Dresden Gezilecek Yerler Ve Gezi Rehberi

Dresden Namı Değer  Elbe’nin Floransası , Elbe nehrinin yanına kurulan kent …  Dresden bu unvanı hak ediyor . Floransa bir açık hava müzesi ise Dresden kentinin ,Floransa‘dan kalır yanı yok diyebiliriz. Muhteşem Barok yapılar göz kamaştırıyor .Hemen hatırlatmamızı  yapalım Floransa Yazımız için buradan buyrun.

Dresden2
Gezeceğiz Ekibi Dresden’de

Dresden , Saksonya eyelatinde yani Doğu Almanya’da yer alıyor . 2. dünya savaşında çok ağır bombardımanlara uğrayan kent , yeniden yapılanmış ve 1990 ‘lara kadar inşaatlar devam etmiş . Savaşın izleri tamamen silinmiş.

Prag gezimizin 1 gününü Dresden’e ayırdık . Prag’dan yola çıkıp 60 km uzaklıktaki Terezin Kampını ziyaret ettikten sonra hemen 60 km daha  yol yaparak Almanya Dresden’e ulaşıyoruz . Özetle Prag – Dresden arası 120 km . Prag gezisi yapıyor iseniz ve zamanınız var ise mutlaka Dresden turu yaparak gezmenizi öneriyoruz.

Dresden Gezilecek Yerler

1 günümüz olduğu için olabildiğince turistik mekanları gezmeye çalışacağız.Terezin Nazi Kampı Yazımız

Zwinger Sarayı

DSC_0058
Dresden Gezilecek Yerler Ve Gezi Rehberi

1709 yılında inşa edilmiş Saray ve içindeki müzeler ile muhteşem barok yapı . İçindeki sanat müzelerinde 15 yy dan 19 yy ‘a kadar olan eserleri bulabilirsiniz . Rembrandt Botiçelli,Rubens, Tziano gibi eşsiz ressamların eserleri sizleri bekliyor. Ayrıca Taç kapı en çok ilgi çeken ve fotoğrafların değişmez figürü olarak sizleri karşılıyor.

Zwinger Sarayı Taç Kapı
Zwinger Sarayı Taç Kapı

Semper Opera Binası

Mimar Gottifried Semper tarafından yapılan bina Semperoper mimarisi ,Rönensans ve Barok ve Yunan stilini taşımakta . Dreseden bombardımanında yıkılan bina yeniden yapılmış 1989 yılında hizmete girmiştir.

Semper Opera Binası
Semper Opera Binası

Our Lady Kilisesi (Frauenkirche)

Kadınlar kilisesi olarak bilinen bu görkemli yapı , 1945 de bombalandıktan sonra halkın da katkısı ile 2009 yılında tekrar eski haline getirilip hizmete açıldı.

dresden-frauenkirche
Our Lady Kilisesi (Frauenkirche)

2.Dünya savaşında yerle bir olmuş Fraunkirche , Dresden Bombalanması , Dresden Katliami olarak tarih sayfalarında yerini almıştır . Müteffik ordusu ile Amerine ve Kraliyet hava kuvvetleri , Dresden’de 28.000 binanın 24.000 tanesini yerle bir etmiştir . 25.000 kadar sivil bu bombalamalarda hayatını yitirmiş.

frauenkirche162_v-standardBig_zc-3ad1f7a1
Frauenkirche

Augustus Köprüsü

IMG_2975
Augustus Köprüsü

 

Bruhl Terası

Hemen Augustus Köprüsün girişinde yer alan , Bruhlu terasında Elbe’yi ve Dresden’i seyre dalabilirsiniz.

Dresden_Bruehlsche_Terassen
Brühlsche Terrasse

Residenzschloss Dresden (Krallık Sarayı, Dresden Castle)

Saray kent merkezinde yer almaktadır . Sarayda devlet sanat koleksiyonları yer almaktadır . Sarayda Türckische Cammer (Türk Odası) Bulunmaktadır . Bu müzenin bu kısmında  , Osmanlı ve doğululaştırılan Avrupa sanat eserleri yer almakta.

Dresden Gezilecek Yerler

Türk Odası
Türk Odası Residenzschloss Dresden (Krallık Sarayı)

Höfkirche (Katolik Katedrali)

1945 yılında kilise bombardımanlar neticesinde ağır hasar aldı . 1947 yılında tekrar yapımına başlanan kilise 1971 yılında tamamlanmıştır. Bu muhteşem eseri mutlaka görmelisiniz.

Höfkirche Katedrali
Höfkirche Katedrali

 

Fürstenzung

Almanyanın tüm prenslerinin ter aldığı porselenden yapılmış devasa görkemli yapı . Fotoğraf makinanizda yerini mutlaka almalı. 101 metre uzunluğundaki duvar Saksonya iktidar ailesinin geçmişini temsil ediyor . Üzerinde Dresden krallarının resimlerinin bulunduğu duvar için 25 bine yakın porselen kullanılmış.

IMG_2980
Fürstenzung Dresden

IV. Carlos , Namı diğer Güçlü Augustus Saksonya kralı adına yapılan köprüyü Bruhku terasında seyredebilirsiniz . Hele akşam saatlerinde geldiyseniz muhteşem fotoğraflar da çekebilirsiniz.

Augustus Saksonya için çok önemli . Her yerde Güçlü Augustusun izlerini görebilirsiniz , Elbe nehrinin diğer yakasına geçmiş bulunuyoruz burası Neustad bölgesi . Tramvay ile nehrin karşı tarafına geçebilirsiniz . Augustus Golden Reiter heykeli konum itibari ile çok güzel bir Bulvarın girişinde . Burası trafiğe kapalı bir alan ve Bağdat caddesi kıvamında sağlı sollu mağazalar, cafeler sizi bekliyor.

Goldener
Goldener Reiter & Güçlü Augustus

Dresden gezilecek yerleri harita üzerinde göstermek istersek şu şekilde sizlere destek olabiliriz 🙂

Zwinger sarayı Dresden Castle (Krallık Sarayı) , Frauenkirche , ve Brühl’s Teras ve hemen karşısındaki August Köprüsü birbirine çok yakın .

Dresden Harita
Dresden Gezilecek Yerler Ve Gezi Rehberi

 Dresden Gece Hayatı 

Almanya demek  tabi ki bira demek 🙂 Dresden’de 1 tam günümüz olduğu için olabildiğince çok yer gezmek akşam da  güzlel bir pubda bira içmek hedefindeyiz ve bu hedefe de  akşam saatlerinde ulaşıyoruz . Muhteşem  Elbe Nehri Manzaralı  Dresden bira evinde kendimizi buluyoruz . Kesinlikle tavsiye ediyoruz : Dresden Schönstes Brauhaus . Muhteşem barı , 8 kişilik uzun masaları ile tam bir Alman birahanesi . Dilerseniz bahçesinde oturabilir Elbeye karşı içkinizi yudumlayabilirsiniz . Dilerseniz de bar kısmında oturabilirsiniz.

Adres : Brauhaus am Waldschlösschen
Am Brauhaus 8b
01099 Dresden

IMG_3001
Dresden Schönstes Brauhaus

 

Litrelik beyaz bira içmenizi tavsiye ederiz fiyatlar da çok uygun …

Dresden Schönstes Brauhaus
Dresden Schönstes Brauhaus

 

IMG_3003
Dresden Schönstes Brauhaus

 

Dresden Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi yazımızın sonuna geldik.  Gezeceğiz Hatırlatmalarını yapalım 🙂

Almanya’ya  Schengen Vizesi ile giriş yapıyoruz. Schengen Vizesi nasıl alınır yazımız size yardımcı olacaktır , Yurt dışına araba yada motosiklet ile gidecekseniz Özel Araç ile yurtdışı çıkış işlemleri yazımızı okumanız tavsiye ediyoruz.

İyi eğlenceler

Gezecegiz.com’u Facebook ve  Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın 🙂

 1. Nurhan diyor ki:

  Merhabalar.. Öncelikle gezimizde rehber olacak paylaşımlarınız için teşekkürler..Biz haftaya Prag’a gideceğiz bir gün de sizin gibi Terezin ve Dresden gezisi yapmak istiyoruz.Prag’tan araba kiralama konusunda yardım isteyecektim.Kiralama şartları hakkında ve varsa aklınızda kiralama şirketi hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler:)

 2. Erkut Minez diyor ki:

  merhabalar,
  çok teşekkürler gitmeden önce internetten rezervasyon yapmanızı öneriyoruz biz Praga gitmeden önce kiralama konusunda hazırlık yapmadan gittik havaalanında sixt bize en iyi fiyatı verdi alandan kiralama yapmıştık.

 3. Mesut BOL diyor ki:

  Muhteşemsiniz.. Ne güzel yazmış ve fotoğraflamışsınız… Bir sürü not aldım.. Teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir