Unesco Kültür Mirası : Cumalıkızık Köyü

Yapıldığı haliyle günümüze kadar gelen yapılar özellikle Avrupa’da çok normal. Ama ülkemiz için ne yazık ki bu konuda çok yol kat etmemiz gerekiyor.

Cumalıkızık

Cumalıkızık Köyü ise bu tabuyu yıkan ender yerleşim yerlerinden biri. Köy, Osmanlı döneminin başından yani 1300’lü yıllardan beri aynı şekilde korunarak günümüze kadar bozulmadan gelmiş. Bunda en önemli faktör tabi ki köyün Unesco tarafından korunuyor olması. Evet Cumalıkızık Köyü, ülkemizdeki 16 adet Unesco Kültür mirasından biri. Uludağ etekleri ile vadiler arasında sıkışıp kalan köylere kızık adı verilmiş. Diğer kızık köylerindeki köylülerin eskiden Cuma namazı için toplandığı yer olduğundan bu köyün Cumalıkızık adıyla anıldığı söyleniyor.

Cumalıkızık Evleri
Cumalıkızık Evleri

Cumalıkızık Köyü’nün en güzel özelliklerinden biri evlerin belli bir düzen içerisinde inşa edilmiş olması. Köyde 270 ev bulunuyor ama bunların 180 tanesi aktif olarak kullanılıyor. Evler genel olarak 2-3 katlı. Unesco yardımları sonrası bir çoğu kafe ve pansiyona çevrilmiş.

Cumalıkızık Sokakları
Cumalıkızık Sokakları

Köyde beni en etkileyen şeylerden biri de, dağdan gelen kaynak suları her evin önünden geçecek şekilde bir planlama yapılmış. Dolayısı ile yüzyıllar öncesinde en değerli şeylerden biri olan suyun köydeki tüm evlere ulaşması sağlanmış.

Cumalıkızık Sokakları ve Pansiyon
Cumalıkızık Sokakları ve Pansiyon

 

Cumalıkızık’ta neler yapılır derseniz, sokakların arasında kaybolmanızı özellikle tavsiye ederim. Genel olarak çok büyük bir yüzölçümüne sahip değil, dolayısı ile tüm köyü yorulmadan gezebilirsiniz. Köyden yukarı kadar çıktınız biraz soluklanmak için caminin yanında bulunan köy kahvesinde oturup bir çay içebilirsiniz. Hemen önündeki çeşmeden de su içmeyi unutmayın 🙂

Cumalıkızık Sokakları
Cumalıkızık Sokakları

Yine köyün girişinde bulunan ve orada yaşayan köylülerin üretimi meyve, tarhana, ekmek vs gibi tamamen doğal ürünleri alabilirsiniz. Unutmayın köylülerin bir kısmı geçimini oradan sağlıyor. Alışveriş yapın 🙂

Cumalıkızık Hediyelik Eşya

Yine Cumalıkızık’a gelmeye karar verdiyseniz kahvaltı ya da kuşluk zamanına denk getirmenizi önerebilirim. Çünkü mekanların bir çoğunda buna uygun seçenekler bulunuyor.

Özetleyecek olursa hafta sonu kafa dinlemek için çok da uzak olmayan harika bir yer Cumalıkızık Köyü.

Cumalıkızık Antikacı
Cumalıkızık Antikacı

Cumalıkızık Köyü Konaklama:

Gece konaklayarak köyün tadına varmak istiyoruz diyorsanız, Cumalıkızık Köyü’nde konaklama için Cumalıkızık Otel linkini tıklayabilirsiniz.

Cumalıkızık Köyü nerede  , nasıl gidilir?

Cumalıkızık, İstanbul’a yaklaşık 2,5 saat mesafede. Araba ile gidiyorsanız Bursa merkeze gidip buradan Cumalıkızık’a geçebilirsiniz. Köyün Bursaya uzaklığı ise yaklaşık 15-20 dakika. Bursa’dan minibüsler ile de ulaşım mümkün. Ayrıca araba ile gidiyorsanız köyün girişinde bir otopark bulunuyor. Arabanızı oraya bırakıp rahatlıkla gezebilirsiniz.

İyi Eğlenceler

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir