Necati Cumalı’nın dediği gibi “Her yeni gelen günü, yeni bir ümitle beklemeli. Gece, yağan yağmurla uyursun. Sabah bir de bakarsın odan güneşli.İşte bizim Çeşme Alaçatı gezimiz de bu duygularla başlıyor.

Hotel Nish Cumbalı Odamızın penceresi
Hotel Nish Cumbalı Odamızın penceresi

Yağmurlu bir İzmir gününde gittiğimiz Alaçatı’da sabah odamızda penceremize vuran sıcacık güneşle uyandık. Bu güzel duyguların etrafında sizlere sıcacık bir yazı hazırladık.

gezecegiz
Çeşme Alaçatı Gezisi

Uçakla geldiğimiz İzmir’den araba kiralayarak, Alaçatı’ya 1 saat içerisinde ulaşabildik.

Burası, İzmir Çeşme’nin küçücük, şirin mi şirin bir beldesi. Sadece yaz aylarında ziyaret edileceği düşünülse de, bahar aylarında ve özellikle yılbaşı’nda da kesinlikle gezilecek yerler listenizde olmalı. Yaz aylarının kalabalığı canınızı sıkıyorsa ve nezih bir Alaçatı görmek istiyorsanız, diğer mevsimlerde de buranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Sokakların Süsleri.
Sokakların Süsleri

Taş evleri, süslü butik otelleri, leziz zeytinyağlı yemekleri, taş yolları, sıcak, samimi ortamları, daracık sokakları, begonvilleri ile zihninizin kıvrımlarında yer alan o masalsı görüntünün canlanmasına neden olacak.

Çeşme Alaçatı Gezilecek Yerler

Kemalpaşa Caddesi

Sağlı sollu rengârenk dükkânları, üzeri incik boncuk dolu tezgâhları, evlerden sarkan çiçekler… Her tür tarza hitap eden sağlı sollu kafeler ve restoranlar, kafelerin sokağa yayılmış masaları ve sokakların vazgeçilmez köpek ve kedileri gezerken size eşlik edecek.

.jpg" alt="Alaçatı Sokakları
" width="650" height="433" srcset="http://www.gezecegiz.com/wp-content/uploads/2015/11/Alaçatı-Sokakları
.jpg 1000w, http://www.gezecegiz.com/wp-content/uploads/2015/11/Alaçatı-Sokakları
-600x400.jpg 600w, http://www.gezecegiz.com/wp-content/uploads/2015/11/Alaçatı-Sokakları
-768x512.jpg 768w" sizes="(max-width: 650px) 100vw, 650px" /> Alaçatı Sokakları

Akşam saatlerinde biraz dolaştıktan sonra karnımızı doyurabileceğimiz makul fiyatta bir restoran aradık. Gece kaliteli şaraplara para ayırmak istediğimiz için genelde burada yaşayanların tercih ettiği, leziz yemekleri olan Yel Değirmeni’nin hemen karşısındaki Kaptan’ın Yeri’ni tercih ettik. Güzel bir balık tabağı, salata ve içecek ile midemizi de mutlu ettikten sonra gezimize devam ettik.

Kaptan'ın Yeri
Kaptan’ın Yeri

Yemekten sonra yine Kemalpaşa Caddesi üzerinde meydandaki bir kafede oturarak keyif kahvemizi içtik. Burada kafelerde oturup etrafa bakınırken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Kemalpaşa Caddesi üzerinde çeşit çeşit hediyelik eşya satın alabileceğiniz ayrıca büyük bir çarşı da bulunuyor.

Çarşı
Çarşı

Çok güzel dekore edilmiş kafelerin, restoranların önünden geçerken alttaki fotoğraftaki restoranda, karlı bir günde kendimi şömine karşısında hayal ettim. Dost sohbetleri için güzel bir tablo oluşturur..

Masaldan bir kare
Masaldan bir kare

Gezmeye devam ederken sadece şarapların olduğu bir mağaza dikkatimizi çekti. İsmi Arven Şarap Evi. İçeri girdiğinizde şık ve bohem bir tasarımla karşılaşacaksınız. Alaçatı’nın otantik, bohem havasına uygun, fakat beyaz-mavi, deli kızın çeyizi, urban defo klişelerinden farklı bir havası var. Arkasındaki bahçede Fransız müzikleri eşliğinde dilerseniz leziz yemeklerinden yiyebilir, dilerseniz peynir tabağınızla beraber buradaki 20 çeşit kaliteli Türk şarabın tadına bakabilirsiniz. Şarap içmem derseniz ya da yeni tatlar peşindeyseniz şarap içeren kokteyllerden deneyebilirsiniz. Bu arada mekâna sadece şarap almak için de uğrayabilirsiniz.

Arven Şarap Evi
Arven Şarap Evi

Burası şarap evi olmasının yanı sıra butik otel olarak da hizmet veriyor. Detayları altta, oteller başlığımızın altında yer alıyor. Arven Şarap Evi’nin sahibi Erol Bey ve Durgül Hanım’la tanışıyoruz. Güzel şaraplarından tadarken başlayan sıcak muhabbetimiz gece yarısında son buluyor. Onların kattığı enerji ile artan sıcak muhabbetimiz keyif dolu anılar biriktirmemizi sağladı.

Arven Şarap Evi Önü
Arven Şarap Evi Önü

Gecenin ilerleyen saatlerinde ayrıldığımız Arven Şarap Evinden otelimize doğru ilerlerken, öncesinde çok hoşuma giden bir kafenin açık olduğunu görüyoruz. Hemen kahve içmek için burada kısa bir mola veriyoruz.

Otlu Midyecim
Otlu Midyecim

Mekanın adı Alaçatı Otlu Midyecim. Bu mekanda kahvemizi yudumlarken Alaçatı’nın sevimli köpekleri bizi yalnız bırakmadılar. Biz de köpeklerin sadakatlerine, onları biraz mıncıklayarak karşılık verdik. 🙂 İçeride oturan ve kafenin sahipleri olan Demet ve Nursel Hanım’la muhabbetimiz de içeri bişey sormak için gittimde başladı. Cumartesi günleri kurulan yeşilliklerle dolu pazarı, Alaçatı Ot Festivali, Yılbaşı Sokak Partileri derken derin bir muhabbetin içinde bulduk kendimizi. Geceyi sabaha bağlayan saatlerde elimizde çay bardaklarımızla, bildiğiniz arkadaşlarla ev sohbeti yaparcasına zamanı dolu dolu geçirdik. 🙂 Bu kadar keyifli, dolu dolu bir gece geçireceğimi hayal etmemiştim. Bu mekana gündüz saatlerinde gittiğinizde otlu midyenin tadına bakmayı unutmayın.. Sloganları Midye ve Bira aşktır. 😉

Otlu Midyecim'de Muhabbet
Otlu Midyecim’de Muhabbet

Şehirleri, ülkeleri, tarihi eserleri, müzeleri, sokakları, heryeri her zaman gezeriz, ama gezilerimizden geriye kalan gittiğimiz yerlerde beynimizde yereden duygularıdır. Keyifli sohbetlerimizden, bu güzel Alaçatı gecesinden sonra otelimize varabildik.

Alaçatı Yel Değirmenleri

Rüzgarın bol olduğu Alaçatı gibi yerlerde yel değirmenleri buğdayı una çevirmek için kullanılmıştır. Günümüzde enerjilerinin etkin kullanımı ile yel değirmenleri artık emekli olmuş. Şimdilerde ise kafe, restoran içerisinde buranın sembolü olarak hizmet ediyor. Fotoğraflamak için buraya uğrayabilirsiniz.

Yel Değirmeni
Yel Değirmeni

Alaçatı Evleri

Dolaşırken göreceğiniz, dokusuna uygun restorasyonları ile taş binalar hoşunuza gidecek. Çiçekleri ile beraber Alaçatı Evleri’ni mutlaka fotoğraflamak isteyeceksiniz.

Taş Evler
Taş Evler

Ara sokaklarında dolaştığınızda eskiden Antika Pazarı kurulan Pazaryeri Cami’nin biraz ilerisindeki bölgede yine antika satan dükkanlara rastlayabilirsiniz. Bahar aylarında bir gezi planlıyorsanız ve yine bu çevrede cumartesi günleri kurulan halk pazarına denk gelirseniz taze yeşilliklerinden almayı unutmayın..

Antika Satan Dükkanlar..
Antika Satan Dükkanlar..

Alaçatı Ot Festivali

Her yıl Mart ayı sonunda düzenlenen Alaçatı Ot Festivali, her bahar, doğanın uyandığı, bin bir çeşit otun çevremizi sardığı bir dönemde gerçekleştiriliyor. Bir Ege’li olarak belirtmeliyim ki festivalde tadacağınız reçeller, çeşit çeşit otlarla yapılmış yemekler, börekler eminim vazgeçilmeziniz olacaktır. 🙂 Onlar amaçlarından birinin de şu olduğunu belirtiyor; festival bahanesiyle doğa hakkında bildiklerimizi aktarmak, bilmediklerimizi öğrenmek, yeni tatlara yeni dostluklar eklemek… Sıcacık bir mesaj.. Gezinizi her sene düzenlenen festival zamanına denk getirmek istiyorsanız bu linkten tarihleri takip edebilirsiniz.

Alaçatı Ot Festivali
Alaçatı Ot Festivali

Alaçatı Yılbaşı Sokak Partisi

Gezi programınıza dahil edebileceğiniz alternatif zamanlardan biri de Yılbaşı’dır. Eğlencenin sokaklara yayıldığı bir kasabada, yeni yıla dostlarınızla beraber eğlenerek girmek istiyorsanız burayı değerlendirebilirsiniz.

Alaçatı Yılbaşı Sokak Partisi
Alaçatı Yılbaşı Sokak Partisi

Alaçatı Otelleri

Alaçatı Butik Oteller cenneti diyebiliriz. Kaldığınız bu butik oteller restore edilmiş eski Rum evleri. Bu otellerde kalmayı tercih ederseniz kasabanın atmosferini daha çok içinize çekebilirsiniz. Alaçatı Konaklama ve Oteller için bu linki tıklayabilirsiniz. Biz Kemalpaşa Caddesi’ne çok yakın olan Nish Otel’de konakladık. Bu güzel otelle ilgili bazı fotoğrafları da alttaki galeride görebilirsiniz. Şayet Hotel Nish‘de konaklamak istiyorsanız rezervasyon için bu linki tıklayabilirsiniz. Yukarıda sözünü ettiğim Arven Şarap Evi ayrıca Arven Alaçatı olarak konaklama hizmeti veriyor. Tüm odalar 150 yıllık tarihi Alaçatı evinin mimarisi ve Alaçatı’nın o eşsiz ruhu korunarak özenle dekore edilmiş. Gösterişten uzak, sessiz, sakin ve huzurlu odalarında, Alaçatı’nın tam kalbinde konaklamak istiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz.

Hotel Nish Bahçe
Hotel Nish Bahçe

Alaçatı Gece Hayatı

Gece çılgınlar gibi eğlenmek istiyorsanız sahildeki Alaçatı Port’ta bulunan mekanları tercih etmelisiniz. Zira Alaçatı merkezde gece 01:00’den sonra yüksek sesle müzik dinlemeniz yasak nedeniyle mümkün değil. Sahilde yazımızdaki plajlar başlığının altında belirttiğimiz beachlerdeki mekânlara da gidebilirsiniz. Mesela Wyndy Beach tercih edilebilir. Alaçatı Port’ta ise tüm gece eğlenilebilecek mekânlardan da Tektekçi, Öküz, Otto tercih edebilirsiniz. Ama Alaçatı merkezde olmak istiyorsanız, Hacımemiş tarafındaki Alarga’yı deneyebilirsiniz. Nar Alaçatı, Sobe, sahil dışında burada da bulunan Tektekçi eğlence için tercih edilebilecek mekânlar arasında. Asmalı, Arven Şarap Evi de masada keyifli saatler geçirebileceğiniz mekânlar arasında yer alıyor.

Tektekçi Alaçatı
Tektekçi Alaçatı

Alaçatı Rüzgar Sörfü

Alacatı’yı ziyaret etme nedenlerinizden biri de sörf olmalıdır. Yaz aylarında yapacağınız gezide zamanınız var ise düzenlenen eğitimlere katılarak, gezinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Alaçatı plajı yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın da en iyi rüzgar sörfü alanlarından biri. Plajın uzun bir mesafe boyunca derinleşmemesi yüzme bilmeyenlerin de bu deneyimi yaşamasına olanak tanıyor. Plajdaki tesislerden malzeme temin edebilir, özel ders alabilirsiniz. Bunun için internetten çok fazla alternatif firma bilgisine ulaşabilirsiniz. Biz sizlere fikir vermesi için Çağla Kubat Windsurf Akademi’nin fiyatlarını linkledik, bu linkten ulaşabilirsiniz.

Çağla Kubat WindSurf
Çağla Kubat WindSurf

Alaçatı Plajları

Çark Plajı: (Halka açık) Bu plajda sörf yapabilir ya da güneşin ve denizin keyfini çıkararak sörf yapanları izleyebilirsiniz.

Zio Beach: (Giriş Ücretli) Çark Plajına çok yakın keyifli vakit geçirebileceğiniz şık, yeni plajlardan biri. Burada düzenlenen partiler de hoşunuza gidebilir.

Kokomo Plajı: (Giriş Ücretli) Nezih ortamıyla, kaliteli chill out müzikleriyle, akvaryum gibi deniziyle ve lezzetli yemekleriyle dilerseniz bu plajı tercih edebilirsiniz.

Wyndy Beach: (Giriş Ücretli) Alaçatı Port içerisinde bulunuyor. Jakuzili locaları, yüzme havuzu, pırıl pırıl denizi, dünya mutfağının birbirinden çeşitli lezzetli alternatifleri, özel transfer hizmeti ve üst düzey servis kalitesi ile burada ayrıcalıklı bir keyif yaşayabilirsiniz. Akşamları düzenlenen konserlerine katılabilirsiniz.

Kum Beach: (Giriş Ücretli) Alaçatı Port’u geçince tabelaları takip ederek bulabilirsiniz. İncecik deniz kumuna sahip bu plajda İsteyenler loca satın alabilir, isteyen çardak ya da şezlong tercih edebilirler.

Kokomo Beach
Kokomo Beach

 

Uzun bir tatil için fiyatlar yüksek gelebilir, ancak güzel bir haftasonu için kesinlikle tercih edilebilecek yerlerden biri. Buradan güzel duygularla ayrılıyoruz. Sizlerin de güzel anılar biriktireceğiniz bir gezi dilerim.. 🙂

Güneşli günler..

 

Alaçatı Gezisi-İzmir Çeşme” te bir düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir