Abant Gölü, Gölcük Gölü, Güzeldere Şelalesi ve Akkaya Travertenleri

Bazı yerler var ki sonbahar ve kış ayları bu şehirlere bir başka yakışıyor. Karda çileli durumları bir kenara bırakırsak Bolu’nun Gölcük Gölü, Yedigöller, Abant Gölü, Mengen gibi sonbahar ve kış aylarında ziyaret edilmesi gereken bir çok güzel yeri var.

Bunların bir çoğu devlet korumasındaki sit alanları olduğu ve büyük şehirlerin nispeten çok dibinde olmadığı için çok tacize uğramamış ve bozulmadan korunmaya devam ediyor.

Bolu şehri hem Istanbul’a hem de Ankara’ya yakın olduğu için her iki büyük şehrin de hafta sonu kaçış rotasında yer alması gayet normal. Yeter ki insan gibi keyfini çıkarıp doğaya zarar vermeden dönelim 🙂

Biz de Sonbahar’ın renklerini keşfetmek için obilet.com sponsorluğunda kesfetsene.com organizasyonuyla bir haftasonunu Sapanca‘ dan başlayarak , Güzeldere Şelalesi ,  Abant Gölü , Akkaya Traventerleri ve Gölcük Gölünün güzelliklerinin keşfettik.

Rota  Istanbul’dan yaklaşık 3 saatlik mesafede.

Istanbul'dan Abant'a nasıl gidilir?
Istanbul’dan Abant’a nasıl gidilir?

Bu geziyi siz de planladığınızda; rahat ayakkabılarınız, fotoğraf makineniz ve yedek şarj aletleriniz mutlaka hazır olsun.

Şimdi gezi detaylarını anlatmaya başlıyorum.

Istanbul’a yakın yerler:Abant Gölü, Gölcük Gölü, Güzeldere Şelalesi ve Akkaya Travertenleri

Güzeldere Şelalesi (Gölyaka)

Düzce iline bağlı Gölyaka ilçesinde bulunan Güzeldere Şelalesi Bolu veya Düzce’de geçireceğiniz bir haftasonunun başlangıç noktası yada ara duraklarından biri olabilir. Çünkü Şelalenin hemen yanında hazır çadırlar yada kendi çadırınızı kurabileceğiniz alanlar bulunuyor. Kendi çadırınızı kurarsanız ve şansınız varsa gece tüm yıldızları sayarak kamp yapabilirsiniz.

Gölyaka Kamp - İstanbul'a yakın yerler
Gölyaka Kamp – İstanbul’a yakın yerler

Şelale kısmına gelecek olursak merdivenlerle ulaşacağınız Güzeldere Şelalesi Türkiye’nin en yüksekten akan(Tam 130 Metre) şelalesi dersek güzelliğini bir miktar anlatmış olabiliriz.

Güzeldere Şelalesi - İstanbul'a yakın yerler
Güzeldere Şelalesi – İstanbul’a yakın yerler

Abant Gölü Milli Parkı

Abant Gölü bölgenin en büyük göllerinden biri. Gölün içerisindeki Nilüferlere insan doyamıyor. Bu sebeple Abant Gölünün yıllardır popülerliği hiç kaybolmadı. Mutlaka ziyaret etmeniz gereken değerlerimizden biri. Gidilecek zaman kesinlikle sonbahar ve beyaza bürünmüş haliyle kışın.

Abant Gölü Milli Parkı - İstanbul'a yakın yerler
Abant Gölü Milli Parkı – İstanbul’a yakın yerler

Gölün çevresinde ister yürüyerek, ister fayton ile, isterseniz de bisiklet ile tur atabilirsiniz. Ara ara dinlenme noktaları da olduğundan istediğiniz yerde mola da verebilirsiniz. Gölün çevresinde bulunan masalarda evden getirdiğiniz ganimetlerle piknik de yapabilirsiniz. Ancak haftasonları biraz kalabalık oluyor. Erkenden gitmekte fayda var.

Ayrıca Milli Park girişinde doğal ürünler satılan küçük dükkanlar bulunuyor. Fındık, tarhana, fasulye ve benzeri doğal ürünleri buradan satın alıp destek olabilirsiniz.

Hemen Milli Park girişinde bir de müze bulunuyor. Müzede yabani hayvanların doldurulmuş hallerini görebilirsiniz.

Abant Gölü ve Nilüferler
Abant Gölü ve Nilüferler

Gölcük Gölü

Gölcük Gölü, Abant’tan farklı olarak daha sonradan oluşmuş bir yapay göl. Eskiden çekilmiş Türk filmlerinin mekanı Abant Gölü iken yeni film ve kliplerde artık Gölcük gölü tercih ediliyor. Çünkü gölün çevresi gerçekten doğal bir görsel şölen sunuyor.

Gölcük
Gölcük – İstanbul’a yakın yerler

 

Gölün çevresi Abant’a göre daha küçük olduğundan gezmek daha kolay. Burada da gölün çevresini dilerseniz yürüyerek dilerseniz Golf arabaları(30TL) ile arkadaşlarınız ile birlikte, dilerseniz de Road Ped denen elektrikli bisikletlerle(10 TL) gezebilirsiniz. Yine burada da kendiniz getirdiğiniz yiyeceklerle göl çevresindeki banklarda piknik yapabilir yada Gazelle Restaurant’ta yemek yiyebilir, birşeyler içebilirsiniz. Herkese yetecek kadar piknik masası bulunuyor.

Gölcük Gölü Road Ped Keyfi
Gölcük Gölü Road Ped Keyfi

Akkaya Travertenleri

Bolu, Mudurnu karayolunun 9.kilometresinde, Çepni köyü merkezinde bulunan enteresan bir yer. Enteresan diyorum çünkü Türkiye’de kime sorsanız traverten deyince aklına sadece Pamukkale gelir. Burası ise Pamukkale’ye nazaran biraz daha küçük olan bir doğal oluşum. Travertenlerin hemen yanında meşhur sodalı suyla dolu havuzda serinleyebilir yada sadece ayaklarınızı sokabileceğiniz soda havuzunda rahatlayabilirsiniz. Doğal Sodalı sudan da içmeyi unutmayın 🙂

Akkaya Travertenleri
Akkaya Travertenleri

Nerede Kalınır ?

Gölcük Gölü’nde ne yazık ki kalacak bir tesis yok. Ancak Abant’ta Büyük Abant Oteli yada Abant Palace Otel ‘de konaklayabilirsiniz. Otellerde sıkılmamanız için havuz spa vs birçok aktivite bulunuyor. Abant ve çevresindeki tüm otellere buradan bakıp rezervasyon yapabilirsiniz.

Nasıl Gidilir ?

Abant Gölü , Gölcük ve Yedigöller’e dilerseniz kendi arabanızla dilerseniz de obilet üzerinden temin edebileceğiniz biletle otobüsle de gidebilirsiniz. Başta da söylediğim gibi bölge hem İstanbul’a hem de Ankara’ya yakın olduğundan otobüsle rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bolu ilinde birçok güzel yer bulunuyor
Bolu ilinde birçok güzel yer bulunuyor

Türkiye’nin öne çıkan seyahat Bloggerları ile böyle güzel bir organizasyona imza atan ve harika bir haftasonu geçirmemizi sağlayan hem obilet hem de kesfetsene.com ‘dan Taflan ve Barış’a tekrar teşekkürler 🙂

obilet
obilet

İstanbul’a yakın yerler ve özellikle İstanbul’a yakın haftasonu alternatifleri akla geldiğinde bu rota mutlaka listenizde yeralmalı. İstanbul’a yakın yerler hakkında diğer yazılarımıza da göz atmayı unutmayın. 😉

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir