Ankara Gezilecek Yerler listemizdeki Eskişehir Yolu, Atatürk Orman Çiftliği, Erayman, Sincan, Gölbaşı Bölgelerinde bulunan gezi noktalarını bu bölümde görebilirsiniz.

Ankara Gezilecek Yerler tüm gezi noktalarını bu link üzerinden okuyabilirsiniz.

Eskişehir Yolu Bölgesi

ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi:

Ankara ODTÜ Bilim Ve Teknoloji Müzesi
Ankara ODTÜ Bilim Ve Teknoloji Müzesi
ODTÜ Bilim Ve Teknoloji Müzesi
ODTÜ Bilim Ve Teknoloji Müzesi

ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi, 2003 yılında Ankara’da kurulan Eskişehir Yolu üzerinde bulunan Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne bağlı bir müzedir. Müzenin amacı MÖ 7000 yılından beri Anadolu’da gelişen teknolojinin tarihini belgelemek ve günümüz teknolojisini sergilemektir.

Müze dört bölümden oluşuyor;

Büyük Silo, geçmişten günümüze bilim ve teknoloji gelişimini gözler önüne seren Bilim ve Teknoloji Tarihi Sergi Binasıdır. Burada cam ve seramik fırınları, simya laboratuvarı gibi bölümler bulunuyor.

Hangar, Ulaşım Tarihi Sergisi Binasıdır. Burada özel otomobil koleksiyonu bulunmaktadır.

UFO, 50’den fazla etkileşimli deneyin bulunduğu Uygulamalı Bilim Merkezi Binası’dır. “Bilime Dokunmanın Yolu” ilkesinden yola çıkarak düzenlenen deneyler, günlük yaşamda gözlemlediğimiz ancak çoğu zaman farkına varmadığımız birçok fiziksel ilke ve doğa olayını, eğelendirici düzenekler içerisinde gelenlere gösteriyorlar.

Ve sonuncusu da Açık Hava Sergisidir. Açık hava sergisinde de C-47 uçağı, F-104 uçağı gibi araçlar sergilenmektedir.

Bülent Ecevit’in 70 yıl kullandığı Erika marka tarihî daktilosu da bu müzede sergilenmektedir. Görülmesi gereken bir müze, ancak çocuklarınızın da buraya gelmesini ve tarihi denk getirebiliyorsanız deneylere katılmasını öneririm. “Bilim ve Teknoloji Tarihi Sergisi” ve “Ulaşım Tarihi Sergisi” hafta içi her gün 9.00-17.00 ve her ayın ilk cumartesi günü 11.00-16.00 saatleri arasında bireysel ziyarete açıktır. “Uygulamalı Bilim Merkezi” hafta içi okul gruplarına yönelik eğitim seansları yapıldığı için, hafta içi bireysel ziyaretçi kabul etmemektedir. Sadece her ayın ilk Cumartesi günü  11.00-16.00 arası bireysel ziyarete açıktır. Yoğun talep ve ziyaret bilgilerinde değişiklik riskine karşılık  telefonla iletişim kurmanızda fayda var.

Ahmet Hamdi Akseki Camii:

Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii
Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii

Türkiye Cumhuriyeti’nin üçüncü Diyanet İşleri Başkanı olan, yazdığı değerli eserleri ve yaptığı hizmetleri ile İslâm alimleri arasında önemli bir yeri olan Ahmet Hamdi Akseki, 9 Ocak 1951’de görevi başında vefat etmiş bir din adamıdır.

Ahmet Hamdi Akseki Camii ise Türkiye’nin en özgün ve en yeni camilerinden biri. Tarihten ve günümüzden izler taşıyan camide birçok ilkler yer alıyor. Cami Türkiye’nin en büyük kubbe çapına sahip, kubbe çapı 33 metre. Kubbenin tabandan yüksekliği de, fil ayakları arasındaki uzunluk da aynı şekilde 33 metreymiş. Camide avize bulunmuyor, tamamen gizli ışıklandırmaya sahip. Aynı zamanda camide hoparlör de göremiyorsunuz, ses düzeni de tamamen gizli, kubbede akustik özellikli malezem kullanılmış. Ayakkabılıkta, otoparklardaki gibi bir sinyalizasyon sistemi dizayn edilmiş. Dolu olduğunda kırmızı, boşken yeşil ışık yanıyor. Ayrıca ayakkabılığın ayrı bir havalandırma sistemi bulunuyor. Günümüze uygun, teknolojik, özgün bir yapı olabilmesi için bir çok konuda aylarca üniversite hocaları ile birlikte çalışılarak yapı tamamlanmış.  40 hadisin ve 10 adet ayetin Hattat Hüseyin Kutlu’nun hat yazısıyla bezendiği camide ilk kez kabartma çini kullanılırken, minber kapısı ve kürsünün alın kısmı sedef kakmalarla süslenmiş. Caminin alt katlarında sosyal ve kültürel alanlar, el sanatları kursları, sohbet mekanları, kitap okuma ve hat sanatlarının sergilendiği özel mekanlarda bulunuyor.

Ankara Hayvanat Bahçesi:

Atatürk Orman Çiftliği içindeki Ankara Hayvanat Bahçesi, 26 Ağustos 2013 tarihinden beri kapalı. Bu tarihte tadilata alınan hayvanat bahçesi, Temapark projesi kapsamında Atatürk Orman Çitfliği Kavşağı’ndaki yerinden ayrılarak, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nın kuzey tarafında tam karşısına denk gelen ve Yumurtatepe Tümülüsü’nün de bulunduğu alana taşınacak.

Atatürk Orman Çiftliği:

Atatürk, Orman Çiftliği tarlalarında bir çiftçiyle konuşurken..
Atatürk, Orman Çiftliği tarlalarında bir çiftçiyle konuşurken..

Atatürk Orman Çiftliği, 1925 yılında Ankara’nın batısında, kendisine armağan edilmiş arazi üstünde Atatürk’ün talimatı ile kurulan ve Türk tarımına öncülük eden çiftliktir. 1937’de Atatürk tarafından hazineye bağışlanan çiftlik, günümüzde kamuya bağlı olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Eskilerde herkesin nefes almak için gittiği yine eskiden yemyeşil olan çiftlik arazisi içinde bulunmaktaydı. Eskilerden eser kalmadı denilen, şimdilerde de kokoreç ve Atatürk Orman Çiftliği dondurması (AOÇ Dondurması) ile anılan bu yere en azından AOÇ dondurması için uğramalısınız.

Akköprü:

Ankara Akköprü
Ankara Akköprü

Akköprü, 1222 yılında, eski Bağdat ticaret güzergahının geçtiği bir konumda inşa ettirilmiştir. Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde bulunan, Anadolu Selçuklu sultanı I. Alaeddin Keykubad adına, Çubuk Çayı, İncesu Deresi ve Hatip Çayının birleştiği noktada yaptırılmış tarihi bir köprüdür. Köprü kesme taşlardan inşa edilmiştir. Toplam 7 adet sivri kemeri bulunmaktadır. Kemerlerden dördü büyük, üçü ise küçük kemer tipindedir. Metalik korkuluklar sonradan eklenmiştir.

Göksu Parkı:

Ankara Göksu Parkı
Ankara Göksu Parkı

Ankara’nın büyük parklarından biri olan Göksu Parkı, Eryaman’daki eski Susuz göleti üzerine kuruludur. İçerisinde keyif yapmanıza yönelik tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz mekanlar bulunuyor. Restoran, kafe, dinlenme ve piknik yerleri, lunapark bölümleri, yürüyüş ve koşu yolları bulunmaktadır. Deniz bisikleti ile gölette tur da atabilirsiniz. Ayrıca gölette iskeleler(9 adet), piknik alanında barbeküler(473 adet) bulunuyor. Göksu Parkı, dolmuş ya da otobüsle rahatlıkla gelebileceğiniz bir lokasyonda yeralıyor.

Harikalar Diyarı:

Ankara Harikalar Diyarı
Ankara Harikalar Diyarı
İçerisinde yeşil alanları ve göleti olan Harikalar Diyarı’nda çocuklar için de bir Masal Adası da yer alır. Özel bir peyzaj ve ışıklandırma sistemiyle yapılan Masal Adası’nda, çeşitli masal kahramanlarının kendilerine has mekanlarında canlandırıldığı ve filmlerinin gösterildiği 12 adet cep sineması bulunuyor Futbol, basketbol, voleybol, hentbol sahalarını da içeren parkta, kır kahvesi, restoran, kafeteryalar, piknik alanları, otoparklar, bisiklet ve yürüyüş yolları bulunuyor. Su bisikleti ve go-kart burada yapabileceğiniz diğer aktivitelerden. Anladığım kadarı ile Ankara’nın olmazsa olmazı olan düğün salonu, burada da bulunuyor. 🙂 Çocuklarınızla keyifli vakit geçirebileceğiniz bir mekan..

Eymir Gölü:

Ankara Eymir Gölü
Ankara Eymir Gölü

Yürüyüş yapabileceğiniz, balık tutabileceğiniz, bisiklete bineceğiniz yemyeşil bir alan. Orta Doğu Teknik Üniversitesi arazisinde yeralıyor. Göl tepelerle çevrili olduğu için Ankara’nın gürültü ve kirliliğinden uzaktadır. Burası 160 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Gölün çevresi 13 km’dir. Yürüyüş yaptığınız parkur boyunca bir sürü büfe ve restoran ile karşılaşacaksınız. Bu mekanlardan birine oturup, sucuk ekmek veya ekmek arası balık yiyebilirsiniz. Dilerseniz Eymir Gölü Bağ Evi’ni tercih edebilir, karnınızı doyururken manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Ankara’da yaşıyorsanız ve su sporlarından hoşlanıyorsanız burada özel kürek dersi de alabilirsiniz.  TRT tarafı ve Gölbaşı yani ana giriş tarafı olmak üzere alana giriş için 2 kapısı var. Her iki tarafta da arabanızı parkedebileceğiniz otopark bulunuyor. Yaz aylarında her iki kapıdan da bisiklet kiralaması yapılıyormuş. TRT tarafında çocuklarınızın çok hoşuna gideceği midilli abineceği bir alan da bulunuyor.

Ankara Eymir Gölü Bisiklet
Ankara Eymir Gölü Bisiklet

 Mogan Park:

Ankara Mogan Park
Ankara Mogan Park

Haftasonu açık havada piknik için ideal olan bir park. Çocuklarınızın oynayabileceği çocuk parkı, yürüyüş alanı ve göleti bulunuyor. Ve tabiki bir de nikah salonu var. 🙂

Ankara’da diğer gezebileceğiniz yerler için Ankara Gezilecek Yerler sayfamızı okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir