Halkidiki Gezi Notları

halkidiki
Halkidiki Gezi Notları (Chalkidiki)

Halkidiki Gezi Notları – Gezeceğiz.Com ayrıcalığı ile sizlerle 🙂 Bu yazımızda sizlere halk arasında  adı  Üç parmak olan Halkidiki  Yarımadasından bahsedeceğiz. Sezon açılmadan sessiz sakin iken Mayıs ayında bu muhteşem yerleri gezdik . Bu gezi , Atlas üzerinde gördüğümde; buraya mutlaka gitmeliyim , bu 3 yarım adayı mutlaka  dolaşmalıyım hissi ile ortaya çıktı  ve kendimizi bir anda Halkidiki’de bulduk 🙂  Halkidiki nerede peki , Selanik ‘in hemen aşağısında  100 km uzaklığında. Gezimize başlamadan önce Vize hatırlamamızı yapalım ; Halkidiki’ye gidebilmek için Schengen vizemizin olması gerekli .  Bu bilgilere http://www.gezecegiz.com/schengen-vizesi/  linkinden ulaşabilirsiniz.

Ulaşım: Halkidikiye nasıl gidilir?  Biz kendi aracımızla gittik ve özel araç ile yurt dışına çıkmak için yapılması gerekenler ile ilgili yazımıza  http://www.gezecegiz.com/ozel-arac-ile-yurtdisina-cikis/   linkinden ulaşabilirsiniz.

Tur firmalarının Dedeağaç, Kavala , Halkidiki turları olduğunu biliyoruz. Bu turlar ile Halkidiki ziyareti yapabilirsiniz . Bu turlarda sadece 1.ayak olan Kassandra ziyareti yapılıyor (tabi değişiklik gösterebilir) . Biz bu 3 ayağı da gezdik ve sizlere hepsi hakkında genel bilgi vermeye çalışacağız.

İpsala sınır kapısından Yunanistan’a giriş yaptık . Egnatia Odos otobanını kullanarak Selanik üzerinden , Halkidikiye ulaşacağız . Halkidiki’nin ilk ayağı olan Kassandra ilk durağımız .

İstanbul Halkidiki 680 km mesafede . İstanbul Selanik ise 600 km .Bu sebeple direkt Halkidiki’ye gitmek zahmetli olacağından Kavala iyi bir konaklama yeri olabilir . İstanbul Kavala 450 km . Kavala’da 1 gece konaklayıp Halkidiki’ye geçebilirsiniz . Meşhur Kavala kurabiyesini de almayı unutmayın . Yunanistan sınır kapısında bulunan kafede kavala kurabiyesi 5 euro’ya satılıyor bilginiz olsun 🙂 Halkidiki Üç ayaktan oluşuyor Kassandra , Sitonija ve Atos . Atos 3.ayak ve bu kısımda dini bir alan bulunuyor . Sadece uç kısmı Turistik , diğer alana giriş yok  sadece erkekle giriş yapabiliyor  kadınlar ise Ierissos , Ouranoupoli kasabalarından kalkan tekneler ile bu alanı denizden görebilirler. Yukarıdaki haritada bu alan kırmızı ile boyanmış durumda.

Wine Routes  Halkidiki

Halkidiki 3 ayak bilgilerine geçmeden önce şarap severleri iyi bir haberimiz var , Selanik ve Halkidiki şarapları ile ünlü , Halkidiki de bir Şarap Yolu güzergahi bulıunuyor bu bölgelere turlar düzenleniyor turlara katılmak isteyenler için ilgili linkleri paylaşalım bu tura dilerseniz Selanik ‘ den başlayabilir dilerseniz Neo Kalikretia’dan katılabilirsiniz.

Wine Route of Halkidiki
Wine Route of Halkidiki

http://sithoniagreece.com/sithonia/neos-marmaras/wine/wine-routes-of-northern-greece/

http://www.katreaholidays.gr/special-interest-packages/wine-and-culinary/126-thessaloniki-a-halkidiki-wine-route-6-days-5-nights.html

Kassandra Halkidiki 1. Ayak

Kassandra ayağının bir köprü ile anakaraya bağlandığını görüyoruz 🙂

Kassandra -Halkidiki
Kassandra -halkidiki

Kassandra ‘ da girmediğimiz kasaba aslında kalmadı . Sizlere , Neo Mudanya , Siviri , Kalitheo ,  Afitos

Siviri
Siviri

bölgelerinden bahsedeceğiz . Kassandra’da Neo Mudanya  ilk giriş noktası ve buradan Yunan adalarına ve Selanik’e feribot seferleri bulunmakta . Neo Mudanya’nın kardeş şehri ise Bursa Mudanya 🙂  Neo Mudanya Kassandra’nın en büyük ilçelerinden . Mübadele zamanlarında Türkiye’den bir çok Yunanlı buraya yerleşmiş.

Neo Mudanya
Neo Mudanya

Neo Mudanya’dan sonra içlere doğru yol alıyoruz . Siviri adında küçük bir sahil kasabasına varıyoruz . Sezon henüz açılmadığı için  her yer boş . Siviri’de fazla vakit geçirmeden tüm ayağı baştan başa geçerek Afitos’a ulaşıyoruz . Afitos’a gelmeden önce Kallithea  kasabası var burası da çok güzel bir kasaba . Afitos ise bir başka güzel ve bu gece Afitos’da kalıyoruz . Akşam yemeğimizi muhteşem manzaralı Thea Thalassa Restaurant ‘da yiyeceğiz.

Thea Thalassa Restaurant
Thea Thalassa Restaurant

Afitos çok ama çok güzel bir kasaba konaklamamızı burada yaptığımız için çok mutluyuz . Artık hedef 2 ayak. AfitosOtelleri   ,   Tüm Kassandra Otelleri 

 

Sithonia  Halkidiki 2. Ayak

Neo Marmaras  Bölgeye adını veren Sithonia Ormanı yarımadanın %90 ‘ını oluşturuyor . Burada ilk durağımız Neo Marmaras . Tabi ki buranın da Türkiye ile tarihi bağları var. Neo Marmara yerlileri  Marmara Adasından buraya göç etmişler ve adını Yeni Marmara koymuşlar. Neo Marmara bu ayağın gene en büyük yerleşim yeri . Denizin doğası harika , Sithonia ormanın bulunduğu bölgede olması ayrı bir güzellik katıyor.

Neo Marmara
Neo Marmara

Hotel Sithonia bölgenin en güzel yerinde tercih edebilirsiniz , ya da tüm Sithonia Otelleri ‘ne buradan ulaşabilirsiniz. Vourvourou (Vurvuru)  Burası Halkidiki’nin meşhur yeri 🙂 Biz sezonda gitmediğimiz için burasının Bodrum yada Marmaris olduğu havasını alamadık ama hem muhteşem bir deniz hem de Halkidiki gece hayatını yaşamak isterseniz Vurvuru’ya gelmelisiniz onu anladık . Vourvouru Otelleri .

Vourvourou
Vourvourou

Sarti

İkinci Yarımadanın en güzel kasabalarından konaklamak için kesinlikle tercih edilebilir çeverisen bir çok bakir koy barındıran Sartide denize doyacaksınız , Orange Beach (Kavourotripes)  mutlaka görülmesi gereken Plajlardan.

Halkidiki’de bir Cennet Sarti

Sarti Otelleri

Sarti Orange Beach
Sarti Orange Beach

Atos Halkidiki 3. Ayak

Ouranoupoli   Halkidiki son durağa geldik . Ouranoupoli çok güzel bir yer . Merkezin karşısında Ammouliani adası görülmesi gerekn bir ada olduğunu söyleyelim ,  bu bölgeye ayrı bir güzellik katıyor . Ouranoupoli yarım adada gidilebilecek son nokta . Sonrası ise Manastırların olduğu bölge.

Agion Oros Manastırları
Agion Oros Manastırları
Ouranoupoli
Ouranoupoli

3.Ayak Atos Otelleri   ,   Bütün Halkidiki Otelleri   Halkidiki ‘ de herkese iyi eğlenceler.

Halkidiki Gezi Notları burada sona erdi . Diğer Yunanistan yazılarımız ;

Mikonos Adası    Rodos Adası   Midilli Adası   Yunanistan Gezi Rehberi

  1. Yusuf çetin diyor ki:

    Şu an haldiki Yunanistan simiri köyünde muhteşem bir deniz ve koydan sonra bir Yunan taverna restaurant ta Türk çe sipariş ve harika bir Yunan desem yok yok Türk Karşılama tavrı ile karşılaşmak ve çok güzel kuzu pirzolaları yemek Esas en önemlisi muhabbet ve Türkçe ve Türkiye kökenli insanlarla Konuşmak anlatamam yaşanır diyeceğim ( alexandros taverna ) mutlak uğranmalı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir