[info]Bunları Yapmadan Gelmeyin

  • Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesini gezin
  • Odunpazarı Evlerini dolaşın
  • Porsuk Çayı kenarında kahvenizi yudumlarken gondolları izleyin
  • Sazova Parkında Masal Şatosunu gezin
  • Papağan’da Çiğbörek yiyin
  • Tülomsaş’ta Devrim Otomobilini görün [/info]

Hafta sonunu değerlendirmek için Yılmaz Büyükerşen’in harikalar yarattığı Eskişehir’de bir gezi yaptık. Kesinlikle belirtmeliyim ki bu şehirde hayat var. Biz yolculuğumuzu motosiklet ile yaptık. Ancak sizler hızlı tren kullanarak da Eskişehir’e gelebilirsiniz.

İstanbul_Eskişehir Yol Haritası
İstanbul Eskişehir Yol Haritası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Küçükken annemden Eskişehir’i bol bol dinlerdim. 1968-1978 yılları arasında Eskişehir’de yaşamış olan ailem buraya hayran kalmış. Zamanında herkesin en şık kıyafetleri ile sokaklarında gezindiği, sinemaların dolup taştığı, sokaklarının tertemiz olduğu bir şehirmiş. Maalesef sonraları güzelliklerini kaybetmeye başlamış. Yılmaz Büyükerşen’in dönemi ile beraber şehir tekrar hayat bulmuş. Eskişehir özellikle Büyükşehir Belediyesi tarafından son dönemlerde birbiri ardına açılan sanat kurumları ve tesisleri ile kent kimliğine “Kültür ve Sanat Kenti” özelliğini de eklemeyi başarmış bir şehir. Bir şehirde Opera Binası görmek sanırım sizleri de çok mutlu eder.

Eskişehir’de gezmek için öncesinde bir gezi planı çıkardım. Bu şehirde birçok yeri görmek istiyorsanız çok planlı olmanız gerekiyor. Ben sizlere kolaylık olması için Eskişehir Gezi Rehberi niteliğinde bir yazı hazırlamaya çalıştım. Gezilecek yerleri Odunpazarı Evleri Bölgesi, Doktorlar Caddesi Bölgesi ve diğer gezilmesi gereken yerler olarak 3 bölüme ayırdım. Bu başlıklar için de Eskişehir gezilecek yerler haritası ekledim.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir Odunpazarı Evleri Bölgesi

Bu bölgede Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Balmumu Heykeller Müzesi, Odunpazarı Evleri, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Eskişehir Karikatür Müzesi, Kurşunlu Cami ve Külliyesi, biraz yürüyerek Şelale Parkı gezilebilir. Hepsi aynı bölgede olup gündüz saatlerinde yürüyerek gezinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eskişehir Garı_Odunpazarı Evleri Bölgesi Haritası
Eskişehir Garı Odunpazarı Evleri Bölgesi Haritası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Cam sanatçılarının eserlerinin sergilendiği müze Türkiye’nin ilk cam sanatları müzesi özelliğini taşımaktadır. Müzede Türk sanatçıların dışında yabancı sanatçıların da eserlerine rastlayabilirsiniz. Bu müzede saydamlığın zarafetini görebilirsiniz. Müzeye pazartesi hariç her gün gidilebilir. Hafta içi 10:00-17:30 hafta sonu 10:00-18:00 arası ziyaretçilerine açık.

Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi
Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi
Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi İçi
Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi İçi

 

Eskişehir Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Yılmaz Büyükerşen diyor ki;

“Tarihimizin ürünüyüz ve yetiştirdiğimiz insanlar kadarız. Gurur duyulacak bir tarihimiz var. Gurur duyulacak insanlar yetiştirdik. Ancak tarihimize de insanlarımıza da hak ettikleri değeri vermediğimizi düşünüyorum. Balmumu heykeller, tarihle ve ünlü kişilerle insani bir temas kurmaya çok uygun. Balmumu heykelleri bu yüzden seviyorum. Umuyorum ki, yaptığım heykeller, tarihimizle, insanımızla, yani kendimizle barışmak konusunda, karınca kararınca da bir olsa bir katkı yapacaktır.”

Türkiye’de türünün ilk örneği olan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, 2013 yılında, bizzat Yılmaz Büyükerşen’in yıllar boyunca yaptığı heykellerle açılmış. Müzede, Atatürk’ün çeşitli dönemlerini yansıtan heykelleri, Atatürk’ün ailesinin yanı sıra yerli ve yabancı devlet adamlarının, sanatçıların, medya mensuplarının ve sporcuların canlı hissi veren heykelleri, değişik dekorlar önünde sergilenmektedir. Müzede aynı zamanda Eskişehir’in ve Türkiye’nin tarihinden kesitlere de yer verilmiştir. En çok hoşuma giden detaylarından biri de müzenin gelirleri kız çocukları ile engelli çocukların eğitimi için kullanılıyor. Müzeyi hafta içi Pazartesi hariç 10:00-12:00/14:00-17:00, hafta sonu 10:00-12:00/14:00-18:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Balmumu Müzesi_Yılmaz Büyükerşen
Balmumu Müzesi Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeli
Balmumu Müzesi_İlber Ortaylı
Balmumu Müzesi İlber Ortaylı
Balmumu Müzesi_ATATÜRK
Balmumu Müzesi ATATÜRK Balmumu Heykeli

 

Eskişehir Odunpazarı Evleri

Ahşap süslemeli, cumbalı, rengârenk Odunpazarı Evleri sizi eski zamanlara götürecek. Bu bölgenin korunuyor olması ve hatta arka sokaklarda bazı evlerde yenileme çalışmaları yapılarak bölgeye kazandırılması diğer şehirler için örnek teşkil etmeli. Bu evlerden kafe olarak hizmet verenlerde oturup kahvenizi içebilir, dönem dekoruna sahip odalarını gezebilirsiniz.

Eskişehir Odunpazarı Evleri
Eskişehir Odunpazarı Evleri

 

Eskişehir Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlı Han 1850’li yıllarda Eskişehir’in büyük toprak sahiplerinden Takattin Bey tarafından çevre köy, kasaba ve şehirlerden gelen pazarcıların, seyyahların ve köylülerin hem kendilerinin hem de hayvanlarının konaklamaları için yapılmış. Her gün meydanda kurulan odun pazarına, odun satmak için gelen köylüler, önce Atlı Han’a uğrar; öküz arabalarını ve hayvanlarını buraya bırakır, pazara giderlermiş. Akşam olduğunda hana döner geceyi burada geçirirlermiş.

İki katlı olan Atlıhan El Sanatları Çarşısında çeşit çeşit hediyelik eşyanın satıldığı küçük dükkânlar bulunmaktadır. Burada lületaşından yapılmış ürünler alabilirsiniz. Ben de babamın Eskişehir’ den aldığı yaklaşık 45 yıllık lületaşı pipoları özenle saklıyorum.

Eskişehir Atlıhan El Sanatları Çarşısı
Eskişehir Atlıhan El Sanatları Çarşısı
Eskişehir Atlıhan El Sanatları Çarşısı İçi
Eskişehir Atlıhan El Sanatları Çarşısı İçi
Eskişehir Lületaşı Pipo
Eskişehir Lületaşı Pipo

 

Eskişehir Kurşunlu Cami ve Külliyesi

Kurşunlu Külliyesi 1515 yılında Yavuz Sultan Selim zamanında Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırılmış. Bir cami etrafına toplanmış Tabhane (Konukevi), Hanikah (Büyük tekke, dergâh), İmaret (yoksullara yemek verilen yer), Kervansaray (Büyük yollarda kervanların konaklamaları için yapılan yer), Aşhane (Mutfak, aşevi) ve Sıbyan Mektebi (Osmanlı’ da ilköğretim okulu) gibi yapılardan oluşan külliyeyi çevre duvarları tanımlamaktadır. Külliyenin 2008-2009 yılları arasında Vakıflar Müdürlüğü tarafından restorasyonu yapılmış.

Şu an ise Külliye içerisinde Cami, Cam Sanatları Merkezi, Sıcak Cam Üfleme Sanat Stüdyosu, Evlendirme Memurluğu, Lületaşı Müzesi, El Sanatları Çarşısı, Eskişehir Mevlevihanesi Semahanesi, Kurşunlu Kütüphanesi yer almaktadır.

Eskişehir Kurşunlu Cami ve Külliyesi
Eskişehir Kurşunlu Cami ve Külliyesi
Eskişehir Kurşunlu Cami
Eskişehir Kurşunlu Cami
Eskişehir Kurşunlu Cami Külliye  Odunpazarı Cam Sanatları Merkezi
Eskişehir Kurşunlu Cami Külliye Odunpazarı Cam Sanatları Merkezi
Eskişehir Kurşunlu Cami Külliye Lületaşı Müzesi
Eskişehir Kurşunlu Cami Külliye Lületaşı Müzesi
Eskişehir Kurşunlu Cami Külliyesi El Sanatları Çarşısı
Eskişehir Kurşunlu Cami Külliyesi El Sanatları Çarşısı
Eskişehir Kurşunlu Cami Külliye Kurşunlu Kütüphanesi
Eskişehir Kurşunlu Cami Külliye Kurşunlu Kütüphanesi
Eskişehir Kurşunlu Cami Külliye Kurşunlu Kütüphanesi Girişi
Eskişehir Kurşunlu Cami Külliye Kurşunlu Kütüphanesi Girişi

 

Eskişehir Karikatür Müzesi

Karikatür müzesi binası; 1900’lü yılların başında yapıldığı tahmin edilen ve konut olarak kullanılan ahşap bir yapının restorasyonla yenilenmesinden oluşturulmuş. İki katlı olan yapı tipik bir Eskişehir Odunpazarı evidir. Müzede; daimi sergi, değişken sergi bölümleri, portreler odası, Türk karikatür ustaları odası, Eskişehirli karikatürcüler odası ile kitaplık bölümleri bulunmaktadır. Pazartesi ve bayram günleri hariç 10:00-18:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Türk ve yabancı karikatüristlere ait eserlerin sergilendiği, keyifle gezeceğiniz bir müze.

Eskişehir Karikatür Müzesi
Eskişehir Karikatür Müzesi
Eskişehir Karikatür Müzesi_Nasreddin Hoca
Eskişehir Karikatür Müzesi İçinde Nasreddin Hoca Karikatürü

 

Eskişehir Şelale Park

Bu parkı tepeden Eskişehir manzarası izlemek istiyorsanız tercih edebilirsiniz. Odunpazarı Evlerinin bulunduğu alandan yaklaşık yarım saat yürüme mesafesi ile Şelale Park’ a ulaşabilirsiniz. Şelale Park içerisinde Eskişehir’ in en büyük şelalesi, çocuk oyun alanı, çocuk spor alanı, yürüme yolları, seyir terası, ahşap yel değirmeni, mini anfi tiyatrosu ve oturma alanları yer almaktadır. Aynı zamanda içerisinde yemek yiyebileceğiniz alanlar da yer alıyor. Bu arada Şelale Park’ a giderken önünden geçtiğimiz Huzur Evi aklımızda kaldı. O manzara ile gerçekten bir “huzur” eviydi.  🙂

Eskişehir Şelale Park'tan Eskişehir Manzarası
Eskişehir Şelale Park’tan Eskişehir Manzarası
Eskişehir Şelale Park İçi
Eskişehir Şelale Park İçi

 

Eskişehir Doktorlar Caddesi Bölgesi

Bu bölge içerisinde Doktorlar Caddesi, Haller Gençlik Merkezi, Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi, Tülomsaş Devrim Otomobilinin bulunduğu fabrikayı gezebilirsiniz.

Eskişehir Garı_İsmet İnönü-1 caddesi
Eskişehir Garı İsmet İnönü-1 Caddesi Haritası

 

Eskişehir Doktorlar Caddesi

Doktorlar Caddesi diğer adı ile İsmet İnönü-1 Caddesi olarak da geçmektedir. Haritada bu şekilde görebilirsiniz. Eskişehir’in en işlek caddesi olan Doktorlar Caddesinde ağırlıklı olarak alışveriş mağazaları yer almaktadır. Porsuk Çayına doğru uzanan bu caddenin hemen paralelinde Vural Sokak yani Barlar Sokağı yer almaktadır. Haller Gençlik Merkezi dışında Eskişehir gece hayatı bu Barlar Sokağında. Biz de Siloönü Sokaktaki Cafe Del Mundo’da mola veriyoruz. Farklı bir yazımızda bu kafeye detaylıca yer vermiştik.

Eskişehir Doktorlar Caddesi_İsmet İnönü-1 Caddesi
Eskişehir Doktorlar Caddesi/İsmet İnönü-1 Caddesi
Eskişehir Cafe Del Mundo
Eskişehir Cafe Del Mundo
Eskişehir Cafe Del Mundo İçi
Eskişehir Cafe Del Mundo İçi

 

Eskişehir Haller Gençlik Merkezi

Haller Gençlik Merkezi hediyelik eşyadan muhallebiciye kadar, gerekirse yanınıza yiyeceğinizi alıp burada bir içecek eşliğinde tüketebileceğiniz, hafta sonu gecenizi canlı müzik eşliğinde eğlenerek geçirebileceğiniz çok eskiden sebze, meyve hali olup restorasyon sonrası harika bir mekana dönüşen otantik bir yer ile karşılaşacaksınız. Bu mekanda vakit geçiremeyecek olsanız bile görmek için uğramanızı tavsiye ederiz.

Eskişehir Garı_Haller Gençlik Merkezi
Eskişehir Garı Haller Gençlik Merkezi Haritası

 

 

 

Eskişehir Haller Gençlik Merkezi
Eskişehir Haller Gençlik Merkezi
Eskişehir Haller Gençlik Merkezi İç Görüntü
Eskişehir Haller Gençlik Merkezi İç Görüntü
Eskişehir Haller Gençlik Merkezi Hediyelik Eşyalar
Eskişehir Haller Gençlik Merkezi Hediyelik Eşyalar

 

Eskişehir Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Eskişehir’ in güzelliklerini daha fazla hissetmek istiyorsanız bu bölgeye mutlaka uğramalısınız. Doktorlar caddesinden de inerek ulaşabileceğiniz bu bölgede Porsuk Çayı kenarında sağlı sollu kafelerde mola verebilirsiniz. Ama öncelikle Porsuk Çayı üzerinde gondolları izlemenizi öneririm. Dilerseniz siz de gondol gezisine katılabilirsiniz. Biz bu bölgede gezdikten sonra hem kafe hem kadın giyim mağazası olan Oğuz Park’ ta birer kahve içiyoruz.

Eskişehir Porsuk Çayı
Eskişehir Porsuk Çayı
Eskişehir Adalar Bölgesi Oğuz Park Kafe
Eskişehir Adalar Bölgesi Oğuz Park Kafe

 

Eskişehir Devrim Otomobili

1961 yılında 4 adet üretilen DEVRİM Otomobillerinden sadece birisi günümüze ulaşmıştır. TÜLOMSAŞ Müzesi bahçesinde, özel olarak yapılan camlı garajda muhafaza edilen DEVRİM Otomobili halen çalışır durumdadır. 1894 Yılında temelleri atılan bugünkü adıyla TÜLOMSAŞ fabrikasında; 1961 yılında Cemal Gürsel’in talimatıyla Türk Mühendislerin çabaları ile yapılan ilk Türk arabası Devrimi görebilirsiniz. Doktorlar Caddesi üzerinden Kızılcıklı M. Pehlivan Caddeye saparak yaklaşık 10 dakikalık yürüme mesafesiyle Tülomsaş Fabrikasına ulaşabilirsiniz. Devrim otomobili bu fabrika içerisinde sergilenmektedir. Ulaşımı Eskişehir Tren Garı üzerinden de harita üzerinde gösterdim. Devrim arabası ziyaretinizi öğle araları hariç hergün 08:00-17:00 saatleri arasında yapabilirsiniz.

Eskişehir Garı_Tülomsaş Devrim Arabası
Eskişehir Garı Tülomsaş Devrim Arabası Harita

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eskişehir Devrim Otomobili
Eskişehir Devrim Otomobili

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Devrim Arabası Gazete Küpürü
Devrim Arabası Gazete Küpürü

Devrim’in hikâyesini Tülomsaş’ın internet sayfası üzerinden bu linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Devrim otomobilini görmeden önce izlemediyseniz Devrim Arabaları filmini izlemenizi özellikle tavsiye ederim. Bu filmi izledikten sonra bu arabayı görmek size daha anlamlı gelecektir. Filmin fragmanını da aşağıda ekliyorum.

Devrim Arabaları Fragmanı

Eskişehir Diğer Gezilmesi Gereken Yerler

Bu bölüm içerisinde merkeze biraz uzak Sazova Parkı, Kent Park ve Regülatör Parkı, şehir dışında kalan Nasreddin Hoca Köyü’nü ve listenizde öncelikli olmasına gerek olmayan, ama fırsatı olanların gidebileceği Şehri Aşk Adasını yazdım.

Eskişehir Şehri Aşk Adası

Aydın Arat Parkının hemen yanında olan bu park sadece hoş görüntüsü ile önerebileceğim parklardan olduğu için diğer gidilmesi gereken yerler bölümünde belirtiyorum. Fotoğraf çekmek için tercih edebileceğiniz bir mekân. Tren İstasyonundan mesafesini harita üzerinde gösterdim. İsmet İnönü-1 caddesi üzerinden Porsuk Çayı kenarına geçerek, yaklaşık yarım saatlik yürüme mesafesi ile de bu cennet görüntüsüne sahip parka ulaşabilirsiniz. Şehr-i Aşk Park 20:00 itibari ile kapanıyor. Belediyeden izin alınmak şartı ile köprüden geçtikten sonraki sağ alanda düğün davetleri gerçekleştirilebiliyormuş. Organizasyona denk geldiyseniz bu bölümde gezemeyebilirsiniz.

Eskişehir Garı_Şehri Aşk Adası Haritası
Eskişehir Garı Şehri Aşk Adası Haritası
Eskişehir Şehri Aşk Köprüsü
Eskişehir Şehri Aşk Köprüsü
Eskişehir Şehri Aşk Adası
Eskişehir Şehri Aşk Adası
Eskişehir Şehri Aşk Adası Manzara
Eskişehir Şehri Aşk Adası Manzara

 

Eskişehir Regulatör Piknik Alanı

Eskişehir’e geldiniz ve gününüzü piknik yaparak değerlendirmek istiyorsanız, şehre en yakın piknik alanı olan Regülatör Piknik Alanına gidebilirsiniz. Bu alanda çocuklarınızla da sıkılmadan vakit geçirebilirsiniz. Piknik alanları, büfe, çocuklara özel piknik üniteleri, çocuk oyun bahçeleri, Botanik Parkı benim gördüklerim. Bu piknik alanı Orhangazi Mahallesi üzerinde olup Odunpazarı Evleri Bölgesinden,  tren istasyonu tarafından haritada ulaşımını gösterdim. Bu arada alan Sazova Parkına da çok yakın. Sazova Parkı ile arasında yaklaşık 4,5 km’lik bir mesafe bulunuyor.

Eskişehir Garı_Regülatör Parkı Harita
Eskişehir Garı Regülatör Parkı Haritası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eskişehir Odunpazarı Evleri_Regülatör Parkı Harita
Eskişehir Odunpazarı Evleri Regülatör Parkı Haritası
Eskişehir Regülatör Parkı Piknik Alanı
Eskişehir Regülatör Parkı Piknik Alanı

 

Eskişehir Regülatör Parkı Çocuk Oyun Alanı
Eskişehir Regülatör Parkı Çocuk Oyun Alanı
Eskişehir Regülatör Parkı/Botanik Park
Eskişehir Regülatör Parkı/Botanik Park
Eskişehir Regülatör Parkı Yanındaki Botanik Park
Eskişehir Regülatör Parkı/ Botanik Park İçi
Eskişehir Regülatör Parkında Botanik Park Hatırası
Eskişehir Regülatör Parkı/ Botanik Park Hatırası

Eskişehir Sazova Parkı

Sazova Parkı çocuklu ya da çocuksuz gitmeniz gereken parklardan biridir. Girer girmez kendinizi bir masal karakteri gibi düşünmeye başlıyorsunuz. Hemen giriş bölümünde hediyelik eşya satılan bölümden hediyelik ürünler alabilirsiniz. Park içerisinde Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Bilim Merkezi & Uzay Evi ve Eti Sualtı Dünyası’nı gezebilirsiniz. Ücretsiz olarak trenle park içerisinde yapılan geziye katılabilirsiniz. Çocuklar için eğlenceli, büyükler için ilgi çekici bir yer. Mesela Masal Şatosu’nda gördüğünüz her bir kule Galata Kulesi, Sindirella Kulesi, Burgulu Kule, Ulu Kule, Kız Kulesi, Çan Kulesi, Adalet Kulesi, Yivli Kule’sinden esinlenerek yapılmış. Ayrıca Masal Şatosu içerisinde çeşitli turlar ve çocuklar için aktiviteler düzenlenmektedir. Korsan Gemisi içerisindeki kaptan köşkü çok mistik bir hava yaratıyor. Geziniz esnasında Sazova Parkı içerisindeki kafede mola verebilirsiniz. Bu arada otoparkın yanındaki alanda şu sıralar İstanbul’daki Miniatür Park’a benzer bir alan için de hazırlık yapıldığını göreceksiniz.

Tren istasyonu ve Regülatör Parkı arasındaki mesafeye ait haritaları da yazıya ekliyorum.

Eskişehir Garı_Sazova Parkı Haritası
Eskişehir Garı Sazova Parkı Haritası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eskişehir Sazova Parkı_Regülatör Piknik Alanı Haritası
Eskişehir Sazova Parkı Regülatör Piknik Alanı Haritası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eskişehir Sazova Parkı Hediyelik Eşya
Eskişehir Sazova Parkı Hediyelik Eşya Alanı
Eskişehir Sazova Parkı Tren Turu
Eskişehir Sazova Parkı Tren Turu
Eskişehir Sazova Parkı
Eskişehir Sazova Parkı Çimenlerinde Masal Şatosu Manzarası
Eskişehir Sazova Parkı Masal Şatosu İçi
Eskişehir Sazova Parkı Masal Şatosu İçi

 

 

 

 Eskişehir Kent Park

Eskişehir Kent Park keyifli vakit geçirebileceğiniz diğer parklardan biri. Yine kocaman bir park ile karşı karşıya kalacaksınız. Şayet gününüzü yüzme, at binme gibi aktivitelerle geçirmek isterseniz bu parkı sizlere öneririm. İçerisinde bir gölet, yapay plaj, lokantalar ve kafeler, gül bahçeleri, çocuk oyun alanları, spor sahaları, botanik kafeler gibi pek çok sosyal tesis yer alıyor. Diğer güzel yanı da buraya Adalar bölgesinden Porsuk çayı üzerindeki tekne turları ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eskişehir Gar_Kent Park Haritası
Eskişehir Gar Kent Park Haritası
Eskişehir Kent Park Manzara
Eskişehir Kent Park Manzara
Eskişehir Kent Park Manzara_
Eskişehir Kent Park Manzara

 

Eskişehir Kent Park Plaj
Eskişehir Kent Park Plaj
Eskişehir Kent Park Atlar
Eskişehir Kent Park Atlar

 

Eskişehir Nasreddin Hoca Köyü

Gezinizi arabanız ya da motosikletinizle yapıyorsanız ve fırsatınız varsa Nasreddin Hoca Köyü’ne de uğramanızı tavsiye ederiz. Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde Hortu beldesinde bulunan köye araçla yaklaşık 1,5 saatte ulaşabilirsiniz.

Eskişehir Garı_Nasreddin Hoca Köyü Haritası
Eskişehir Garı Nasreddin Hoca Köyü Haritası

 

Köye girdiğimizde ilk olarak Nasreddin Hoca’nın doğduğu ve büyüdüğü eve gittik. Evin kapısı kapalıysa hemen karşısındaki evdeki köy sakinlerinden yardım isteyebilirsiniz. Biz gittiğimizde başka bir ziyaretçi ayrılmak üzere olduğu için hemen evi gezebildik. Eve, kapı girişinde bulunan Nasreddin Hoca heykelinin olduğu taş üzerindeki şu yazı ile giriş yapıyorsunuz;

Dileğimdir; Yüzleriniz gülsün, yaşamınız sağlıklı ve bereketli olsun. Gönülleriniz mutluluk ve neşe dolsun. Tavsiyemdir: Ayaklarınızı sıcak tutun. Başınızı serin. Düşünmeyin derin, derin. Kendinize de bir iş bulun. Gerisi Allah kerim.

Eskişehir Nasreddin Hoca Evinin Girişi
Eskişehir Nasreddin Hoca Evinin Girişi

 

Nasreddin Hoca’nın evi restore edimiş, ancak içerisi hayal ettiğiniz gibi olmayacak sanırım. Ben dönem dekorları ile döşenmiş bir ev içi göreceğimi sanıyordum. Ancak içerisi bomboş. Onun nedeni de zamanında döşenmiş ev içerisinden teker teker antika olduğu düşünülerek bir sürü eşya çalınmış. Bu nedenle evi sadece genelde Haziran’ın 2.haftası gerçekleştirilen Nasreddin Hoca Doğum Şenlikleri ve Anma Haftasında döşeyerek ziyaretçilerine sunuyorlar.

Eskişehir Nasreddin Hoca Evi
Eskişehir Nasreddin Hoca Evi

 

1208 yılında burada doğan Nasreddin Hoca mizah anlayışının öncülerindendir. Güldürürken düşündürmek denilince benim aklıma gelen ilk isimdir. Bu nedenle bu köyde garip duygularla gezimizi yapıyoruz. Köyde görüş alanınıza giren birçok noktada Nasreddin Hoca’nın sözlerini görebilirsiniz. Ev ziyaretinden sonra mola vermek için köy kahvesine gidiyoruz. Köy halkı o kadar içten ve misafirperver ki içtiğimiz o tadı damağımda kalan tavşankanı çayın ücretini bile ödetmiyorlar. Kahvede aile ziyaretini yapmak için köye gelmiş, Haydarpaşa Tren İstasyonunda görevli Hüseyin abi ile de bol bol muhabbet ediyoruz. Muhabbet ederken Nasreddin Hoca’nın soyundan birileri olup olmadığını sorduğumda İhsan Bey’ den söz ediyorlar. Çok güzel bir tesadüf ki kalkmamızdan hemen önce İhsan Bey de kahveye geliyor. Maalesef kayıtlı bir şeyler tutmadıkları için herkesin bildiği kadar bilgisi olduğunu belirtiyor. İhsan Bey’in büyükleri Nasreddin Hoca’ya daha çok benzermiş. Ama deli dolu birisi olması nedeni ile İhsan Amca’yı ben de Nasreddin Hoca’ya benzetiyorum. Keyifli muhabbetimizden sonra herkesle selamlaşarak köyden ayrılıyoruz.

Eskişehir Nasreddin Hocanın Torunu İhsan Bey
Eskişehir Nasreddin Hocanın Torunu İhsan Bey
Eskişehir Nasreddin Hoca Köyü Meydan Kahve
Eskişehir Nasreddin Hoca Köyü Meydan Kahve

 

Eskişehir’de Ne Yenir?

Eskişehir denilince akla gelen ilk yiyecek çiğbörektir. Çiğbörek denildiğinde de tavsiye edilen yer Papağan Çiğbörek’dir. Sizlerin de hoşuna gideceğini düşündüğümüz bu böreğin asıl ismi şikorekman’mış. Kırım-Tatar mutfağından geldiği söylenen çiğböreğin en önemli özelliği de içinde kullanılan kıymanın çiğ olmasıymış. Yemek molanızı burada verebilirsiniz.

Eskişehir Garı - Papağan Çiğ Börek Evi Harita

Eskişehir Papağan Çiğ Börek Evi
Eskişehir Papağan Çiğbörek Evi

Eskişehir Oteller Konaklama

Eskişehir’de konaklama için alternatif çok fazla, internet sitemiz üzerinden linki tıklayarak size en uygun otele rezervasyon yaptırabilirsiniz. Tavsiyem, gece eğlenmek için de dışarı çıkmak istiyorsanız Doktorlar Caddesi bölgesinde bir otel tercih edebilirsiniz.

Eskişehir Ulaşım

Biz gezimizi motorla yaptık, ancak bölgelere göre anlattığım gezilecek yerlerde yürüyerek dolaşabilir, şehir içi ulaşım araç alternatifleri de çok olduğu için belediye araçlarını da kullanabilirsiniz. Eskişehir’ e ulaşım için de Eskişehir Hızlı Treni tercih edebilirsiniz. TCDD’ nin internet sayfası üzerinden biletlerinizi alabilirsiniz.

 

Eskişehir gezisi bizim için gezilecek yerleri çok olduğu için biraz yorgun, ama çok güzel duygularla sonlanıyor. Her iki caddede bir gördüğümüz koca yeşil alanları, hizmetleri, eğlencesi, temizliği, ferahlığı ile kaliteli bir yaşam için özendiğim bir şehir olarak aklımızda kalacak.

Eskişehir’i mutlaka gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederim.

Keyifli geziler..

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir