Ankara Gezilecek Yerler yazımızda Çankaya Bölgesinde gezilebilecek yerleri bu bölüm içerisinde bulabilirsiniz. Ankara Gezilecek Yerler tüm gezi noktalarını bu link üzerinden okuyabilirsiniz.

Çankaya Bölgesi

Anıtkabir:

Ankara Anıtkabir
Ankara Anıtkabir

Türkiye’nin en önemli yapılarından biridir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarının bulunduğu yer, Anıttepe’de (eski adı ile Rasattepe) bulunan anıt mezardır. İsmet İnönü’nün kabri de Anıtkabir’de yeralmaktadır. Ankara’nın hemen hemen ortasında yer alır Anıtkabir. Tandoğan’dan Anıtkabir’e az yokuşlu bir yol uzanır. Asfalt yolun hemen yokuşa yöneldiği yerde Anıtkabir’in parkı başlıyor. Anıtkabir, yapılan uluslararası bir proje yarışması neticesinde yapılmış. 27 yabancı, 20 Türk mimarın katıldığı bu yarışmada hükümet 2 Türk mimarın yapmış olduğu eserin ulusal konuyu daha başarılı ifade ettiği sonucuna vararak seçmiş, projenin uygulanması kararını almıştır. Bu mimarlar, İTÜ Mimarlık Fakültesi hocalarından Prof.Dr. Emin Halid Onat ve Doç.Dr. Ahmet Orhan Arda’dır. Anıtkabir’in inşası 9 yıllık bir sürede, 1953 yılında tamamlanmış.

Anıtkabir Barış Parkı ve Anıt Bloku olmak üzere 2 bölümden oluşur.

Barış Parkı, Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” özdeyişinden ilham alınarak Türkiye’nin bazı bölgelerinden ve yabancı ülkelerden gönderilen fidanlarla oluşturulmuş bir parktır. Ve Anıtkabir Barış Parkı içinde yükselmektedir.

Anıt Bloku ise Aslanlı Yol, Tören Meydanı ve Mozole olmak üzere 3 bölümden oluşur.  Anıtkabir yapı topluluğu içerisinde toplam 10 adet kule bulunmaktadır. Bu kuleler ulusumuzun ve devletimizin varoluşunda büyük etkisi bulunan kavramları temsil ediyor. İstiklal Kulesi, Hürriyet Kulesi, Müdafa-i Hukuk Kulesi, Mehmetcik Kulesi, Zafer Kulesi, 23 Nisan Kulesi, Misak-i Milli Kulesi, İnkılap Kulesi, Barış Kulesi ve Cumhuriyet Kulesi’dir. -Aslanlı Yol; Anıtkabir’e Tandoğan kapısından girildiğinde Barış Parkı içerisinde uzanan yolda Aslanlı Yol başındaki 26 basamaklı geniş merdivenlere ulaşılır. 262 metre uzunluğunda olan Aslanlı Yol üzerinde 24 aslan heykeli bulunmaktadır. Anadolu’da uygarlık kuran Hitit’lerin sanat üslubu ile yapılan aslan heykelleri kuvvet ve sükuneti temsil ediyor. -Tören Meydanı; Aslanlı Yol’un sonunda bulunuyor. 15.000 kişi kapasiteli olup, siyah, kırmızı, sarı ve beyaz renkte traverten taşlardan oluşan 373 adet halı ve kilim desenleriyle bezenmiştir. -Mozole; Dikdörtgen bir plan üzerine kurulmuş Mozole cehpesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi, sağda ise 10.Yıl Nutku yeralmaktadır.

Mehmetcik ve Zafer Kulelerinin arasındaki bölümde Atatürk ve Türk Devrimi Kütüphanesini, Misak-ı Milli ve İnkılap Kulelerinin arasındaki bölümde Anıtkabir Atatürk Müzesini, Cumhuriyet ve Müdafa-i Hukuk Kulelerinin arasındaki bölümde de Sanat Galerisini gezebilirsiniz. İstiklal Kulesinin önünde Kadın Heykel Grubunu, Hürriyet Kulesinin önünde de Erkek Heykel Grubunu göreceksiniz.

Anıtkabir ziyaretinizden önce şu link üzerinden sanal gezi yapabilirsiniz. Anıtkabir ziyaret saatleri 09:00-16:30 dır. Dönemsel olarak 16:00 ve 17:00’de de ziyaret sonlandığı için bu saatlere yakın bir saatte ziyaret gerçekleştirecekseniz telefon numaralarından ziyaret saatlerini teyit etmenizi öneriyorum. Anıtkabir Müzesi: +90 312 231 2805; Telefon: +90 (0312) 231 7975

Kızılay Meydanı:

Ankara Kızılay Meydanı
Ankara Kızılay Meydanı

Ankara’nın buluşma yeri, hatta Ankara’da her yol Kızılay’a çıkar da diyebiliriz. Kalabalık, hareketli, yaşayan bir meydandır. Eskiden Kızılay Merkez Binası bu bölgede yeraldığı için adı Kızılay Meydanı olarak kalmıştır. Doğudan Ziya Gökalp Caddesi, batıdan Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, Demirtepe, Maltepe, Tandoğan, kuzey-güney ekseninde ise Atatürk Bulvarı, Sıhhiye, Ulus, Bakanlıklar, Kavaklıdere yollarının kesiştiği noktada yeralmaktadır. Alışveriş merkezleri, iş merkezleri, kafe ve eğlence mekanlarının bulunur. Özellikle Yüksel, Konur, Karanfil, Olgunlar Sokakları’nda birçok pub, kafe ve kitabevleri bulabileceğiniz merkezi bir bölgedir.

Atakule:

Ankara Atakule
Ankara Atakule

Ankara’nın seyir teraslı alışveriş merkezidir. Çankaya’da Cinnah Caddesi ile Çankaya Caddesi’nin kesiştiği yerde yeralmaktadır. Alt kısımda alışveriş merkezi bulunan 125 metre uzunluğundaki kuleye çıkarken de şeffaf bir asansör içinde Ankara manzarası izlenebiliyor. Ancak AVM’si tekrar yapılmak üzere yıkılmış olduğu için kapalı ve kule kısmına da geçiş yasak olduğu için bir anıt olarak uzaktan gözlemleyebileceğiniz bir ziyaret noktası. 2016’nın son çeyreğinde inşaatın tamamlanması bekleniyor. Atakule’nin yeni AVM’si ile beraber tanıtımı hakkında bilgiye ekli linkten ulaşabilirsiniz. Yapı tamamlandığında Anakar’da gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken yerlerden biri olacaktır.

Kocatepe Camii:

Ankara Kocatepe Cami
Ankara Kocatepe Cami

Ankara’nın 1987 yılında inşaatı tamamlanmış en büyük camisidir. Kocatepe Cami, 4500 m² ‘lik bir alan üzerinde inşa edilmiş. Caminin alt kısmında ise otopark, konferans salonu, kütüphane, ticarethane bulunuyor. Mimar Sinan’ın geliştirdiği mimari üsluba bağlı kalınarak yapılmış olan Kocatepe Camii’nin 88 m uzunluğunda 4 adet minaresi vardır. Caminin avizeleri, mihrabı, minberi, kapıları, çinileri ve mermerleri özel olarak tasarlanmış ve ince bir işçilikle özenilerek yapılmıştır. Huzur veren bir atmosferi olan caminin bahçesinde kendinizi dinleyebileceğiniz bir zaman ayırmak bile size iyi gelecektir.

Tunalı Hilmi Caddesi:

Ankara Tunalı Hilmi Caddesi
Ankara Tunalı Hilmi Caddesi

Tunalı Hilmi Caddesi denilince aklıma Yılmaz Erdoğan’ın zamanında sürekli okuduğumuz ve dinlediğimiz Yaşayabilme İhtimali şiiri gelir.. “Ben, senin benimle Tunalı Hilmi Caddesi’ne gelebilme ihtimalini seviyordum. Ben, senin beni sevebilme ihtimalini seviyordum.” der beyinlere kazınırcasına… İçinizi titreten şiiri hatırlamak isteyenler için videosunu ekliyorum. 🙂

https://youtu.be/MflQyL222Lo

Tunalı Hilmi Caddesi Çankaya’nın Kavaklıdere semtinde bulunan bir caddedir.  Ankara’nın kalbinin attığı, karın en çok buraya yakıştığı söylenir. Bu caddede gezip, alışveriş yapabilir, geceleri eğlenebilenmek için çıktığınızda burayı tercih edebilirsiniz. Kuğulu Park da bu cadde üzerinde yeralmaktadır.

 Kuğulu Park:

Ankara Kuğulu Park
Ankara Kuğulu Park

Tunalı Hilmi Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Polonya Caddesinin ortasında yeralır. Eskilerde Kuğulu Park’ın içinde bulunduğu arazi, içinden dere geçen kavaklık bir araziymiş. Kavaklıdere’de ismini bu dere ve kavak ağaçlarından alırmış. Sonraları Kavaklıdere’den geriye kalan gölet ve çevresindeki arazi Ankara Belediyesi tarafından 1958’de park haline getirilmiş. Kuğulu Park’ın ismi de Viyana Belediyesi’nden gönderilen beyaz kuğulardan dolayı verilmiş. Parkın içerisinde havuz, çocuk oyun alanları ve bir restoran-kafe bulunuyor. Şehrin merkezinde dinlenilebilecek güzel bir park. Burada kulaklığınızı takip, çimenlerde uzanarak kitabınızı okuyabilirsiniz.

7.Cadde:

Ankara 7.Cadde
Ankara 7.Cadde

Diğer adıyla Akşabat Caddesi’dir. Bahçelievler Semtinde bulunan 7.Cadde genellikle öğrencilerin tercih ettiği, gündüzleri yürüyüş yapıp, üzerine kahvenizi yudumlayabileceğiniz kafelerin olduğu bir cadde. Tunalı Hilmi ve Kızılay kadar olmasa da bu cadde de Ankara’nın hareketli caddelerinden biridir. Alışveriş yapıp, herkese hitap eden kafelerinden birinde yemeğinizi yiyebilir, geceleri canlı müzik yapan mekanlarını tercih edebilirsiniz. Gece 23:00’den sonra bu caddenin daha bir güzel olduğunu söyleyebilirim.

Pembe Köşk (İsmet İnönü Evi):

Ankara Pembe Köşk
Ankara Pembe Köşk
Ankara Pembe Köşk İçi
Ankara Pembe Köşk İçi

Ankara’nın en eski evlerinden biridir. İsmet İnönü’nün 48 yıl boyunca yaşadığı ve bir çok ilke şahitlik eden bir köşktür. 22 Şubat 1927’de Ankara’nın ilk balosu burada verilmiş. İlk konserler, ilk sergiler, ilk bilimsel toplantılar, satranç ve bilardo, ata binme, engel atlama yarışmaları bu köşk ve bahçesinde düzenlenmiş. Köşkün salonunda, masanın etrafında Atatürk, arkadaşlarıyla toplanmış, dönemin birçok sorunu burada tartışılmış ve çözülmüş. Pembe Köşk her yıl 23 Nisan’ı içine alan yaklaşık 1 ay ve 29 Ekim’i içine alan yaklaşık 1 ay olmak üzere iki kez ücretsiz olarak ziyarete açılmaktadır. Ziyaretinizden önce gideceğiniz tarihte açık olup olmadığını 0 312 428 18 41 numaralı telefondan öğrenebilirsiniz.

Seğmenler Parkı:

Ankara Seğmenler Parkı
Ankara Seğmenler Parkı

Ankara’nın nefes alınabilecek belki de en güzel parklarından biridir. 67 bin metre karelik bir alana sahip parkın içinde çocuk bahçesi, havuzlar ve zaman zaman konserlerin verildiği bir de amfi tiyatro yer alıyor.  Park içerisinde çimenlere yayılarak, büfesinden alacağınız çayla keyif yapabilir,  yan tarafınızda gitar çalan gruba eşlik edebilirsiniz. 🙂  Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, güzel kareler yakalayabileceğiniz keyif alabileceğiniz bir park.

Kurtuluş Parkı:

Ankara Kurtuluş Parkı
Ankara Kurtuluş Parkı
Ankara Kurtuluş Parkı Koşu Parkuru
Ankara Kurtuluş Parkı Koşu Parkuru

Ankara’nın en tanınan diğer parklarından biridir.  Fidanlık Mahallesi’nde yer alır. Adı eskiden bağlı bulunduğu Kurtuluş Mahallesi’nden gelmektedir. 1980’li yılların başında açılmış bu park içerisinde kafe, buz pateni pisti, koşu parkuru, orta boylu bir gölet, halı saha, masa tenisi oynayabileceğiniz bölüm, spor yapabileceğiniz alanlar yeralmaktadır. İçerisindeki yaşlı ağaçlarıyla beraber Ankara’nın gürültüsünden, kirliliğinden uzaklaşabileceğiniz bir parktır. Bu park ayrıca Behzat Ç’nin ilk sezonunda sıkca gördüğümüz mekanlardan biridir.

Belpa Buz Pateni Sarayı:

Ankara Belpa Buz Pateni Sarayı
Ankara Belpa Buz Pateni Sarayı

Akdeniz Caddesinde, Milli Kütüphane’nin yakınlarında bulunmaktadır. Ankara’ya gelip de eğlenceli vakit geçirmek istiyorum diyorsanız burayı tercih edebilirsiniz. Ancak burada, aynı mekanda enteresan bir şekilde nikah salonu da bulunmaktadır. 🙂 Özellikle çocuklarınızla beraber Ankara’daysanız, çocuklarınızı buraya mutlaka getirmelisiniz. Onların zihinsel, kişisel ve sosyal gelişimlerini güçlendirir, aynı zamanda sizin içinde aktivite olur. Buz hokeyi ve figür yapanları da burada izeleyebilirsiniz. Buz pateni yapmak için önceden aramanızda fayda var, çünkü pist kapalı olabilir ya da Belpa aynı zamanda yarışlar ve antrenmanlar için de kullanılıyor, bu saatlere denk gelebilirsiniz. İletişim: 0312 223 35 13-0312 215 68 71 İnternet adresi için de bu linki kullanabilirsiniz.

Fantasyland Oyun Merkezi:

Ankara Fantasyland Oyun Merkezi
Ankara Fantasyland Oyun Merkezi

Klasik Arcade Oyunlardan günümüz popüler salon oyunlarına kadar bir çok çeşit oyun makinesi bulabileceğiniz, eskilerden kalma 3 katlı popüler bir oyun salonu. Çocukluğunuzu yaşamak isterseniz ya da çocuklarınızın eğlenceli vakit geçirmesini isterseniz bu oyun merkezine uğramalısınız. 🙂 Fantasyland Oyun Merkezi, Selanik Caddesi’nde yeralıyor. Toplam 100 civarında değişik eğlence makinası, oyun simülatörleri ve çok çeşitli oyun makinaları bulunuyor. 09:00 – 22:00 saatleri arasında buraya gidebilirsiniz. Oyun salonunu internet sitesi üzerinden de inceleyebilirsiniz.

Ankara’da diğer gezebileceğiniz yerler için Ankara Gezilecek Yerler sayfamızı okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir