Amerika Turu

(Son güncelleme 27.06.2017)

Amerikaya nasıl giderim?, nereye giderim?, bütçemi nasıl ayarlamalıyım? Bu sorular ilk amerikaya gidecek kişilerin sorduğu 3 temel soru. Bu özet niteliğindeki yazıyı ilk kez gidecek kişiler için bir özet niteliğinde olması için yazıyorum.Daha önce gitmiş kişilerin de faydalanabileceğini umuyorum.

.Amerika turu yapmak ve Amerika’ya gitmek hemen herkesin hayallaerinden bir tanesi. Gitmenin çok pahalı olduğu sanılsa da, doğru planlama ile aslında çok ucuz hatta bedavaya bile getirebilirsiniz. Nasıl mı?

Tur şirketleri kişibaşı 10.000 TL civarında hazır tur paketleri satsa da, biz size 4.000 TL civarına 2 kişi nasıl gezersiniz bunu anlatacağız.

 

1-Ön Hazırlık

  • Mutlaka bir hazırlık listeniz olsun.

Pasaport vize, valiz, navigasyon uygulaması, araç şarjı, portable batarya, fotoğraf makinası veya video kamera, uçak biletleri, otel voucherleri, outlet kuponları, bol yürümeyi kaldırabilecek ayakkabı, şapka minimum eşya ve hafif valiz gibi.

  • Birbiri ile iyi anlaşabilen 2 max 3 çift olun.

Grubu büyütmemek iyidir. Disipline olmanız gereken zamanlar olacak. Siz otel lobisinde hareket için hazırken bir çift daha yeni uyanmışsa sorun olur. Olmaz demeyin olur. Özellikle turun sonlarına doğru iyice yorgunluk basınca bakın neler oluyor:) Ekibinizden birinin orta veya üzeri ingilizcesi olsa iyi olur.

  • Gitmek istediğiniz yerlerin bir listesini yapın.

Oylama ile 9 gün için max 3 şehir belirleyin. Şehir listesini abartırsanız ve 9 günlüğüne gidiyorsanız doğru düzgün tad alamazsınız. Boşverin nasıl olsa ucuza gideceksiniz, bir daha gidersiniz.

  • Pasaport ve vize

Amerika Vize yazımızda bu konudan epeyce bahsettik. Vize konularının uzmanı Erkut Minez’in kaleminden…

Adım Adım Amerika Vizesi

2-Planlama

Amerika Turu gidilecek yerler

Daha önce hiç gitmediyseniz temelde 2 alternatifiniz var.

1- Doğu Amerika Turu

New York – Orlando – Miami

New york olmazsa olmaz bir Amerikan rüyası. gidillecek yerleri ve yapılacak şeyleri 3 yazıda toparlamıştık.Bu yazılar sizin için yeterli olacaktır.New York orlando arasını iç hat uçuşu ile yapmalı, Orlando- Miami’yi araba kiralayarak gidebilirsiniz.

New York 1  – New York 2 New York 3

Orlando oyun parkları ile meşhur bir Florida şehri.Aşağıdaki yazıda tüm detaylarını bulabilirsiniz.

Orlando

Miami yine popüler bir turist şehri.

Bu 3’leme çok klasik olsa da, Doğu Amerikada, Harvard’ı ile ünlü Boston, Rocky filmleri ile ünlü Philadelphia, Başkent Washington DC eklenerek  pek çok alternatif rota da yapılabilir.

2- Batı Amerika Turu

Batı Amerika da inanılmaz keyiflidir.Bu şehirler ile ilgili yazılarımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Los AngelesSan Fransisco Las Vegas

Batı Amerika Turu

Batı Amerika da bu 3 şehir dışında San Diego, Seattle gibi çok iyi şehirler de var.

Belirttiğim 2 rota. bu alternatifler en bilinen 2 rota. Vaktiniz ve bütçeniz var ise tabiki alternatifleri çoğaltabilirsiniz. Chicago, New Orleans, Dallas, gibi gezmeye doyamayacağınız pek çok şehri var.

Rotanızı belirlemek ve grubunuzdaki herkesin bu rotada hemfikir kalması önemli. İster bizim siteden ister farklı bloglardan gideceğiniz lokasyonları belirledikten sonra sıra Otel ve Uçak rezervasyonlarına geliyoruz.

3-Otel ve Uçak

Seyahat bütçenizin en pahalı kalem olan Otel ve Uçak olacak. Kişi başı gidiş-dönüş 3.000 TL’nin altında bir uçak, Gecelik 80 USD”nin altında çift kişilik bir  otel bulmanız oldukça zor.Böylelikle 2 kişi toplam 8.000 TL  tutacaktır.((3.000TL  x 2 kişi) + (80usd x 8 Gece))

Burada 2 konu aklınıza gelmeli.

1- Tur şirketlerine 2 kişi için verdiğiniz  20.000 TL. ‘nin 8.000 TL sini düşerseniz, 12.000 TL’ye size gezdirme dışında ne hizmeti veriyorlar?

Rehberlik hizmeti veriyorlar ve otobüs ile gezdiriyorlar. Otellerin pek çoğu zaten oda kahvaltı çalışıyorlar. Amerika zaten 1.000 senelik bir mazisi olmadığı ve şehir içerisinde Otobüs ile gezmek yerine kendi kiralayacağınız araç ile gezmenin daha keyifli olduğu için, ne rehberliğe ne de otobüs gezisine ihtiyacınız var.

2-Biz yazının başında 4.000 TL’ye 2 kişi gider dönersiniz demiştik.Bu nasıl oluyor?

Bu bankaların sunduğu mil, puan vb kampanyalar ile oluyor. Doğru bir planlama ile hem otel hemde uçağınızı kolaylıkla ücretsiz hale getirebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki yazımızı okumanızı tavsiye ederim. Erhan Tatlıcı’nın kaleminden…

Bedava Tatil Nasıl Yapılır? Mil Kartları

Bu önemli çünkü size 8.000 TL tasarruf sağlayacak bir çalışma. Yine de otel konusunda airbnb, roomorama gibi siteler vasıtası ile ucuza konaklayabilirsiniz. New York’ta Oteller çok pahalı. New jersey’de kalabilirsiniz, yeter ki New York merkeze nasıl gidip geleceğinizi önceden çalışın.

Yukarıda bahsettiğim 4.000 TL ile de yemek, giriş ücretleri ve ufak tefek alışverişlerinizi yapacaksınız. Fazla abartmazsanız günde kişi başı 40 USD’ye rahatlıkla karnınızı lezzetli şekilde doyurabilirsiniz. Bu da 2 kişi için 8 günde 1.800 TL yapar. Geri kalan 2.200 TL ile önemli yerlere giriş yapabilir, araba kiralayabilirsiniz. 6 kişi olursanız 7 kişilik bir araç kiralarsanız kişi başı düşen maliyet minimuma inecektir.

Yukarıda belirttiğim ufak tefek alışveriş, parklara gökdelenlere v.b. giriş ücretleri Tur programlarında extra olur tabi. Bunu da not edelim:)

 

Peki neden her giden çok para harcadık diyor.Sebebi ;

4-Alışveriş

Evet sebebi kesinlikle alışveriş. Çok ucuza bulunca buraya kadar boşuna mı geldik tabiki yapacağız deniyor ve kredi kartlarının limitleri zorlanıyor. Biz yazımızda buna değinemiyoruz çünkü herkesin alışveriş yeteneği birbirinden farklı. Ama unutmamak lazım ki onun da bir limiti var. THY ile uçacaksanız 2 x 26 KG’lik valiz +8 kg el bagajı. Evet limitiniz bu 60 kg 2 kişi olursanız 120 kg.:)

Alışverişi nasıl uygun fiyata getirebileceğiniz ile ilgili yazımızı da aşağıda bulabilirsiniz.

Amerika Alışveriş Rehberi

 

Amerika turu rahatlıkla kendiniz yapabileceğiniz türden bir organizasyonu gerektiriyor.Tek yapılması gereken doğru planlama ve tabiki çalışma. Sitemizde yeteri kadar içerik bulunuyor. Aradığınızı bulamazsanız bize ulaşın formu veya aşağıdaki yorum bölümünden sorularınızı iletebilirsiniz. Keyifle yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.

İyi geziler…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir