp sadece etlerinizi mangalda keyiflice pişiriyorsunuz..

Hazırladığınız masada pişen etinizi nefis bir şekilde yiyerek hızlıca karnınızı doyuruyorsunuz. Bu atmosfer içerisinde inanılmaz keyifli, pratik bir yemek olacak. 🙂

Masanızı temizledikten sonra gezinize devam edebilir, Kır Kahvesi’nde çayınızı alıp temiz havayı içinize çekmeye devam edebilirsiniz. Çocuklarınız oyun parkında oynarken siz doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Çocuk Parkı
Çocuk Oyun Parkı

Midemizi, ciğerlerimizi, gözlerimizi şenlendirerek teleferik dönüş kuyruğuna giriyoruz. Teleferikte sanırım ara ara uzun sürmeyen arızalar oluyor. Bu nedenle iniş için biraz bekliyoruz. İnerken şahit olduğumuz manzaranın videosu da hemen altta.

Teleferikten indiğimizde gördüğümüz giriş kuyruğunu da alttaki fotoğrafta görebilirsiniz. Buraya erken saatlerde gelmelisiniz dememizin sebebi işte budur. 😉

İzmir Balçova Teleferik Kuyruğu
İzmir Balçova Teleferik Kuyruğu

İzmir Balçova Oteller

Balçova’da konaklamak isterseniz bu linki tıklayabilirsiniz.

İzmir’de yaşayanlar için burası haftasonu gezilecek yerler listesinde olması gereken harika bir alternatif. İzmir dışında yaşayanların da yolu buralara düşerse uğramadan geçmesinler.

 1. Merve diyor ki:

  Merhaba , oncelikle yaziniz ve gozlemleriniz muazzam . Bu basit sorumu mazur gorun Acaba mangal fişi alabilmek için marketten alışveriş yapmak şart mı ? Kendi yiyeceklerimi evde hazırlamayı tercih ediyorum da

 2. Derya Yılmaz Ökmen diyor ki:

  Merhaba Merve Hanım,
  Geç dönüş için kusura bakmayın. Biz marketten alışveriş yaparak pikniğimizi yaptık, aynı şekilde çevremizdeki kişiler de alışverişlerini marketten yapan kişilerdi. Yani sorunuzu deneyimlemediğim için kendi yorumumu belirteceğim. Sadece mangal fişinin marketten alınması konusunda hassas olduklarını düşünüyorum yani marketten alışveriş yapma konusunda bir zorunluluk olduğunu sanmıyorum.
  Şayet siz deneyimlediyseniz diğer okuyucularımız için gözleminizi paylaşabilirseniz çok sevinirim. Güzel bir detay..
  Selamlar..

 3. filiz diyor ki:

  Merhaba teleferik te yiyecek içecek çıkarmak yasaktır herşey büyük şehir Belediyemizin gözetiminde hijyen ve güzeldir tavsiye ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir