Batum’da Yıbaşı

Türkiye’den yurtdışına en kolay gidilebilecek yer neresidir diye sorsak aklınıza ilk neresi gelir?

Batum aklınıza geliyor değil mi ? Evet Batum’a 2012 yılından beri hem vizesiz hem de pasaportsuz olarak sadece Nüfus Cüzdanınızla birlikte gidebilirsiniz. TEk bilmeniz gereken şey bir çıkışta 90 günden fazla kalınamıyor.Bildiğiniz gibi Türkiye’den bu şekilde geçilebilen iki ülke var. Birisi yavru vatan Kuzey Kıbrıs, ikincisi ise Gürcistan Batum. Istanbul’dan uçakla yaklaşık 1 saat 30 dakikada Karadeniz Rize ve Artvin’den de araba ile Sarp sınır kapısına 20 km mesafede Gürcistan’ın şirin kasabası Batum’a geçebilirsiniz.  Burada bir diğer önemli bilgiyi paylaşalım. Yunanistan’a giderken gereken çipli ehliyet vs ihtiyacınız bulunmuyor. Araç ruhsatınız , ehliyetiniz ve arabada ziyaret edeceklerin nüfus kağıtları yeterli. Batum ayrıca Tiflis’ten sonra Gürcistan’ın en büyük ikinci kenti.

Batum’da yılbaşı kapsamında 25 Aralık 2016 – 7 Ocak 2017 arası çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Bu dönem süresince Batum’un en hareketli Meydanı Avrupa Meydanı olacak. Noel pazarları kurulacak, hediyelik eşya ve yöresel ürün satışları yapılacak. Meydanda çocuklar için de eğlence alanları kurulacak. Özellikle 31 Aralık, 1-2 Ocak günlerinde kurulan sahnelerde Gürcü sanatçıların yanı sıra dünyaca ünlü Djler de yer alacak.

batum-meydan

Hazır yılbaşında Batum’a gitmişken yürüyerek gezebileğiniz Batum’da görülecek yerleri de yazmış olalım.

Yaklaşık 130 metrelik heybetli yapısıyla Gürcü Alfabesindeki bütün harflerin üzerinde yazılı olduğu Alfabe Kulesini , Bolşevik ihtilali öncesi Gürcü genç kadın ile Azeri erkeğin imkansız aşkını anlatan Ali Nido heykeli , Dünyanın en büyük botanik bahçesi , Medena meydanı , Astronomik saat ve daha niceleri.

ali-nido

Ayrıca Batum’un diğer ülkelere göre nispeten daha ucuz olan gece hayatı da oyun ve eğlenceyi sevenler için Batum’a gitmek için bir diğer neden.

batum-eglence-hayati

 

Batum’da hava durumu ise Türkiye’den biraz daha ılıman bir iklime sahip diyebiliriz.Genel olarak çok soğuk yada aşırı sıcak bir havası yok.

Batum’da kalınacak oteller ise şöyle : Batum Otelleri

Şimdiden iyi seneler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir