Sapanca gölü
Sapanca gölü

İstanbul trafiği öyle içinden çıkılamaz bir hal aldı ki hafta içi iş yorgunluğunu üzerinizden atmak ve hafta sonu biraz olsun kafanızı dağıtmak için İstanbul dışına kaçamak yapmak en iyi fikir haline geldi.

Aslında bu fikrin de bir çok olumlu motivasyonu var 🙂 Bunlardan biri Istanbul’da herhangi bir AVM’ye giderek tüm gününüzü heba edebilirsiniz 🙁 Üstüne gidiş zamanı da hafta içi herhangi bir günden farksız. Diğer motivasyon ise gidilecek yerlerin Istanbul dışında olmasına rağmen ortalama 1 saat uzaklıkta olmaları .

Sapanca bahsedeceğimiz ilk alternatif. Üstelik yapılacak şeyler de o kadar fazla ki günübirlik gidişe yetiştiremeyebilirsiniz. Bu harika bir şey 🙂

Sapanca Gölü
Sapanca Gölü

Sapanca’ya Nasıl Gidilir?

 

Sapanca’ya Istanbul-Ankara otobanı üzerinden ulaşım mümkün. Otobanda Sapanca sapağından ayrılarak Kırkpınar köyünün olduğu bölgeye ulaşabilirsiniz. Otobandan değil de İzmit şehir içinden gidiyorsanız da Kartepe sapağını takip ederek ulaşabilirsiniz. Bu yollar bu sene yenilenmiş ve duble yol olmuş.

Araba dışında ise tren biraz uğraştırıcı. Çünkü Marmaray sonrası tren İstanbul’da Pendik’ten kalkıyor L Onun dışında otobüsle de gidebilirsiniz. Otobüs için Harem ve Esenler Otogarını kullanabilir buradan Sakarya Vip Sakarya SEV Seyahat firmalarını tercih edebilirsiniz.

Sapanca’da neler yapılır?

 

Sapanca’da yapılacak bir çok alternatif bulunuyor. Bunlardan en çok tercih edileni ATV Safari . Onun dışında karting yapabilir veya kano veya deniz bisikletleri ile gölün üstünde keyifli vakit geçirmek mümkün.

Hala devam ediyor mu emin değilim ama Kırkpınar köyünde Microlight isimli araç ile gölü havadan keşfe çıkabilirsiniz.Mutlaka deneyin gölün üzerinde uçmak inanılmaz keyifli !

Microlight
Microlight

 

Yine gölün etrafında yürüyüşe çıkmak yada bisiklet ile gezmek de keyfinize keyif katacak aktivitelerden.

Sapanca’da nerede ne yenir?

 

Sapanca’da yenecek 3 alternatif var bunun dışında çok fazla kasmayın 🙂 Bunlardan biri lezzetli alabalık, ikincisi kiremitte köfte üçüncüsü ise harika kahvaltılarıdır.

Kıyı Restaurant
Kıyı Restaurant

Peki nerede ne yenire gelecek olursak ; bence en ideal üçlü şöyle: Sabah kahvaltısını İstanbuldere (otobandan çıkar çıkmaz sağda kalıyor) adlı mekanda yapabilir , öğle yemeği için etinizi yanınızda götürerek yada orada bir kasaptan alarak göl kenarındaki boş yeşillik arsalar bulunan mangalın başında yapabilir, yemek sonrası keyif çay ve kahvesini de Baççe yada Kıyı restaurantta yaparak mükemmel geçen bir günün  hazzı ile İstanbul’a dönebilirsiniz 🙂

Kıyı Restaurant
Kıyı Restaurant

 

Eğer Sapanca’ya kendi arabanız  ile gidiyorsanız bu üçlü dışında tabi ki sayısız alternatif bulunuyor. Özellikle Kartepe Sapanca yolu üzerinde beğendiğiniz herhangi bir mekana girebilir ve istediğiniz yerde yemeğinizi veya kahvaltınızı edebilirsiniz.

 

Sapanca’da konaklama

Sapanca konaklamak için de birçok seçenek var. Richmond , Güral Sapanca ve Lale otellerini İstanbul’daki şirketler Away Day organizasyonları için o kadar çok tercih etti ki otel fiyatları normale göre biraz yüksek. Ama ben keyif yapmaya geldim para sorun değil derseniz bu üçünden birini rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Sapanca otelleri için tıklayın .

Bunun dışında alternatif pansiyon veya bungalov evlerde kalabilirsiniz.

Bir gününüzü burada geçirdikten sonra Sapanca’ya her giden kişi gibi siz de burada bir ev almayı düşünebilirsiniz . Istanbul, Kocaeli yada Adapazarı’ndaki şirketlerde çalışan bir çok insan aynı şeyi düşünerek burada birer ev almş yada bir siteye girmişler . Sadece haftasonu kalacak bile olsanız kesinlikle değer 🙂

Bir diğer muhteşem alternatif Polonezköy yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

 

  1. burcu diyor ki:

    çok gitmek istiyorum sapancaya. Arabamızın olmayışı düşündürüyor sadece. Sıkıntı çekermiyiz ulaşım konusunda diye. Siz de çok güzel anlatmışsınız

  2. Erhan Tatlici diyor ki:

    Burcu hanım merhaba,

    Yorumunuz için teşekkürler 🙂 Ulaşım konusunda sıkıntı olmaz. Otobüs dışında Izmit ve Sakarya şehir içlerinden de büyük minibüsler bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir