Gezi Planı İçin Online Takım Çantası

Bu yazımızda sizlere kendi seyahatlerimizde faydalandığımız bazı siteleri paylaşmak istedik.Bu sitelerin ortak özelliği , size direkt satış yapmak değil de fayda sunma amacı ile kurulmuş olmaları.Bu hizmeti sunmak için genellikle reklamlardan faydalanıyorlar.Ek olarak community siteleri olarak da adlandırılan , sosyalleşmeye ve paylaşıma izin veren siteler olması.Gezi Planı bu siteler ile kolaylaşacaktır.

Trip Plannerlar;

Biz gezilerimizde genellikle zor yoldan gidilecek yerleri teker teker araştırırken zaman içerisinde bulduğumuz bu siteler işinizi çok kolaylaştıracak.Gideceğiniz bölgeye ve tarihe karar verdikten sonra size görülmesi gereken yerleri belirleyeceğiniz kriterlere göre (popülerlik, rating, fiyat vb.) listeleyebiliyor hatta bazıları size en kısa yoldan bu yerleri nasıl gezebileceğinize ilişkin haritayı da paylaşıyor.

1-Tripomatic.com ( www.tripomatic.com)

Tripomatic akıllı telefon ve tablet uygulamaları ile de popüler bir trip planner.Günlük planlarınızı yapıyor, dilerseniz konaklama ve ulaşım seçeneklerini de ekleyebiliyor , saklayabiliyor daha sonra dilediğiniz zaman düzenleme imkanı sağlıyor.Hatta gezi planı için print-out’unu alıp yanınızda rehber niteliğinde taşımanıza olanak sağlıyor.

tripomatic

2-plnner.com (www.plnnr.com)

Yeni kurulan ancak çok etkili bir planner.Öne çıkan özelliği modunuza ve tarzınıza göre plan yapabilmesi.Örneğin, ben tatilde koştur koştur yapmak istemiyorum diyorsanız ona göre , herşeyi görmem lazım diyorsanız ona göre plan yapabiliyor.

plnner

Kalmak isteyeceğiniz otel tipine kadar seçtikten sonra size otomatik bir gezi planı hazırlayıp sunuyor.Tek kötü yanı diğer plannerlar gibi çok sayıda seyahat bölgesini henüz sunamıyor olması.

plnnr.com

3- Yahoo travel (travel.yahoo.com)

Bir planner klasiği de yahoo.com’un trip planner’ı.Diğerleri kadar görsel zenginlik sunmasa da en eski köklü planner olmasında dolayı  en detaylı bilgileri burada bulabilirsiniz.Ek olarak yahoo’nun pek çok servisini de bu gezi planı ile birlikte kullanabiliyorsunuz(weather v.b.)

yahoo

Bilgi Toplama

Biz bu sitelerden daha çok yapacağımız araştırmalarda faydalanıyoruz.Bir klasik olduğu için www.wikipedia.org ‘a ayrıca yazmıyorum.Bu kaynaklarda gideceğiniz yeri search edip doğru ve detaylı  bilgilere ulaşabilirsiniz.

1- Tripadvisor (www.tripadvisor.com)

Bir gezi klasiği.Yapılacak şeylerden , görülmesi gereken yerlere, otellerin müşteriler tarafından çekilmiş fotolarından otel önerilerine kadar en önemli internet sitesi.Son dönemde Türkçesi de açıldı.

tripadvisor

2-About.com (www.about.com)

Türkiyede pek popüler olmasa da dev bir içeriğe sahip bir bilgilendirme sitesi.Tek yapılması gereken search bölümüne, gitmek istediğiniz yeri yazmanız.Uzman tüyoları, makaleler ne ararsanız bulabileceğiniz harika bir site.

Aboutt.com

Ulaşım ve Konaklama

Burada size satış yapmaya çalışan sitelere özellikle yer vermeyeceğiz daha çok karşılaştırmalı site fiyatları sunan siteleri vereceğiz.Örneğin  booking.com, expedia.com gibi sitelerden direkt satın alma yapılabildiği için bunlar yerine bu sitelere ait karşılaştırmaları bulabileceğiniz aşağıdaki siteleri önereceğiz.

 

1-skyscanner (www.skyscanner.com)

Gezginlerin favorisi.Uçuş otel ve araç kiralama için muhakkak bakılması gereken sitelerden biri.Pek çok havayolunu ve oteli içeriyor.

 

skyscanner

2-Orbitz (www.orbitz.com)

Bizim genellikle favorimiz orbitz oluyor.Özellikle kullanımı kolay olması, esnek planlama seçenekleri, sunduğu fırsatlar ile Orbitz vazgeçilmez.Arama yaparken” flexible dates” opsiyonu fark yaratıyor.

orbitz

4-Turna.com ( Turna.com )

Turna.com firması 1300’den fazla yurtiçi ve yurtdışı uçak firması ile anlaşmasıyla en iyi fiyatı bulabileceğiniz çok fazla alternatif sunuyor. Ayrıca banka kart puanlarınızı da burada kullanmak güzel bir avantaj. Bir diğer güzel özelliği ise Uçuş Fiyat Grafiği Örneği ile yıl içerisindeki uçak fiyatlarını görüntüleyerek en uygun fiyata uçabileceğiniz dönemi seçmek.

turna

3-Hotwire.com  (www.hotwire.com)

 Hotwire ise bu 4 site arasında en önemlisi.Nedeni ise pek çok seyahat acentası toplu aldığı biletler ellerinde kalmasın diye Hotwire üzerinden çok indirimli satış yaparak eritmeye çalışırlar.Nereden alırsanız alın araştırmanızda mutlaka hotwire’dan fiyat bakmaya dikkat edin.

hotwire

Diğer Siteler

Hava durumu

Bu başlıkta pek çok site var.Hava durumunda genellikle herkesin güvenini kazanan bir site vardır ve onu takip eder.Biz yılların deneyimi sonrasında freemeteo.com‘a güvendik.Size de öneririz.Yıllar içerisindeki durumu da görerek gideceğiniz tarihte ortalama sıcaklıklara bakarak karar verebilirsiniz.

freemeteo

 

Yeme İçme

Bu kategoride net bir şekilde önerebileceğimiz 2 site ve bunların uygulamaları var.Buradan popülerliğine göre seçeceğiniz herhangi bir restaurant’dan memnun kalmamanız pek mümkün değil.

1.Yelp.com (www.yelp.com)

2-Zagat.com (www.zagat.com)

yelp&zagat

Ev Kiralama

Oteller pahalı diyorsanız, bu alternatife bakabilirsiniz.Dünyanın pek çok yerinde evlerini turistlere kiralamak isteyen kişiler bu site aracılığı ile kiralıyorlar. Özellikle birkaç aile gidiyorsanız çok mantıklı olabilir.Konaklamanız Çoook ucuza gelir.Güvenebilirmisiniz?  Evet ama bazılarına! Dikkat edilmesi gereken 3 unsur var.1-Seçeceğiniz evin “Certified” olmasına özen gösterin.2-Kiralayan ile bağlantıya geçin ve evi boşalttıktan sonraki temizlik ücreti için pazarlık yapın. 3- Yorumları okuyun.

roomorama

Özetle;

Burada önerdiğimiz siteler bizim gezi amacı ile sıkça kullandığımız siteler.Diğer irili ufaklı pek çok siteyi inceleyen kişiler olarak zaman içerisinde bu sitelerden aldığımız bilgilere güvendik.Tabi ki bu kolay olmadı, çok kere yanlış yere yanlış fiyatlara yönlendik. Bu problemlerle karşılaşmamanız kafanızın fazla karışmaması için de hazırladığımız bu özeti sizinle paylaşmak istedik.

Seyahatinizi kolaylaştıracak seyahat uygulamaları için daha önce yazdığımız http://www.gezecegiz.com/seyahat-uygulamalari/ yazısına da göz atabilirsiniz.

Seyahatlerinizi kolaylaştırmaları dileklerimizle…

Gezecegiz.com’u Facebook ve  Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın 🙂

Not:Verilen internet adreslerinde yayınlanan bilgiler, içerikler ve görseller tamamen o siteye özel olup gezeceğiz.com ile bir ilişkisi bulunmamaktadır.

  1. Kenan Teköz diyor ki:

    Avrupada tren ile ilgili organizasyon yapabilmek için hangi siteyi tavsiye edersiniz?İngiltere->Paris mesela?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir