Barselona Gezilecek Yerler

Gezeceğiz ekibi İspanya’da Gaudinin Kenti Barselonayı sizin için gezip gördü 🙂 La Rambla ,Flamenko , Nou Camp , Gaudi’nin Bitmeyen Bazilikası La Sagrada Familia , Barselona gezilecek yerler , Barselona Gece Hayatı ,  Barselona Gezi Rehberi hepsi bu yazımızda 🙂

3,5 saatlik bir uçuş sonrasında Barselona’ya varıyoruz . İspanya Barselona için Schengen vizesine ihtiyacınız olacaktır . Schengen vizesi ile ilgili yazımız için http://www.gezecegiz.com/schengen-vizesi/ linkinden   faydalanabilirsiniz. Barselona Uçak Bileti
Gümrük bagaj işlemlerimi sona erdikten sonra , otelimize transfer için aerobus kullanacağız . Otelimiz Barselona’nın kalbinde La Rambla’ da . Hava alanında A2 terminalinin önünden Aerobus ‘a binerek (Barselona havaalanından Aerobus ile 7 euro’ya şehir merkezine gidebilirsiniz) La Rambla Catalunya ‘ya doğru yola çıkıyoruz . Barselona’da trafik çok rahat . 30 dk sonra , Catalunya ‘dayız .
Catalunya’nın Taksim ,  La Rambla’nın da istiklal caddesi olduğunu düşünelim 🙂 görünce dediğimize katılacaksınız .
Catalunya’ya vardığınızda city tour otobüsleri , güzel bir meydan ve tabi ki Neymar ve İniesta sizi karşılıyor.

Catalunya ; 

Catalunya
Catalunya ; Barselona Gezi Rehberi

Catalunya Meydan hemen yukarıdaki resimde yer alıyor  İniesta’nın hemen yanındaki cadde ise La Rambla caddesi 🙂

La Rambla ;

LaRambla
LaRambla Barselona Gezi Rehberi

 

Biz otel seçimimizi La Rambla’dan yana kullandık  ve çok da iyi yaptık 🙂  Araç trafiğine açık olan bu cadde Barselonanın kalbi. 24 saat ayakta . Barlar , tapasçılar , paellacılar , casino, cafeler, hediyelik eşya mağazaları… Yani aklınıza gelen her şeyi burada bulabilirsiniz .

Hele birde odanızda La Rambla manzarası var ise çok şanslısınız.  Eğer arka odalara gelir ise biraz sıkıntı olabilir.
La Rambla manzaralı oda güzel ama gece hayat durmadığı için gürültü oluyor . Ama günün yorgunluğunu düşünürsek bir de kapı pencereyi kapatırsanız hiç sorun olmaz 🙂

La Rambla Otelleri :

Tüm Barselona Otelleri :

LA Rambla'daki Otelimizin Oda Manzarası
LA Rambla ve Pazar Manzaralı Odamız

 

Bizim konakladığımız otel Hostal Bcn La Ramblas adındaki hostal.  Sakın hosteli kötü olarak algılamayın. Tam La Rambla’nın ortasında ve mutlaka birden fazla ziyaret edeceğiniz pazarın tam karşısında. Pazarın adı  Josep La BOQUERİA  .

Otel odamız tam bu  pazarın karşısına denk geliyor . La Rambla manzasında Sangrialarımızı yudumlayıp hemen pazarı gezip , tapas yiyeceğiz 🙂  Pazar çok renkli ve envai çeşit deniz ürünlerini bulabilirsiniz . Yine  envai çeşit meyveler burada. Barselona gezilecek yerler’de mutlaka tatmanızı öneriyoruz .

Josep La BOQUERİA

Pazar
Barselona Gezi Rehberi Josep La BOQUERİA
Barselona Gezi Rehberi

 

Josep La BOQUERİA Pazarındaki Tapas mekanımız Üniversal , Şef Benjamin eşliğinde Tapasa doyuyoruz . Pazarın içinde bir çok tapas restaurantı var . Üniversal biraz yoğun bir nokta . Diğer mekanların da en az Üniversal kadar güzel olduğunu biliyoruz ve hatta Üniversal’a göre biraz daha uygun fiyatları olduğunu gördük.

Tapas Restaurant Üniversal Josep La BOQUERİA
Tapas Restaurant Üniversal Josep La BOQUERİA; Barselona Gezi Rehberi

Buradaki seçimimiz Seafoodmax tapas  oluyor .  Extra olarak yeşil biber kızartması ve mantar söylüyoruz . Kişi başı içecekler dahil 22€ ödüyoruz,( 2 kişi bir seafoodmax söyleyebilir ).

Tapas
Tapas

Tapasla karnımızı doyurduktan sonra La Rambla’dan denize doğru yürüyüşe geçiyoruz .Yolun sonu bir meydana çıkıyor maydanımızın adı  Kristof  Kolomb .
Kolomb’un dev anıtını görüp fotoğraf makinalarımıza ani bir geçiş yapıyoruz 🙂

COLOMB MEYDANI

barcelona'lı Kristof Kolomb
barselona’lı Kristof KolombKolomb meydanında yeterince vakit geçirip hemen sahile doğru geçiş yapıyoruz . Köprünün üzerinden geçtikten sonra hemen denizin karşısında Mare Magnum Avm bizi karşılıyor burada bir  kahve molası verip yolumuza devam ediyoruz.

Mare Magnum
Mare Magnum

Buradan hedef Barcelonotta . 2-3 km uzunluğunda bir sahil bizi bekliyor .  Tarih Mayıs 18 deniz suyu  sıcaklığı denize girmek için çok uygun değil ama hava sıcaklığı 22 derece olduğundan sahildeki doluluk oranı yeterli seviyede . Voleybol oynayanlar ve  güneşlenenler hatırı sayılır seviyede.  Burada sahile inip içkilerimizi yudumluyoruz . Gece buraya gelinebileceğini düşünüyoruz ,  ama geceyi esas aşağıda detayını vereceğimiz Diagonal bölgesinde geçireceğiz.

Barceloneta ;

La Barceloneta
Barceloneta

Barcelenota 2-3 km uzunluğunda muhteşem bir plaj , burada denize girebilir , beach volley oynayabilir , plaj üstünde sıralanmış mekanlar da içkinizi yudumlayabilir , Tapas yiyebilirsiniz. Gündüzleri  cafe olan bu noktalar akşam çok güzel birer Bar oluveriyorlar.  Barselona gece hayatına Barcelenota’dan başlayabilirsiniz 🙂

Barcelenota’ ya  La Rambla’dan (Catalunya ya da Liceu duraklarından ) aktarma yaparak metro ile ulaşım sağlayabilirsiniz . Taksi ile gelmek isterseniz La Rambla’dan Barcelenota maksimum 10  euro tutacaktır .

Barcelenota sahilinde denize girebilir, akşam da Barselona gece hayatının tadının çıkarabilirsiniz .Eş zamanlı olarak ;

Barceloneta sahilinin ,  tam ortasında yer alan L’Aquarium Barselona ya girebilirsiniz . Burada 300 euro ödeyerek Köpekbalıklarının olduğu havuza girebilirsiniz 🙂

Dilerseniz  5 euro ile 38 euro arası değişen fiyatlar ile Akvaryuım gezisi yapabilirsiniz .Grup biletleri, çocuk ve öğrenci fiyatları değişebiliyor , akvaryumun linkini paylaşalım detaylı inceleyebilirsiniz.

http://www.aquariumbcn.com/en/   burada ticket’s online bölümünden de bilet fiyatlarına bakabilirsiniz.

Barselona gezilecek yerler ile ilgili bu muhteşem videoyu izlemelisiniz , http://vimeo.com/98123388

Barselona Şehir İçi Ulaşım :

Metro ağları birbirlerine bağlandığı için aktarma noktalarında geçiş yaparak rahatlıkla seyahat edebilirsiniz,

Bir kaç metro durağı bilgisi verelim 🙂

La Ramblanın tam ortasındaki Metro Durağının adı Liceu

La Ramblanın Başlangıç noktası yani ana meydan  Catalunya  durağı

Nou Camp Barselona stadının olduğu durak Les Corts ;

La Rambladan aktarma yapmadan Liceu’dan  6 durak sonra Barselona stadına gidebilirsiniz . 15 euro karşılğında da stad içini gezebilir ve muhteşem müzesini ziyaret edebilirsiniz.

Metroda günlük 10 çoklu  geçişli bilet alarak (10 euro karşılığında) seyahat edebilirsiniz ya da günlük kişi başı 7  euro vererek  bir gün boyunca sınırsız seyahat edebilirsiniz ya da grup çok kalabalıksa 50 geçişli biletlerden alabilirsiniz , metro biletlerinizi tek geçişlik dahi aldıysanız atmamanızı öneriyoruz . Bazı istasyonlarda çıkış yaparken biletinizi makinalara okutup geçiyorsunuz.

 

 

barselona_metro_ağı
Barselona Metro Map

 

Barcelonetto’dan sahilde yürüyürek ( metro haritasında görebilirsiniz ) St Sebastian yürüyoruz ve buradan teleferiğe bineceğiz . Teleferikden indiğimiz yer Miramar .Çok güzel bir parka giriş yapıyoruz burada vakit geçirdikten sonra gene metro haritasında bakmayı ihmal etmeyelim, Parellel metroya binip Les Cortes ‘e gideceğiz yani Nou Camp   🙂

 

St Sebastian’a ulaşıp artık Teleferiğe binme zamanı  . 12 euro ödeyerek Teleferiğe binebilirsiniz . Çok mu gerekli gerçekten derseniz eğer çok sıra var ise bu aktiviteyi atlayabilirsiniz . Bizim route planınımızda ,  Parellel durağına ulaşıp  oradan Nou Camp ‘a gitmek olduğundan bu aktiviteyi yapıyoruz . Dediğimiz gibi muhteşem bir aktivite  değil ,1 saat bekledikten sonra Teleferiğe binip yolculuğumuzu tamamlıyoruz .

Teleferik

 

 

teleferik2Resimden de göreceğiniz gibi teleferiğe binişte 3 euro’luk indirim kartımız var . Kaldığınız otellerdeki resepsiyonlarda yada aldığınız şehir haritaları içinde mutlaka şehirdeki aktiviteler ile ilgili indirin kuponları yer alıyor. Bu konuda özellikle dikkatinizi çekelim 🙂

Teleferikten indiğimiz yer Miramarin bahçesi çok güzel çiçeklerle dolu bir park .

Miramar
Miramar’ın Bahçesi

Fotoğraf çekimlerinden sonra 10-15 dk bir yürüyüşten sonra Parallel metro durağına ulaşıyoruz , hedef Nou Camp .

 

Nou Camp :

Les Corts
Les Corts Barselona Metro Durağı

Bugün çok önemli ! Barselona – Atletico Madrid maçı var ve yenen Şampiyon olacak . Beraberlik Madrid’in işine yarıyor ve öyle de oluyor . Atletico Madrid 1-1 ‘lik beraberlikle Şampiyonluğa ulaşıyor , biletimiz olmadığı için maça giremedik ama stad çevresindeki barlarda maçı izlemekte bir o kadar güzeldi .

Barselona Stad
FC Barcelona

Herşeyden önemlisi stadın çevresindeki barlarda Atletico taraftarları ve Barselona taraftarları maçı beraber izliyorlardı, şampiyonluk geldikten sonra da La Rambla caddesi de dahil olmak üzere çok sayıda A. Madrid taraftarı şarkılar eşliğinde Şampiyonluklarını kutlıuyorlardı . Umarız güzel ülkemizde de bu manzaralar en kısa sürede yaşanır.

Noi Camp
Nou Camp

Barselona Nou Camp maceramıza son veriyoruz . Maç olmadığı gün gelirseniz  Stad içini ve Kupalar ile dolu Stad müzesini gezebilir , FC Barselona mağazasından alışveriş yapabilirsiniz.

Buradan ayrılıp   Plaça Reial ‘e gidiyoruz  , La Rambla’ya çok yakın olan bu meydan da Sangrialarmızı içip , Akşam Canlı Flemenko dinlemek üzere planımız yapıyoruz.

Place Reil

Plaça Reial
Plaça Reial ; Barselona Gezi Rehberi

Plaça Reial günün her zamanı gelebileceğiniz bir mekan . La Rambla’nın hemen hemen içinde olması da ayrı bir avantaj . Bizler Barselona Gece hayatını burada tamamladık . Cafe barlarda sangrialaımızı , mohitolarımız içerek devam ettik . Gün  içerisinde çok fazla efor sarf ettiğimiz ve sabah 09:00 da güne başladığımız  için gece kulüplerine gitmedik . Ama siz  Barselona gece hayatına disko bar vb gibi yerlerde geçirmek isterseniz  , Barcolenotta ve Mare Magnum ‘un arka tarafındaki gece klüplerine gidebilir ya da  Hard Rock Cafe’ ye uğrayabilirsiniz  🙂

Canlı Flemenkoyu Plaça Reialın içindeki Tarantos adlı mekanda dinleyeceğiz . 11 euro vererek 30 dakika Flamenkoya doyuyoruz (otelde yada aerobuslerde aldığınız şehir bilgilendirme broşürlerinin içindeki indirim kuponlarını kullanmayı unutmayın ).

Tarantos’da , Flemenko 20:30 , 21:30 , 22:30 saatlerinde oluyor .  50 kişilik bir salonda yapılıyor . Gösteri saati kalabalık olabiliyor o yüzden son dakika gitmemenizi öneriyoruz.

Tarantos

 

La Sagrada Familia ;

LaSagradaFamilia
LaSagradaFamilia

Gaudi’nin şehri Barcelone’da bugün ilk işimiz Gaudi’nin bitmeyen Bazilikası La Sagrada Familya‘yı ziyaret edeceğiz.

La Ramblada’ki Liceu  durağından metro’ya  binip s2 hattından  , Passeig de Garciya da aktarma yapıp oradan Sagrada Familia’ya mor hattan ulaşacağız .

Sagrada Familaya durağından çıkar çıkmaz olağanüstü Bazilika bizi karşılıyor.

La Sagrada Familia
La Sagrada Familia Barselona Gezi Rehberi

Bazilikanın önünde uzun bir sıra görebilirsiniz korkmaya gerek yok 2-25 dk içerisinde biletinizi alabilirsiniz. 14 euro karşılığında bu muhteşem eseri gezebilirsiniz.

1822 yılında Gaudi bu muhteşem Bazilikayı yapmaya başlamış ,  1926 yılında hazin bir şekilde hayata veda etmiş.  Gaudi’nin bu eseri halen yapılmaya devam ediyor ve 2020 yılında bitmesi hedefleniyor. Bu muhteşem yapıyı görmeden geçmemenizi öneriyoruz .

La Sagrada Familia’da 2 saatten fazla zaman geçirdikten sonra buraya veda ediyoruz . Hedef Diagonal.  Burada Gaudi’nin müzesini ziyaret edeceğiz  . Catalan adlı mekanda  gene Tapas ve Sangria eşliğinde akşam yemeği ile  devam edeceğiz . La Sagrada Familia metro durağından 2 durak uzaklıktaki Diagonal’e geçiyoruz .(Yukarida hatırlattıığımız üzere metro haritasına iyice hakim olduğunuzu düşünüyoruz 🙂 )

Diagonal

10 km uzunluğunda restaurantlar, mağazalar ve avm’lerin olduğu çok güzel bir cadde , bir nevi bağdat caddesi diyebiliriz Aynı zamanda gene bir Gaudi müzesi olan Casa Mila La Pedrera By Antoni Gaudi müzesi burada . Bizim gitiğimiz gün müze girişi bedava olduğu için 4.sokak sıra vardı 🙁 maalesef gezemedik .

Casa Mila La Pedrera By Antoni Gaudi
Casa Mila La Pedrera By Antoni Gaudi

 

Barselona’nın Müzelerine bu linkten ulaşabilirsiniz ,  http://www.barcelona-tourist-guide.com/en/attractions/museums-in-barcelona.html

Madem müze ziyaretimiz gerçekleşmedi o zaman metro durağının hemen yakınındaki AVM’de soluğu alıyor , Decatlon , Primark derken epey vakit harcıyoruz . Primak , İngiltere’nin bir numaralı düşük ücretli ama kaliteli giyim mağazası .

Akşam yemeği için tercihimiz Diagonal’daki Cervecería Catalana Restaurant ,  bu mekanı şiddetle öneriyoruz . Yemek saatinizden bir 30 dk önce orada olmanızı öneriyoruz .Tercih edilen bir mekan olduğu için 30-40 dk bekleme yapabilirsiniz . Tabi ki Tapas yiyoruz . Tapas seçiminizin yanı sıra  Enginar ve küçük hamburgerlerden söylemenizi  öneriyoruz .

CatanalaRestaurant
Cervecería Catalana Restaurant
Sangria
Cervecería Catalana Restaurant

 
Barcelone City Tour : (Gray Line )

Barselona Gez Rehberi City Tour bilgileri ile devam ediyor 🙂  Kendi çabalarımızla iki gün boyunca gayet güzel gezdik ama Barselona’da gezecek çok yer var 🙂 O yüzden City Tour’a da katılıyoruz . Gezdiğimiz bir çok noktayı City Tour ile tekrar göreceğiz ama şehri tam olarak kafamızda oturtmak için City Tour’u mutlaka yapmak istiyoruz .

Aslında Gezeceğiz ekibinin felsefesi gezilecek çok noktası olan şehirlerde City Tour ilk gün yapılır ,  noktalar seçilir araçtan inme yapılmaz ,sonraki günlerde beğendiğimiz noktalar derinlemesine gezilir 🙂

City Tour yapan 2 firma var . Birinci firma 3 hat üzerinden şehri gezdiriyor. Barcelone City Tour Gray Line yani bizim seçtiğimiz tur , 2 ana hat üzerinden şehri gezdiriyor. Tercihimiz , Gray Line .

City Tour tavsiyelerimizi hemen belirtelim.

Catedral Gotic ; Turuncu hattın ikinci durağı bu  görkemli katedrali ziyaret edebilirsiniz yada dilerseniz Yeşil hatta La Sagrada Familiadan daha görkemli değil derseniz uğramayın ama çok tercih edilen bir nokta olduğunu belirtelim.

Fundacio Muro : Bu durakta Teatre Grec ziyareti yapabilir sonrasında Teleferiğe binip De Montjuic kalesini ziyaret edebilirsiniz.

Camp Nou : Turuncu Hattın 13. Durağı yukarıda yazımızda epeyce bahsettik 🙂

La Sagrada Familia : Yeşil hattın 11. durağı yukarıda bilgilendirmemizi okuyunuz , 🙂

Parc Güell : Yeşil hattın 13. Durağı mutlaka inip görmenizi tavsiye ediyoruz . Tabi ki bu parkta da Gaudinin İmzasını göreceksiniz . Park girişi ücretli 8 euro ,  ücret ödemek istemez iseniz Parkın içine girmeden dış mekandan yürüyüş yaparak da parkı gezebilirsiniz .

PrakGuell
Parc Güell
ParcGüell
Parc Güell
parcguell
Parc Güell

 

Tibidabo : Barselonanın en yüksek tepesi . Şehri gezerken bu tepeyi her yerden görebilirsiniz . Burada bulunan Roller Coaster’e  , Dönme dolaba  binip Barselona’ya  tepeden bakabilirsiniz. Yine Gotic mimaride yapılmış Sagrat Cor Bazilikasını görebilirsiniz .

Tibidabo Tepesi
Tibidabo

City  Tour detayları için alttaki linkleri incelemenizi tavsiye ediyoruz . İki hattı önceden incelemeniz faydalı olacaktir .Tur biletlerini otobüs kalkış noktalarından alırsanız 28 euro , internet sitesinden alırsanız 24 euro’ya sahip olabilirsiniz.

http://www.barcelonacitytour.com/

 

Barselona’da Yemek :

Barselona’nın Milli yiyeceği Tapas’dan  yazımızda bolca  bahsettik ,  deniz ürünlerinden oluşan leziz Tapaslardan bol bol tüketiyoruz . Tapasa ek olarak gene deniz ürünü ağırlıklı ama içinde pilav bulunan ve  bizce muhteşem Peallas yemenizi öneriyoruz.

La Rambla’da Los Toreros mekanı Pealla için kesinlikle tercih edebileceğiniz bir mekan ,

LosToreros
La Rambla’da Los Toreros
Paellas
Paellas

La Rambla’dan Colomb meydanına doğru giderken , yan sokakların birinde İstanbul adlı mekanı görüyoruz , burada Türk damak zevkine ait adana ,urfa , döner ,içli köfte bulabilirsiniz.

İstanbul&Barselona

 

Barselona Gezimizin sonuna geldik . Sangira içkisine kısaca bir değinelim . Sangria içinde ağırlıklı kırmızı şarap olan , meyveler ile tatlandırılmış bir içkidir , keyifle içeceğinizi tahmin ediyoruz biz hastası olduk 🙂

Restaurantlarda direk sürahi ile servis edliyor . Marketlede ise  litresi 1,7 euro’dan başlayan fiyatlar ile Sangria içebilirsiniz.

Sangria
Sangria

 

Hepinize iyi eğlenceler 🙂

Gezecegiz.com’u Facebook ve  Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir