Budapeşte Gezi Rehberi

Bana göre Avrupa’nın en güzel ve en görkemli şehirlerinden biridir Budapeşte!

Geçmişinde Avusturya- Macaristan imparatorluğuna başkentlik yapmış 2 şehirden biri olan Budapeşte her ne kadar Viyana’nın gölgesinde kalmış olsa da bana göre İstanbul Boğazını andıran Tuna nehri ve Osmanlıdan kalma hamam ve türbeleri ile tarihi dokusunu korumuş Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir.

Tuna Nehri
Tuna’nın Kraliçesi Budapeşte Tuna Nehri

Şehir 2 bölüme ayrılmış olup bir tarafta Buda, diğer tarafta Peşte, ortada ise Tuna Nehri geçmektedir. Özellikle akşam saatlerinde Tuna’da tekne ile şehir turu yaparak Budapeşte’yi keşfetmenizi özellikle tavsiye ederim. Her ne kadar İstanbul’da boğaz turu yaparken görebileceğiniz yalılar olmasa da özel bir aydınlatma ile ışıklandırılmış tarihi binaları ( Parlamento binası bunlardan en önemlisi) ve altından geçeceğiniz tarihi köprüleri görebilmek insana ayrı bir keyif katmakta.

Budapeste Gece

Şehrin Buda tarafı ağırlıklı olarak kamu binalarının olduğu ve turistik anlamda daha fazla ziyaret edilen bölgedir, Peşte tarafı ise ticaretin merkezi konumundadır.

Parlamento Binası

 

Buda tarafında turistik anlamda ziyaret edilecek müze ve galeri gibi yerler bulunduğu için birçok sokak trafiğe kapatılmıştır.  Bu alanda özellikle tepelik bir alanda bulunan Geller Tepesi, Matias Kilisesi ve Unesco Dünya Kültür Listesinde bulunan Balıkçılar Tabyasını mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim, Tabya’dan başta Parlamento binası ve Tuna’nın doyumsuz manzarası ile şehri seyretmenin keyfi ayrı bir güzel 🙂

Kale

Son olarak yeterli zamanınız olursa Buda’da Osmanlı’dan kalma hamamları, Gül Baba Türbesini ve şehrin 60 km dışında kalan Estergon Kalesini de ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Gulbaba Türbesi
Tuna’nın Kraliçesi Budapeşte Gulbaba Türbesi

 

Peşte bölgesi daha çok ticaretin yoğun olarak yaşandığı bir bölge olup buradan Buda ile Peşte’yi birbirine bağlayan köprülerden geçiş yaparak şehri farklı bir şekilde keşfedebilirsiniz. Bu köprülerin en eskisi olan ve 2. Dünya savaşı sırasında bombalanmış olan Zincirli Köprü, küçük bir bölümü turistlere açık olan Avrupa’nın en güzel Parlamento Binası, Müzeler Bölgesinde yer alan Arkeoloji Müzesi ve Opera Binası, şehrin en büyük dini yapısı Aziz Stefena Bazilikası ve Michael Jackson’nın da Budapaşte Konserini gerçekleştirdiği Kahramanlar Meydanı Peşte bölgesinde ziyaret etmenizi tavsiye ettiğim yerlerdir.

Budapeşte Meydan

 

Budapeşte’de yemek

Macar Mutfağının dünya üzerinde tanınan en bilinen yemeği Gulaş’tır. Gulaş Türkçe bir kelime olup ismi Kul Aşı’ndan gelmektedir ( Osmanlı zamanında Macaristan’da Sultanın Askerleri için yapılmakta olan bir yemekmiş). Macar Mutfağı her ne kadar Av Hayvanlarının etleri ile bol baharatlı bir mutfak gibi görünsede Tas kebabına benzeyen Gulaş, Kapuskaya benzeyen lahanadan yapılan Kaposta ve Boğazkere’ye benzeyen Tokai Şarapları ile Türk Mutfağının izlerini taşımaktadır. Bu arada Estergon Kalesi’ne doğru giderken yol üstünde bulunan ve bir Ortaçağ Restaurant’ını andıran Renaissance isimli restauranta uğramanızı, burada üzerinizde ortaçağ kıyafetleri giyerek lavta eşliğinde müzik dinlerken çorbayı kaşık kullanmadan direk kaseden hopurdatarak içmek ayrı bir keyif 🙂

Renaissance

 

Renaissance 1

 

Renaissance 2

 

Yazımızın sonuna gelirken verdiğim bilgilerden “Yedik, gezdik gördük de bu Budapeşte’nin sürekli anlatılan Macar güzelliklerinin olduğu gece hayatı nasılmış?” diye soranınız olabilir 🙂 Tuna Nehri üzerinde Arpad Hid denilen bir ada bulunmaktadır ve buraya kıyıdan sürekli motorlu teknelerle seferler yapılmaktadır. Bu ada üzerinde birçok Club bulunmakta ama benim size tavsiyem Dokk, Studio ve White Angel. Bu arada fiyatlar İstanbul’dan çok farklı olmayıp bu kalitede bir yer için daha ucuz bile olduğunu söyleyebilirim 🙂

Bu arada unutmadan söyleyeyim, bar çıkışı eve gitmek için yoldan geçen her hangi bir taksiyi durdurmak çok kolay olmuyor, Budapeşte’de taksilerin üzerinde kısa telefon numaraları yazmakta, bulunduğunuz yerden bu numaraları telefonla arayarak en yakın taksinin sizi almasını istemeniz gerekmekte.

gecekulubu

 Budapeşte Konaklama

Budapeşte Şehir Merkezi Otelleri

Budapeşte Uçak Bileti

Hepinize iyi eğlenceler !

Gezecegiz.com’u Facebook ve  Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir