dikkatDikkat: Bu yazıyı okuduktan sonra kalıcı olarak Türkiye’den alışveriş yapamaz hale gelebilirsiniz. 

Nedenini yazının sonunda  anlayacaksınız.

 

Son Güncelleme(27.06.2017)

Sitemizin en çok okunan yazılarından biri Amerika Alışveriş Rehberi.Güncel ve doğru bilgiler verebilmek ise bizim misyonlarımızın başında.Aşağıda belirttiğim yön ve yöntemler değişmese de Dolar kurunun ciddi şekilde artışı nedeniyle Amerika’dan alışveriş cazibesini yitirmiş durumda.Bizim yazıyı yazdığımız zamanlarda 2,3 TL seviyesinde olan Dolar/TL kuru bu günlerde 3,5-4.0 TL’ler arasında geziniyor.Dolayısı ile 20 usd’lik bir ürün 45 TL yapıyorken bugünlerde vergi dahil 80 TL’lere çıkmış durumda. Alışveriş yaparken gördüğünüz ürünün bedelini artık 4 TL ile çarpıyoruz. 

 

Amerika Alışveriş

Hepimiz duyuyoruz Amerika çok ucuz, tam bir alışveriş cenneti. Doğru. Hatta kendi siyasi muhalifleri dahi televizyon programlarına çıkıp , hükümetlerini “Amerika’yı dev bir alışveriş merkezine çevirdi bu yönetim”  diyerek hayıflanıyorlar.  Fiyatlar öyle iddialı ki örneğin;  önümüzdeki 3-5 senenin alışverişini Amerika’dan yaptınız diyelim. Döndüğünüzde aldığınız ürünleri Türkiye fiyatları ile karşılaştırdığınızda aradaki toplam farkın  Amerika’da  geçirdiğiniz süreyi bile bedavaya getirdiğini şaşkınlıkla göreceksiniz. Peki nedir bu Amerikadaki alışveriş olayı? Evet ucuz fakat doğru yöntemler ve yerlerde ucuz. New York 5.cadde’de gezip Michael Kors  mağazasına girerseniz ucuz değil. Mutlaka Türkiye’ye göre ucuz fakat arada çok fark göremezsiniz. Sadece model açısından çok çeşit bulursunuz. Dolayısı ile buradaki kritik durum alışverişi nereden yapacağınızı iyi belirlemekten geçiyor.  En ucuz mağazadan başlayıp aradıklarınızı bulana kadar farklı fiyat sunan mağaza seçenekleri var.  Yazımızı da bu unsuru dikkate alarak en ucuzdan en pahalıya doğru önceliklendirerek yazacağım.

Belirtmeliyim ki gitmeden önce  kafanızda veya yazılı bir ihtiyaç listeniz olmalı. Türkiye’de alışık olmadığımız fiyatları görünce ne almanız gerektiği ile önceliğinizi kaybedebilirsiniz. Sonra döndüğünüzde bunu unutmuşum dememeli. Gitmeden önce yanınıza alacağınız valiz planını yaparken tavsiyem;  minimum eşya alacak şekilde organize olmanız yönünde. Boşuna da valiz taşımayın orada en kaliteli valizi çok uygun fiyata alacaksınız. Hava yolundan hava yoluna değişse de THY kişi başı 23 kg  x 2 normal valiz + 8 kg el bagajına olmak üzere toplam 54 KG’a  müsade ediyor. Alacağınız valizin mümkün olduğunca hafif olmasına dikkat edin ve havalimanında valizden valize aktarım yapma derdinden kurtulmak için orada bir valiz mağazasından bir valiz tartısı alın.Her zaman işinize yarar. Alışverişi işine başlarken yapmanız gereken önce en ucuz yerlerden başlamak.

1-TJ Maxx , Marshalls, Ross Mağazaları

ross tj maxx marshalls

Alışverişi işine bu mağaza zincirlerinden başlanmalı. Nedeni ise en uygun fiyatları bu mağazalarda bulabiliyoruz. Bu mağazalar haftalık ürün sevkiyatı ile çalışıyorlar. Yani gideceğiniz gün kritik. Aradığınızı bulma  tamamen şans işi. Siz gittiğiniz gün pek bir şey bulamayabilirsiniz. Ancak bir sonraki gün gittiğinizde inanılmaz ucuzlukta süper markalar görebilirsiniz. En iyisi gittiğiniz mağazanın personeline yeni ürünler ne zaman gelir diye sormak. Bu mağazaların olayı şu. Örneğin bir kot pantolon alacaksınız. Bayan kot pantolonu bölümünde M beden askısında her markanın pantolonları asılı oluyor. Levis, diesel, gucci vb marka ve modellerin hepsi  yanyana asılılar. Beğendiğiniz bir şey bulmanız çok olası. Bu mağazalarda valizden ayakkabılara, kıyafetten, saatlere, lüx markaların çantalarındani, mutfak eşyalarına kadar hemen herşey var. Yazının başında Michael Kors çanta demiştim. Evet denk gelirseniz Amerikada kendi mağazasının bile yarı fiyatına satın almanız çok olası. Tek kötü yanı ise  danışacak pek bir kimseyi bulamamak ve biraz düzensiz oluşu. Fiyatlar hakkında fikir vermesi açısından, Türkiye’de  500 TL olan bir Samsonite valiz, Amerika Cadde mağazasında 350 TL, Outlette 200 TL, TJ Maxx’de 100 TL gibi. Bu nedenle bu mağazalardan başlanmalı. Aradığınız ürün ve bedeni bulamazsanız ikinci seçeneğe geçeceğiz.

2- Century 21  Mağazası.

century 21
Century 21 NYC

Bu mağaza da TJ Maxx modeli gibi ama daha derli toplu ve daha çok ürün bulunabilir. Dev ve çok katlı bir mağaza. Mağazanın iyi yanlarından biri de yaptığınız alışverişi belirli bir tutar karşılığında otele gönderme servisleri var. Alışverişinizi yaptıktan sonra gezinize devam etmek isterseniz süper bir hizmet. Örnek fiyat olması açısından New Balance bir ayakkabıyı 40 TL  civarına alabilirsiniz. Bayanlar için Michael Kors  Saatler 200-250 TL’ye satın alınabilir.

3-Macy’s

macys
macys

New York’da  bir department store. Dünyanın en büyük department store’u. Bilmeyenler için department store, farklı ürünlerin markalarını bir çatıda toplayan mağaza olarak özetlenebilir. İngiltere’de Harrods, Türkiye’de Boyner gibi düşünülebilir. Hizmet süper. Yorulursanız içeride Starbucks var. Yeni sezon ürünler var.  Premium markaların ucuza ürünleri bulunabilir . Örneğin Louis Vuitton  alacaksanız Tj Maxx ve Century 21’de bulamazsınız. Bu mağazada bulursunuz ve kendi mağazasından daha uygun bir fiyat ile. Özel indirim günlerini yakalarsanız, yeni sezon ürünleri outlet fiyatına yakalayabilirsiniz. Ek olarak Macy’s bazı reyonlarında pasaportunu gösteren ziyaretçilere 10% indirim uyguluyor.Pasaportunuzu yanınıza almayı unutmayın.

4-Outlet

Woodbury Outlet
Woodbury Outlet

Belirttiğim 3 mağazada aradığınızı bulamazsanız son gideceğiniz yer outlet olmalı. Amerika’da Outlet’ler olması gerektiği gibi gerçek outlet.Türkiye ile karşılaştırmayın.Mağazalar Türkiye’dekinin aksine uygun fiyatlara ürün satıyorlar. Outlet alışverişinizi başarıyla gerçekleştirebilmek için öncesinde biraz çalışılmalısınız. Çalışmanız gereken 2 unsur var.

 1.       Amerikada outletler genellikle açık arazide yan yana konumlandırılmış mağazalardan oluşur ve büyük bir alana yayılır. Outlete 1 gün ayırmışsanız kasa kuyrukları ve deneme odalarında geçireceğiniz vakti de hesaba katarsanız her mağazayı gezme şansınız yok. Bu nedenle outletin bir planını internet sayfasından print alıp önceden gideceğiniz mağazaları işaretlemelisiniz . Aksi taktirde  yetişmeniz pek mümkün değil.  Bir kez daha gitmek zor olacağı için zamanınız çok kıymetli.Böylelikle Outletteki marka karmasına da bakmış olur aradığınız markalar orada yok ise farklı bir outlet tercih edersiniz.
  Outlet Kuyrukları
  Outletlerde Kuyruklar ile Karşılaşmanız Olası
  plan
  Outlet Planı İlgili Outletin Web Sitesinden Print Edilebilir.
 2.  Outletlerin internet sitelerine üye olarak indirim kuponlarını önceden print etmeli ve yanınızda götürmelisiniz. Mağazalar Türk işi asla yapmazlar, istediğiniz kadar deneyin o kuponu sizden almadan indirimi uygulamazlar. Önemli Tüyo: Bu printlerin başında bir de kupon kataloğu diye bir ek kupon var. Bu kupon ile outletin danışmasına  gittiğiniz zaman size ek bir kupon kataloğu daha verirler. Eğer printi yanınızda götürmezseniz bu 2.kataloğu 20$’a satarlar. Ek olarak sizin print aldığınız kuponlar ile, oranın danışmasından aldığınız kuponlar birbirinden farklı olabiliyor. Hangisi daha avantajlı ise onu kullanırsınız. Son olarak bu danışma bölümünde bazı mağazaların haftalık indirim kuponları da ayrıca bulunuyor. Bu broşür niteliğindeki kuponlar oraya gittiğinizde dikkatinizi çekecek.

 

 

 

 

 

Coupon İşi
Coupon

 

Amerikada Kupon Olayı

Kuponlar genelleikle 100$ üzerine 20% indirim, bir alana 2.50% gibi oluyor bu sebeple birkaç çift geziyorsanız mutlaka ortak markalarınız belirleyin önce onlara gidin kuponları ortak kullanın.örneğin siz 50$’lık bir ürün alacaksnız arkadaşınız da 50$’lık alacak toplam 100$ olduğu için 20% indirimi alır 40’ar dolar ödersiniz veya bir ayakkabı alacaksınız arkadaşınız da alırsa 2.yi 50% indirimle alır toplam tutarı 2ye böler avantaj sağlarsınız.Ortak alışveriş önemli.

Ek ve önemli Tüyo: Grup olarak gidiyorsanız mutlaka yanınızda walkie-talkie (Telsiz) olsun. Birbirinizle haberleşmenin pek çok faydasını görürsünüz. Eşler birbirinden ayrılabilir ve herkes kendi keyfine göre gezebilir. Özgürlük sağlar. Aksi taktirde ya yüksek telefon faturaları ile karşılaşır ya da beraber gezmek zorunda kalırsınız. Batı amerika  yazımızda hazırlık ile ilgili ve bu telsiz konusunda detaylı bilgiler var. telsiz Amerika’da şehir merkezlerinde outlet pek bulunmaz.Bir outlete gitmek için min 50-60 km yol yaparsınız.(Orlando Hariç) . New York için 3 Ayrı outlet alternatifi var. Manhattan’a 80 km mesafedeki Woodburry Premium Outlet ,New Jersey’de bulunan Jersey Gardens Outlet(New Jersey’de vergi oranı daha düşüktür)  ve Long Islan’da bulunan Tanger Outletlerdir. Buralara gitmenin temelde 3 yolu var.

1-      Otobüs: Outlet sitelerinden seferler ile ilgili bilgi alabilirsiniz. http://www.premiumoutlets.com/

2-      Taksi: Kolay yöntem ancak gidiş+geliş çok pahalıya gelir 4 kişi bölüşürseniz biraz daha mantıklı olur

3-      Araç kiralama: Eğer araç kiralarsanız rahat edersiniz.Farklı mağazalardan alınan ürünleri de arada aracınıza koyar tüm aldıklarınızı yanınızda taşımak zorunda kalmazsınız. Telefonunuza yükleyeceğiniz bir navigasyon yazılımı ile rahatlıkla araç kiralayıp gidebilir, yol üzerinde farklı yerlere de uğrayabilir aynı zamanda şehir dışını da görmüş olursunuz. 1 Outlet’e minimum 1 gün ayırın derim. Bir not:  Araç kiralamanın, yol geçiş ücretlerinin ve benzinin bir maliyeti var. Bu nedenle alışverişinizi mümkün olduğunca  şehir merkezlerinde bitirin derim. Zaten yukarıda belirttiğim ilk 3 seçenekte alışverişiniz biter. Belki:)

Outlet’de ilk girdiğinizde New Balance ayakkabıyı 50-60 $’a görünce şaşıracak ve pahalıymış boşuna mı geldik diyeceksiniz. Outletlerin sırrı mağazaların içerisindeki clereance (indirim reyonu) ve yukarıda bahsettiğim kuponlardır. Bir mağazaya girdiğinizde önce clereance’a bakın sonra kuponlarınız ile devam edin.Merak etmeyin clereance ürünlerinde de kuponlar geçerli 🙂

Outlet ile ilgili dikkat edilmesi gereken 3 önemli konu daha var.

1-      Her outlette her mağaza olmayabilir.Önceden belirttiğim internet sitelerinden o outlette aradığınız marka olup olmadığını kontrol edin.

2-      Aldıklarınızı mutlaka deneyin. Çünkü şaşırmanız olası. Burada XL giyiyor iseniz orada L bile size büyük gelebilir. Amerika bedenleri farklı. İleride bu beden belirleme olayının çok faydasını göreceksiniz. Nedenini yazının sonunda açıklayacağım.

3-      Elektronik ürün alışverişinde refurbished (Fabrikada yenilenmiş) veya openbox(teşhir) ürünler aşırı ucuz oluyor. Satın alınabilir fakat oraya bir daha gitmek zor olacağı için aldığınız ürünü aldığınız yerde mutlaka deneyin derim.   Outlet olarak genellikle Preimum Outlets (Outlet zinciri) ile karşılaşacaksınız. New york için woodbury, Los angeles için Camarillo, Orlando için Orlando Premium, Lasvegas için West seçenekleri iyidir. Aralarında en büyüğü Los Angeles’daki.

 

Bu 4 seçenek de olmuyor ise New York’da 5.th Ave,  Los Angeles’ta  Rodeo drive, beverly hills veya 3rd Street Promenade , Orlando’da Park Ave.  giderek premium alışveriş de yapabilirsiniz. Yine de Türkiye’den ucuz olacaktır.  

Street Shooping
Street Shooping

 

Son olarak eğer Orlando veya Los angeles’da Disneyland, Universal Studios  vb gibi parklara gidecekseniz Outletlerin içerisinde indirimli park bileti satan noktalar var.Bu parklara gitmeden önce bir outlete uğramanızı öneririm 40% a kadar indirimli bilet almışlığımız var.

Amerika’da Elektronik alışverişi

Son kur farkları sonunda pek bir esprisi kalmasa da elektronik ürünleri de uygun fiyatlara alabilirsiniz.Dikkat etmeniz gereken şey telefonlarda Türkiye’ye getirdikten sonra cihaz başına bir vergi de uygulandığıdır. Alacağınız telefon fiyatının üzerine bu vergiyi de ekleyin. Elektronik ürünleri Amazon.com’da bulabilir,ve kaldığınız süreyi ve kargo süresini de hesaplayarak otelinize kargolatabilirsiniz. Amerika’da ki oteller bu yönteme çok alışıklar. Amazon dışında BestBuy.Com,  ve bhphotovideo.com sitelerine de bakılabilir. Amazon hariç bunların mağazalarıda var.

Elektronik Alışverişi

 

Nihai olarak belirttiğim gibi doğru bir planlama ile evet Amerika dolar artışına rağmen ucuz.Biz alışveriş yaparken bir mağazada kullandığımız bir kredi kartı farklı bir mağazada kullanılamadı gibi şeyler yaşadık. Bir mağazada bir kredi kartı çalışmadıysa 24 saat boyunca aynı mağazada o kredi kartı kullanılamıyor. Boşuna bankanızı arayıp yorulmayın. Her şeye açık olsa da bir sebepten kullanılamıyor. Bu sebeple yanınızda minimum 2-3 kredi kartı olsun derim. Çoğu banka yurt dışındaki alışverişlerinizi de kampanya bazlı taksitlendirebiliyor. Gitmeden önce bunlara bakmakta da fayda var. Oradaki kredi kartı deneyimi biraz farklı. Chip&Pin kullanılmıyor(2017 Update yavaş yavaş chip&Pin kullanmaya başlamışlar). Bir ekranın üzerine imza atmanız isteniyor genellikle. İlk defa yapacağınızda bir kasiyerden destek istenebilir. Bu ekranda size çekilecek ücreti TL cinsinden mi dolar cinsinden mi ödeyeceğiniz yazıyor. Alışverişinizi bankanın yüksek kuru ile yapmayın. Dolar olarak ödeyin döndüğünüzde de ekstrenizi dolar olarak ödersiniz.

Tabi giderken size bir sürü sipariş veren de çıkacaktır. Onları da internete yönlendirin mümkün olduğunca.. İnternetten alsınlar otelinize göndersinler.Siz de vaktinizi verimli kullanmış olursunuz.Amazon.com, cabelas.com. en çok alışveriş yaptığımız sitelerden bazıları.

2017 Update Bazı oteller pick-up fee adı altında internetten yaptığınız alışverişleri karşılama ve saklama adına ücret talep ediyorlar.Ya da bi bahşiş atmanızı istiyorlar.Ama hepsi değil.

Şimdi tabi gittiniz Amerika’dan 20$’a New Balance aldınız Türkiye’ye döndünüz 200 TL etiketi görünce bir daha Türkiye’den alış-veriş yapamayacak hale geliyorsunuz.Bu da işin dezavantajlı tarafı.

Son gezimizde Eşim ile birlikte en ucuz olmasını beklediğimiz TJMAXX, ROSS, MARSHALLS mağazalarından dahi elimiz boş çıktık. Bunun en önemli sebebi eskiden ihtiyacımız olmasa da “Bu fiyata bu nasıl olur alalım.” dediğimiz ürünler yerine artık daha seçici davranıyoruz.İhtiyacımız olmayan ürünleri almıyoruz.Böyle olunca da iş bu mağazlarda şansa kalıyor.Kaliteli ürün geldiği günleri yakalarsanız şanslısınız.

Yine de İyi Alışverişler 🙂


New York Otelleri     Los Angeles Otelleri    Las Vegas Otelleri

Amerika’daki şehirlerin Gezi Rehberlerinin tamamına ulaşmak için : http://www.gezecegiz.com/category/amerika/adresini ziyaret edebilirsiniz.

Amerika Vizesi için yazımızı okumanız tavsiye edioruz.

Gezecegiz.com’u Facebook ,  Twitter ve Instagram üzerinden takip etmeyi unutmayın 🙂

 

 1. Mert Satir diyor ki:

  Amerikada yaşıyorum ama benim bile bilmediğim şeyleri yazmışsınız süper olmuş.Bir ekleme Chicago’da Nordstrom da iyidir.Takipteyim, Elinize sağlık.

 2. Elvan diyor ki:

  Süper yazı.Bir sorum olacak,daha önce hiç gitmedik amerikaya. 9 günlük bir orlando seyahati planlıyoruz eşimle.Yazınızı okuyunca 1 gün ayıralım dedik, ama kuyruk olayı hakikaten süreyi uzatabilir.Kuyrukların az olduğu özel bir zaman tavsiyeniz var mı yaz ayı için?

 3. Ezgi diyor ki:

  Merhaba,
  Öncelikle teşekkürler. gerçekten yardımcı bir site. Benim danışmak istediğim konu hava yolu şirketi. Bazı gezi bloglarında THY’den farklı firmalarla uçmanın konfor açısından sıkıntılı olduğu yazıyordu. En az 11-12 saat sürecek bir yolcuğu böyle bir riske atmak kolay olmadığı için sormak istedim. Farklı hava yolu şirketleri ilgili bilginiz var mı? tavsiye eder misiniz?
  (yaz sonunda gitmeyi planlıyoruz bu arada Eylül başı) (bir önemi varsa tabi 🙂 )
  İyi günler

 4. Anıl Tanrıverdi diyor ki:

  Ezgi Hanım Merhaba,

  Sık seyahat eden bir ekip olarak tavsiyemiz tabiki ve kesinlikle THY. Sebebi Amerika gibi uzun bir yolculukta aktarmasız uçmak kesinlikle konforu çok arttırıyor. Aktarmalı uçuşlarda, ülkeden ülkeye farklılık gösterebilen transit vize gereklilikleri, bazı hava yollarında valizi aktarma bölgesinde alıp tekrar verme gerekliliği, pasaport kontrolleri bekleme süresi vb zor oluyor. Aktarmasız uçan farklı havayollarında da konfor açısından THY açık ara önde. Yemeklerin kalitesi internet kullanılabilirliği koltuk mesafesi hostes ve stewartların tavrı açılarından çok öndedir.

  Özetle fiyat farkı olsa da inanın değiyor. İyi seyahatler.

 5. Anıl Tanrıverdi diyor ki:

  Merhabalar,

  Kuyruklar özellikle indirim dönemlerinde yaşanıyor. Black friday, memorial day vb gibi özel indirim günleri.Bu günlerin detaylarına ve tarihlerine premium outlet in internet sitesinden ulaşabilirsiniz.
  iyi seyahatler

 6. Engin diyor ki:

  Bilgiler için çok teşekkürler. Bir Sorum olucak??? Amerika da yaşayan ve ABD Vatantaşı dayımlar var. New Yorktalar. Lumuzin şirketleri var . Diğeride tanınan büyük bir zengin. Neyse Biz Lumuzin şirketi olan dayımla–Türkiye Arasında neler yapılabilir diye düşünüyoruz? Mesela oradan birşeyler alıp Türkiyede satmalımıdır? Yoksa daha başka neler olabilir? Düşüncelerinizi öğrenmek isterim.?

 7. Anıl Tanrıverdi diyor ki:

  Merhaba, yapılabilir sanırım fakat gümrük vb pek çok prosedür, vergi ve kanun vardır diye tahmin ediyorum.Malesef bu konuda uzman değilim.Dilerseniz bir gümrük firmasından destek alın hatta bize de yazın öğrenelim.:)

 8. ramazan danışman diyor ki:

  Biz hata yapıp önce outlet é gittik sonra Ross da 6_7 dolara tomy Hilfiger çocuklara tişört aldim

 9. Murat diyor ki:

  merhaba
  Öncelikle emeğinize sağlık. Biz ailece Haziran sonunda tamamı new yorkta olmak üzere bir Amerika seyahati planladık. Gezilecek yerler konusunda epey bir planlama yaptım. Ancak alışverişlere ilgili kafamda sorular vardı. Woodbury e gider hallederim diye düşünüyordum. Ama siz tj maxx ve marshalls mağazalarından başlayın demişsiniz. Alışverişe çok fazla vakit ayırmak istemiyorum. Gopro hero 4 bir makine ve Columbia, nautica, Tarzı mağazaların en uygun fiyatla satıldığı bir yer keşfetmiş olmanızı umuyorum:))

 10. Murat diyor ki:

  merhaba
  Öncekiler çabanız için teşekkürler. Emeğinize sağlık.
  Columbia,northface, nautica gibi markaları new yorkta uygun fiyatla nerede bulabiliriz? Woodbury de mi yoksa tj maxx te mi.

 11. Gezi Tozu Burcu diyor ki:

  3 hafta önce New York’ta tırım tırım aranırken keşke bu yazıyı okumuş olsaydım. Süper detaylı bilgilendirme için teşekkürler. Sokak sokak dolanarak biz anca TJ Maxx ve Century 21’i keşfedebildik. USD kurunun 2,70’lere vurduğu şu günlerde avantajlı mı değil mi 2 kez düşünmek gerek 🙁

 12. erkut turan diyor ki:

  Merhabalar,

  Biz eşimle 2 hafta sonra 2 gün newyork,3 gün orlanda ve 3 gün de mıamı turuna çıkıcaz,sadece giyim alıcaz sizde en uygun alışverişi nerden yapabiliriz yardım ederseniz çok sevirim,bir de eşim hamile fazla gezmek de istemiyoruz

  Teşekkürler

 13. derya diyor ki:

  İnternetten alışveriş yapılacak uygun siteleri de yazar mısınız giden arkadaşımın adresine gönderebileceğim bi iki site ismi çok teşekkürler

 14. Anıl Tanrıverdi diyor ki:

  Derya hanim merhaba, Alisveris yapilabilecek pek cok kategori var biliyorsunuz. Hangi kategoride alisveris yapacaksaniz spesifiklestirebilirseniz destek olmaya calisalim tabi. Elektronik, kiyafet, ayakkabi vb.Her kategoriyi bulabileceginiz site amazon.com olabilir.Bilginize.

 15. Anıl Tanrıverdi diyor ki:

  Tesekkurler Murat bey. Elektronik icin bhphotovideo veya jr.com u onerebilirim.Yinede amazon a bakmak ta iyi bir secenek. Northface columbia markalarini en ucuz outletlerde indirim kuponlari ile bulabilirsiniz. Tjmaxx ve marshalls gibi magazalarda da var ancak beden ve model konusu sans tabi.
  Bilginize

 16. Fatoş Özcan diyor ki:

  Nekadar mükemmel bir site ve ne kadar ilgili yöneticiler .. çok teşekkür ederiz gerçekten çok faydalı bilgiler var burda ..
  Bu perşembe boston a gideceğim Harvard Üniversitesi nde bir eğitim için ..ve lütfen oradaki alışveriş yerleri hakkında beni bilgilendirir misiniz ?
  Kıyafet çanta ayakkabı kategorisi özellikle ..
  dört gözle cevap bekliyorum
  Ve boston çevresinde gezilebilecek birkaç yer istesem çok mu abartmış olurum ilk kez gideceğim de

 17. Derya diyor ki:

  Merhaba Anıl bey, ben kısa bir süre sonra amerikaya gidicem, uçuşum lufthansa ve münih frankfurt aktarmalı washington a inicem fakat ingilizce bilmiyorum ve ilkdefa yırtdışına çıkıcam, bu konuda oldukça endişeliyim ne yapmam gerwkiyor

 18. Erhan Tatlici diyor ki:

  Fatoş hanım merhaba,

  Geç yanıt için özür dileriz 🙁 Ancak yazıda yazdığımız bir çok mağaza/outlet Amerika’nın her yerinde olan mağazalar. Boston’a daha önce gitmediğimiz için ne yazik ki elimizde detay yok 🙁

 19. Fatma er diyor ki:

  bende bir yıl Amerika’da yaşadım bence burlington mağazalarını da atlamamak Lazım ben 5 $ a çocuklara tshirt pants buluyordum

 20. Aykut diyor ki:

  Merhabalar,
  Yaziniz super bulgilendirici ellerinize saglik. Size bir konuda danismak isterim.
  b&h photovideo dan urun aldiktan sonra (NYC sehir vergisi odememek icin (vergi yaklasik 300$)) New Jersey e kargo yapmak istiyorum. Sizce vergiden kurtulmak mumkun mudur? Ayrica New jersey icerisinde otel bu kargoyu kabul eder mi? Guvenilir midir? Tesekkurler.

 21. Adnan A diyor ki:

  Öncelikle bu sitedeki bilgileri çok iyi olduğunu belirtmek isterim. Ben de denizci olduğum için sürekli gemilerle Amerikan limanlarına çok sık uğradığımızdan, bazı deneyimlerimi paylaşmak istedim. Birçok konuda Amerikada satılan ürünlerin Türkiyeye oranla daha ucuz olduğunu söylemek isterim. Özellikle giyim konularında. Bunun asıl nedeninin Tr de çok pahalı olan bu markaların Abd de sıradan markalar olduğunu gördüm. Özellikle Dockers dan bahsetmek isterim. Tr de çok güzel ve kaliteli kıyafetleri var. Ama Dockers aslında dikkatli okursanız liman işçisi demek. Yani liman işçileri için kıyafet üretmeye başlamış ama daha sonradan markalaşmış bir firma. Abd de Tr deki gibi güzel pantolanları yok maalesef. Diğer büyük markalar Tommy gibi gerçekden ucuz ve güzel ürünleri var. Bide Rose ve Marshall mağazalarına giderseniz orada çok daha ucuz olduğunu görüyorsunuz. Ama bu mağazalarda defolu ürünler fazla, almadan iyi incelenmeli. Benim daha çok tercihim editörün tavsiyesi olan outlet centerlara gitmek. Meseal LosAngales citadel outlet centerdan 110 tlye Tommy mont aldım. Eşime Quess den 100 tlye çanta aldım. Quess Collectıon marka saati 400 tlye aldım. Aynısı Tr de 1700tl idi. Amerikada entarasan olan noktalardan biri bu büyük mağazalarda pazarlık yapabilmeniz. Yani hepsinde geçerli değil. Ama denemekden çekinmeyin. Bazen işe yarıyor. Mesela citadel outletteki saat mağazasından 4 tane saat almıştım. Kasiyere ben fazla saat aldım, bana ekstra indirim yaparmısınız diye sordum. Kasiyer tamam dedi ve ekstradan %10 indirim daha yapti. Saatleri gemideki arkadaşlarıma gösterdim onlarda çok beğendiler ve iki gün sonra aynı mağazaya tekrar gittik ve bu sefer 10 tane daha saat aldık. Kasiyere tekrar sordum bana %10 indirim yaparmısınız diye. Kasiyer yanında duran bir kutuyu göstererek bak bugün sen gelmeden 20000 dolarlık saat satımı yaptım ama ona bile indirim yapmadım, sana hiç yapamam dedi. Ben de bir önceki alışverişimden kalma faturamı göstererek daha önce yapmıştınız dedim. O da bakıp müdürüme sormam lazım dedi. Müdür de gelip yapabileceğini söyleyip indirimi kaptım. Bir örnek daha vereyim. Arkadaşımla indirimli Bir giyim mağazasına gitti ve arkadaşım Nike marka bir ayakkabıyı çok beğendi. Fiyatı da çok uygundu. Almayanı döverler tarzındaydı. Ama beğendiği ayakkabının üstünde iki noktada yapıştırıcı lekesi kalmıştı ve arkadaşımın ayağına uyacak aynı numaradan ayakkabı kalmamıştı. Arkadaşım ben bu lekeyi çıkartırım diyerek ayakkabıyı almaya karar verdi. Kasaya gittik. Hemen şansımı deneyim dedim. Kasiyere dedimki, biz bu ayakkabıyı alacaz ama üzerinde leke var aynı numaradan da başka yok. Kasiyer baktı lekeyi gördü ve hemen bize kasada %15 ekstra indirim uyguladı. Bizde gemiye dönünce tinerle lekeyi çıkarttık. Demek istediğim pazarlık yapılmaz diye düşünmeyin ve şansınızı deneyin. Birde güleryüz önemli. Abdliler çok asık suratlı gözükselerde muhabbet etmeyi çok seven insanlar. Sizde güler yüz görünce birden açılıveriyorlar. Aynı pazarlık yöntemini Best Buy electronik mağazasında da denedik. Ve orda da indirim aldık. Ama başka mağazada kabul etmediler. Siz zaten indirim teklifinde bulununca ilk başta bir afallıyorlar. Olmaz herhalde falan diyorlar. Bizde müdürünle bir konuş biz yabancıyız nakit ödeyecez diyoruz. Bazen kabul ediyorlar bazen de etmiyorlar. Eğer best buya giderseniz clearance reyonunun nerde olduğunu sorun. Burada genelde teşhir ve iade ürünleri bulunuyor. Çok daha ucuza alabilirsiniz. Hatta ihtiyacınız olmasa bile alıp Tr de internet üzerinden satarak uçak biletlerinizi bile bedavaya getirebilirsiniz. Birgün bestbuyda fotoğraf makinalarına bakıyordum. Panasonik marka bir makinenin 90dolar olduğunu gördüm. Aynı makinenin sıfırı abd de 150 dolar Tr de 300 Dolardı. Satıcıya sordum bu makine niye ucuz diye. Adam da bu makinanın şarj cihazının olmadığını bu yüzden ucuz olduğunu söyledi. Ben de alıyorum o zaman dedim. Satıcı bak az bulunan bir makine sarj aletini bulamazsın dedi. Ben de içimde sen bizim tahtakaleyi bilmiyorsun tabi dedim ve makineyi aldım. Tr ye döndüğümde tahtakaleden 5Tl ye şarj aletini aldım ve yıllarca kullandım. Hangi mağazada hangi clearance ürünleri var öğrenmek için bestbuy.com sitesine girip mağaza seçtikden sonra clearance sekmesine tıklayarak öğrenebilirsiniz. İstediğiniz bir ürün için de başka mağazaya gidebilirsiniz. Iphone alacaklara tavsiyem apple storedan almaları. Bestbuy gibi elektronik mağazalarından almayın. Çünkü sim kilitli cihazı almanız riski var. Her ne kadar adama Tr de kullanıcam diye anlatsanız bile.
  Birde tax yani vergi olayı var. Gittiğiniz eyalete göre vergi oranları değismekde. Ama ortalama %8 civarlarında. Bu vergiyi bazı eyaletlerde havalimanlarında geri almanız mümkün. Bazı eyaletlerde de tax faturası düzenlenmesini istiyorlar. Eğer düzenlettirebiliyorsanız peşin ödeme yapıyor. Aksi taktırde evinize çek olarak gönderiyor veya paypal hesabınıza transfer yapıyorlar. Bunu araştırmak lazım çünkü taxlarımı geri almak konusunda çok başarılı olamadım. Diğer bir yöntem ise bazı alışveriş merkezlerinin altında tax dükyanları oluyor. Ürünü fatura ile gösterdiğinizde direk ödeme yapıyorlar. Mesela Houston galeria mall da var. Bu taxları geri alabilirseniz aldığınız ürünler iyice ucuza gelecektir.
  Abde gittiğinizde Tmobile mağazasına uğrayarak 2 dolara simkart alabilirsiniz. İçine kontör yüklediğinizde hergün 2 dolar otomatik keserek size sınırsız abd içi konuşma ve internet hakkı verecektir. Yanınızda sürekli internet olması önemli. Özellikle elektronik alacaksanız internet üzerinden Tr deki fiyatlarla karşılaştırma yapabilirsiniz. Bazı electronik ürünler dolar kurunun yükselmesinden dolayı şu aralar Tr de daha ucuz. Dikkat etmek lazım. Aynı parayı verip garantisiz bir ürün almanın anlamı yok.
  Oyun konsolu almak isteyenler için gamestop mağazalarına uğramalarını tavsiye ederim. Burada çok ucuza ikinci el iyi durumda konsollar ve aksesuarlarını almak mümkün.
  Başka anılarım aklıma gelirse paylaşırım. İyi alışverişler.

 22. Adnan A diyor ki:

  Amerikada bildiğim kadarıyla Newyork hariç toplu ulaşım ağı çok yaygın değil. Diğer şehirlere gittiğinizde tavsiyem araç kiralamak olacaktır. Araç kiralama Tr ye göre daha pahalı. 50 dolardan başlıyor en ucuz araba. Abd şehirleri ve alışveriş merkezleri çok geniş alanlara yayıldığı için taksiyle gezmeniz çok pahalıya gelecektir. Bunun içinde navigasyon uygulamaları olmassa olmaz. Otoban çıkışları bizimkere göre farklı olabiliyor. bazen en sol şeritten otobandan başka otobana çıkabilirsiniz şaşırmayın. Navigasyonla seyahet ederken tabelalara çok dikkat etmelisiniz. Aslında cocuğa anlatır gibi yapılanmış tabelaları var. İşaretler yerine yazılar yazıyor genelde. En önemlisi Tr de alışmadığımız dönüşlerdeki DUR tabelaları. Mutlaka durmayı unutmayın. Abd de çok dikkat edilen bir konudur.

 23. Anıl Tanrıverdi diyor ki:

  Merhaba. Hemen Her köşe başında bulunan walgreens , CVS veya Duane Reade mağazalarında uygun fiyata vitamin bulabilirsiniz. Vitamin konusunda uzman bir yer isterseniz Vitamine Shoppe’ler de var. Benim kişisel favorim ise Grand Central Terminal’in karşı sokağındaki Willner Chemist dir.

 24. marci diyor ki:

  amerika seyahatiniz bittikten sonra havaalaninda vergi iadesi icin gumruk bolumune gitmeyi unutmayin. yaptiginiz alisverislerin fislerini kesinlikle atmayin. ne kadar tax ucreti odediyseniz iadesini alirsiniz.

 25. Adil babalık diyor ki:

  Merhabalar ben önümüzdeki ay Americaya seyahat edeceğim fakat endişeleniyorum elektronik vb. Herşeyi getirebilirmiyim sorun çıkarmi ? Havalimanında geri alirlarmi fatura gerekli mi ? Hepsini valize yerleştirsem sorun olurmu teşekkür ederim

 26. Erdem yalcinkaya diyor ki:

  Merhabalar, yaklasik 3 hafta sonra san francisco ya gidiyorum. Bu bolgede gidebilecegim alisveris rotalari hakkinda bilginiz var mi? Ayrica apple urunleri de almayi planliyorum bunun icin apple magazalarina mi yoksa elektronik satan diger magazalarda mi uygun bulabilirim ? Tesekkurler

 27. Anıl Tanrıverdi diyor ki:

  Ticari olmayacak kadar alışverişlerde bir sorun çıkacağını sanmıyorum.Ticariden kastım aynı üründen 4-5 adet alırsanız bunları satmak amaçlı almadığınızı ve kendinizin kullanacağınızı ispat etmenizi beklerler.Bilginize.

 28. Anıl Tanrıverdi diyor ki:

  Bildiğim kadarı ile Amerikada Tax Free uygulaması yok.Var ise nasıl yapıldığını detaylı yazabilirseniz tüm okurlarımız ve bizlerde bilgilerinizden faydalanmak isteriz.Teşekkürler.

 29. Tuğçe diyor ki:

  Çok çok güzel, özenli, detaylı harika bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık, iyi ki varsınız 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir