Brugge Gezilecek Yerler

Yapıldığı haliyle, yüzyıllarca bozulmadan günümüze kadar gelen şehirlerin hastasıyım. Bu özellik birçok Avrupa ülkesinde bulunmasına rağmen birisi var ki diğerlerinden daha önde. Bu şehrin adı Brugge !  Şehrin bir bölgesini değil tümünü gezerken sanki kendinizi ortaçağda yaşıyor gibi hissediyorsunuz. Binaların belli bir ömrü var, bu net. Ama yenilemelerde bile her zaman modernitenin en iyi olmayacağını kanıtlayan ender şehirlerden biri Brugge. Binaların arasında, arka sokaklarda veya şehrin içinden geçen kanallarda bu ortaçağ hissini iliklerinize kadar hissediyorsunuz.

Brugge
Kartpostal Şehir Brugge

Brugge’e gitme kararı verdiyseniz bence ayrılması gereken ideal süre 1,5-2 gün. Çünkü birçok yer yürüme mesafesi ve herhangi bir araca binmeyeceğiniz için koşturmaya gerek yok.

Şimdi gelin Brugge’de nereleri gezilir, neler yapılır ve ne yenir birlikte bakalım.

Brugge Gezilecek Yerler:

Brugge Çan Kulesi
Brugge Belfry Çan Kulesi

Bütün gezi yazılarında bahsettiğimiz, şehri tepeden gören ve haritada kafanızda oturtabilmek için çıkabileceğiniz bir Belfry çan kulesi Brugge’de de bulunuyor. Mutlaka çıkın. Ayrıca her saatte farklı çalan melodisinin analog çalışma düzeni, sizi kendisine hayran bırakacak. Kulede tam 47 adet çan bulunuyor.

Brugge Çan Kulesi
Brugge Belfry Çan Kulesi

Mutlaka yapılması gereken ikinci aktivite ise tekne ile kanal turu. Yaklaşık 45 dk süren bu turun bedeli 8 €.

Brugge Kanal Turu
Brugge Kanal Turu

Brugge’un simge bölglerinden bir tanesi Minniewater denilen Aşk Gölü. Buranın çevresinde mutlaka vakit geçirin pişman olmayacaksınız.

Minniewater  Aşk Gölü
Minniewater Aşk Gölü

Üçüncü ve en fazla vakit geçireceğiniz yer ise meşhur Marketplatz (Market meydanı).

Marketplatz Meydanı
Marketplatz (Market Meydanı)

Bu çevrede yemeğinizi yiyebilir, alışveriş yapabilir, kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Bunların dışında bir de tarihi yerler var ki bunlardan bir tanesi Kutsal Kan Bazilikası. Burada fanusun içerisinde bir sıvı var ve bunun Hz.Isa’nın kanı olduğu söyleniyor.

Son olarak uğrayabileceğiniz yerlerden biri de Meryem Ana(Madonna) Kilisesi (Onze Lieve Vrouwekerk). Kilisenin içinde Michelangelo tarafından mermerden yapılan Madonna ile çocuğunun heykeli bulunuyor.

Brugge nasıl gidilir ?

Brugge Gezi Rehberi
Brugge Gezi Rehberi

Brugge’de bir havalimanı olmadığı için ulaşım için iki yol var.

Birincisi Brüksel’e uçup trenle Brugge’e ulaşmak. Ikincisi ise Amsterdam’a inip yine trenle şehre ulaşmak. Tren Brüksel’den 1 saat 10 dakika civarında , Amsterdam’dan ise 3 saate yakın sürüyor. Şehirde trenin diğer Avrupa şehirleri ile güzel bağlantısı olduğundan çok mantıklı.

Araba kiralayıp Brüksel, Brugge, Gent üçlüsünü birlikte gezeyim diye aklınıza gelebilir ama bence gelmesin. Çünkü şehirler arasında tren inanılmaz kolaylık, arabaydı kiralamaydı otoparktı düşünmeye değmez.

Bir de Brugge genel olarak bisiklet dostu bir şehir olduğundan bisiklet kiralayıp şehri gezebilirsiniz.

Brugge’de ne yenir ?

 

Brugge’ün en meşhur yiyeceği (ilginç) patates. Türkiye’de Patsolardan bildiğiniz patatesi bir külahın içinde alıp yiyorsunuz. Çok özel soslarla diye bir süslemeleri de var ama açıkçası ben böyle bir tat almadım. Patates seven yiyebilir.

İkinci ve tüm Belçika’nın sevilen yiyeceği ise kesinlikle çikolata 🙂

İnanılmaz sayıda çikolata dükkanı var ve dilediğiniz şekillerde çikolataları alıp arkadaşlarınıza yada ailenize hediye getirebilirsiniz. Bir de meşhur Brugge evleri kalıplara koydunuz mu hediye işi tamam 🙂 Ben çikolatayı daha çok incelemek isterim derseniz de çikolata müzesine gitmenizi önerebilim.

Brugge Çikolata Şekerleme Dükkanları
Brugge Çikolata Şekerleme Dükkanları

Üçüncü meşhur şey ise içeceği yani birası. İlginç bir bardakta sunulan Kwak birasını denemenizi tavsiye ederiz.

Kwak Birası
Kwak Birası

Kahve içebileceğiniz mekan ise Li O Lait Cafe

Burgge Li O Lait Cafe
Burgge Li O Lait Cafe

Brugge Nerede Kalınır ?

Gezilecek yerleri genel olarak çok yayılmadığından merkeze yakın bir yerde konaklamanızı yapabilirsiniz. Biz MarketPlatz Meydanına çıkan sokaklardan birinde kalmıştık. Konum 10 üzerinden 10 🙂 Otelin odaları çok yeni değil ama ihtiyacınızı karşılar. Kaldığımız otelin adı Hotel Koffieboontje . Buradan rezervasyon yapabilirsiniz.

İyi Eğlenceler

Brugge Gezi Notları
Brugge Gezi Notları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir